Jump to content
BulForum.com

Software installation in Linux is difficult


Godfather

Recommended Posts

Мисля, че спора Линукс вс. Уиндоус ще приключи веднъж завинаги след излизането на Уиндоус 7. Тогава всички хейтъри няма да има за какво да се заядат понеже освен, че ще е в пъти по лесен, стабилен и сигурен, ще е лек и непретенциозен откъм хардуер.

 

А така прехвалената сигурност на линукс е някакъв мит щото и по този показател Виста не отстъпва.

 

Оверман, един по-конкретен въпрос - колко мислиш е дяла на държавните поръчки ? Имаш ли конкретна информация или говорим от обща култура ? Клиент номер 1 на М$ са големите корпорации. Клиент номер 2 са домашните потребители.

 

Иначе като толкова искаш компютър без Уин, продават се и такива или си поръчваш през сайта на прозводителя. Няма абсолютни никакъв проблем да не си купуваш Майкрософтски ОС. Стига вече едно и също.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Аз тук хейтъри не виждам. Само двама фанатици. Останалите сме разумни хора, ползващи и двата типа ОС с реален поглед и впечатления от 1-во лице ед. число. Общото между вас двамата с Теди е, че вие не сте линукс ползватели и си приказвате наизуст. Аз Уин 7 имам инсталиран на виртуална машина от любопитство. Познай - Уиндовса работи по стабилно на виртуална машина, отколкото на самата машина :lol:

Link to comment
Share on other sites

Апф, чакам 40 минути пред пц-то да ми инсталира хп, после правя хиляда рестарта докато се обнови с всички кръпки, после почвам още хиляда рестарта за да инсталирам драйвери и кодеци и докато си рестартирам ми се е случвало да не буутне както трябва, просто защото не иска да буутне, а не заради нещо друго.

 

Линукс... пускам го с едно ливе (убунту) оправям си лесно хардовете, имам си нет през това време, та даже и кирилица, пускам инсталация, рестартира се след това и еврика, имам си убунту на компа.

АПТ > драйверите на видеото > стабилен релииз > инсталация > рестарт на графичната среда > оп имам си драйвери. Дебиан съм го инсталирал през кард риидъра, с малко зор там ама стана. Просто ми трябваха драйвери там.

 

Написал съм го като за някой, който нищо не разбира, ама то за обикновенните хората, за да инсталираш линукс щото трябва да си супер герой. Ахам, така е!

Аз ли го правя да звучи просто или наистина е просто.

Link to comment
Share on other sites

Аз с линукс съм си имал достатъчно вземане даване и съм преценил, че под Уин ще съм 10 пъти по-продуктивен. Така, че каква ми е ползата да се занимавам с нещо дето реално нито е по-добро нито ми трябва.

Link to comment
Share on other sites

Никаква.

 

Аз ползвам слакуер за десктоп и за сървър защото ме кефи примерно повече от уиндоуса относно цветове по десктопа ефекти и такива, а и много по-добре ми се държи мрежата от преди /да не изпадам в подорбности/.

 

Ти си ползваш за същото примерно уиндоус...евала тва прави ли някой от нас по някакъв начин с нещо повече от другия - не.Всеки е намерил начин да задоволи нуждите си и така си го кефи.На работата ползвам уиндоус 98 и ХР и немога да кача линукс примерно заради програмите...пречи ли ми - НЕ.Както си му свикниш няма смисъл да се напъваме.

 

Peace.

Link to comment
Share on other sites

Е, ама естествено, че всеки използва каквото му е удобно. :) Аз няма да търча и да "заповядвам" на хората да използват еди кой си продукт примерно, просто за мен повечето линукс дистрота ми се виждат по-улеснени, комфортни, гъвкави и за това си изразих мнението по този начин. Всеки да си бърка в неговият нос! :laughing:

А, Убунтуто от когато стана известно много почнаха да го плюят и наистина взе да се поскапва. Не знам дали хората влаят по някакъв ментален начин на развитието на това дистро, ама то се усеща просто.

Предпочитам Дебиан или ФрееБСД пък тогава Слакуер ех. Пак се инсталират лесно и винаги може да намериш пакети за тях без да ти се налага сам да прекомпилираш такива... просто съм голям мързел за такива работи.

Темата е весела иначе, макар и да няма какво толкова да се коментира тук.

:tongue

Link to comment
Share on other sites

Уффф, спорът Linux срещу Windows май няма никога да свърши. Ама карай поне са вижда колко много тесногръдие и ограничение има в човешкото съзнание. Нека де е весело. Светът е свободен и всеки е свободен да избира сам с какво да работи. Но в такива спорове всеки човек си гледа от собствената си камбанария. Я сега да питам колко от поддръжниците на Windows са си платили и са лицензирани. Някои ще ревнат- "ама моя лаптоп съм го купил с лицензиран windows". Да ама операционната система сама по себе си нищо не прави. Айде добави и n-броя програми и приложения и тегли чертата да видиш колко ще ти струва. Сега си представи, че си ръководител на предприятие или организация с 2000 компютъра. Пред теб е дилемата Linux или Windows. Направете сметката и ще видите накъде накланят везните. По-малко разходи за хардуер (добре конфигуриран Linux изисква МНОГО по малко ресурси), по малко разходи за софтуер, по малко разходи за поддръжка (много по лесно се администрира мрежа от 2000 компютъра с Linux, отколкото 2000 компютъра с Windows) и т.н. Много казват, че няма програми за Linux- много голям мит. Има всичко. Просто изглежда по-различно като интерфейс от windows програмите, но то прави същото. Пак опираме до съзнанието на човек, щото той бил свикнал да вижда розовото бутонче в еди кое си тулбарче. Ако не можеш да работиш на OOWriter, то значи, че ти не можеш да работиш и на MSWord. Тук нали всички са "големи" шофьори- аналогията е същата, все едно да можеш да караш Мерцедес и да НЕ можеш да караш Тойота.

Още много примери могат та се дадат, ама няма смисъл. Хайде сега си пуснете пиратската игра, която струва колкото 2-3 windows-а на лицензирания лаптоп и се накефете. Пък аз ще прегледам новостите в света на линукса в интернет, където 80-90 процента от сървърите се задвижват от Linux, BSD и подобни, защото те ПРОСТО РАБОТЯТ. :-)

P.S. Да добавя за протокола- ползвам сорс базирана дистрибуция и имам възможност за конфигуриране на софтуера както на мен ми е удобно. Да не говорим за бързодействието. ААА, ама то windows-a не можел така бе. Абе де да знаеш, може с прехвалената Windows 7 и сорса ще ти дадат :-)

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че спора Линукс вс. Уиндоус ще приключи веднъж завинаги след излизането на Уиндоус 7. Тогава всички хейтъри няма да има за какво да се заядат понеже освен, че ще е в пъти по лесен, стабилен и сигурен, ще е лек и непретенциозен откъм хардуер.

Пич, няма какво да кажа освен, че дори Стив Балмър не би посмял да си помисли нещо такова, което се върти в твоята глава. Евала! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Уффф, спорът Linux срещу Windows май няма никога да свърши. Ама карай поне са вижда колко много тесногръдие и ограничение има в човешкото съзнание.

 

 

Реален спор няма. Има постоянно реване, че линукс е по-добър, сигурен и т.н. И това, че за 10 години линукс няма много напредък що се отнася до популярност явно много дразни някой хора. :lol:

Link to comment
Share on other sites

И това, че за 10 години линукс няма много напредък що се отнася до популярност явно много дразни някой хора. :lol:

Би ли показал източникът от който си почерпил тази информация? Статистиката говори точно обратното... :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Реален спор няма. Има постоянно реване, че линукс е по-добър, сигурен и т.н. И това, че за 10 години линукс няма много напредък що се отнася до популярност явно много дразни някой хора. :lol:

 

Да, Линукс НЕ е по-популярен. По популярност Windows води с над 90-95 процента. Но това не значи, че е "по-добър, сигурен", както ти се изрази. Аз не търся популярна операционна система, а нещо, което да работи за мен ВЕЧНО И БЕЗ ГРУБИ ИЗДЪНКИ (разбирай сини екрани, които в последните версии на уиндоус са заменени със съобщения с неясна информация).

Мисля, че си чувал термина СУПЕРКОМПЮТЪР - ето една статистика. Пред цифрите и Боговете мълчат.

http://top500.org/stats/list/33/osfam

http://top500.org/charts/list/33/osfam

 

На мен това ми прилича на: Ако искате да си играете с компютър работете с Windows, ако искате да се занимавате със сериозна дейност заложете на Linux.

Всеки си прави избора, аз не искам разпространена операционна система, аз искам стабилна и сигурна такава.

Link to comment
Share on other sites

Няма напредък, защото е достигнал края на еволюцията! :laughing:

 

Уиндолс може ли да ми разпознае харда на уйн, може, а уйн да ми разпознае харда на линукс, не. Мен като потребител не ме интересува поради каква причина това не е възможно, аз просто искам да го има, защото е удобство.

 

Каква популярност искаш, като навсякъде се работи с уйндоус 98 по училищата, те един вид те кърмят с тази ос. Ама то още от малък като са те подхванали, че най-лесно се работи стози продукт и какво се очаква след години.

Отидох до старото ми училище, където преди им оправях пц-тата за да им сложа линукс на компютрите ама директора си променил мнението и вече дали поръчка на някаква фирма да им инсталира уйндоус. Попитах ги защо са си променили мнението, а отговора беше, че уйндоуса имал всички нужни програми за работа.

 

А и каквото и да си говорим, много малко от хората в България са компютърно грамотни, това че всеки човек има компютър вкъщи и може да си пусне играта, не го прави разбирач.

 

Тииф, знам те че си фен на МС малко или много, обаче погледни нещата обективно. Всичко което овермана спомена, кръстника, ГЛТ, останалите хора и аз... това са предимствата на линукс, които го правят по-удобен. Ти ми кажи с какво инсталацията на уйндолс е по-лесна/добра, какво повече предлага, искам точни примери.

 

И как инсталрането на програми е по-лесно при уиндоус, след като при убунтуто или при пъпи линукс, свалям пакета, цъкам на него и виждам къде инсталира всичко, като след това програмата или драйверите ми тръгват без рестартиране на машината.

:)

Link to comment
Share on other sites

Уиндолс може ли да ми разпознае харда на уйн, може, а уйн да ми разпознае харда на линукс, не. Мен като потребител не ме интересува поради каква причина това не е възможно, аз просто искам да го има, защото е удобство.

Може, бе - ext2fs

Link to comment
Share on other sites

Аз знам че може с тази програма!

Ама пак трябва да инсталирам нещо за да стане това и от къде да знам коя е тази програма, като от уйндоус никой няма да ми я каже, примерно.

Давате смешни примери и после хвърляте вината на хората които се мъчат да докажат, че по-добрата ос всъщност е Линукс, казвате че те напълно са отрекли уйндоус и знаят само линукс.

Пък и тази програма не е особенно надеждна, лично съм работил с нея преди.

:)

Link to comment
Share on other sites

Да, Линукс НЕ е по-популярен. По популярност Windows води с над 90-95 процента. Но това не значи, че е "по-добър, сигурен", както ти се изрази. Аз не търся популярна операционна система, а нещо, което да работи за мен ВЕЧНО И БЕЗ ГРУБИ ИЗДЪНКИ (разбирай сини екрани, които в последните версии на уиндоус са заменени със съобщения с неясна информация).

Мисля, че си чувал термина СУПЕРКОМПЮТЪР - ето една статистика. Пред цифрите и Боговете мълчат.

http://top500.org/stats/list/33/osfam

http://top500.org/charts/list/33/osfam

 

На мен това ми прилича на: Ако искате да си играете с компютър работете с Windows, ако искате да се занимавате със сериозна дейност заложете на Linux.

Всеки си прави избора, аз не искам разпространена операционна система, аз искам стабилна и сигурна такава.

 

 

Чакай сега, ти ми казваш, че МС нямат ОС за сериозен бизнес/дейност ? Само да вметна, че най-големите клиенти на МС са фирми като Шел, Ексън Мобайл и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Чакай сега, ти ми казваш, че МС нямат ОС за сериозен бизнес/дейност ? Само да вметна, че най-големите клиенти на МС са фирми като Шел, Ексън Мобайл и т.н.

Абе човек, пратил съм ти линкове, които да ти говорят, аз нищо не казвам. Айде сега обясни ми след като МС имат нещо сериозно защо използват Линукс за да защитят сървърите си? Просто си задавам въпроси разни :-)

Справка ZDnet - 2003 година

Разликата между теб и мен е, че аз ти поствам винаги факти, а ти ми споменаваш само някви именца. Ако се разтърся бъди сигурен, че ще намеря много по-известни организации от тези където си написал. Казвам организации като имам предвид фирми, банки, войска, полиция, училища, университети, цели градове и региони. Вземи потърси не ме карай аз да те ограмотявам пред хората.

Link to comment
Share on other sites

Суперкомпютрите не ме вълнуват особено.

 

Ето ти нещо различно от random линкове, които ти наричаш факти.

 

Едно бързо търсене показва, че през 2005 - Windows commands 65-70% of the corporate server operating system market, while the Linux share stands at 15-20%.

 

Както сам виждаш, бизнесът се е доверил на М$.

Link to comment
Share on other sites

Суперкомпютрите не ме вълнуват особено.

 

Ето ти нещо различно от random линкове, които ти наричаш факти.

 

Едно бързо търсене показва, че през 2005 - Windows commands 65-70% of the corporate server operating system market, while the Linux share stands at 15-20%.

 

Както сам виждаш, бизнесът се е доверил на М$.

Естествено, че суперкомпютрите не те интересуват, ти се занимаваш с детински неща, а суперкомпютрите са просто висшия пилотаж. :-) Не си пораснал за това още. Ще мине време ще узрееш.

Link to comment
Share on other sites

Другият факт за тва,че се ползва повече уиндоус мисля, че е заради игрите...сигурно има начин да се подкара която и да е игра под линукс, но той надали би бил по силите на някой 5-6токласник който току що е получил пс за коледа и представата му за комп е за уиндоус :)

 

Този момент с игрите, и като цяло чудото наречено Видеокарта, е доста ключов и поне според мен е един от основните, пречещи за популяризирането на свободните операционни системи. Проблема главно се изразява в майкрософтския directx, който продължава да се използва и да се развива доста активно. Интеграцията му в графичните ускорители е прекалено голяма и неизбежна, поради факта че по-голямата част от игрите използват точно него. За да се купуват новите ускорители трябва да се подържа новия DX, който производител изкара по-бързо карта с подръжка на новия, ще спечели повече от продажбите. Съвсем наскоро от Ати обявиха новата си серия 5ххх, която подържа DX11 и сега много се бият в гърдите, че са първите, които изкарват карта с подобни възможности. Лошо няма, Ати искат да печелят. И хората ще си купят новата карта и ще си качат естествено Майкросфтската ОС, за да могат да играят последната мега-пуцалка с незнам си какви ефекти. И ще си качат Вин7/Виста, щото в него има подръжка за DX11. Съответно разработчиците на игри ще продължат да използват ДХ, за да могат да изкарат версия 2 на мега-пуцалката, пък и що да се тормозят с други API-та, като това си работи чудно и се развива активно за разлика ОпънГЛ-а, който изостава в развитието си по ред причини, които не са тема на това писание. А както знаем добре, няма разработчик, който да иска да работи с "дървени инструменти". Хубавите заглавия, няма да се появят с версии за линукс, съответно голяма част от хората ще си стоят с Виндуса, за да играят хубавите заглавия (разбираемо от тяхна гледна точка). Тук ще напишете, че има Cedega, аз ще напиша пък, че това е само кръпка, пък и при това пробита (тепърва се пише за започващо имплементиране на DX10 в Cedega-та, за DX11 и дума не може да става, а за подръжката на видеокартите дори няма да започвам да пиша). Накратко, проблема е гаден и не ми харесва, ама положението е това, докато няма добро API, с подръжка в съвременните карти, няма да има добри заглавия в Linux.

Добре, че не играя игри. :lol:

И за да не се отклонявам прекалено много от темата - определено инсталирането на софтуер в линукс е доста по-лесно и безпроблемно от преди, което си е нормалния ход на нещата, за една развиваща се операционна система. На мен и на двете системи ми е еднакво лесно да си инсталирам, каквото и да е. Останалите да се справят ............ с Google.com :laughing: .

Link to comment
Share on other sites

debiansux.jpg

 

Уау, направо главозамайваща инсталация. Вярно, лесна е, но колкото е лесна, толкова е и насрана. А от CDROM не може да се буут-ва, защото забива след известно време. Да не забравяме, че Debian е най-яката дистрибуция. Смятай... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ти ли си правил диска и ако си ти... на каква скорост си го правил?

:)

Link to comment
Share on other sites

На 16х да записваш CD и това е проблем? Докъде стигнахме... аз последните 5 години CD на скорост под 24х не съм писал и все си мисля че това е БАВНА скорост след като има 40х и нагоре...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...