Jump to content
BulForum.com

Кой ще бъде с предимство?


mrdds

Recommended Posts

Да беше прочел няколко поста нагоре, щеше да разбереш... Когато имаш отделна секция за светофара със стрелка наляво, движението е разрешено САМО НАЛЯВО освен ако няма и секция за обратен завой, каквато не съм виждал до момента или ей такъв знак ;)

 

J9.jpg

 

Въпреки че за знака не съм сигурен, нали светофарите са над знаците... когато имаш светофар, противоречащ на знака гледаш светофара.

 

Ако имаш светофар без отделни секции, обратния е разрешен, след като изчакаш насрещно движещите се.

 

 

 

В случая знакът не е забранителен, а указателен и не противоречи на светофара - той само само указва, че там може да завиеш и на 180 градуса, освен на 90!

Това е единственият правилен отговор по правилника за движение по пътищата и не знам какво толкова продължаваме да го обсъждаме...;)

 

П.П. На сточна гара такъв знак няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

^да, и там е същото.

 

 

Да беше прочел няколко поста нагоре, щеше да разбереш... Когато имаш отделна секция за светофара със стрелка наляво, движението е разрешено САМО НАЛЯВО освен ако няма и секция за обратен завой, каквато не съм виждал до момента или ей такъв знак ;)

 

J9.jpg

 

Въпреки че за знака не съм сигурен, нали светофарите са над знаците... когато имаш светофар, противоречащ на знака гледаш светофара.

 

Ако имаш светофар без отделни секции, обратния е разрешен, след като изчакаш насрещно движещите се.

 

И да чакам светофара да да ми даде знак за обратен завой :laughing:. И специално ако имаш светофар със стелка за наляво, всички други чакат какъв е проблема да направиш обратен.

Ако не е указано, че не мога да направя обратен завой или няма знак който да ми указва посока на движение, си го правя като пич.

Всичко друго са алабанистики.

Link to comment
Share on other sites

Ако не е указано, че не мога да направя обратен завой или няма знак който да ми указва посока на движение, си го правя като пич.

 

Не, ти там просто си завиваш в нарушение, а истинските пичове завиват обратно още преди островчето на светофара. :f1:

Link to comment
Share on other sites

Не, ти там просто си завиваш в нарушение, а истинските пичове завиват обратно още преди островчето на светофара. :f1:

Това пък го правят не само пичове ами и пички и незнам в кой ден ще има операция синхронно катастрофиране :wacko:

Link to comment
Share on other sites

След обед ще мина да го снимам шибаното кръстовище какви знаци има после ще го коментираме, от едната страна (от към бетонния мост) съм сигурен, че няма знак забраняващ обратния завой, от другата съм на 99% убеден, че има знак Г4 (само направо и надясно след знака).

 

Ако говорим за завоя на обратно преди островчето там има двойна непрекъсната линия и е абсолютно забранено пресичането и, и не съм чак такъв пич, та да я пресичам.

 

Пак ще кажа на кръстовище ако няма знаци можеш да хванеш в която посока си искаш.

И само да добавя кръстовището на Велешки и Ботев е много тъпо измислено.

 

 

 

Това пък го правят не само пичове ами и пички и незнам в кой ден ще има операция синхронно катастрофиране

И бакшиши редовно го правят, а синронното катастрофитане там си е редовно.

Link to comment
Share on other sites

В случая не става дума дали има забранителен знак, а указателен, че може и да обръщаш, а такъв там (от сточна към "А.Велешки") няма. Друг е въпросът, че като най-удобно и почти единствено място за обръщане - всички го ползват, вкл. и аз от време на време, а истинските пичове и пички както споменахме, секат още преди островчето с мръсна газ.

Link to comment
Share on other sites

В случая не става дума дали има забранителен знак, а указателен, че може и да обръщаш, а такъв там (от сточна към "А.Велешки") няма. Друг е въпросът, че като най-удобно и почти единствено място за обръщане - всички го ползват, вкл. и аз от време на време, а истинските пичове и пички както споменахме, секат още преди островчето с мръсна газ.

 

 

Ти го каза няма забранителен знак (от сточна към Велешки мисля, че има ама това довечера ще го коментираме със снимки), следователно ми е позволено да правя обратен завой.

Link to comment
Share on other sites

Целият проблем идва от това, че правилникът е променян и преиздаван вече няколко пъти и в някои от изданията точно този тънък момент липсва, а в други фигурира и именно затова имам чувството, че куките си траят, защото и те не знаят на какво точно да се опрат. Иначе wolf вчера цитира частта от едно от изданията на правилника, което е най-близо до това, което и аз съм чел:

 

........ Ако има секции за ляв и (или) десен завой се разрешава движение само в посоката за която свети зелен сигнал. При светеща секция за ляв завой обратния е разрешен само ако до нея отляво има допълнителна зелена секция за обратен завой. На сточна гара такава няма.

 

 

...с допълнението, че в това, което аз съм чел, освен изречението "допълнителна зелена секция за обратен завой", имаше и добавката "...или указателен знак Ж9" J9.JPG.

 

Прав е Godfather, че доста от законите и правилниците тук (без значение какви) са взаимно-изключващи се, противоречиви или просто неясни и могат да се тълкуват двояко. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Целият проблем идва от това, че правилникът е променян и преиздаван вече няколко пъти и в някои от изданията точно този тънък момент липсва, а в други фигурира и именно затова имам чувството, че куките си траят, защото и те не знаят на какво точно да се опрат. Иначе wolf вчера цитира частта от едно от изданията на правилника, което е най-близо до това, което и аз съм чел:

 

 

 

 

...с допълнението, че в това, което аз съм чел, освен изречението "допълнителна зелена секция за обратен завой", имаше и добавката "...или указателен знак Ж9".

Прав е Godfather, че доста от законите и правилниците тук (без значение какви) са взаимно-изключващи се, противоречиви или просто неясни и могат да се тълкуват двояко. :wacko:

 

В тоя ред на мисли (закони) в Пловдив обратен завой не можеш да направиш (освен на 6 септември и Цар Борис 3-ти) май само там има позволяващ знак в Пловдив.

Link to comment
Share on other sites

НО пък има ЗАБРАНЯВАЩ такъв на Даяната срещу ПОЩАТА.

Е отделен е въпроса колко се спазва като го има.

Или в околностите на ТЕХНИЧЕСКИЯ!

Всички улици там са ЕДНОПОСОЧНИ - но не за всички :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

В тоя ред на мисли (закони) в Пловдив обратен завой не можеш да направиш (освен на 6 септември и Цар Борис 3-ти) май само там има позволяващ знак в Пловдив.

 

По принцип - да, въпреки че когато се отменя даден член или алинея, това нещо се съобщава медийно и се написва черно на бяло "Отменя се член Х, алинея Х, гласяща еди какво си...", а аз не съм срещнал досега такова нещо, пък и в листовките точно тази маневра, когато е на светофар със секция за наляво, но без секция за обратно или указателен знак Ж9 се счита за забранена. Явно в този случай забранителният В23 е предназначен да забранява завиването в обратна посока само на места без светофари (пред тунели и мостове напр.), защото досега май не съм го срещал прикрепен към светофар.

Link to comment
Share on other sites

НО пък има ЗАБРАНЯВАЩ такъв на Даяната срещу ПОЩАТА.

Е отделен е въпроса колко се спазва като го има.

Или в околностите на ТЕХНИЧЕСКИЯ!

Всички улици там са ЕДНОПОСОЧНИ - но не за всички :laughing: :laughing:

 

А сега ми кажи защо щом е забранено така или иначе, са го сложили тоя знак.

Защо на Ботев на пресечката за Пожарната няма никакъв знак или и там е забранен обратния завой.

Link to comment
Share on other sites

А сега ми кажи защо щом е забранено така или иначе, са го сложили тоя знак.

Защо на Ботев на пресечката за Пожарната няма никакъв знак или и там е забранен обратния завой.

Кой Ботев и коя пожарна,че не стоплям :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Като човек, който са го спирали полицаи (размина ми се де :) ) за такъв тип маневра, нека ви кажа и моята гледна точка. В общия случай (без допълнителни знаци), при секция за наляво в същия момент свети зелено и за завиващите на дясно от лявата ви страна. Забележете, че в случай че тръгнете да правите обратен завой те ще се водят "насрещно идващи", а не "ляво стоящи" (така че вие да сте с предимство). От казаното по-горе се стига до ситуацията, че вие чакайки да дойде реда ви за обратен завой, бавите цялата колона искаща да направи ляв такъв. Точно това е причината, поради която ако има отделна секция за обратен, проблем няма.

Link to comment
Share on other sites

Прав е Godfather, че доста от законите и правилниците тук (без значение какви) са взаимно-изключващи се, противоречиви или просто неясни и могат да се тълкуват двояко. :wacko:

То цялата тази тема е красноречиво доказателство на това, за което говорех. Вече 11 страници и абсолютно никакъв консесус по въпроса за нещо, което принципно трябва да се извършва без дори да се замисляш.

Link to comment
Share on other sites

Какво го коментираме, има ли забраняващ знак, не може да направиш обратен, ако няма можеш.

@Godfather - лошото е, че у нас доста хора крат без да се замислят (не говоря за по-горе коментирания казус).

Link to comment
Share on other sites

Какво го коментираме, има ли забраняващ знак, не може да направиш обратен, ако няма можеш.

@Godfather - лошото е, че у нас доста хора крат без да се замислят (не говоря за по-горе коментирания казус).

И все пак не е точно така.Ако има знак указващ определена посока, не можеш да отидеш в друга.В случая секцията показва завой задължително наляво, т.е. ако направиш обратен си в нарушение.

И наистина мисля, че спора е безсмислен..До никъде няма да стигнем.Те щом нашите умни глави не са го уточнили, ние ли да го направим. :bgrin: Всичко е въпрос на начин на тълкуване в един правилник и закон пълни с много неизвестни...

Link to comment
Share on other sites

Е това е,че днес ми се наложи да мина от там и седим на зелено и чакаме обратно завиващите да се източат :unsure:

Защо ми е това зелено тогава.

Link to comment
Share on other sites

Е това е,че днес ми се наложи да мина от там и седим на зелено и чакаме обратно завиващите да се източат :unsure:

Защо ми е това зелено тогава.

 

На тях първо светва жълто после червено после на теб ти светва жълто и тогава зелено. Щом си чакал обратно завиващите да се източат (максимум 2ма могат да навлезат в кръстовището да не кажа един) значи са абсолютни наглеци и са минавали на червено светнало от преди поне 2-3 секунди. Такива минавам покрай тях с натиснат клаксон та ако не друго поне да ги освиркам леко

Link to comment
Share on other sites

Май въпросът за обратния завой е абсолютно неясен. На сточна гара има и друга инфарктна ситуация - когато вървиш по бул. Христо Ботев от централна гара към военна болница и завиваш надясно по бул. Найчо Цанов - за него има зелена секция и аз примерно влизам обикновено със скорост от рода на 30-40 километра в час, в същото време някой прави обратен от Найчо Цанов. Чудя се кога ли ще има по-сериозен инцидент там...

 

Иначе аз в интерес на истината дори в САЩ, където повечето неща са ясни и на малоумници като мен не знам какво е положението с обратния завой. Виждал съм както знак, указващ възможен обратен завой, така и такъв, който забранява обратния завой, като разбира се повечето кръстовища (поне където съм се заглеждал) нямат никаква индикация може ли или не може...

Link to comment
Share on other sites

Май въпросът за обратния завой е абсолютно неясен. На сточна гара има и друга инфарктна ситуация - когато вървиш по бул. Христо Ботев от централна гара към военна болница и завиваш надясно по бул. Найчо Цанов - за него има зелена секция и аз примерно влизам обикновено със скорост от рода на 30-40 километра в час, в същото време някой прави обратен от Найчо Цанов. Чудя се кога ли ще има по-сериозен инцидент там...

ДА обаче там обратно завиващите си чакат чинно реда,докато на Сточна те принуждават да спираш!!

Значи за едни може а за други не...

Дедо - не знам колко караш из града но това с бибиткането не върши работа вече.

НАРОДА е ИЗТРЕЩЕЛ тотално.АМА много тотално.

Вчера в улица със ЗНАК не от вчера - В1 „Забранено е влизането на пътните превозни средства" V1.jpg,едно чиче се набута и се хили като лумпен.

И не мърда да даде път даже :blink:

Link to comment
Share on other sites

Дедо - не знам колко караш из града но това с бибиткането не върши работа вече.

 

Че аз и не очаквам да свърши нещо - просто си го освирквам щото нямам някой по-голям и стар джип че да му се нацепя централно и след като си направя път да продължа нататъка без да ми пука. Ако това го свърша с моя авенсис после ще загубя маса време докато го оправя и ще стоя 1 седмица без кола.

 

И не мърда да даде път даже :blink:

 

И покрай нас един път едно такси реши че ще кара срещу посоката на движение в една еднопосочна улица и следва аз да му дам път ама не позна - тъкмо отивах до вкъщи да си взема някаква простотия и просто слезнах, заключих си колата по средата на улицата и влезнах във входа на кооперацията 10 метра по-надолу :lol:

 

PS: Знам че съм пълна откачалка

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...