Jump to content
BulForum.com

Кой ще бъде с предимство?


mrdds

Recommended Posts

Т.е. ако на сточна гара има такъв знак 281.png или маркировка указваща движение само наляво обратният завой е забранен. В този ред на мисли не би трябвало да има проблеми с дясно завиващите от А. Велешки. Ако обаче няма забрана на обратния завой с предимство са тези движещи се по Хр. Ботев., което като цяло е тъпо, понеже могат да възникнат конфликтни ситуации.

Такъв ЗНАК не съм видял.Ще се огледам тези дни.

Следвъ въпроса - като са с предимство тези от ХР. Ботев за чий свети зеления на другите.

За момента там разминаването става по схемата - обратния завой в лява лента,от Авкс. Велешки в дясно и тихо и кротко.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Смътно си спомням, че обратния завой е забранен по дефоулт, освен на места, където има изрично сложен знак, който го разрешава.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Знам!

Често минавам от там.Тези в ляво обаче спират за да пропуснат обратно завиващите :bgrin:

Всъщност сега се сетих за още едно подобно място.

Само няколко стотин метра по надолу по Хр. Ботев.

Дясната секция за новото Асеновградско.

Там кой е с предимство - дясно завиващите или обратно?

Link to comment
Share on other sites

Знам!

Често минавам от там.Тези в ляво обаче спират за да пропуснат обратно завиващите :bgrin:

Всъщност сега се сетих за още едно подобно място.

Само няколко стотин метра по надолу по Хр. Ботев.

Дясната секция за новото Асеновградско.

Там кой е с предимство - дясно завиващите или обратно?

Аз не спирам на обратно завиващите.

Ако не се лъжа на споменатото кръстовище има знак за забранен обратен завой. Нещо такова ми се върти в главата.

Link to comment
Share on other sites

ХАААААХАХЙКХ КЙАХ№$ КЙА№Х$ КЙАХКАХАХАХАХАХХ! Ти сериозно ли го питаш този въпрос?!?!? ХАХАХАХАХХАХАХ

 

Извинявам се за горния пост. Тъй като явно нямаш още шофьорска книжка е разбираемо да не знаеш, че когато имаш стоп - няма как да си с предимство.

 

Отново се изложи като кифладжия....

 

Смътно си спомням, че обратния завой е забранен по дефоулт, освен на места, където има изрично сложен знак, който го разрешава.

 

Раздел VIII. Завиване в обратна посока. Движение назад

 

Чл. 38. (1) Завиването в обратна посока се извършва наляво от най-лявата пътна

лента по посока на движението.

(2) При завиване в обратна посока водачът пропуска насрещно движещите се

пътни превозни средства.

(3) При недостатъчна широчина завиването в обратна посока може да започне и

от друга част на платното за движение, но водачът на завиващото пътно превозно

средство е длъжен да пропусне и попътно движещите се от лявата му страна пътни

превозни средства.

(4) При завиване в обратна посока на кръстовище не се разрешава движение

назад.

Link to comment
Share on other sites

Смътно си спомням, че обратния завой е забранен по дефоулт, освен на места, където има изрично сложен знак, който го разрешава.

Това е така по пътищата в Северна Америка. В България законът е твърде неясен в подобни ситуации. Законът не трябва да е правен така, че да може да се тълкува само от адвокати, което е идиотското в случая. Правилата във всякакви ситуации трябва да са достатъчно ясни дори за малоумни. Забрана за обратен завой във всяко кръстовище трябва да се въведе в самия закон и да се поставят разрешаващи знаци само на определени места, но това едва ли ще се случи. Пък и правото на по-нахалния все още е основния закон по пътищата, което се насърчава и от т.нар. контролиращи органи.

Link to comment
Share on other sites

Чл. 39. Завиването в обратна посока е забранено на пешеходна пътека, железопътен прелез, мост, надлез, в тунел, в подлез, при ограничена видимост или при намалена видимост под 50 метра.

 

И още нещо... на това място имаше ли отделна секция на светофара за наляво?

Защото имаше такъв член (не мога да го намеря), в който пишеше че ако има допълнителна секция само за определена посока, движението е разрешено САМО в тази посока, което определено не включва обратен завой.

Link to comment
Share on other sites

Godfather, закона и правилника за движение по пътищата и тук са ясни и недвусмислени но не се спазват. На въпросното кръстовище има светофар и следва да се прочете какво пише за обратен завой на регулирано кръстовище. Ако светофара е без секции за ляв и десен завой обратния е разрешен при зелен сигнал като се дава предимство на движещите се направо в обратна посока. Ако има секции за ляв и (или) десен завой се разрешава движение само в посоката за която свети зелен сигнал. При светеща секция за ляв завой обратния е разрешен само ако до нея отляво има допълнителна зелена секция за обратен завой. На сточна гара такава няма.

Link to comment
Share on other sites

...че ако има допълнителна секция само за определена посока, движението е разрешено САМО в тази посока, което определено не включва обратен завой.

 

Естествено, че това го имаше в правилника - не съм чак толкова изкуфял, че да си въобразя, че го е имало. Ако сега го няма, значи са направили някаква промяна тихомълком и е било махнато незнайно кога, но трябва да е било не много отдавна, понеже съм чел правилника преди 3-4 години и тогава го имаше.

Link to comment
Share on other sites

Май и сега го има където пише за светофарите...

 

Ако светофара е без секции за ляв и десен завой обратния е разрешен при зелен сигнал като се дава предимство на движещите се направо в обратна посока. Ако има секции за ляв и (или) десен завой се разрешава движение само в посоката за която свети зелен сигнал. При светеща секция за ляв завой обратния е разрешен само ако до нея отляво има допълнителна зелена секция за обратен завой. На сточна гара такава няма.

 

Точно това е :)

Link to comment
Share on other sites

Аз не спирам на обратно завиващите.

Ако не се лъжа на споменатото кръстовище има знак за забранен обратен завой. Нещо такова ми се върти в главата.

Минах преди малко от там - ЗНАЦИ НЕ ВИДЯХ,хоризонталната маркировка е в джаза.

Само един съвет от мен - пази се от @mobo и подобните на него,че видиш ли имат КАСКО или КАСКИ :ph34r: :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Минах преди малко от там - ЗНАЦИ НЕ ВИДЯХ,хоризонталната маркировка е в джаза.

Само един съвет от мен - пази се от @mobo и подобните на него,че видиш ли имат КАСКО или КАСКИ :ph34r: :ph34r:

Малко недоразумение се е получило. Двете изречения са за 2 различни кръстовища. Второто е относно следващото кръстовище.

Link to comment
Share on other sites

Godfather, закона и правилника за движение по пътищата и тук са ясни и недвусмислени но не се спазват. На въпросното кръстовище има светофар и следва да се прочете какво пише за обратен завой на регулирано кръстовище. Ако светофара е без секции за ляв и десен завой обратния е разрешен при зелен сигнал като се дава предимство на движещите се направо в обратна посока. Ако има секции за ляв и (или) десен завой се разрешава движение само в посоката за която свети зелен сигнал. При светеща секция за ляв завой обратния е разрешен само ако до нея отляво има допълнителна зелена секция за обратен завой. На сточна гара такава няма.

Принципно си прав, но цитираните неща от закона сам виждаш, че са доста и всъщност нормално е да объркат хора, които не са толкова добре в логическото мислене (а такива на пътя са хиляди). Затова според мен закона се нуждае от известна преработка с цел по-прости правила и най-вече изискване за изрични знаци в подобни ситуации.

Link to comment
Share on other sites

Закона обикновено всичко е разрешено когато не е забранено. Това е водещия принцип на всички закони. Нормално е да правиш каквото ти скимне освен ако не е изрично указано че не трябва.

 

И специално това кръстовище за което си мисля ако завиващите наобратно след завоя се явяват движещи се направо а не завиващи.

 

Иначе довода на мобо за каското не е особено уместо, защото и аз имам каско и въпреки че не карам много, нито ми зависи от това прехраната, но като си помисля какви са разправиите покрай каското и за една драскотина как ще остана няколко дни без кола ми се отщява да се занимавам.

Link to comment
Share on other sites

За въпросното кръстовище.. Авкс.Велешки и Хр.Ботев на сточна гара...

Хората предприемащи обратен завой не попадат ли в ситуацията от снимката:

G8Q68.gif

Ще извърши ли нарушение водачът, ако при тази ситуация завие в обратна посока от пътната лента, предназначена за завиване наляво?

А) Да

Б) Не

Верен отговор: А) Да

Линк за Теста Тук..

 

Какво нарушение ви гони, не знам. Няма знак забраняващ обратния завой, следователно е разрешен.

Link to comment
Share on other sites

Закона обикновено всичко е разрешено когато не е забранено.

 

Обаче тази фикция в среда като пътната не е приложима и именно за това логиката на законодателя при оформяне правилата за движение по пътищата е тъкмо противоположна. Режима е негативен и едва когато имаш утвърдителна сигнализация или знак(или маркировка) можеш да извършиш указаното действие.

Link to comment
Share on other sites

Обаче тази фикция в среда като пътната не е приложима и именно за това логиката на законодателя при оформяне правилата за движение по пътищата е тъкмо противоположна. Режима е негативен и едва когато имаш утвърдителна сигнализация или знак(или маркировка) можеш да извършиш указаното действие.

 

В тоя смисъл нерегулирано кръстовище, няма знаци, няма маркировка мога да карам само напред, щото няма знак позволяващ ми да завия.

И друго се питам що из София (в момента не се сещам за Пловдив ама някъде съм виждал) слагат забранителни знаци за обратен завой, щом така или иначе си е забранен?

 

Имам право на 15 метра от кръстовището да направя обратен завой, ако е с една маневра, ама нямам право да обърна на кръстовището?

Прочетете си пак ЗДП-то.

 

И май забравяте последователността, регурировчик, сфетофар, знак, маркиовка и чак тогава правилото на дясно стоящия.

 

 

П.С. Да не говорим, че там за където става въпрос има и островче(мантинела), което коренно променя ситуацията.

Link to comment
Share on other sites

Да ама за нерегулираното си имаш изрично дадено как се процедира. А при липса на маркировка също.

 

А там нз защо всичко подминавате онзи знак > Г9 "Преминаване отдясно на знака"

 

______________________________

 

А за горе говорим конкретно за случая. За оня прословут обратен и за неговия режим.

 

А тоя знак горе, точно такъв имаше на Авксентий и Сточна.

Link to comment
Share on other sites

Да ама за нерегулираното си имаш изрично дадено как се процедира. А при липса на маркировка също.

 

А там нз защо всичко подминавате онзи знак > Г9 "Преминаване отдясно на знака"

 

 

Е аз от ляво ли му минавам на знака, не се стига до него даже, така че не ме и касае.

Обяснете ми защо съществува знак V23.jpg и после ще спорим, ако го няма мога или не мога да направя обратен завой.

 

Сега се замислих, че от сточна гара, май има някви знаци (досега говоря само за от страната на бетонния мост).

 

От другата страна дори и да има знак Г9, пак минаваш от дясно на знака, знака не указва посока на движение, а само че трябва да преминеш от еди коя си страна. Ако има знак Г4 съм съгласен, и май от сточна гара към бетонния мост знака е точно Г4 и тогава обратния завой е забранен.

Link to comment
Share on other sites

Малко недоразумение се е получило. Двете изречения са за 2 различни кръстовища. Второто е относно следващото кръстовище.

Къде е логиката да пускаш обратно завиващите на Велешки а да сечеш тези на Асеновградско.

Според мен и двете кръстовища си приличат

Link to comment
Share on other sites

Къде е логиката да пускаш обратно завиващите на Велешки а да сечеш тези на Асеновградско.

Според мен и двете кръстовища си приличат

 

Приличат си трънки.

Асеновградско как го намесихте в спора не знам :unsure: .

Кръстовището Цар Борис 3 с Христо Ботев е елемнтарно (има си сигнализация, даже и броячи има), не че там в един дъжд не изпуснах сфетофара (по скоро колата го изпусна) ама тогава карах не кола а лодка.

Link to comment
Share on other sites

Имаш секция завой на дясно от Ботев към Асеновградско.

Тези от Асеновграско имат ЗЕЛЕН светофар НО има и завиващи на обратно.

Не се ли припокриват условията с едната разлика,че Асеновградско е с 3 ленти.

Link to comment
Share on other sites

^да, и там е същото.

Какво нарушение ви гони, не знам. Няма знак забраняващ обратния завой, следователно е разрешен.

 

Да беше прочел няколко поста нагоре, щеше да разбереш... Когато имаш отделна секция за светофара със стрелка наляво, движението е разрешено САМО НАЛЯВО освен ако няма и секция за обратен завой, каквато не съм виждал до момента или ей такъв знак ;)

 

J9.jpg

 

Въпреки че за знака не съм сигурен, нали светофарите са над знаците... когато имаш светофар, противоречащ на знака гледаш светофара.

 

Ако имаш светофар без отделни секции, обратния е разрешен, след като изчакаш насрещно движещите се.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...