Jump to content
BulForum.com

Наградите "Кирил Методи и брат му"


Recommended Posts

Ма те вицовете са най-скучната част :) Още повече, че повечето са старички и тъпички. Учудващото е, че в мозъчните пръдни, с които са пълни тия тоалетни аксесоари за гъз, много рядко се срещат правописни грешки....Като изключим почти фонетичното писане де, в т.нар. близконароден стил.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

img3220r.th.jpg

 

Токшоу... не е абсолютно грешно обаче звучи тъпо написано така. Верно л-то не се чете баш като "ль" ама все пак толкшоу или пък тоукшоу щеше да е по-правилно. Да бяха го написали на латиница или да го преведат, но това поне на мен ми изглежда много тъпо. Изпростяват много българските журналисти и всички превземки, които си мислят, че това е да си хай-лайф и като използваш думички които нито знаеш нито какво значат нито как се произнасят значи си голяма работа...

Някой не е отварял Нов български правописен речник...

Link to comment
Share on other sites

Ха, а някой правил ли си е труда да погледне бърсалките за гъз "Галерия", "Уикенд", "Шоу" и прочие? Леле, колко са забавни!!! Може човек да се хили с часове на тия. Добре, че не си пишат авторите на статийте, че тия няма да се оттърват от съдебни дела xmas.gif

 

Пишат си авторите винаги. Поне Уикенд. Раздвижвам сутрин перисталтиката с него. Много добре действа.

 

--------------------------------------

 

По темата - Според новата брошура на Практикер в магазина им се продава ИНВЕНТОРЕН климатик Осака. Това явно е много ценна вещ и трябва да се проучи какви способности има!

Link to comment
Share on other sites

Някой не е отварял Нов български правописен речник...

Вие двамата с Дядомраз май си имате "приказка", поне в тази тема..

 

..

По темата - Според новата брошура на Практикер в магазина им се продава ИНВЕНТОРЕН климатик Осака. Това явно е много ценна вещ и трябва да се проучи какви способности има!

А, по брошурите на всички магазини до един, си има постоянно такива изцепки, просто вече даже не ми правят впечатление, на всички явно брошурите се правят от големи абдали, щото това е масово, и както в тоя случай, голяма част от грешките някак не си личи да са технически.

"Инвенторен" - в превод "invent" - изобретявам, измислям - тоя климатик очевидно ще е ценен, нещо изкуствен интелект може да има..

Това ми звучи като "Линдолс" и тем подобни тенденции, в които се пише първосигнално както на теб ти се струва, че я чуваш думата или без да се замисляш даже за корена ѝ, откъде може да идва, а за хора, незнаещи бъкел чужд език (че и български), в случая с многото чуждици вече, които навлязоха, никак не е учудваща масовостта на тия грешки. Даже ако с такъв почнеш да спориш, че е правилно "инверторен", ще се стигне до кавга, че не е така. Доволно такива случаи съм имал.

Общо взето доста чувствителен съм вече към глупавите и показващи очевадна неграмотност грешки, които срещам навсякъде, и макар от бързане на всеки да се случва да греши или да сбърка някоя дума, то са единици случаи и не е ненормално според мен. Даже понеже контактувам с американци, а английският ми не е нито перфектен, нито кой знае колко добър, но поне се стремя максимално правилно да пиша думите, времена и т.н., и даже по едно време получавам следното "your English is impressive", защото поне се стремя да пиша правилно, а не като някой индиец и в преносен смисъл да не го е грижа дали някой ще го разбере и т.н.

 

..Токшоу... не е абсолютно грешно обаче звучи тъпо написано така....

Преди години, преди да се замисля над думата изобщо, винаги съм си мислел, че става дума за някакво шоу, в което толкова е забавно, че чак все едно ток ти пускат, сериозно.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Някой не е отварял Нов български правописен речник...

 

Който е направен от кого? И как са влезли въпросните думи в българския език? Я помисли леко? Откъде идва токшоу и там как се произнася и кой некадърник го изкопира неправилно?

Link to comment
Share on other sites

Влезнали са от професори по науки, които ти никога не си учил. ;)

 

Влезли от тях чушки. Думата е била приета и масово употребявана и след като вече чуждицата е приета са я включили. Я помисли сега кой първи почва да се прави на интересен и да използва "модерни думички" за да изглежда по-интересно това което има да каже? Дали пък не са журналистите?

Link to comment
Share on other sites

Малко обяснения за начало....Понеже не обичам силната светлина (дразни ми очите), като съм на компютъра, работя на полутъмно - само на светлината от монитора и една локална странична лампа. Клавиатурата ми е мултимедийна, безжична и с отвратително черни клавиши, които на тази светлина почти не се различават един от друг, а буквите на клавишите изобщо не се виждат. Реших да си поръчам онлайн някаква втора клавиатура със светещи клавиши и при търсенето случайно попаднах на едно клипче във ВиБокс7 - "Как се прави светеща клавиатура". В самото клипче са вградени надписи-обяснения стъпка по стъпка, които са пряк пример доколко някои хора са внимавали в часовете по български език в училище. Някои точки са прескочени, но пичът е пропускал точки и в клипчето - явно в началното училище не е внимавал и в часовете по математика :lol::

 

 

Заглавие в началото (с красив шрифт):

"Как да си направите светеща клавиетура"

 

"1. Трябва ви една стара клавиетура за опита"

........................

"5. Копувате резистори 75 ома"

 

"6. Свързвате го със източник на напрежение 5 волта" (така и не разбрах кое е това "го")

 

................... и накрая стигаме до точка 10...

 

"10. Ето това е моя опит пробвайте го и вия"

Link to comment
Share on other sites

90% от субтитрите във в-кенеф7 са такива. И не дай си боже да изкоментираш - кутията ти е директно напълнена с тинейджърски хормони...

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

Аз затова сам си правя субовете и забранявам на всеки да качва каквото и да било към моите клипове...

Link to comment
Share on other sites

Днес отново се изумих докъде сме стигнали в незнанието си - грешката не е голяма, но е в национална медия, в клип, който ще бъде излъчван многократно.

 

Щракам си аз по каналите и по едно време попадам на БНТ-Сат, в момент, когато се излъчва някакъв клип от кампания "Спасете човешки живот!" или подобна. На фона на бързодвижещ се влак се изписва с големи букви нещо от рода (цитирам по памет):

 

ДОРИ И ДА БЪРЗАТЕ, НЕ ПРЕСИЧАЙТЕ ЖП ПРЕЛЕЗЪТ...

 

Мама му стара, вградил си текста в клипа ; дублираш го с глас допълнително ; този клип ще бъде излъчван още поне 100 пъти и то, не по някоя забутана кабеларка. Като не си учил навремето, не можа ли да питаш някой филолог как да напишеш едно изречение, без да объркаш нещо в него? Или поне въпрос "Що е подлог?" към чичко Гугъл да беше задал - пак имаше шанс да разбереш, че не това, което на теб ти се струва, че е най-важно...непременно трябва да е подлог!

Ей в такива моменти искам цензурата от соц-времето, когато всичко такова, дето се пускаше, имам чувството, че първо минаваше през Владко Мурдаров и чак след това се излъчваше. А сега, нали има свобода на словото + слободия, всеки репортер може да ми говори на пълен член, да ми казва, че в вчера в Ирак "експлоадирала" бомба и никой не ги задължава да минават на периодични тестове за знание по родния си език. :sick

Link to comment
Share on other sites

Днес видях на едно дърво обява и реших да я снимам с телефона.

 

 

 

cdc5c8fd6abbe260.jpg

 

 

 

Баси, едно не мога да разбера - като си решил да се рекламираш и имаш предостатъчно време да си оправиш грешките на компютъра, защо пускаш да се отпечатат в множество екземпляри тия десетина думи с 2 грешки в тях?! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Според мен неграмотността и тарикатщината нямат много връзка...даже мисля, че в някои случаи са в обратна зависимост - колкото си по-прост, толкова по се усещаш да правиш далавери.

 

 

П.П. А и все пак обявата е напечатана на компютър, което предполага IQ над 20...хи..хи...:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Може да идеш в зала и да кажеш да ти я напечатат. Може админа да е неграмотен. Аз лично съм поправял правописните грешки на админ в еврокомските зали, така че и тая я има.

Link to comment
Share on other sites

Ако тръгна да снимам такива обяви, на които попадам и аз постоянно (особено за покриви, строителни дейности), ще трябва да заделя цяла карта за фотоапарата само за това.

Това си е чиста неграмотност а може и разсеяност, всякакви конспирации в стил да се представят за нещо различно от това, което са, с цел да измамят клиентите си, мисля че е несъстоятелно и е просто шега.

"Груп строеж" - това не знам какъв циганин трябва да е за да не му направи впечатление. Освен ако авторът е прекалено умен и е имал предвид строеж на групи.. някакви.

Не изключвам вариант, в който аторът е отишъл в зала и е дал лист хартия с обявата и е казал да се напечата 1:1. Следва оператора на компютъра, който или и той е бил толкова чалнат като автора, или просто е бил под натиск да го напечата "както иска тоя дето плаща". Във всички случаи е зле говорещо за фирмата, ако ще и комини да чисти - напечатано на компютър и да напишеш "груп" - това е чак смешно. То бива глупости, ама явно тоя интернет чат влияе и на уж грамотните хора, защото и те почват да се чудят чат пат някоя проста дума как се пише, та кво остава за някакъв строител, вероятно циганин, написал една обява.

Link to comment
Share on other sites

Може админа да е неграмотен.

 

А може и админът, и майсторът едновременно да са неграмотни, щом единият го е написал, а другият не е забелязал грешките. ;)

 

Каквато и да е причината...не е на хубаво...явно техническият прогрес не усъвършенства хората като цяло...компютри-момпютри...глупости на търкалета...:P

 

Освен ако авторът е прекалено умен и е имал предвид строеж на групи.. някакви.

 

Само дето "група" е от женски род. "Един груп" - якооооо! :D

Link to comment
Share on other sites

..

Само дето "група" е от женски род. "Един груп" - якооооо! :D

Еми пресдстави си все едно нещо модерно като "Груп Билдинг", защото "Група строеж" не върви, а и човека може да се е чесал как беше аджеба "строеж" на английски, и е бързал и е останало като "строеж" :bgrin:

"Стротелни" си е чиста разсеяност, не вярвам да вярва, че има такава дума, а защо е останало непоправено ли .. еми дал е сигурно човека 1 лв за услугата, защо да дава втори като и така ще го разберат..

 

...Спокойно, няма да сме живи когато цялата тая простотия се развихри :)

Е, тук не мисля, че си прав :) .

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Теди, аз само изразих надежда в случая :) Грешка на езика. Надявам се да не сме живи когато се случват тия работи :)

Мда, ако трябва да кажа нещо оптимистично - развихрянето трябва да се изразява в някакво несвързано "мучене" между бъдещите поколения в стил "шизофрения", и най-интересното е, че вероятно ще се разбират :) . Като нищо това е пътят към телепатичните връзки в бъдещето! Тъй че да бъдем снизходителни към съвременните титани на утрешния напредък!

Link to comment
Share on other sites

38137_1334611009925_1370559997_30781006_3297234_n.jpg

 

38137_1334611049926_1370559997_30781007_1872231_n.jpg

 

Това го видях съвсем случайно днес и просто трябваше да го снимам...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...