Jump to content
BulForum.com

Избори за европейски и български парламент 2009


Recommended Posts

Аз бих отменил забраната за пушене, но бих задължил със закон заведенията да са с аспирации. Иначе отнемане на лиценза и гол да го барат дето се вика. Аз съм пушач, но зимно време особено, от тея цигари става ебахти оповръщаната работа. На всичкото отгоре, аспирацията не е голям разход и не е голям проблем да се направи. Хората няма да спрат да пушат, това е ясно. Никъде не са спрели. В Англия пък е супер тъпня с тая наредба да не се пуши на обществени места. Тротоарите пред пъбовете пълни с хора дето пушат. И какво се постига в крайна сметка. Нищо. Вътре не мирише на цигари, но за сметка на това мирише на пържени картофи. Не врат ами шия. По-добре всички заведения задължително с асприация.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 746
  • Created
  • Last Reply

"...а и няма да се спазва."

 

До голяма степен мога да разбера това твърдение. Как например ще се осъществи контрола в кръчмата на село Горно-надолнище, където мечките се суркат по гъз (както обича да се изразява жена ми) и където кръчмарят (и той пушач) е роднина на повечето от посещаващите заведението му. Въобще манталитетът в такива отдалечени малки селца е на светлинни години от манталитета в градовете...и хората там живеят друг живот.

Link to comment
Share on other sites

Как например ще се осъществи контрола в кръчмата на село Горно-надолнище...

 

Не е там работата. Такива места не може да ги контролираш нито може нещо да се направи - там си е като у дома човека и всички наоколо са му роднини. Закона е за заведенията които са в големите градове. А това че никой не прави контрол може да се промени.

Link to comment
Share on other sites

Напротив, точно за отдалечените малки села става дума - поне това беше доводът на един от предлагащите изменението, излъчено в новините. В града няма проблем проверяващи да си щъкат насам-натам 7 дена в седмицата и на случаен принцип да избират къде ще влезнат. За Пловдив напр. им трябват точно 2-3 месеца обиколки с постоянни глоби и нещата ще си дойдат на мястото.

Link to comment
Share on other sites

Не може аз да се храня, а някой до мен да пуши. Безобразие! Не мога да излезна на разходка и някакъв мухльо да запали цигара до мен. Безобразие! Не може да се извинявам, че не пуша. Те трябва да ми се извиняват, че ме питат! Безобразие! Герб са просто едни гейзери.

Link to comment
Share on other sites

В ти ся какво искаш и на открито ли да се забрани? Като си на разходка и някой запали до теб, един метър встрани и готово...

Link to comment
Share on other sites

Напротив, точно за отдалечените малки села става дума - поне това беше доводът на един от предлагащите изменението, излъчено в новините. В града няма проблем проверяващи да си щъкат насам-натам 7 дена в седмицата и на случаен принцип да избират къде ще влезнат. За Пловдив напр. им трябват точно 2-3 месеца обиколки с постоянни глоби и нещата ще си дойдат на мястото.

 

И какво? Логиката е че след като няма как да стане навсякъде по-добре никъде да не става?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Тия дни ми попадна една книжка. "Тайният проект Бойко Борисов" на Григор Лилов. Според мен, е повече от интересна. Противниците и критиците му ще намерят изключително много материал в тяхна подкрепа. Има много, много интересни факти, предположения, теории и прочее. Заслужава си да се прочете !

И само в заключение да кажа, че ако днес има избори отново ще гласувам за него.

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

WTF !?! :blink: Кви връзки, кви пет лева и зряло брюкселско зеле, бе пич? Та, викаш от къде ще иде тази газ за централна Европа?Ей ся ако вземеш и да визираш къде точно ще се ситуират тези хидроел. проекти - равен, няма да имаш ! Пък ако вземеш и да спретнеш една сметчица (ей така - на коляно), колко точно ще струват тези проекти, кои комшии ще са основно облагодетелствани от тях и аджеба - каква ще е ефективноста им... - направо си цар!Браво! Одобрявам и ти пожелавам - Успех в начинанието!Знам, че пак ще се направиш на не разбрал (а, може и наистина да не го схванеш), но както е казал народа - Има ли любов, е**нето е неизбежно.... Същественият момент е не колко ще те клатят, а дали ще ти предложат вазелин и целувка преди това ;)... Та, пак ще повторя - Ако те е връхлетяла някоя гениална идея как да покажем среден пръс на всички..., не се притеснявай да я споделиш.

Дам..., направо ме връщаш във времето. Тогава каква пропаганда имаше... ехейии... Все едно отново слушам за - Угрозата от запада... и за - Заплахата от загниващият капитализъм.... Страно колко познато ми звучат твоите приказки, особено ако заместим "Заплахата от загниващият капитализъм" със "Заплахата от руските интереси".... В интересни времена живеем, общо - взето....

 

Да съм казал някъде такова нещо? Не.

Да си прочел какво съм написал за АЕЦ какво мисля. Не си.

Подценяваш ме или го правиш нарочно. Жалко и в двата случая. Кое е по-изгодно не се смята като в кръчма само със молив и тефтер в ръка след края на смяна. Има политически аспекти конкретния въпрос (както почти всички други в тази сфера). Ние (освен ако няма някой участвал в управлението на РБ във форума) не ги познваме в цялост, но резултатите които търпим от тях ясно сочат едно, с Русия няма изгодни сделки до момента. Ние дори и от тях не се ползваме в цялост. Ние сякаш сме поле за изява на кавалеристите им от външно.

Нито съм русофил, нито съм русофоб. Аз гледам кое е най-изгодно. Не ми дават да видя - секретно е. Дадат ли ти да видиш, виждаш, че си най-прекаран от всички?! Еми то на нас един път до сега не ни предложиха екстрите ти от горе.

Въпроса не е въобще дали АЕЦ е ефективен, сигурен и евтин. Въпроса е можем ли ние да балансираме (бидейки толкова малки, толкова жалки и смешни на полит. сцена) между такива интереси - не са само руските)?!

 

И гледам пак ме питаш за решение. Ами решение не мога и да имам като нямам цялата информация по въпроса. Проблема е, че от това което всички знаем и виждаме знаем, че ни прекарва някакво много сбъркано съглашение на наши с чужди. И то най-мрази въпроси (адекватните най-много).

 

__________________

 

А находища на газ (трасета) >

http://www.capital.bg/shimg/oo_616048.jpg

http://www.dnevnik.bg/shimg/oo_614064.jpg

давам като линк, че са много големи.

 

Хидроел. проекти, могат на първо време да обновят съществуващите мощности. А има къде. Все пак няма да захранваме света, а за вътрешни нужди.

Още един аспект. Марица-Изток искат понижаване цената на изкупуване. Защо? Обновиха си мощностите и свалят със 7% цената. От АЕЦ "Козлодуй" е 40 към 38лв мегават за ТЕЦ. Не знам дали таксите за отвеждане горивото на Руска територия и съхранения са в тази цифра - вероятно да.

 

___________________

 

Информацията за цената на мегават за Марица-Изток е от официалното им запитване за корекция. Тази за АЕЦ "Козлодуй" е на Христо Ковачки - най-големят играч на енергийния пазар в РБ, поне заявил това публично (и да не е ЮЛ).

Link to comment
Share on other sites

Аз нещо пак не виждам каква газ може да се транзитира (освен руска). И за какво модернизиране на съществуващи мощности ми говориш? Айде виж първо какъв е процентният дял на енергия добита от ВЕЦ, също можеш да погледнеш и какви са водните запаси които обезпечават тези вецове! Ти хубаво си се нагризкал с материалчета, но аз пък ще те светна, че в нашият континуум нищо не се пръква от нищото, т.е. за да добиеш енергия ти е необходим енергоносител! Факт е, че лятно време язовирите се изпразват почти до санитарните си минимуми, също такъв факт е и, че няма къде да се строят нови язовири. Сигурно ти е известно, че ВЕЦ преобразуват кинетичната енергия на водата в електрическа..., т.е. водният резервоар трябва да бъде по-високо (в планината) от централата. Сещаш се обаче дали има подходящи места за такива съоръжения. Интерес от изграждането на нови (щото старите няма как да се разширят) хидро съоръжения на наша територия, имат единствено турчолята, било то за да не се давят пролетно време, било то за да преперат някое евро (или пък да пооткраднат някое). Лично аз предпочитам да обслужвам руски интереси вместо турски. Апък ако си мислиш, че някой от запад ще си мръдне пръста заради нашите енергийни интереси - жестоко се лъжеш! Откакто французите построиха тяхна АЕЦ в Румъния (нали се сещаш, че тези кинти требе да се избиват) и на гърците окончателно ми набиха в тиквите, че не могат да имат АЕЦ на тяхна територия, се заформи едно много сериозно лоби срещу нашите енергийни проекти. Сериозно до толкова, че след едно прелитане с хеликоптер над Козлодуй, бе изказано експертно мнение, че централата ни трябва да бъде затворена поради тешническа не надежност !?!

 

 

П.с. Марица-Изток също работи с руска газ..., помисли над това.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

За темата ок, избери някоя ще следя къде си писал.

 

А за "в МВР са държавни служители, следователно техния интерес трябва да е единствено и само държавния, т.е. обществения. частните интереси нямат право да харчат държавни пари" - не съзнаваш ли, че това си е чист идеализъм, дето и в на Платон Идеалната държава го няма.

МВР е защитник на права, по дефиниция. Но ти ако не му кажеш, ясно, писмено и законно, че твоите "обществени" права са нарушени, има да чакаш да ти ги защитава. Е, в случая финансово заинтересованите не страдат от подобни скрупули, и директно и най-законно впрягат МВР да работи за тях.

 

 

Светулчо така като гледам май и ти си от тия финансово заинтересовани и ти си имаш кирливи ризки в МВР и затова толкова ги защитаваш... Докато уж работеха най-добре, сега разбираш ли те нямали вина, а гражданите били виновни, че не ги карали...

Много рядко полицай ще поиска пари
хахахаххаха по-голям виц от това не можа да кажеш хахахахаха
Link to comment
Share on other sites

Светулчо така като гледам май и ти си от тия финансово заинтересовани и ти си имаш кирливи ризки в МВР и затова толкова ги защитаваш... Докато уж работеха най-добре, сега разбираш ли те нямали вина, а гражданите били виновни, че не ги карали...

 

:) Извинявай, каза ли нещо или просто...

А и Светулчо може да съм за някои, ама не и за теб - нито си ми копал на лозето, нито нещо от сорта. Но пак опира май до общата ти култура, която уви, за съжаление ...

 

 

... хахахаххаха по-голям виц от това не можа да кажеш хахахахаха

 

Ако исках щях да напиша служители на КАТ. И полицаите за които говорим и става дума са в съвсем друга сфера и посока. Но пак почвам да се сещам, че с теб много много няма какво да си кажем, поради обективни причини - ни най-малко не искам да те обиждам, но човек трябва да се съобразява с обективната действотелност. ;)

Link to comment
Share on other sites

Хубаво интервю, което дава добра представа какво в общи линии става у нас, а и в ЕС като цяло.

 

 

"Кристиян Орбан: Западна Европа върви към изгубено десетилетие, но не и новите страни-членки

 

 

Кристиян Орбан, управляващ директор на инвестиционна компания "Ориенс"

 

Унгария изнерви пазарите преди седмица, когато двама представители на новото правителство заявиха, че икономиката е пред фалит, а страната е близо до гръцки сценарий. Това беше обяснено със "скелетите в гардероба", наследени от предишното социалистическо правителство. В резултат от изказванията форинтът се срина до най-ниската си стойност от година, заговори се за "зараза" извън еврозоната, а премиерът Виктор Орбан беше принуден да задейства антикризисен PR. Страховете се оказаха преувеличени - в понеделник лидерът на Еврогрупата Жан Клод Юнкер заяви, че Унгария няма проблем с икономиката си, а с това, че политиците й говорят прекалено много. За случващото се със страната, политическият популизъм и икономическият растеж разговаряме с Кристиян Орбан, управляващ директор на инвестиционната компания "Ориенс", базирана в Будапеща, София и Букурещ.

 

- При Унгария става дума за необмислен политически сигнал, а не за "гръцки" проблем

 

- Добрата новина за Източна Европа е интегрирането й в западноевропейското производство

 

- За големите реформи е нужна обществена подкрепа. Популизмът, но без крайности, я осигурява

 

 

Какво става в Унгария, г-н Орбан?

- Важно е да започнем с това, че макроикономическата ситуация е стабилна. Въпреки че нивото на задлъжнялост в Унгария е високо в сравнение с другите източноевропейски страни, то не е сравнимо нито по размер, нито по динамика с дълговете в Южна Европа, особено в Гърция.

 

В южната периферия на ЕС - Гърция, Испания, Португалия, Италия, има висок държавен дълг в комбинация с голям бюджетен дефицит. В Унгария съотношението на дълга към БВП е 76% и остава стабилно. Бюджетният дефицит пък е един от най-ниските в ЕС. Така че Унгария изглежда много по-различно от южноевропейските страни.

 

Tоест според вас Унгария не се е запътила към гръцки сценарий?

- Проблемът от последната седмица е, че двама представители от правителството казаха, че Унгария е близо до банкрут и гръцки сценарий. Това прозвуча страшно от устите на хора, които току-що са дошли на власт, защото всички си спомниха гръцкия случай - правителството на Папандреу взе властта и обяви, че предшествениците му са фалшифицирали бюджетната статистика.

 

Това доведе до експлозията от страх за Унгария. Пазарите се опасяваха, че или бившето унгарско правителство е крило проблеми и прогнозите не са верни или че новото правителство ще изпусне бюджетния дефицит от контрол.

 

Към това трябва да прибавим и външните фактори - пазарите не бяха чули почти нищо от новото унгарско правителство и затова се стреснаха, когато първите новини бяха лоши. Второ, сега всички се тревожат за еврозоната и европейската икономика като цяло.

 

Оказа се, че става дума за необмислени политически сигнали, а не за "гръцки" проблем. Както казах, основите на унгарската икономика са силни - достатъчно силни, за да издържат на безотговорни послания от неподготвени политици.

 

Значи засега не се реализират страховете, че "заразата" от дълговата криза на еврозоната ще плъзне на изток, към новите страни - членки на ЕС. Има ли вероятност това наистина да стане в Унгария, България и останалите в региона?

- Слабо вероятно е. В последното десетилетие южната периферия на ЕС поддържаше модел на растеж, който се оказа дълбоко неустойчив. Той изглеждаше така - Германия и останалите големи износители в ЕС отпускаха много пари чрез банките си на банките в Гърция, Португалия, Италия, Испания, Ирландия. Тези пари отиваха за потребителски заеми и ипотеки.

 

Toва наду заплатите и потреблението. Накратко - Германия, Холандия, Франция даваха заеми на южните си партньори, за да купуват стоките им. Това отне конкурентоспособността на южните страни. И когато експортната схема пресъхна, Южна Европа се оказа без възможности да произвежда, да привлича преки чуждестранни инвестиции, без източници за растеж на БВП.

 

Kартината е съвсем различна в Източна Европа - от България до балтийските страни. Там няма подобна експортна схема. Да, имаше увеличаване на потребителските кредити, но от много ниска база, и то едва в последните пет години. Така че увеличеното потребление и имотният балон бяха доста по-малки, отколкото в Южна Европа, и с много по-малък ефект върху възможностите за растеж.

 

Плюс това източната периферия на ЕС беше адресат на големи западноевропейски преки инвестиции. Te интегрираха региона в част от западноевропейската производствена верига. Това е много добра новина, защото Западна Европа и днес е конкурентоспособна в глобален мащаб, особено след поевтиняването на еврото. За разлика от южните страни това е много добра новина за Източна Европа.

 

Загубите в региона са отчасти компенсирани и от гъвкавия валутен режим в някои източноевропейски страни, който им позволява да коригират определени дисбаланси. Така че Източна Европа стои в кризата в сравнително добра ситуация - с гъвкави икономически структури и добра конкурентна позиция. Ето защо не се тревожа от зараза в това отношение.

 

Разбира се, има и индивидуални проблеми - за Унгария такъв е сравнително високият дълг, а за България основното главоболие е валутният борд, който не позволява гъвкава валутна политика. Големият въпрос, не за тази година, но за следващите 3 до 5 години, е как да излезете успешно от борда.

 

Парадният изход от борда е членство в еврозоната, но реалистично ли е то в срока, който споменавате?

- Въпросът е какво ще прави еврозоната сега, след гръцката криза? И какво ще прави България, ако еврозоната реши да не приема нови членове в следващото десетилетие? Това са трудни теми не само за вас, но и за балтийските държави, чиито валути също са фиксирани спрямо еврото.

 

Споделяте ли идеите от последните седмици, че ЕС и Източна Европа навлизат в "пропуснато десетилетие" за икономическия си растеж?

- Западна Европа върви към изгубено десетилетие. Но! Ситуацията в Източна Европа е много различна. Първо, дори заедно, икономиките в този район са по-малки от големите западни икономики, например Германия. Следователно дори слаб растеж в Западна Европа може да има значителен позитивен ефект за растежа в нашия регион.

 

Второ, продължава отливът на производства от Западна Европа към новите страни членки, където заплатите остават по-ниски. Тази тенденция ще продължи. Така че дори на запад да има стагнация, новите членки на ЕС могат да растат с 3-4% на година. Единствената значителна пречка пред това е достъпът до капитал. Липсата му в банките ще се отрази много лошо на Източна Европа, донякъде защото местният банков сектор не е голям и е зависим от западноевропейския.

 

България се тревожeше за ситуацията в Гърция заради силното присъствие на гръцки банки у нас. Сега, след последните вълнения за унгарската икономика, трябва ли да се тревожим и за унгарските банки?

- Преди година и половина Унгария беше ударена от перфектната буря и намесата на МВФ предотврати финансова катастрофа. Дори тогава унгарските банки бяха стабилни и добре капитализирани. Сега проблемът не е толкова сериозен, така че не виждам причина за тревога.

 

България и Унгария получиха ясен сигнал от Брюксел да не допускат повече увеличаване на бюджетния дефицит. Защо е този натиск, след като дефицитът в София и в Будапеща е много по-нисък, отколкото другаде в ЕС?

- Натискът идва най-вече от Германия. Знаете, че политиците винаги се подготвят за миналата криза, а не за следващата. Това е реакция на проблемите в Гърция, Испания и Португалия. Логиката е - видяхме, че големият дефицит е лош, така че трябва да коригираме грешките от миналото, за да запазим еврозоната.

 

Това се случва, въпреки че в Унгария и България логиката може да е друга, да позволява повече гъвкавост. Посланието към тях обаче е ясно - те също трябва да отговорят на проблемите в Западна Европа и не могат да разчитат на толерантност.

 

Членството в ЕС има много предимства, но това е недостатък - че трябва да правиш каквото ти казват, дори ако това не е най-доброто за страната ти.

 

Има ли риск в стремежа си да удържат дефицита България и Унгария всъщност да попарят кълновете на икономическото си възстановяване?

- Определено. Малко повишаване на бюджетния дефицит е необходимо, за да се финансират структурните реформи. Не твърдя, че трябва да се отпускаме, но допълнителните средства са много нужни именно за реформите.

 

Политическата картина в България и Унгария изглежда доста сходна - десни правителства, избрани с мандат за промяна и големи надежди, но с популистки тенденции и противоречиви сигнали в икономическата политика. Смятате ли, че тези проблеми са преходни и трябва ли да ги толерираме в името на изпълнението на дългосрочна визия?

- Очакванията към новото правителство у нас са невероятно високи, както бяха в България преди година. Тези очаквания са нереалистични и никога няма да бъдат изпълнени докрай. Но това, което хората наричат популизъм, често е необходимо - ако не се стига до крайности.

 

Само правителство, което може да задържи голяма обществена подкрепа, е способно да направи трудни реформи. Така че, ако понякога си принуден да отстъпиш, да се поддадеш на обществен натиск и да ти викат популист - това може да е просто добър политически ход, защото ти дава възможност да не отстъпваш от по-важни цели.

 

Спомнете си 90-те години, когато десните правителства в региона започнаха бесни реформи, но загубиха изборите от старите сили, които впоследствие разрушиха много от постигнатото. Това не е правилният баланс - той е да дерзаеш в правилната посока и същевременно да задържаш подкрепата на хората. Все още съм обнадежден, че това ще се случи в България"

 

---

link

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

И разбира се криза вече няма? Момче, осъзнай се. Ако в реалната икономика на държава от 6.5 милиона души се налее 1 милиард това ще се усети поне малко. Този милиард не се появи никъде в икономиката а просто се изпари (чети - откраднаха го)

 

 

Да бе... Така се краде един милиард... Това да не е ДДС?

 

Да ни е честит новия милиард приготвен за открадване : актуализация на бюджета

------------------

Антарес, извадих темата от коша защото това дето се случва сега 1 към 1 повтаря онова отпреди 4 години. Триглавата коалиция бърза да гепи кинтите щото не ясно колко ще управлява. Ако някой си спомня - тогава оставиха хазната на Боко и Постаки Пицалиев без пукнат лев та се наложи герберастите спешно да дигат данъци за да има и те какво да крадат...

Link to comment
Share on other sites

Баси... поредния форОмен некромант... Да беше изровил още по-стара тема. В тая не е писано само от 2010-та година... А твореца отговаря на мнение от преди 4 години... Яко, а?!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ванка, направи темата актуална, като добавиш партии за гласуване в POLL, да видим какви са нагласите за изборите у форОма :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...