Jump to content
BulForum.com

Software installation in Linux is difficult


Godfather

Recommended Posts

То не е проблем да си ги дращиш и на 52 ако искаш, обаче има по-голяма възможност да не се запише правилно диска и след това да ти дава грешки.

Ти нали се сещаш, че използването на голяма скорост е основната причина за бързото скапване на диска след това.

Пък и ИСО файла може да не се е свалил правилно.

При мен беше станало така с убунту записано на 16х, всичко си работи добре, обаче като тръгна да инсталирам и още в началото ми изкарваше грешка.

Пък за това и предпочитам вече да си поръчвам безплатни дискове.

Пък и всяка писачка работи с различните марки по различни начини, мойта сега дето ми я дадоха не иска на нищо евтино да пише. Звучи смешно, обаче е самата истина.

Не стандартизирай така нещата. Просто поста ти звучи като съвет, който не е много добър.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Що не ползваш чексумите просто? Аз ги ползвах вчера, преди да запиша диска. Ако съвпаднат, вероятността да няма грешка е много голяма.

Link to comment
Share on other sites

debiansux.jpg

 

Уау, направо главозамайваща инсталация. Вярно, лесна е, но колкото е лесна, толкова е и насрана. А от CDROM не може да се буут-ва, защото забива след известно време. Да не забравяме, че Debian е най-яката дистрибуция. Смятай... :blink:

 

да дойда да ти покажа как става? не казвай, че е насрана инсталацията, а че просто ти не се справяш,,,

Link to comment
Share on other sites

....

 

Е дееее... ти изкара записването на дискове на всичко освен 1ва скорост еб**и и рисковото начинание :lol: Както и download-ването на файлове...

 

 

Пък и всяка писачка работи с различните марки по различни начини, мойта сега дето ми я дадоха не иска на нищо евтино да пише. Звучи смешно, обаче е самата истина.

 

Да, има каприсзни писачки. Ако искаш ела да ти подаря един от прехвалените Plextor-и който пише само на много избрани дискове, когато е на кеф и не е новолуние... иначе като го запише си го чете... Почти не съм го ползвал понеже рядко бях аз на кеф и май взе по новолуние се засилвах да пиша дискове, отварям прозореца - ааа няма да е днес и оставям писането за друг път. Взех един евтин ASUS - той няма много претенции колко са скъпи дисковете защото той пък е евтин и пише на всякакви... имам друг шантав проблем с буферите и като записва постоянно играе буфера и в крайна сметка пише, спре, пише, спре и лагва машината отвратително (пробвах 3 програми - същото нещо) но честно казано ме мързи да се занимавам, тъй и тъй ми се налага рядко...

 

 

 

Иначе ако ти е лош хардуера инсталирането на каквато и да е ос става трудно.

 

Майсторлъка е да се инсталира и да работи правилно на развален хардуер :lol: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Мани, с тая мойта записвачка нищо не става лесно. Трябва да се спазят всички правила за да има минимална вероятност за грешки при процеса.

Сложих последният фирмуър и започна да чете повечко марки, обаче пък забрави че може да записва... пък си върнах старият след това.

Иначе всеки ми се хвали с тея прехвалени марки писачки, за 100 си го купил, та за 200 и 300 лева, кой от кой с по-скъпа и хубава записвачка, ама един диск не могат да прочетат.

А, аз преди година с една писачка за 60 лева с ляйтскрайб плесках един след друг дискове, чете/пише всичко, даже на лист хартия името ми пишеше и факсове от господ пускаше.

Не знам какъв е тоя "куче-марка" феномен ма явно още има почва.

Иначе ако ти е лош хардуера инсталирането на каквато и да е ос става трудно.

:)

Link to comment
Share on other sites

да дойда да ти покажа как става? не казвай, че е насрана инсталацията, а че просто ти не се справяш,,,

:lol: :lol: :lol:

Справям се, пич. Но с тия slash-ове вместо backslash-ове сигурно само ти можеш да се справиш, след като вече всичко е записано на диска.

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol:

Справям се, пич. Но с тия slash-ове вместо backslash-ове сигурно само ти можеш да се справиш, след като вече всичко е записано на диска.

 

аха, сигурно защото аз не бих използвал компакт/двд дискове... сещаш ли се? it's that simple.

Link to comment
Share on other sites

Имам една записвачка Line-On от 2004-а. Тая машина няма оплаквания, чете, записва толкова скапани дискове че чак се изненадвам.

 

Иначе аз съм за Linux-а, наистина много лесно стават нещата, принципно ми върши перфектна работа, но големия проблем при мен е че цъкам игрички. Както някои спомена някъде из темата, видео картите се правят с подръжки за технологиите на MS, съответно пък игрите(готините заглавия) се пишат за Windows(Wine и тн подкарват доста неща ама производителноста е в пъти по-зле). От там вече като съм на Windows да пукам малко, като приключа не ми се занимава особено да ребуутвам за да си пусна музика на Linux-а примерно. Но да се надяваме, че с времето нещата ще се променят.

 

@earache: пусни инсталацията с опцията Run as administrator и ще стане хавата.

Link to comment
Share on other sites

Ех, мамка му, не ще да буутне и от мрежата... TFTP timeout дава. Помощ!

 

Ще го инсталирам тоя Debian, ако ще и догодина да стане.

 

 

TFTP?!

 

какво точно се опитваш да правиш?

 

защо не инсталираш от HTTP mirror? по-проста инсталация от това няма.

Link to comment
Share on other sites

А така прехвалената сигурност на линукс е някакъв мит щото и по този показател Виста не отстъпва.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
8852.png
Не, мненията ти въобще не са предубедени ;)

 

Нека само да ти споделя, понеже администрирам около 30-на машини и два сървъра, миксирано Windows/Linux, че безпроблемните ми инсталации са били на Ubuntu. Повече пот ми отнема, за да го направя по-user friendly на пълните лаици, но е факт, че по-често ме викат с проблем Windows потребителите. А единствената причина, да са на Windows е, че скапаната счетоводна програма е предназначена за Windows.

Ще ти дам едно елементарно сравнение. Понеже на служебния лаптоп имам и двете операционни системи. Инсталацията на Linux ми отне следните усилия: отваряне на DVD, слагане на диск, install, next, next, избор на partition tables, mount points, next, next, Synaptic "install Thunderbird" и вече бях готов за работа.

Windows: Инсталация на ХР, инсталация поотделно на всеки един driver, инсталация на Firefox, инсталация на кодеци, допълнително приложение за фонетика, инсталация на Open Office и още куп кръпки за нормална работа.

 

Току що, тази сутрин, разопаковах един лаптоп с вградена Vista Home, която разбира се при опит за boot се рестартира непрекъснато. Сигурно е някакъв вид повишена сигурност срещу потребители.

Link to comment
Share on other sites

Отново философа се обажда.

 

...Повече пот ми отнема, за да го направя по-user friendly на пълните лаици, но е факт, че по-често ме викат с проблем Windows потребителите. А единствената причина, да са на Windows е, че скапаната счетоводна програма е предназначена за Windows.
Ми как няма, като всичките работят на Windows или "скапаната" програма им е*ава майката.

 

Ще ти дам едно елементарно сравнение. Понеже на служебния лаптоп имам и двете операционни системи. Инсталацията на Linux ми отне следните усилия: отваряне на DVD, слагане на диск, install, next, next, избор на partition tables, mount points, next, next, Synaptic "install Thunderbird" и вече бях готов за работа.

Windows: Инсталация на ХР, инсталация поотделно на всеки един driver, инсталация на Firefox, инсталация на кодеци, допълнително приложение за фонетика, инсталация на Open Office и още куп кръпки за нормална работа.

Така представено, изглежда доста преувеличено отколкото е всъщност. Нека сметнем колко време ще ми отнеме инсталацията на това което приказваш - на 2-3 драйвера (толко, видеото и... за принтера да кажем, даже и 3 няма, всичо останало се хваща, даже видеото, но айде, за ИГРИТЕ и за по-добра производителност). А за принтера се съмнявам, че Линукс има драйвери за всички принтери и сам ще хване всичко, но айде да го предположим. Колко отнема инстала на Firefox - цъкане на екзето, 3 некста, 6 секунди общо. Кодеците? ffdshow - 10 секунди и 4-5 некста. По-често ползваните и инсталирани неща се държат на харда при мен, в последния дял, така че отваряне на ДВД-та има само за по-големите неща. И определено инсталация от ДВД на Фотошоп или нещо голямо, от ДВД става по-бързо отколкото ако дърпам от нета, дори локално с 3-4 МБ/с. ДВД-то чете с 16 МБ/с ;) .

Чистата инсталация на Windows е гола, има стандарните програми към нея. Linux също, времето което отнема инстлациите не мисля че е много различно. Или ще правим въпрос ако едната свърши за 1-2 минути по-бързо. После идва селектирането на кои пакети искаш да сложиш от хранилището, щото по дефолт макар и да има избрани доста, искаш да видиш дали със сигурност firefox/codecs са избрани.

Изобщо хващате се за едни и същи глупости и се кефите като ги повтаряте. Готова система под Линукс може и малко по-бързо да се направи с елементарните поне неща. Можем да го признаем всички. Но по този начин представено като от Antares, е малко пресилено, с тези примери за драйвери, Firefox и т.н. Windows идва по-гол, това е ясно. Дори ако трябва малко повече ръчни занимания за допълнителен софтуер, евалла на тоя, който преинсталира OS по 5 пъти в месеца. Ако толкова му е болка в тоя случай, nLite и инсталира всичко накуп само с няколко некста, кво се палим. Тва в случай, че времето за инсталация и *примерно* 1 час повече при Windows да иснталира външния софтуер, е най-важния признак за него да инсталира даден OS.

 

Току що, тази сутрин, разопаковах един лаптоп с вградена Vista Home, която разбира се при опит за boot се рестартира непрекъснато. Сигурно е някакъв вид повишена сигурност срещу потребители.

Този твой инцидент не разбрах в каква връзка го споменаваш. Този очевиден проблем не виждам да има връзка с темата. Все едно с Линукс не може да се случи нищо. Подхвърляте евтини частни случаи в опит да защитите някаква теза, спорът по която е почти безпредметен.

И според мен ГОдфадър не е толкова глупав и много добре знае това, и затова казах, че е хвърлил въдицата просто :) . Самото заглавие явно е целяло да отрече мненията, че инсталациите в Линукс били трудни. Е, за някои хора това се превърна в мания да покажат по-нататък, че в Windows се инсталирал много по-бавно, по-трудно...Само мога да коментирам с :lol:

Нищо лично, Antares :) .

Link to comment
Share on other sites

Теди пак разтяга локуми. поне да беше виждал Линукс на живо! Ама то понеже Теди бил чувал за Линукс та да ни обясни колко лошо нещо е! Само да вметна, че на мен цялото ми Убунту лапа ресурси колкото на теб антивирусната :lol:

Link to comment
Share on other sites

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Не, мненията ти въобще не са предубедени ;)

 

Windows: Инсталация на ХР, инсталация поотделно на всеки един driver, инсталация на Firefox, инсталация на кодеци, допълнително приложение за фонетика, инсталация на Open Office и още куп кръпки за нормална работа.

 

Току що, тази сутрин, разопаковах един лаптоп с вградена Vista Home, която разбира се при опит за boot се рестартира непрекъснато. Сигурно е някакъв вид повишена сигурност срещу потребители.

 

Факт е, че XP е ОС на 7-8 години. Иначе инстал-а на Виста е общо взето next, next, next. По онова време, да си пуснеш звук по Линукс беше по-трудно от сегашния инстал на Виста. Та много бързо забравяте, че Линукс беше синоним на дървения и кретения в едно. ;)

Link to comment
Share on other sites

Теди пак разтяга локуми. поне да беше виждал Линукс на живо! Ама то понеже Теди бил чувал за Линукс та да ни обясни колко лошо нещо е! Само да вметна, че на мен цялото ми Убунту лапа ресурси колкото на теб антивирусната :lol:

Не ползвам антивирусна от години. За какви ресурси спориш като тук се говореше за инсталация. За ресурси никой не отрича, че ползва повече памет и хард. "Само да вметна" че с някой от предишните ми досеги с Линукс, гълташе солидно количество процесорно време ей така както си седи, постоянно. След прясна инсталация. Така и не разбрах защо ставаше така. Под Windows не ми се е случвало такова. А де, очаквам коментар. (Вероятно в стил, ти си глупака дето не си успял да го оправиш).

Къде в поста ми видя да казвам колко лошо нещо е Линукс? Посочи кое е локуми от поста, с който коментирам мнението на Антарес. Или и ти нямаше с какво друго да се заядеш с мен, и почваш старата песен с локумите. Посочи кое от поста ми е лъжа и кое от коментираното от мен се е променило в последните 2 години в които почти линукс не съм ползвал, моля. Иначе поста ти си остава чисто заяждане.

 

Thief, недей така, че ще подпалиш поредната поредица от саркастични плюнки по Windows, щото ползващите линукс от десетилетия ще се засегнат на темата кретения. :D Да не забравяме, че глупаците сме ние дето седим на трудната OS. :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Не знам кой е философа, но аз давам пример, тоест нещо, което ми се е случило. А не разтягам локуми от сорта на "ми не съм ял шоколад, но батко ми Хасан е гледал как един яде и било вкусно". ХР-то не ми открива нито един драйвер на лаптопа. Хайде моля ти се не ми обяснявай какво виждам. Имам една кофа с unknown device в Device Manger. И от там се почва Update, а ако реша да ползвам и софтуерните installer-и, с които е натъпкан диска с драйверите (както би постъпил всеки end user) - след всеки инсталиран драйвер - рестарт. Ако искаш да засечем кое отнема повече време?

 

За ХР, като стара операционна система съм съгласен, но също така е и доста надеждна, защото е минало достатъчно време, за да излезнат fix-ове на повечето излезнали бъгове. А за user friendly давам с две ръце глас за Mac OS.

 

Съгласен съм с едно. Под Linux, поне на мен, са ми сериозен проблем принтерите.

 

Като цяло, смятам, че все още Microsoft-ските операционни системи са по-user friendly. Но определено разликата не е толкова фрапираща, колкото беше преди и определено се полага сериозен труд в правенето на отворените приложения по-достъпни за масите. Но политиките на големите хардуерни и софтуерни компании все още подпомагат Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Теди, най-голямата истина е, че за разлика от хората с които спориш, ти ползваш единствено Уиндоус и някога си виждал Линукс! За какви сравнения тогава говорим?

Призовавам те на дуел - ти вземаш един Windows по избор, аз вземам Ubuntu. Задачата е да се инсталира система, която да е с някакъв sql сървър, да шерва някакви ресурси, да има закачен един HP принтер, да шерва интернет за останалите компютри в офиса, някакъв web сървър с java, .net да има някаква програма за елементарна обработка на изображения, ocr програма, Майкрософт синк за мобилните джаджи :) и още няколко такива благинки, които се ползват ежедневно в един офис. На теб ще ти позволя дори да ползваш дискове с драйвери, на мен такива не ми трябват. Дали ще се справиш по-бързо от мен?

Link to comment
Share on other sites

Брех, пак се изказа ве, по времето на виста си играх хл-1 енджин игри с перфектен звук, поддръжка на ефектите от видео картата и много добра скорост на убунтуто!

Още преди да излезне виста си нямах никакви проблеми с драйверите под линукс.

С дървения и кретения описа точно мойта представа за инсталация и работа с виста човек.

 

И теди, на линукс също му трябват драйвери ама на виндолс след почти всеки драйвер трябва да давам старт-рестарт и да чакам всичко да си зарежда отново и отново! :)

Сам си знаеш колко дразнещо е това.

 

Просто преди време повечето дистрота не бяха толкова улеснени за работа, трябваше да се влиза в терминала и там е някакъв ужас от всякъде.

Link to comment
Share on other sites

Не искам да влизам в пореден глупав спор, в който се опитвате да ме въвлечете. Просто е нужно да гледате кой за какво говори и да не сменяте темата когато става дума за цитиран пост.

Антарес, Ок, на лаптопа не ти открива. Дали ще са 2 или 5 драйвера, положението не е по-различно. И на мен на лаптопа не ми открива. Инсталирането на 5 драйвера (wireless, lan, video, sound и друго забравих кое беше) е работа за 5 минути. Поне на мен толкова ми отне. Предварително от сайта съм си ги изтеглил и си ми седят завинаги на харда в случай че се наложи. Ако това е толкова огромна болка, ще спра да споря с теб, хората са различни в критериите си :) .

Да, под Win може да ми отнеме минута-две повече за инсталацията на драйверите, ако засичаме. Е и? Прознах го още в по-преден пост. Това какво променя по отношение на леснотата? В единия случай драйвер ти се инсталира автоматично, в другия ръчно. Само по себе си това не води негативи за която и да е OS когато драйвер е инсталиран автоматично от OS-a. И пак, пришки ми излязоха да го повтарям - ако ръчно трябва да се инсталира драйвер в Линукс, може да бъде доста по-интересно.

И да, последните 2 г. не съм драпал да си правя живота "интересен" да се занимавам с Линукс. Но според колкото пъти съм го инсталирал последните 5-6-7 години, не виждам някоя революционна промяна, която в последните 2г. да е променила нещата. Ако греша, извинете ме.

За ХР - доста надеждна?! Не ме карай да се смея. Може и на 100 години да е. Търкалям всякакви Виндовси, ХР-то е с СП2 да, но по-ненадежден Вин от него може би само Win95. Но мнението си е твое.

За по-user friendly, как посмя да го кажеш това :) . Тук всички се опитват да докажат, че Win е по-зле в това отношение, сега ще те погнат. А не, няма, защото аз съм този, който погват винаги, независимо че не аз преувеличавам всичко и да боготворя една OS. Жалко, че някои виждат в моите изказвания боготворене на Win, първосигнално това си мислят. Но няколко пъти повтарям, спрете се малко да давате глупави сравнения, да се хващате за маловажни неща, и да плюете толкова нахъсано една OS, само за да защитите тази, която Вие ползвате. Това е хейтърстване, не моето.

 

AlBundy, прочети пак поста, с който коментирам Антарес. Не се прави на сляп, ами го прочети пак. Не аз направих сравненията, а той. Дуел - айде няма нужда, ако прочетеш хубаво споменатия коментар, ще забележиш че стана дума само за драйвери, файрфокс, тънфърбърд. Нали така?! Какво намеси шервания, sql server... Не се учудвам, за пореден път се вкарват в конкретиката и други съвсем общи неща. Явно не само аз го правя, но на вас ви е "простено" нали така. В такъв случай дискусия не става, аз само си пиша докато чакам едни неща тука да се свалят.. :) .

Иначе нито инсталирам всеки ден тези неща, за които говориш, нито ми е до глупави мерения на пи*ки да сме засичали с хронометър кое колко сек. ще отнеме. Глупаво е, съгласи се. И вече споменах, че може в Линукс подобни неща да са с една идея по-бързи. Но да се говори че под Вин са по-трудни, с това не се съгласих. А ти го интерпретирай както си искаш.

Но нека видим: да инсталираме заедно по един SQL Server, ама не mysql, нали така, ти SQL Server pod linuks ако щеш, или някой по-така като Оракъл, а аз sql server под Вин. Да видим кое ще е по-бързо.

Уеб сървър? - добре, IIS се инсталира до работещо състояние с няколко некста.

Да шерва ресурси? - какви? шерването на папка или устройство става за 5 сек. Ако е за друго, поясни (всъщност недей).

Принтер? - Антарес сподели, че винаги е имал проблеми с принтерите под Линукс, та да не вземем да се оакаме тук, затова спри.

да шерва нет.. - Вин не е най-добрия в това, но и тук за 10 сек. се шерва нет към втора ланка, и ти трябва да го знаеш.

Накрая споменаваш дисковете с драйвери - колко пъти ще си пеним устите с това?! :wacko:

В крайна сметка ти и в само един от драйверите или софта да се забиеш и да започнеш да се чешеш по глават що не става, може да ти опропасти целия евентуален дуел. Но ти разбира се си майстор, инсталираш по цял ден драйвери и знаеш всяка възможна хватка и всяка ситуация да се справиш за предсказуемо бързо време, забравих. Вероятно си админ или поддържка за да си майстор в инстлациите, не допускам че просто преинстлаираш често линукса си :lol: ..

Малко встрани - той и Бил Гейтс беше надъхан, ама виж с Win98 кво стана на представянето :) .

 

Ето, пак ме накарахте да изпиша един тон пост, и стана пак безсмислено всичко. Не с мен, с вас е невъзможно да се дискутира.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata
И теди, на линукс също му трябват драйвери ама на виндолс след почти всеки драйвер трябва да давам старт-рестарт и да чакам всичко да си зарежда отново и отново! :)

Сам си знаеш колко дразнещо е това.

 

A защо не един общ рестарт?

Link to comment
Share on other sites

A защо не един общ рестарт?

Точно щях да си едитвам по тоя повод :bgrin: .

В повечето случаи с един общ рестарт става, да. Е, аз лично не рискувам, веднъж се инсталира на 3 години (а не всеки месец както повечето които познавам с Линукс, и вероятно това ги дразни повече), и си рестартирам АКО поиска рестарт.

На прясна система рестарта става за половин минута. 2-3 рестарта при инстала на OS-a ако наречем трудност или досада... Е да, ако се преинсталира по-често така ...в месеца... вероятно :) . Да не забравяме за решението с nLite :) . Веднъж се прави, после всичко накуп, няма рестарти, няма нищо.

Иначе lil_stenly е прав донякъде. За кретенията и Виста, явно ме имаш за кретен тогава... е, мерси :) .

Говориш за HL1 енджина и линукс - я ми кажи ХЛ1 енджина на колко века е и че сигурно ще върви и на Правец :lol: . Засягането на линукс за игри още е нерентабилно да се прави :) .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...