Jump to content
BulForum.com

Избори за европейски и български парламент 2009


Recommended Posts

Сега е нещо съвсем друго друго - виждаме кои са анализаторите и какво точно твърдят. Катев, Данске Банк - последните специално имат много силен интерес положението в Б-я да се влоши, едни пари трябва да връщат скоро по едни облигации с едни много интересни лихви... и ако не се случи чудо (разбирай - да падне борда или поне да се коригира курса на лева към еврото (да стане примерно 4-5 лева да евро)) ще им стане много топло на анализаторите на Данске.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 746
  • Created
  • Last Reply

Имаше някаква статистика че от 1989 до сега няма един заловен и осъден Депутат за корупция.Еми кво да ви кажа и след 20 години същото ще е .

Link to comment
Share on other sites

овърман, как може да ти е толкова девела главата. Досега не видях едно твое мнение, което да изразява съгласие по някакъв въпрос. Това е добре от една страна...но всичко в умерени количества.

 

In recent months, the economy ministry has ordered 15 new cars and the social minister spent over 8,600 euros for a plane ticket for a ministerial trip to Korea -- the equivalent of an average pensioner's pay for eight years.

 

Едно хубаво нещо имаше страната и БСП са на път да го провалят.

Link to comment
Share on other sites

Ще се опитам да ви отговоря в един пост.По принцип не е желателно да не кажа нямам право да давам сведения на когото и да било за бюджета но след изборите ще се опитам да ви направя една сапоставка със всички факти за двете партий.За вестник марица за един месец 36 000лв. аз мисля че го казах, но друг е въпроса че има о6те 1000 неща.За плакатите също мога да дам отчет , макар и не много точен.

 

@диадомраз Не съм рпиел нещата толквоа лично споко, мисълта ми беше, че исках да спазим добрия тон, все пак сме зряли хора а не хванати от гората.Нека да минат изборите и кампаниите и тогава ще спорим колкото искате, а пък и сега имам доста работа.А пък и тази година ще има мажоритарни кандидати от партиийте, така че и да не ви харесат партиите може да си харесата някой отделно за който да гласувате. :)

Link to comment
Share on other sites

овърман, как може да ти е толкова девела главата. Досега не видях едно твое мнение, което да изразява съгласие по някакъв въпрос. Това е добре от една страна...но всичко в умерени количества.

 

In recent months, the economy ministry has ordered 15 new cars and the social minister spent over 8,600 euros for a plane ticket for a ministerial trip to Korea -- the equivalent of an average pensioner's pay for eight years.

 

Едно хубаво нещо имаше страната и БСП са на път да го провалят.

 

Thief, този цитат може да се отнесе до който и да е министър от което и да е правителство на която и да е партия от 1989 година насам. И ще бъде абсолютно верен. Мислиш ли, че министрите на ГЕРБ ще направят изключение?! Аз пък мисля, че няма партия, която би направила изключение в харчовете по коли и безмислени пътувания чужбина. Ако някой мисли, че има партия, която не би харчила безогледно пари на вятъра, то той сигурно все още вярва и в съществуването на Дядо Коледа, Снежанка и джуджетата.

 

Има доста мои мнения които изразяват съгласие по много въпроси. Може би не изразяват съгласие с твоето виждане по тия въпроси, но пък къде пише, че трябва да сме съгласни?!

 

Host, не, тези хора не пишат отрицателни прогнози защото мразят Сергей, Пенчо или Иванчо персонално... или защото не харесват БСП, ДПС и НДСВ. Тези хора пишат отрицателни прогнози, защото имат материален интерес от това положението и тук да стане от зле по-зле... Огледай се. Унгарци, Прибалтийски републки, всички вече лапнаха въздух и клекнаха, ние още не сме. Това дразни... Особено Данске банк. Чувал ли си за самосбъдващите се пророчества? Нещо такова се опитват да направят и те... не без помощта на разните бесепета и депесета естествено... За тях няма значение кой е на власт - ако беше ГЕРБ в момента в края на мандата си, прогнозите им щяха да са си същите...

Link to comment
Share on other sites

Да, ГЕРБ са лекета. Както всички останали.

 

Не виждам как анализатор от Данске Банк или от която и да е ще има материална полза от това. Не знам защо си мислите, че банките имат нещо общо с случващото се (особен пък Данске Банк). Все едно да кажеш, че S&P или Moody's имат някакви други съображения освен независимото си екпертно мнение когато поставят рейтинг на страната. Това ти гарантирам, че е невъзможно. Полза ще имат МВФ и може да се натискат да дават заем, но чак такава конспирация няма. БГ е прекалено малък заемополучател за да тръгнат по този път.

Link to comment
Share on other sites

Thief, Данске имат и то доста голям интерес... потърси в Мрежата, ще кажа по спомени, че се касаеше за емисия облигации за към 70 000 000 лева с едногодишен падеж и 10% премия - издадени точно от Данске... Имаш претенции да разбираш от тия работи... Какъв интерес имат Данске да предлагат 10%? Освен ако не разчитат да обърнат левовете в евра при сегашния курс и да връщат с 10% премия при курс 4-5 евра за лев... тогава биха били на печалба. Така че съвсем не са безпристрастни експерти в случая. Знаеш как се манипулира финансовия пазар - започва се точно с такива приказки, как икономиката на държавата Х е пред срив и как чуждите инвеститори панически напускат, повтаря се това докато на някой по-дребен инвеститор, който току що е затънал в Литва да речем, не му издържат нервичките и не си вдигне чуковете... след него още едни го последва, третия вече си казва - абе я гледай май са прави щом тези вече се изнесоха и така... прогнозата на Данске почва изведнъж да става вярна.

 

между другото може да си пипомниш и каква роля изигра Данске при фалита на Исландия... много ключова... та изобщо не е случайно, че експерти на Данске Банк правят коментари за нашата икономика.

Link to comment
Share on other sites

Допускам, че е възможно, но за мен това е много малко вероятно. Първо, банките държат на репутацията си и гледат да са безпристрастни. Дори самия МВФ се въздържа от крайности макар да има най-голям интерес. Също, сериозни критики и негативни прогнози излизат от други банки като Уникреди, Дойче Банк, че дори и Голдман Сакс. Няколко пъти предупрежаваха за дефицит, че харчат много и т.н.

The Economist пък още преди няколко месеца изкара сериозен обзор на икономиките от CEE. Специално внимание обърнаха на България и предупредиха, че валутния борд е в опасност. Чуждестранните резерви още от тогава започнаха да забележимо да намаляват.

 

Така, че Данске може да имат интерес от това и найстина да играят срещу лева, но червени флагове имаше много и още преди те да имат мнение.

Link to comment
Share on other sites

Thief, с моя безкраен цинизъм ще се усъмня в "безпристрастността на банките" и огромната им загриженост за репутацията. А и какво ще стане ако прогнозите им се сбъднат? Верно ще са спомогнали леко като са побутнали тук-там и някой им се е вързал, но то всичко и навсякъде е така а и ако излезнат прави репутацията им ще се подобри...

 

От друга страна кажи ми КОГА при управление на лява партия не е създаван дефицит и кога са създавани излишъци? Че нали идеологията на левите партии е именно харченето на пари за да се създадат разни ужким социални придобивки... Точно покрай изборите пък се почва с едно такова спекулиране и харчене на пари като за последно и имитиране на дейност... искаш ли и да ти обясня защо се прави така или сам ще се сетиш че "нашите хора (фирми)" след изборите може да не успеят да хванат апетитните договори затова те се правят по-раничко и се плаща авансово 100% (договора, а не реалната цена на нещата).

 

Защо примерно мислиш че за боклука на София се говори толкова? Щото един друг искат да си издерат очите за да хване единия или другия въпросния договор. Нито заплатите нито поддръжката на автопарка нито нещо друго струва и 10% от парите които се плащат на въпросните фирми.

 

А историите покрай EVN, EON и т.н. пък не са за разправяне...

 

 

In recent months, the economy ministry has ordered 15 new cars and the social minister spent over 8,600 euros for a plane ticket for a ministerial trip to Korea -- the equivalent of an average pensioner's pay for eight years.

 

Че колко са 8600 евро, пак хубаво не са си купили собствен самолет... И между другото КАКЪВ Е ТОЯ БИЛЕТ еб**ти след като до щатите е $3500 в първа класа...

 

И в този ред на мисли не е правилно да се сравнява със среднта пенсия след като евродепутатите ще получават 7500 евро на месец и ще имат на разположение по 25,000 евро за разходи - офиси, самолетни билети и други. Та в този ред на мисли колко му е да похарчи 10тина хиляди след като тъй и тъй ги има в бюджета му за месеца а не е хубаво да остават непохарчени защото след това може догодина да го намалят този бюджет ако изглежда че не е нужен да бъде толкова голям. Майтапа е че точно социалния министър си позволява излишен лукс с пенсионерите едвам си плащат тока. Ако се разрови достатъчно ще излезнат още доста подобни неща НАВСЯКЪДЕ.

 

 

Едно хубаво нещо имаше страната и БСП са на път да го провалят.

 

Кое е то? И само 1 ли се опитват да ос***т? Навсякъде се взима каквото може и когато може. Гледай как Серго като му говорят за корупция и прекалени разходи се хили - сигурно се сеща колко от тези ще дойдат при него тоя месец и му става едно хубаво, после повтаря че няма такова нещо баре някой му повярва...

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n

Я кажи какво са казали Данске , че нещо съм изпуснал...

 

Как Ви се вижда , следващото "правителство" ще може ли да задържи борда? Или още от сега да обръщаме в евро ;)

 

Положението в банките в страшно! Ако така продължава , не кредит , ами и банка няма да има. Съвсем сериозно го казвам това.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък съвсем сериозно казвам. че говориш глупости!

В момента пък в София се говори, че ще има фалити на банки.

Това са откровени спекулации. Нека някой, който твърди това се обоснове защо, аджеба, ще фалира конкретна банка. Много им се иска да ни катурнат. И на наши, и на чужди...

Link to comment
Share on other sites

Thief, с моя безкраен цинизъм ще се усъмня в "безпристрастността на банките" и огромната им загриженост за репутацията. А и какво ще стане ако прогнозите им се сбъднат? Верно ще са спомогнали леко като са побутнали тук-там и някой им се е вързал, но то всичко и навсякъде е така а и ако излезнат прави репутацията им ще се подобри...

 

От друга страна кажи ми КОГА при управление на лява партия не е създаван дефицит и кога са създавани излишъци? Че нали идеологията на левите партии е именно харченето на пари за да се създадат разни ужким социални придобивки... Точно покрай изборите пък се почва с едно такова спекулиране и харчене на пари като за последно и имитиране на дейност... искаш ли и да ти обясня защо се прави така или сам ще се сетиш че "нашите хора (фирми)" след изборите може да не успеят да хванат апетитните договори затова те се правят по-раничко и се плаща авансово 100% (договора, а не реалната цена на нещата).

 

Защо примерно мислиш че за боклука на София се говори толкова? Щото един друг искат да си издерат очите за да хване единия или другия въпросния договор. Нито заплатите нито поддръжката на автопарка нито нещо друго струва и 10% от парите които се плащат на въпросните фирми.

 

А историите покрай EVN, EON и т.н. пък не са за разправяне...

 

Че колко са 8600 евро, пак хубаво не са си купили собствен самолет... И между другото КАКЪВ Е ТОЯ БИЛЕТ еб**ти след като до щатите е $3500 в първа класа...

 

И в този ред на мисли не е правилно да се сравнява със среднта пенсия след като евродепутатите ще получават 7500 евро на месец и ще имат на разположение по 25,000 евро за разходи - офиси, самолетни билети и други. Та в този ред на мисли колко му е да похарчи 10тина хиляди след като тъй и тъй ги има в бюджета му за месеца а не е хубаво да остават непохарчени защото след това може догодина да го намалят този бюджет ако изглежда че не е нужен да бъде толкова голям. Майтапа е че точно социалния министър си позволява излишен лукс с пенсионерите едвам си плащат тока. Ако се разрови достатъчно ще излезнат още доста подобни неща НАВСЯКЪДЕ.

 

Кое е то? И само 1 ли се опитват да ос***т? Навсякъде се взима каквото може и когато може. Гледай как Серго като му говорят за корупция и прекалени разходи се хили - сигурно се сеща колко от тези ще дойдат при него тоя месец и му става едно хубаво, после повтаря че няма такова нещо баре някой му повярва...

Oпааа EVN EON и проче както и 80% от бившите държавни предприятия бяха превътизирани благодарение на Капитана ( Костов) и те от тогава си водят монополо и хич не им пука...Но иначе за банките ще се съглася защото няма такова нещо като безпристрастност когато ти зависи печалбата от това.Носят се слухове за това което Обърман говори че скоро лева ще се обърне в лево защото ще започне да се обезценява, но дали реално е така един бог знае.

П.П. За лявата политика незнам какво можеш да кажеш защото когато имахме 1 млрд. излишак той не беше похарчен, макар че опозицията толкова тягостно настояваше, а беше усвоен за справяне с кризата.

Link to comment
Share on other sites

П.П. За лявата политика незнам какво можеш да кажеш защото когато имахме 1 млрд. излишак той не беше похарчен, макар че опозицията толкова тягостно настояваше, а беше усвоен за справяне с кризата.

И разбира се криза вече няма? Момче, осъзнай се. Ако в реалната икономика на държава от 6.5 милиона души се налее 1 милиард това ще се усети поне малко. Този милиард не се появи никъде в икономиката а просто се изпари (чети - откраднаха го)

Link to comment
Share on other sites

И разбира се криза вече няма? Момче, осъзнай се. Ако в реалната икономика на държава от 6.5 милиона души се налее 1 милиард това ще се усети поне малко. Този милиард не се появи никъде в икономиката а просто се изпари (чети - откраднаха го)

 

Да бе... Така се краде един милиард... Това да не е ДДС?

Link to comment
Share on other sites

И разбира се криза вече няма? Момче, осъзнай се. Ако в реалната икономика на държава от 6.5 милиона души се налее 1 милиард това ще се усети поне малко. Този милиард не се появи никъде в икономиката а просто се изпари (чети - откраднаха го)

Никой не е казал че криза няма, но момче ти се замисли ако този милион се беше изпарил щеше ли българия да се отърве толкова леко бих казал.Опозицията каза че банките щели да фалират незнам си кво незнам си що но нищо не стана.Освен това кризата не се орпавя с 1 млрд. затова е "световна" тя не зависи само от нашата държава но ние можем да се предпазим един вид с тези пари и го направихме!

Link to comment
Share on other sites

Аз пък съвсем сериозно казвам. че говориш глупости!

В момента пък в София се говори, че ще има фалити на банки.

Това са откровени спекулации. Нека някой, който твърди това се обоснове защо, аджеба, ще фалира конкретна банка. Много им се иска да ни катурнат. И на наши, и на чужди...

 

 

Не говоря за фалити на банки! И по спокойно с тона... :rolleyes:

Казвам , че ще има доста голямо изчезване на клонове. т.е. вместо да са 10 в Пловдив , ще станат 3. Но както и да е. Това са само предположения.

Другия месец , като излезнат отчетите на всички банки за 6 месечието ще си говорим :)

Искренно се надявам да не се окажа прав.

Link to comment
Share on other sites

Не говоря за фалити на банки! И по спокойно с тона... :rolleyes:

Казвам , че ще има доста голямо изчезване на клонове. т.е. вместо да са 10 в Пловдив , ще станат 3. Но както и да е. Това са само предположения.

Другия месец , като излезнат отчетите на всички банки за 6 месечието ще си говорим :)

Искренно се надявам да не се окажа прав.

Няма как в тази криза да се отървем ей така, нормално е да се закрият няколко клона това се прави с цел да се предпази икономиката и да са стабилни нещата.Кризата не подмина никой дори и големите държави ги разтресе че и още усещат "втричните трусове" от кризата какво остава за нас.

Link to comment
Share on other sites

Никой не е казал че криза няма, но момче ти се замисли.....

Благодаря за "момчето" :laughing:. Не зная на колко години си, но имам усещатането че съм един от малкото

в този форум който е членувал в БКП, при това не като редови пратиен. Представи си какво съм чул и видял

през годините за да напиша по горното.

Link to comment
Share on other sites

Хубавото на темата е, че ме накара да гласувам...

ББ и ДПС хич не ме кефят и ще трябва да дам почти произволно гласа си за други.

Надявам се да се излъжат и други охора, да гласуват, да не се чувствам само аз прекарания :>

Link to comment
Share on other sites

Допускам, че е възможно, но за мен това е много малко вероятно. Първо, банките държат на репутацията си и гледат да са безпристрастни. Дори самия МВФ се въздържа от крайности макар да има най-голям интерес. Също, сериозни критики и негативни прогнози излизат от други банки като Уникреди, Дойче Банк, че дори и Голдман Сакс. Няколко пъти предупрежаваха за дефицит, че харчат много и т.н.

The Economist пък още преди няколко месеца изкара сериозен обзор на икономиките от CEE. Специално внимание обърнаха на България и предупредиха, че валутния борд е в опасност. Чуждестранните резерви още от тогава започнаха да забележимо да намаляват.

 

Така, че Данске може да имат интерес от това и найстина да играят срещу лева, но червени флагове имаше много и още преди те да имат мнение.

 

 

Интересното в анализа е кой е Simeon Djankov... Част от икономическия екип на ГЕРБ. Ако той ще определя политиката на ГЕРБ по въпроса за борда, МВФ и прочие и има такива виждания по въпроса, като изразените в статията за Ройтерс - нищо хубаво не ни чака... Известно е че МВФ драпа да има корекция в курса лев-евро (да се обезцени лева) и да въведем еврото едностранно без подкрепа от ЕЦБ (което отново значи курс 4-5 лева за евро) - имаше вътрешни (уж) доклади на МВФ по въпроса - и ако ГЕРБ тръгне на заеми от тях, нищо чудно едно от условията да е това... такъв ход не би ме изненадал от страна на ГЕРБ... интерес от обезценка на лева имат доста от крупните бизнесмени в страната, които са се нагрухали с кредити и сега им е трудно да ги връщат, та не бих се учудил ако ГЕРБ ги почеше, след като те са го почесали по изборите. Ако това се случи, ще се повтори виденовата зима. Ще изгърмят дребните човечета с по една ипотека и кола на лизинг.. особено тия с ипотеки в евра и други валути. Надявам се ГЕРБ все пак да не направят такава магария. Дано коалират с Костов, той би ги въпзпрял.

Link to comment
Share on other sites

Не могат да въведат еврото едностранно освен ако не искаме да сериозно да забавим влизането в еврозоната.

 

ГЕРБ като ги гледам найстина могат да сътворят големи глупости, но дори и кухата глава на ББ ще да е проумяла важността да се запази курса евро-лев непокътнат.

Link to comment
Share on other sites

За можене - могат. Кой ще ги спре? Това, не забравяй, е препоръка от МВФ в техен анализ на региона... Препоръчват точно това - едностранно въвеждане на еврото.

 

Всъщност мисля че се намери оригиналното изказване на Симеон Дянков, цитирано от Ройтерс:

 

Ще се наложи ли на следващото правителство да започне преговори с Международния валутен фонд?

 

Според мен на някакъв етап през есента ще стане наложително. Приходите намаляват доста, а публичните разходи продължават да се увеличават. Изглежда, че актуализацията на бюджета ще бъде оставена за следващото правителство. През есента може да се окаже, че заради по-големите разходи в началото на годината държавата сама няма да може да отдели достатъчно средства за социални политики, които според мен са важни по време на криза. Не трябва да се посяга на парите за здраве и образование. Да режем от средствата за училищата, защото в началото на годината сме харчели за други неща, е лоша политика.

Така че въпросът през есента вече ще е колко ще е голямо това споразумение и под каква форма. Тази година МВФ предлага нов инструмент - т.нар. гъвкава кредитна линия за стабилни икономики. Може би през есента ще е късно да преговаряме за този тип инструмент и ще трябва да минем по по-дългия път. Така че, ако се вземе заем, трябва да не е много голям и да може да се върне за няколко години, за да нямаме голям външен дълг.

 

Взето е от интервю пред Капитал - http://www.capital.bg/show.php?storyid=727122

 

Май не е много коректно и точно цитиран от ройтерката и доста е изваден от контекста.... Примерно видно е, че интервюто е дадено на 29 май - преди да се оповестят намаленията на заплатите в държавната администрация... тоест поне часта за нарастващите публични разходи изобщо не е същата към настоящия момент.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...