Jump to content
BulForum.com

Software installation in Linux is difficult


Godfather

Recommended Posts

Software installation in Linux is difficult. :lol:

 

В този ред на мисли интересно е как повчето потребители продължават да си мислят, че работата с Линукс, включително инсталацията на ОС, приложения и настройки на средата и хардуера е само за дълбоко посветени люде. Всъщност най-популярните Линукс десктоп дистрибуции отдавна оставиха Прозореца назад във всички видове леснота и удобство на работа. Например опитайте се да инсталирате Прозорец на компютър, който вече има инсталирана ОС. Да не говорим пък за инсталация без диска с драйверите на хардуера. Какво остава пък за подходящите приложения. Като сложим и всички средства, необходими за заплащането на съответните лицензи стигаме единствено до едно сравнително добро онагледяване измеренията на човешката глупост.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Браво. Току що доказа, че земята е плоска.

 

Доближиха се до Прозорците, но има още адски много хляб да изядат докато стигнат нивото на потребителска производителност под Уиндоус.

 

И колкото и да не ти се иска, всички се стремят да направят това което от Майкрософт направиха още преди 20 години - ОС лесен за използване. Когато излезна Уин 95 линукс беше тотално нищожен що се отнася до user friendliness. Позволи на така мразения от теб Майкрософт да има поне едно нещо с което да превъзхожда линукс. :lol:

 

При един от малкото ми контакти с линукс ми отне цял ден да подкарам саунд картата. Така и не тръгна като хората. Става въпрос за Red Hat 6.1 - вярно беше много отдавна, но тогава Майкрософт превзе света с Уиндоус 98 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

а още по-нечовешки трудно от описания от младежа метод за инсталиране на hearts, е просто да отвориш конзола и да напишеш:

 

sudo apt-get install hearts

 

да въведеш паролата и да си пуснеш играта след минутка.

 

Уиндоус е светлинни години напред в това отношение - да не забравяме, че докато си инсталираш сосбственоръчно намерената в интернет търсачка игричка hearts, като бонус ще получиш и някой кон. толкова е хубаво!

Link to comment
Share on other sites

Браво. Току що доказа, че земята е плоска.

 

Доближиха се до Прозорците, но има още адски много хляб да изядат докато стигнат нивото на потребителска производителност под Уиндоус.

 

И колкото и да не ти се иска, всички се стремят да направят това което от Майкрософт направиха още преди 20 години - ОС лесен за използване. Когато излезна Уин 95 линукс беше тотално нищожен що се отнася до user friendliness. Позволи на така мразения от теб Майкрософт да има поне едно нещо с което да превъзхожда линукс. :lol:

 

При един от малкото ми контакти с линукс ми отне цял ден да подкарам саунд картата. Така и не тръгна като хората. Става въпрос за Red Hat 6.1 - вярно беше много отдавна, но тогава Майкрософт превзе света с Уиндоус 98 :rolleyes:

Мухахахаха, ти направо се отнесе та се не видя. Какъв уин 98, какъв редхат 6.1 бе човек? Та в момента сме 2009-та. Вземи се стегни малко. Първо Микромек никога не са били създатели на лесна за ползване ОС, защото това е постижение на Епъл, докато Микромек само си мислят, че са се доближили до нещо такова. Второ Линукс премина развитието от типична сървърна ОС до многофункционална платформа, предназначена идеално за широк кръг от хардуерни класове, започвайки от вградени устройства, минавайки през десктоп, сървъри и клъстери от всякаквъв клас и завършвайки с мейнфрейм. Ако се ограничим до типичната десктоп платформа, Линукс вече изобщо не може да се сравнява с Прозореца нито като леснота и удобство на инсталация и работа, нито като сигурност. Единственият съществуващ реален проблем в момента е липсата на версии на някои важни приложения за Линукс.

Link to comment
Share on other sites

Ако се ограничим до типичната десктоп платформа, Линукс вече изобщо не може да се сравнява с Прозореца нито като леснота и удобство на инсталация и работа, нито като сигурност.

 

Tova kak da go razbiram ?

 

Primera s 98 beshe za da namekna che sled kato oshte togava Win 98 e bil svetlinni godini pred Linux, malko trudno Linux shte zadmine Windows spored purvoto ti izkazvane.

Link to comment
Share on other sites

Аз нещо не стоплям. Човека отваря и инсталира нещо което стандартно го има в дистрибуцията и съответно се знае откъде и какво ще се инсталира. Горе-долу 1:1 е същото като в windows. Каква беше тая история с търсачката и прочее изобщо не ми стана ясно. Да не говорим че изобщо не става дума за 1 и съща версия на hearts която да върви и под Windows и под Linux.

 

PS: Ей затова съм се бъзикал и преди с върлите фенове на линукс - на моменти много се преиначават някои неща. Освен ако въпросното демо не е някакъв бъзик ама аз не стоплих къде е смешното...

Link to comment
Share on other sites

Дядка, има един огромен набор от програми, в последното дистро на Убунту вече ще се нарича Software Store... където има безплатни приложения за всичко каквото ти дойде на акъла като един среден потребител. От теб се иска само да се ориентираш по картинките и да натиснеш инсталиране. Няма нищо по просто и удобно. Дори има за любимия ти .NET IDE, както и пълна съвместимост да си пускаш нет приложенията под Линукс. (Но докс ще трябва да ползваш от М$ :) ) Всъщност заглавието на темата е толкова нелепо смешно, явно статията (която още не съм прочел) е писана от някой като първия изтропал се след Кръстника :lol: Няма начинаещ потребител, който не е виждал комп до сега, на който да съм инсталирал и Убунту и Ундовс и да не е избрал Убунту. Почти изцяло на български с всичко необходимо на един клик разстояние.

 

Хахаха. Сега погледнах линка. Ми много точно са го написали :lol: Сарказъм със лопатата :pirate

 

едит2: Е да ама Лисичката и тя се е сдобила с още един тулбар :lol:

Link to comment
Share on other sites

Primera s 98 beshe za da namekna che sled kato oshte togava Win 98 e bil svetlinni godini pred Linux, malko trudno Linux shte zadmine Windows spored purvoto ti izkazvane.

Ъ-ъ-ъ, ти сериозно ли се оповаваш на тази "логика"? :lol:

 

Аз нещо не стоплям. Човека отваря и инсталира нещо което стандартно го има в дистрибуцията и съответно се знае откъде и какво ще се инсталира. Горе-долу 1:1 е същото като в windows. Каква беше тая история с търсачката и прочее изобщо не ми стана ясно. Да не говорим че изобщо не става дума за 1 и съща версия на hearts която да върви и под Windows и под Linux.

 

PS: Ей затова съм се бъзикал и преди с върлите фенове на линукс - на моменти много се преиначават някои неща. Освен ако въпросното демо не е някакъв бъзик ама аз не стоплих къде е смешното...

Мухахахахаха, абе дедо ще ме скъсаш. Mного ясно, че линка е шега бре. Шега, в която има доста истина и поводи за размисъл. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Очевидно темата не може да мине и без мен :bgrin:

 

...

И колкото и да не ти се иска, всички се стремят да направят това което от Майкрософт направиха още преди 20 години - ОС лесен за използване. Когато излезна Уин 95 линукс беше тотално нищожен що се отнася до user friendliness. Позволи на така мразения от теб Майкрософт да има поне едно нещо с което да превъзхожда линукс. :lol:

 

При един от малкото ми контакти с линукс ми отне цял ден да подкарам саунд картата. Така и не тръгна като хората. Става въпрос за Red Hat 6.1 - вярно беше много отдавна, но тогава Майкрософт превзе света с Уиндоус 98 :rolleyes:

Абе дори аз признавам, че леснотата на използване е комплексно понятие, и не е само до това колко бързо и лесно се инсталират приложенията. Всеки знае че от репозиторита инсталацията е с една команда и при повече късмет, наистина ще имаш работеща (криво ляво предвид какви ла**а са повечето достъпни по репоз. приложения, повечето бети , а други крашващи по няколко пъти на ден ако ги бутнеш по-накриво) програма.

Както няколко пъти съм изразявал мнение, част от проблемите е в наличието на поне 10 различни софтуера за всяко нещо, с много близки функции и интерфейс даже, лошото е че с различни бъгове :lol: (иначе би било лесно да избереш). И по-важното е че понеже потребителите на Windows са повече, там по-известните програми за почти всяка задача вече се знаят и от децата, макар че там може да има и повече избор. Тук идва другото - другото е че за Линукс проблем може да има с повече вероятност ако решиш да инсталираш нещо извън apt-get. А предвид колко по-малко е разпространен Линукс, общо взето впечатлението ми е за процентно повече трудности при инсталации там (примерно ако визираме повечето по-трудни дистрибуции, различни от Убунту и сие.

 

За саунд картата - ми то има ли някой по-начинаещ, който да си е подкарал звука без да пита във форум :) . Сещам се и аз питах преди около 3г.

 

Като гледам повечето смели твърдения в теми като тази се базират вече почти само на Убунту. Убунту може и да се развива бързо, но ... това даже е доста хубаво, наличието на едно Убунту, в което да се хвърлят усилия, даже е добре, и АлБънди спомена за него, това обаче отива пак малко в другия бряг - малко по малко за начинаещия много избор няма, ако иска удобство, слага нещо като Убунту - колкото лошо за някои линуксджии, толкова и добре според мен. Едно да има, но като хората да е. Убунту наистина май е разпространен доста повече от другите. Нека. Някой ден нищо чудно и мен да ме видят с него. Някой ден.

 

Мухахахаха, ти направо се отнесе та се не видя. Какъв уин 98, какъв редхат 6.1 бе човек? Та в момента сме 2009-та. Вземи се стегни малко. Първо Микромек никога не са били създатели на лесна за ползване ОС, защото това е постижение на Епъл, докато Микромек само си мислят, че са се доближили до нещо такова. Второ Линукс премина развитието от типична сървърна ОС до многофункционална платформа, предназначена идеално за широк кръг от хардуерни класове, започвайки от вградени устройства, минавайки през десктоп, сървъри и клъстери от всякаквъв клас и завършвайки с мейнфрейм. Ако се ограничим до типичната десктоп платформа, Линукс вече изобщо не може да се сравнява с Прозореца нито като леснота и удобство на инсталация и работа, нито като сигурност...

Thief наистина като че ли малко се изсили :) .

Единственият съществуващ реален проблем в момента е липсата на версии на някои важни приложения за Линукс.

Не и за повечето нормални домашни потребители, мисля. Дори ти ако не се лъжа, си защитавал обратната идея, но може и да се лъжа. Че за почти всичко вече има версии. Не е проблема в липсата на "заместители" или версии, според мен. Но и по това е дискутирано 289738743 пъти.

 

...измеренията на човешката глупост..

Това изказване обаче, очевадно обиждащо една огромна маса хора, и даже би трябвало да е обидно и за самия казал го, ме кара повече да не пиша в тази тема а само да гледам поредния флейм, в който вече не искам да участвам, защото ще се повторят един милион вече казани неща, безсмислени.

Но айде, ставаше дума за инсталацията - не е нещо, което също не е обсъждано. Та така, Godfather, какво точно очакваш като развитие в темата?! :laughing: Мисля, че знам - поредната въдица :) . Трябваше да закачиш малко по-тлъст червей обаче :D

Link to comment
Share on other sites

Всеки знае че от репозиторита инсталацията е с една команда и при повече късмет, наистина ще имаш работеща (криво ляво предвид какви ла**а са повечето достъпни по репоз. приложения, повечето бети , а други крашващи по няколко пъти на ден ако ги бутнеш по-накриво) програма.

 

Пълни лайна говориш в момента ти. Но това ти е навик.

 

Има stable репозиторита, които се използват от редовите средностатитстически потребители - там бети и крашващи програмиНЯМА. Ако искаш ела да пробваме колкото искаш инсталации заедно... навит съм да експериментираме. Но ако не попаднем на нито една "криво ляво" работеща, крашваща или бета (в смисъл на неработещи или полуработещи)- готов ли си да ти настържа една клавиатура на стружки и да я изядеш публично пред всички тук? Писна ми да изтърсваш глупости, честно ти казвам. Абсолютно неверни, непроверени, с нищо не подплатени ГЛУПОСТИ. Разбери веднъж за винаги, че не говориш пред пълни идиоти или тотални лаици, които едвам знаят от къде се пуска компютъра им.

Link to comment
Share on other sites

Убунту на лаптопа ми не може да прави хибернация и съспенс -> в коша;

Уиндоус не може дори да ми спира монитора след 5 мин., винаги си се възстановява на 20 мин. + стендбай -> в коша.

 

Не ми хвалете нищо, всичко е адски бъгаво. Но поне едното е безплатно. :angry:

Link to comment
Share on other sites

... (криво ляво предвид какви ла**а са повечето достъпни по репоз. приложения, повечето бети , а други крашващи по няколко пъти на ден ако ги бутнеш по-накриво) ...

 

Меко казано, с това едва ли някой ще се съгласи.

Link to comment
Share on other sites

Убунту на лаптопа ми не може да прави хибернация и съспенс -> в коша;

Уиндоус не може дори да ми спира монитора след 5 мин., винаги си се възстановява на 20 мин. + стендбай -> в коша.

 

Не ми хвалете нищо, всичко е адски бъгаво. Но поне едното е безплатно. :angry:

 

Май лаптопа ти е за коша, защото моя си ги прави всички упражнения без бой :)

Link to comment
Share on other sites

при мен също - никакъв проблем с каквито и да били режими - заспал, полузаспал, висящ.... държа да отбележа - без да съм бъзикал нищо аз - out of the box както се казва.

Link to comment
Share on other sites

Ако се ограничим до типичната десктоп платформа, Линукс вече изобщо не може да се сравнява с Прозореца нито като леснота и удобство на инсталация и работа, нито като сигурност. Единственият съществуващ реален проблем в момента е липсата на версии на някои важни приложения за Линукс.

 

Dai togava da si otgovorim na vuprosa zashto 98% polzvat Windows ? Ne che se opitvam da namerq proboina v ina4e neprobivaemata ti logika, no pri polojenie che e bezplatna, mnogo po-dobra, lesna i sigurna kakto kazvash:

 

Zashto na prusti se broqt horata, koito shte proqvqt orangutanska doza uporitost da minat na Linux ?

Link to comment
Share on other sites

Аз го бъзиках супер дълго време, след като разбрах, че не работи. Нищо не стана, естествено. След това пробвах с uswsusp, курец.

 

Written by tighem the 28 Feb 08 at 17:22. Category: System. Related project: Nothing/Others. Status: New

 

Rationale

Suspend and hibernate still seems to be a big issue based on forum posts.

Tags: bug fix hibernate suspend

 

А? Или да си купуваме само известни марки лаптопи, за да може убунтуто да ни поддържа добре хардуера? Лудница!

Link to comment
Share on other sites

или смени дистрибуцията. убунту далеч не е върха на сладоледа. Какъв ти е лаптопа?

 

Thief, въпроса си го задай на Ники Василев и тези като него. Които с държавни (мои) пари купуват Уиндоус за държавните служители, при това - за домашна употреба... Или ректорите на университети и директори на училища, които купуват Уиндоус и водят курсове само за МС Офис и бозите на Майкрософт. Не вярвам да ти отговорят, защото отговора се изразява в едни проценти от сделките, които излизат от джоба на държавата, но не влизат в джоба на Майкрософт...

 

другия отговор на въпроса ти, конкретно за България, е - защото никой не плаща уиндоус са си... което е странно и е време да свърши веднъж за винаги. а свърши ли - вервай ми, няма да останат много фенове на уиндоус у нас.

Link to comment
Share on other sites

Az vqrvam v mehanizmite, koito stoqt zad svobodniq pazar. I kato takuv, tvurdo vqrvam che ako daden product ne zadovolqva nujdite na potrebitelite i ima po-evtin i sushtevremenno po-dobur konkurenten product, nqma prichina purviqt da ima fenomenalen uspeh. Samo ne mi probutvaite dovodi che Microsoft e po-silen ot pazara v koito operira - tova sa neveroqtni gluposti.

Link to comment
Share on other sites

или смени дистрибуцията. убунту далеч не е върха на сладоледа. Какъв ти е лаптопа?

Ами да, мислех си го - последната ми надежда е Gentoo, но сега нямам една седмица на разположение за инсталацията му. Пък и лаптопът е в ремонт (гаранционно). От онези MSI, със счупените вентилатори е. Не, че и той не е за в кофата, де.

Link to comment
Share on other sites

не ми се рови, но са факт сделките зад кулисите между Майкрософт и асемблаторите, поризводителите на хардуер и прочие... ето така оперира Майкрософт на "свободния" пазар и така е изградил успеха си. И ти много добре го знаеш, ако наистина толкова от близо следиш развитието им... но и това свърши. В ЕС скоро ще им се наложи да играят наистина по правилата на свободния пазар - да се конкурират при наистина равни условия. И тогава ще разберем за какво става дума ама наистина.

 

 

не всички са така заслепени като теб... китайците разработват собствен вариант на Ред Хат за държавни нужди... в почти всички испански провинции местните правителства разработват линукс дистрибуции за нуждите на администрацията си и за въвеждане в образователните институции - щото са се светнали, че с парите които биха платили на Майкрософт, всъщност биха могли да построят още училища... а пък изобщо да не намесваме, че по тоя начин имат пълен контрол над средата в която работят и не зависят от благоволението и добрата воля на чужда компания... В Бразилия въвеждат Линукс в администрацията... Не на всякъде се държат като Ники Василев и Димитър Калчев :)

Link to comment
Share on other sites

Много е улеснен и приветлив линукс в последно време и за декстоп потребление.Не съм съгласен с тези работи казани за тва, че има бъгави програми в софтуерните хранилища,защото най-малкото всеки който поне си е качвал линукс да пробва и е инсталирал софтуер от там знае, че имено от там няма да има проблеми ...виж ако решиш да си компилираш нещо което изисква да събираш библиотеки от 100 места и да правиш чупки вече е неприятно /поне за мен/.Инсталацията на всички линукси който претендират да са декстоп ориентирани е елементарна колкото тази и на уиндоус.Да не коментираме просто кокло по шарени са вече тия 3д среди дето се наплиокаха.

 

Уиндоус-а ще се ползва най-вероятно масово до тогава до когато някой седне и напише аналози на програми като: аутокад, 3дмакс, фотошоп,корел и тн...след тва се напише,преведе и пласира доостатъчно литература за да може да се образоват на новият софтуер хората...ДА зная,че има заместители но не са така удобни както оригиналите.

 

Другият факт за тва,че се ползва повече уиндоус мисля, че е заради игрите...сигурно има начин да се подкара която и да е игра под линукс, но той надали би бил по силите на някой 5-6токласник който току що е получил пс за коледа и представата му за комп е за уиндоус :)

Както подчерта ov3rm4n тука никой не плаща за уиндоус..макар ,че в някой от големите вериги магазини като метро и технополис ако не се лъжа уиндоуса ти влиза в цената на лаптопите особено си плащаш вистата...няма искаш не искаш.

 

 

Май разговорът се насочва пак в уин вс линукс.

Link to comment
Share on other sites

в големите вериги - да, влиза в цената, но на повечето места можеш да го откажеш. при асемблаторите да не говорим какво е положението - тва жар, мост, пик... всеки от тях ще ти даде компютър без ОС или с "безплатен" Уиндоус на него.

 

 

аз твърдя, че в момента инсталирането на Линукс е по-лесно и безпроблемно от инсталиране на Уиндоус. без изобщо за повдигам въпроса за възможността да си инсталираш Линукс през Интернет без да се занимаваш със сваляне на имиджи и печене на дискове. Примерно: 'http://goodbye-microsoft.com/' - един клик на линк се сдобиваш с Дебиън... Който му е интересно може да види тук как става - http://goodbye-microsoft.com/demo.html - все пак да отбележим - ако тръгнете да инсталирате да имате предвид, че както всяка инсталация - ще изтрие всичко на дяла върху който я инсталирате...

 

Майкрософт като направят такава инсталациа - да ми се обадите...

Link to comment
Share on other sites

имам предвид - през интернет, без дивидита и сидита... линукс можеш да инсталираш през интернет и без операционна система на компютъра - с помоща на две дискети (флашка) бутваш и пускаш инсталацията през интернета...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...