Jump to content
BulForum.com

Software installation in Linux is difficult


Godfather

Recommended Posts

:) Къде видя спор ? Просто си правим масаж на пръстите...

 

Все едно да спорим за Кока-кола, за Сиско или пък за който и да е друг явен пазарен лидер, дали му е добър продукта...? Ми то си има един основен критерий, нарича се ПАЗАР. И даже като се замислям, не се сещам въобще за друг толкова ясно откроен, с толкова голям дял пазарен лидер.

 

Това са фактите, които определят един продукт като добър или лош, а ние тук само вятър на устата си правим и си чешем езиците. Та така ...

:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply
Аз го замислям като повод за плюскане на пържоли и пиене на бира, кой както иска, може и картофки, може и кока кола или друг алкохол по избор. Аз имам едно жълто джони което се чудя какво да го правя ако има мераклии може и него да донеса... само че срещата трябва да е през уикенда за да мога да дойда :)

 

Стенли, има и други точки - ей ти една кръгла: :P

 

Да. установих че с алт код има и друга точка! Следователно твойта точка бие мойта, щото е кръгла и също толкова голяма! Носи алкохола и безалкохолното да черпиш по случея! XD

 

Да обобщим казаното до сега за линукса.

Ето, повечето линукс дистрота си имат "жив диск" (кой я е измислил тая дума от буквален превод не знам) и това много улеснява работата, може дори да не иснталираш операционната система и да работиш направо от там. Има си една опция в този режим, инстал, цъкнеш и почти буквално, само седиш и гледаш как се инсталира. От УСБ/ЦД/ДВД/СДкарта/Интернет може да го направиш. Между другото не знам защо споменах цд и двд, няма значение, просто да грабва окото с повече неща. :)

Софтуера ти се предоставя директно от хранилище, което е много по-сигурно, има си стабилни версии и бета, сваляш и инсталираш на сигурно.

Трудно може да сгрешиш нещо при положение че имаш някакви минимални познания познания.

Имаш избор от дистрота, реално погледнато имаш избор от много работи.

Избираш си което ти е удобно.

Който е използвал уйн и лин, не може да не са му направили впечетление тези неща и да твърди че уйн превъзхожда линукс във всички отношения по гъвкавост и удобство при инсталация на самата ос или софтуера или трябва да е много "заслепен" от продуктите на МС просто.

Вярно е, че човека навлиза в нова среда, работи се по различен начин, няма го това на което е свикнал. Нито пък ще може лесно да подкара игрите както е свикнал да се подкарват под уйндолс, обаче игрите се правят за тази ос и за това се получава така.

Обеснявам очевадното и всеки го знае.

Тази тема се изчерпа вече.

Link to comment
Share on other sites

Нищо не се е изчерпало. Мислете къде ще се събираме уикенда и кой какво ще показва че ми е любопитно да разгледам някоя и друга машинка.

Link to comment
Share on other sites

:) Къде видя спор ? Просто си правим масаж на пръстите...

 

Все едно да спорим за Кока-кола, за Сиско или пък за който и да е друг явен пазарен лидер, дали му е добър продукта...? Ми то си има един основен критерий, нарича се ПАЗАР. И даже като се замислям, не се сещам въобще за друг толкова ясно откроен, с толкова голям дял пазарен лидер.

 

Това са фактите, които определят един продукт като добър или лош, а ние тук само вятър на устата си правим и си чешем езиците. Та така ...

Бритни Спиърс има повече продажби от Бетовен за последните 15 години. Това означава, че нейният продукт е по-качествен?

Масовост не гарантира качество. Cisco не можеш да ме убедиш, че продават повече маршрутизатори примерно от D-Link.

Link to comment
Share on other sites

Бритни Спиърс има повече продажби от Бетовен за последните 15 години. Това означава, че нейният продукт е по-качествен?

Масовост не гарантира качество. Cisco не можеш да ме убедиш, че продават повече маршрутизатори примерно от D-Link.

Поредните изсмукани от пръстите сравнения.

Бритни (Windows) е продукт на 21 век, а Бетовен (Linux)е поне 2 века назад.

Бетовен, колкото и да е добър, надали и след цели два-3 века ще се харесва на повече маси отколкото една съвременна модерна комерсиална музика, която се прави на момента именно защото тя диктува модата. Несравнимо е. Бетовен не се е развивал от 2 века поне, ако за теб Линукс е на същото дередже... . Тогава не е имало медии, реклами, такава комерсиалност и всичките са писали арии, опери и риголета. А виждаме че ако не друго, и в Линукс има развитие. И аз не харесвам Бритни (като музика), не я и мразя. Това не пречи да разбирам че много хора я харесват, по каквито и да е причини. И точно за Бритни не можеш да си сигурен дали се харесва от повече хора отколкото Бетовен. Такова изследване не съм виждал. Ако ти си, покажи го.

За циско, (не съм специалист, само изказвам мнение базирано на нищо) доколкото знам те си имат специализирано приложение, докато в домашния пазар са други марките, там се търси по-скоро ниска цена. В този дух, Линукс има ниската цена, но не е успял. Това е софтуер, вече се повтори милион пъти, ако Виндовс не можеше вече да се ползва нелегално (както и милион други софтуери), щеше да е по-друго. Докато един рутер как да го ползваш нелегално, освен да го откраднеш от магазина, а за подобни (физически) кражби си има закон без оглед дали е нещо свързано с компютрите или за ядене.

Но за Linksys рутерите май напоследък гледам присъства и името cisco в тях, да не би да са едно вече или..?

В едно си прав - масовост не гарантира качество. Но да си кажем - и немасовост не го гарантира. По същата причина Линукс като е разпространен повече по сървърите по света, аз не казвам, че е по-лош.

С този пост атакувах чисто и просто сравнението, а не дали изобщо степента на разпространение на Win е следствие от добротата му. Дали е добър един софтуер, е комплексно. Не е само до това колко лесно се инсталира. Каквато беше темата.

Закво ли се дърля и аз...

Link to comment
Share on other sites

Бритни Спиърс има повече продажби от Бетовен за последните 15 години. Това означава, че нейният продукт е по-качествен?

Масовост не гарантира качество. Cisco не можеш да ме убедиш, че продават повече маршрутизатори примерно от D-Link.

 

Само потвърждаваш, че си правим масаж на пръстите тук...

Бетовен и Бритни... :lol: Ми да сравним Панчатантра и Хари Потър а ?

Говорим, че за да има подобен смазващ пазарен успех един продукт - явно има защо. И не говорим за нещо, което е въпрос на вкус, а за нещо с което се върши работа - било то и играене на игри - и щом 95% от хората смятат, че могат да си вършат работата по-добре под Уин, ходи ми обяснявай за Бритни Спиърс.

 

П.П. Викаш Д-линк продават повече... ми защо ли тогава виждам annual revenue на Cisco 36 000 000 000 $ (милиарда са) за 2009, а на Д-линк най-висок месечен revenue за последната година - август месец, 80 000 000$ т.е. нямат дори милиард на годишна база ;).

Виждам, че имаш любов към спора, ама трябва и подплата някаква, че става безинтересно...

 

Едит: сетих се за Д-линк защо така мислиш... просто ти и няколко твои приятели сте си купили 3 рутъра на Д-линк и нито един на Сиско... и то работата ясна :lol: Май същото е и за Линукс, 10-на човека тук ползват Линукс, което автоматично го прави най-добрия и скоро и най-разпространения... :lol:

Link to comment
Share on other sites

..

П.П. Викаш Д-линк продават повече... ми защо ли тогава виждам annual revenue на Cisco 36 000 000 000 $ (милиарда са) за 2009, а на Д-линк най-висок месечен revenue за последната година - август месец, 80 000 000$ т.е. нямат дори милиард на годишна база ;).

Виждам, че имаш любов към спора, ама трябва и подплата някаква, че става безинтересно...

Антарес говреше за бройки продадени маршрутизатори, ако не се лъжа :) .. А аз подчекнах въпроса, че е възможно циско рутерите да са малко по-скъпи и за малко по-друг сегмент. При това без да е нужно да ровя дали пък наистина циско са продали по-малко на брой, вероятно Антарес е направил справка. А ако не е, значи не само аз говоря наизуст.

Link to comment
Share on other sites

Антарес говреше за бройки продадени маршрутизатори, ако не се лъжа :) .. А аз подчекнах въпроса, че е възможно циско рутерите да са малко по-скъпи и за малко по-друг сегмент. При това без да е нужно да ровя дали пък наистина циско са продали по-малко на брой, вероятно Антарес е направил справка. А ако не е, значи не само аз говоря наизуст.

 

Ми още по-зле, ако за това е говорел. Аз като продавам повече топки за тенис на маса (пинг понг ;) ) от колкото руснаците танкове, сигурно съм къде къде по-напред с матриЯла... :lol: Т.е. бих казал, че има значение колко високотехнологичен е един продукт в сравнение с друг, явно Д-линк правят маршрутизаторчета за домашна употреба, а Сиско малко по-различни - има разлика нали !

Пазарен лидер не се определя само на бройка, а и на приход - толкова е елементарно.

Link to comment
Share on other sites

щото на сиско се плаща и лиценз за софтуера и поддръжката му на годишна база. софтуера им подозорам че е базиран на *nix платформа, както и на Д-линк, както и на повечето комутатори и маршрутизатори. сигурно има някаква връзка с отворения код и цената за модифицирането му за специфични нужди и устройства.

и защо бъркате агресивен маркетинг с пазарен успех? пазарът не е независим, а манипулиран - това се опитват да ви обяснят хората, но вие отказвате да го видите. и размера на приходите не означава непременно по-добри продажби, може да са по-малко, но с по-висока печалба.

аз уиндоус ползвам "с большим отвращением" като оня руснак от вица.

Link to comment
Share on other sites

що се хабиш?

 

p.s. - виждаш ли за какво става дума :) каквото и да кажеш, каквито и факти да приведеш - полза никаква... все едно нищо не сме писали толкова страници. ако някой отказва да мисли, нищо не можеш да направиш.

Link to comment
Share on other sites

ЗНачи и Бритни Спиърс, и Майкъл Джексън и т.н. са просто манипулирано наложени звезди, примерно. Аз това се опитах да го вметна в темата за смъртта на Майкъл Джексън, направиха ме на дърмон тогава.

Аз лично не съм отричал, че Windows е с по-агресивна политика, и че има част манипулиране при налагането му на пазара. Но ако беше толкова зле, или пък толкова несъвместим, хората щяха бързо да си го разкарат и да си сложат нещо, което е по-добро според вас, макар и да са платили за Виндовс по принуда. Дал си пари за ОС, но за теб кое е по-важно, да стоиш с лошата ОС или да сложиш алтернативата, която е безплатна, и да си по-добре, за същите дадени пари?

Вижда се, че нее толкова просто. И защо си мислех, че темата е за леснота на инсталации, а вие продължавате да я обръщате на друго, дори когато "ние" сме спрели.

Link to comment
Share on other sites

...аз уиндоус ползвам "с большим отвращением" като оня руснак от вица.

 

То целия псевдоспор от едната страна около това се върти. На голия и прост факт за това колко хора ползват Уин, какъв дял от пазара има, и какви приходи осъществява - се отговаря с: "ползвам "с большим отвращением""; Линукс е N1; ...щото ползвам Линукс; "що се хабиш", Линукс е къде къде по-стабилен, лесен за инсталация и употреба; хубав и т.н. и т.н. - само, че на каква фактологична база се стъпва в горните твърдения не е ясно, всъщност ясно е - на личните пристрастия...

 

що се хабиш?

 

:) Именно !

Link to comment
Share on other sites

...всъщност ясно е - на личните пристрастия...

:lol: То това е ясно от самото начало. И това се вижда кристално ясно и от Линукс клана.

 

След секс индустрията най-печеливши са антивирусните :lol: Такъв огромен залък от софрата не е за изтърване

Дрън дрън, като латерна за тия вируси. И отново - аз пък искам Линукс да стане с 90% дял (което няма как да стане в близките 100 години, не му е такава стратегията), и ще ми е много интересно да съм жив да видя изказването ти как ще звучи тогава. :punk

Link to comment
Share on other sites

Четейки темата се сетих за следния виц:

 

Спрели на едно кръстовище Голф и Майбах.

Шофьора от голфа почнал да пита този в Майбах-а.

-Абе, доволен ли си от колата?

-Да.

-Добре ли вози?

-Идеално.

-Обзавеждането как ти е? Имаш ли климатик?

-Имам.

-Ми уредба имаш ли?

-Имам, и тв имам, и навигация. Що?

- Ми де знам, гледам нещо не ги купуват много, много - отговорил голфаджията.

Link to comment
Share on other sites

Четейки темата се сетих за следния виц:

 

Спрели на едно кръстовище Голф и Майбах.

Шофьора от голфа почнал да пита този в Майбах-а.

-Абе, доволен ли си от колата?

-Да.

-Добре ли вози?

-Идеално.

-Обзавеждането как ти е? Имаш ли климатик?

-Имам.

-Ми уредба имаш ли?

-Имам, и тв имам, и навигация. Що?

- Ми де знам, гледам нещо не ги купуват много, много - отговорил голфаджията.

 

кратко и ясно :)

Link to comment
Share on other sites

Младежи, след като се самозатапихте така грубо, аз просто не виждам какво мога да кажа ;) Уви, или сте прекалено глупави или прекалено наивни, или прекалено твърдоглави(или всичкото вкупом) за да разберете за какво става въпрос в тази тема и да си дадете сметка за какво говорим. Щото ми вадите цифри, без нищо да разбирате от тях. Но нека, света се гради именно върху човешката глупост и наивитет.

 

За това - отивам да си оближа задника, нали беше въпрос на вкус :lol:

Link to comment
Share on other sites

...

 

Теди грешиш (явно и ov3rm4n), mIRCata иска да каже, че Уин е Майбах, струват доста пари и двете, а Линукса е Голф - безплатни почти(Голфа пред Майбах си е без пари направо). А ако беше обратното само си представете колко е абсурдно - всички карат Уиндоус (Голф), въпреки че Майбаха(Линукс) е безплатен... колко трябва да е зле нещо, за да е безплатно и почти никой да не го предпочита :lol:

 

Така че само мога да повторя: "кратко и ясно" :)

 

... прекалено глупави ...Щото ми вадите цифри, ...

 

Аз разбрах ! Много по-добре е да разтягаме локуми без покритие, отколкото да се опираме на някакви смешни цифри...

Link to comment
Share on other sites

Теди грешиш (явно и ov3rm4n), mIRCata иска да каже, че Уин е Майбах, струват доста пари и двете, а Линукса е Голф - безплатни почти(Голфа пред Майбах си е без пари направо) :lol:

 

Така че само мога да повторя: "кратко и ясно" :)

....

Не мисля че тва е имал предвид :) . Предвид голфовете колко по-голямо разпространение имат спрямо майбасите :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Светлия отново демонстрира способностите си - ама ние вече сме наясно с тях.

 

е, поне единия от двамата ако мисли - пак е нещо... като се съберете двамата, току виж сте родили нещо гениално. А може и да се редувате, та да не се претовари само единя. Ама в дните в които ще мисли Светлия - направо не ми се мисли.

Link to comment
Share on other sites

...направо не ми се мисли...

 

Това го знаем. :lol:

 

А да попитам, обичаш локумите щото и Локум и Линукс започват с "Л" или е нещо друго, чичо вСичКо пРавя, Умея и Чаткам. :)

 

Едит: Очевидната липса на аргументи, безуспешно пробваш да замениш с безцветно "остро"умие...

 

Edit2:

rofl.gif

Благодаря, но нямаше нужда...

Link to comment
Share on other sites

Сравненията който даваха по-горе нещо намирисваха, логиката им куца на някой хора.

Т'ва не беше майкъл в майбах, бритни в голф, голф в бритни и прочие... абе хора говорим за операционни системи и така и не разбрах кое в кое се инсталира по-лесно от дадените примери.

Работя и с уйн и с лин и всеки път инсталирането и настройките на уйндоус ми отнемат двойно повече време от колкото при линукса за да станат "годни" за употреба.

Няма да се повтарям я, нямало аргументии или вие просто ги подминавате като бърз влак - малка гара.

Няма да давам примери и избити от логика и разумно мислене сравнения.

Това е всичко.

Link to comment
Share on other sites

Windows се инсталира лесно, Linux също. Каква трудност може да представлява няколко некста, избор на дял и т.н... Едва ли самия акт на инстал на OS-a е труден за някого.

Ясно е и че от хранилищата, също с ГУИ си инсталирате най-основния софтуер, понякога и не толкова основен.

Като скорост на инсталация мисля също е безпредметно да се говори, защото ай да ви поставя на интернет със скорост 0.5 МБ/с макс да си инсталирате през нета линукса и всичко. А аз от точно 2 ДВД-та да инсталирам първо ОС-а, после няколко програми, с които работя основно. Ясен ще е победителя. Последно Дебиана който пробвах май беше над 2ГБ инсталиран, май беше 3, заедно с основен софтуер. Да не говоря колко време отне инсталацията му от нета. Хем бях изтеглил първото ДВД локално.

Виста или 2008 се инсталира при мен от двд-то Точно за 15 минути, дали имаше и толкова. Айде, за Виста не съм сигурен колко беше.

Та за 15 мин със скорост 0.5 МБ/с, айде 1 МБ, = 1 ГБ може да се свалят, без да смятаме времето за самата инсталация на свалените неща.

Сами разбираме, че като време за инсталация е глупаво да се спори. Като леснота, много ясно че да цъкнеш няколко чекбокса в ГУИ-то и да инсталира това ФФ, ОПен Офиц и други такива, е малко по-лесно отколкото поотделно да инсталираш под Windows аналозите. Закво се остроумничи толкова много, нямам идея. Настройването на опциите след това е по-трудоемката част, настройката на ГУИ-то на софтуера и т.н. според вкуса. Това на мен ми отнема значително повече време. Затова и мразя програми от сорта на Ultraedit примерно, които имат буквално дессетки хиляди опции. Особено ако се слагат нови версии на такива, и всякакви експорти/импорти за мен са нежелани. Малко прекалено идва.

Но да не се преувеличава просто. Ще стартирам ръчно 5 екзета за да инсталирам основни неща, не е чак толкова по-дълго или решаващо. Но всеки признава, че от хранилището с ГУИ-то е по-лесно, това закво да се дъвче повече.

А по въпроса с кракването на тия софтуери, ми и под линукс ако решиш да сложиш платена програма, и там ще ти се наложи. Но под Win поне, дългогодишния ми опит показва че са Много малко безплатните програми, които могат да се сравняват с платени такива.

За избора - огрония избор мен лично ме обърква страшно, вкл. когато за някоя задача, за Windows има огромен избор, същата работа. Може да ме сметнете за каквото искате, аз съм по-спокоен и "мирен" когато изборът за дадено нещо е малък. Поне в определен смисъл. Може би това има някакво участие в това да харесвам Windows, или просто да съм му свикнал, както искате. Радва ме, че нови версии излизат на 3-4 години веднъж. Този факт мен като потребител не ми е навредил досега. Нека линукс дистрибуциите изкарват нови версии на 0.5 години ако искат, аз лично съм останал с впечатлението че голяма част от ползващите Линукс преинсталират често - дали заради нова версия, дали защото "да пробвам другата дистрибуция", и още поне 5 причини от тоя род. Ако не е така, поправете ме. Затова и не обичам софтуер, на който често излиза нови версии. По-добре кръпки и ъпдейти, и вендъж да излезе версия, но да е относително стабилна и добра. Е, MS не са богове, примерно IE май не спада в тази категория, но пък и като изключим версия 6, не ми е създавал проблеми след това, или пък забивал.. FF е по-нестабилен за мен, но това е друга тема.

Тези преинсталиращите вероятно биха преинсталирали често и Windows, I don't care. Може би щяха да имат различни причини.

Извод - за мен Windows вече е достатъчно стабилен, за да не се налагат чести преинсталации, споменах че за леснотата и времето е глупаво да се спори, освен ако под Линукс не се ползва хранилище, а отделно се инсталира всеки един софт. Стабилността на софтуера - също е глупаво, и под линукс, и под Вин може да се намерят хора с много стабилни машини, както и обратното. Разпространеността на двете е силно нееднаква също така, за да има почва подобен спор. Примерно един споменава че е инсталирал досега Вин на много машини без никакви засечки или кой знае какви проблеми с драйвери и т.н. Появява се друг, който твърди, че линукс досега не му е правил проблеми с това, докато Вин е. Зависи от хардуер, от нагласа, от това какви връзки имаш. Ако на една (или 100, няма отношение) си имал проблеми с Вин, а с лин не, това не е довод. Дадоха се доста глупави доводи в подкрепа и на двете OS. Сравнения също.

За пореден път споменавам, за мен лично последните 5-6 години Windows се държи адски стабилно, по поне 1.5-2 години изкарва всяка инсталация, то даже и по повече, защото новите ги правя винаги на нови хардове, старите си остават действащи и нито една не е гръмнала, имам от 2005-та, от 2006-та, от 2008-ма. Общо 7 харддиска с различни OS през годините. И нито един Win с проблеми, при инстаилрани има няма стотина програми, повечето са сменили по 2-3 различни дънни платки и хардуер. Та така. Значи можело.

Нека и Линукс може, аз винаги споря именно за това, че толкова диво се плюе нещо, вкарват се всякакви сарказми и примери и сравнения и вече дори директно се наричат глупаци и еталони за човешката глупост. Не че на мен примерно ми пука, в крайна сметка ползвам програмите през повечето време, не самия OS като такъв, важното е проргамите да са ми удобни, но пък и то затва се правят такива теми - за сеир, от липса на какво да се прави, за забавление. Резултат от тях винаги има нулев.

В крайна сметка темата от началото си беше тренировка на пръстите, конфронтации, сеир, напъване и откровен бъзик.

Темата беше за едно, стигна се до друго (винаги се стига до него в подобни теми). Кое е по-доброто няма смисъл да се спори, а за инсталацията дали била трудна в Линукс, аз дадох моето мнение по-горе, Ок, не е трудна. Хранилища има. А ако е програма, свалена отделно, аз поне винаги съм срещал затруднения при инсталирането на такива, основно заради липсващи депенденцита и започващи една поредица от резулвирания, които е трябвало ръчно да правя, в повечето случаи поредица от гърмения че еди кво си що си. Както казах, вече не споря по тоя въпрос, от 2 години почти не съм барвал Линукс, но щом моята представа е такава, вижда се че и на доста от пишещите тук е подобна, дори да се подобрява значително в последните години и такива глупости да не се случват на начинаещия, иска се време да се върне доверието че е направено както трябва. То Windows не може да се похвали с изрядност, какво оставаше за....

Останалото е въпрос на вкус и разбирания, мен лично винаги ме е дразнело леко, малко хаотичното структуриране на "Старт" менюто (ако мога да го нарека така). Мое мнение. Но пак е извън темата. Наличието на различни ГУИ-та за едно и също нещо и почти застъпващите се поне 10 вида софтуер от хранилището, което поне мен като начинаещ преди, ме е обърквало кое от всички е най-доброто и само него да науча и ползвам (И става дума за елементарни задачи). Да, прословутия избор. Но пак е извън темата.

 

Пак се отпуснах. Нека, то и душата си излива човек така :) . Доста хора не обичат да четат дълги постове, да не го правят, все ми е едно, аз пиша за да се отпусна, но аз лично пък обичам да чета дълги постове, основно защото ми е интересно, като четиво/кратък роман между другото, и почти винаги накрая се усмихвам жестоко :) .

 

@AlBundy, не се тревожи, не съм приритал. Виж горното ми изречение .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...