Jump to content
BulForum.com

Кой ще бъде с предимство?


mrdds

Recommended Posts

в Америка има много интересно правило за стоп. На много места има 4 (четири) стопа. С предимство е този който е спрял първи :laughing:

Колеги са ми разказвали за това нещо. Нали се сещаш какъв ще е резултатът ако се приложи в България :unsure:.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply
в Америка има много интересно правило за стоп. На много места има 4 (четири) стопа. С предимство е този който е спрял първи :laughing:

 

Добре как се доказва после в съда кои кога е пристигнал на кръстовището и кой крив кой прав ? Шантава работа :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Добре как се доказва после в съда кои кога е пристигнал на кръстовището и кой крив кой прав ? Шантава работа :laughing:

 

По принцип е почти изключено на подобно кръстовище да стане произшествие, освен ако не е някой абсолютен ненормалник (което тук все пак си е рядкост, а не ежедневие). На кръстовището всеки е задължен първо да спре и дори и двама да тръгнат едновременно, могат веднага пак да спрат или в най-лошия случай се получава леко чукване, ако изобщо се случи. Същото правило важи при кръстовище с неработещи (аварирали) светофари.

Link to comment
Share on other sites

да, тук няма знаци на светофарите, и ако случайно светофарите не работят, важи правилото за 4 стопа, което не е много весело на път с 4 ленти :)

Link to comment
Share on other sites

да, тук няма знаци на светофарите, и ако случайно светофарите не работят, важи правилото за 4 стопа, което не е много весело на път с 4 ленти :)

 

Така е, но това правило създава изключително добро ниво на ред и сигурност. Според мен липсата му в българския и европейски правилници е голям недостатък. Въпреки, че каквото и правило да се въведе, това едва ли би повлияло на безумната балканска психика и поведение на пътя, подвластни единствено на тоталния хаос. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Законите са написани повече от перфектно, ако всички ги спазвахме ,на година щеше да има по 1-2-ма загинали и то от преяждане/препушване зад волана или от естествена смърт настъпила от вълнение (някой дядо видял мацка по къса поличка) ...

Link to comment
Share on other sites

Ебаси мамата! Колкото повече ви чета разсъжденията, толкова повече не вярвам и се притеснявам какви +"=?@#(*^%# "шофьори" карат срещу мен по пътищата! Направо е страшно! Поздравления за Bat Na4e и Ael. Не виждам какво има да се разсъждава и спори, когато си има закон. Че и се спори по него, даже. Ма то и затова е такъв хаоса по пътищата де. Макар че, ако всеки разсъждаваше и мислеше, ама наистина, ситуацията щеше да си е песен и без закони и правилници, но това е утопия и друга тема на разговор! Е, аз няма да цитирам законите и алинеите. Конкретно за обратния завой на Сточна гара, бих препоръчал на всеки ербап да се пробва да го направи, когато забележи, че малко преди това, пред тютюневите складове (дискотеката, билярд клуба или незнамсиквоси е сега) по пътя към гарата има спряла полицейска кола, чакаща именно тях (и завиващите на червено от Авксентий Велешки също). Нека си изповяда възгледите по въпроса с тях! Е, ако има вече опашка от спрели автомобили обрали слънчогледа може и да им се размине.

Link to comment
Share on other sites

Конкретно за обратния завой на Сточна гара, бих препоръчал на всеки ербап да се пробва да го направи, когато забележи, че малко преди това, пред тютюневите складове (дискотеката, билярд клуба или незнамсиквоси е сега) по пътя към гарата има спряла полицейска кола, чакаща именно тях (и завиващите на червено от Авксентий Велешки също). Нека си изповяда възгледите по въпроса с тях! Е, ако има вече опашка от спрели автомобили обрали слънчогледа може и да им се размине.

 

Те там полицаите чакат за тия дето идват от Акс. Велешки и в бързината да минат преди тези които правят забранен обратен минават на червено. Точно тях клецат :)

Link to comment
Share on other sites

добре, аел е най-добрия и единствения дето е чел ЗДП. Само дето и аз цитирам и ЗДП и ППЗДП и не виждам някъде в тях да пише за забрана да се прави обратен завой в което и да е кръстовище.

 

за найчо цанов се убедих вчера и днес, че отскоро си има знак за забранен обратен завой и съм напълно съгласен, че вече там с предимство са идващите по детелината от кукленско шосе.

за авксенитй велешки обаче моля да ми кажете да не би да има също нов знак за забранен обратен завой? не съм минавал скоро и може също да има новости.

обаче не можете да ме убедите, че правилото за предимство на завиващия надясно пред завиващия наляво има приоритет пред знак СТОП и въобще пред всякакви пътни знаци.

Link to comment
Share on other sites

Аз се отказах да споря с хора, които мразят да мислят, много отдавна, но Марвин ме подтикна.

Такаммм! Имам 1 АДСКИ елементарен въпрос: Как идващите от Руски и Априлов ще се качат на бетонния мост? Въпрос с понижена трудност.

Link to comment
Share on other sites

009413699-big.jpg

 

Тази вечер ми се случи следната ситуация и се замислих кой в случая е бил с предимство....в иначе така сложно поставената пътна обстановка?

 

Въпроса е червения или синия автомобил са с предимство?

Благодаря предварително за времето,което отделихте за разгадаване на правилника за движение.

Здравейте!Както казах ще задам въпоси към компетентните органи.Зададох ги на две места.За сега едните отговориха-чакаме и другите.Така:

1.За кръстовището на автогара Юг дали е разрешен обратен завой и следствие на получаването на конфликна ситуация с идващите от малката уличка КОЙ ЩЕ БЪДЕ С ПРЕДИМСТВО?

-Отг.:Обратен завой е раврешен на това място защото свършва разделителната мантинела.Вече несе поставяли знаци за обратен завой на такива места.Т.е. с предимство е СИНИЯТ автомобил.

2.За кръстовището на Сточна гара и Аксентий Велешки дали е разрешен обратен завой и следствие на получаването на конфликна ситуация с идващите от Аксентий Велешки КОЙ ЩЕ БЪДЕ С ПРЕДИМСТВО?

-Отг.Обратен завой е ЗАБРАНЕН!!!Което обесмисля кой е с предимство в случая!

П.п.Това че се прави масово(и аз не съм изключение).Не го прави разрешен!Препоръка:ако се преви обратен завой на Сточна гара-ПАЗЕТЕ тези от Велешки!

П.п.Чакам и другите да отговорят,но мисля че отговора ще е същият.

Link to comment
Share on other sites

добре, аел е най-добрия и единствения дето е чел ЗДП. Само дето и аз цитирам и ЗДП и ППЗДП и не виждам някъде в тях да пише за забрана да се прави обратен завой в което и да е кръстовище....баче не можете да ме убедите, че правилото за предимство на завиващия надясно пред завиващия наляво има приоритет пред знак СТОП и въобще пред всякакви пътни знаци.

 

Аз имам книжка от 1 година и половина ,просто знанията са ми още пресни може би. Тези спорове съм ги водил вече ,питал съм и инструктори ,затова съм токлова сигурен в себе си. Мисля още веднъж да го кажа ,този път с най простите думи които намирам в речника си. Знак за забрана да правиш обратен завой на кръстовището на Акс. Велешки и бул Хр. Ботев (Сточна гара както му викаме ние) НЯМА. Когато си в най-лява лента единстената РАЗРЕШЕНА посока ти е на ляво заради стрелката на сфетофара. От тук вече со получава това недоразумение че ти е разрешен ,защото просто доста шофьори не обръщат внимание на стрелките и какво указват те А това за знак Стоп направо ме учуди ,щото дори и когато ходиш за категория М на 16 годинки те учат че при знак Б1 ,има ли кола в кръстовището където и да е тя, знак Б1 става Б2 автоматично ...

 

Аз се отказах да споря с хора, които мразят да мислят, много отдавна, но Марвин ме подтикна.

Такаммм! Имам 1 АДСКИ елементарен въпрос: Как идващите от Руски и Априлов ще се качат на бетонния мост? Въпрос с понижена трудност.

 

На следващото кръстовище където завиваш за Цар Борис III, там най вероятно можеш (не съм сигурен, не ми се е налагало да ходя чак до там за да обръщам и аз правя всеки път нарушение като всички останали).

 

Въпрос към мобо и психара : Замислете се защо ако се намираш на същото кръстовище от страната на Плазма си задължен да завиеш само на дясно (със знак) ?!?

Link to comment
Share on other sites

Знак за забрана да правиш обратен завой на кръстовището на Акс. Велешки и бул Хр. Ботев (Сточна гара както му викаме ние) НЯМА. Когато си в най-лява лента единстената РАЗРЕШЕНА посока ти е на ляво заради стрелката на сфетофара. От тук вече со получава това недоразумение че ти е разрешен ,защото просто доста шофьори не обръщат внимание на стрелките и какво указват те А това за знак Стоп направо ме учуди ,щото дори и когато ходиш за категория М на 16 годинки те учат че при знак Б1 ,има ли кола в кръстовището където и да е тя, знак Б1 става Б2 автоматично ...

Аз до сега не съм видял светофар на който стрелката която свети да е във формата на такава за обратен завой. Няма знак, че е забранен обратния завой. Ти сам го потвърди. Докато не се появи знак няма да е забранен. Остава си спорен въпроса кой е с предимство обаче. Там редовно си правя обратен завой и никога не съм имал проблеми с полицията. Когато ми направят ще се разберем в съда и така.

 

При кой изкара курсовете?

Link to comment
Share on other sites

Аз до сега не съм видял светофар на който стрелката която свети да е във формата на такава за обратен завой.

Не става въпрос за стрелките на светофарите, а над самите светофари има сложени знаци за разрешените посоки. Като карах курсовете инструкторът ме пита точно на едно кръстовище може ли да се направи обратен завой и аз понеже не видях видима причина му казах, че може, а той ми отговори "А я погледни знаците над светофара и пак си помисли" :) На "Мария Луиза" с "Богомил" кръстовището (дано не се бъркам за името на втората улица) идващите от "Папараци" е забранен обратния завой, а там редовно се намира по някоя тиква да задръсти всички завиващи наляво :angry1

Link to comment
Share on other sites

ael, щом така поставяш въпроса: още ли си вярваш, че си взел листовките със знания, а не на късмет?

Това със стрелките или те бъзикат или е показател за липсата на всякаква компетентност в органите, на които се уповаваш.

изясни си и понятията за във и извън кръстовище. Дали знака Стоп не те задължава да спреш ИЗВЪН кръстовището? помисли малко, но не тълкувай свободно и не цитирай само избрани части от законите, прегледай ги целите със всичките им точки и запетаи. ако имаш затруднения питай повече хора, а не само един "компетентен орган".

 

 

стенли, а има ли такъв знак над светофара, разрешаващ левия завой за идващите по Хр Ботев в посока към Сточна гара? защото и такъв нямаше доскоро.

 

break, съжалявам но листовките не са нормативен документ :), правят ги едни "компетентни" лелички и чичковци в свободното си време. интересно ще ми е ако открия че указателните знаци имат и забранителен характер и точно как е формулирано. би ли ми помогнал?

Link to comment
Share on other sites

Наистина ме накарахте да се поразровя из архивите и ето какво открих. :)

 

scan0002ua1.jpg

 

А отговора е: "Водачът на червения автомобил ще извърши нарушение, защото светлинния сигнал и пътната маркировка го задължават да продължи движението си само наляво".

За ревностните невярващи, мога да ви сканирам и отговора.

 

Въпроса е сканиран от изпитен лист "Б" 009, тези които ги дават за тренировка за писмения изпит.

 

Сега пак помислете кой има право и кой не и къде може да се прави обратен завой. Между другото има доста места, където няма нито пътна маркировка, нито знак, нито светофар със стрелка за завой наляво, което ни позволява обратен завой и това не е по главните и често с трафик улици.

Link to comment
Share on other sites

Аз до сега не съм видял светофар на който стрелката която свети да е във формата на такава за обратен завой. Няма знак, че е забранен обратния завой. Ти сам го потвърди. Докато не се появи знак няма да е забранен. Остава си спорен въпроса кой е с предимство обаче. Там редовно си правя обратен завой и никога не съм имал проблеми с полицията. Когато ми направят ще се разберем в съда и така.

 

При кой изкара курсовете?

Затова под светофарната уредба се слага знак Ж9.Поне така е на няколко места в града.

П.п.Курсовете и книжката взех за три месеца при бай Иван на блъскалките в луна-парка :lol: :punk

Като се зачетох в правилици и форуми този въпрос се разисква много.

Link to comment
Share on other sites

Спирам да цитирам квото и да е. Хора, не смятам да изпадам в подробности и да ви се обеснявам как съм си взел книжката и листовките. Не го приемаите като фукня или нещо ,беше от първия път (и двете) дали е било на късмет не знам ,нямах една грешка на листовките ,може и да съм зубър знае ли се. Обаче едно е сигурно. Теорията не прави шофьора ,но когато не знаеш основни неща е лошо и ще си мачкате тенекиите с някой който знае колкото и вие. Break даде отличен пример от листовките ,прочете го. А за мобо ще дам една по проста "графика" ,за да не ми излиза с номера че "единия е навлязъл в кръстовището и е с предимство въпреки левия завой а другия е извън кръстовището". Тук в тази ситуация кой е с предимство (моля другите да не подсказват :lol: ):

 

stopsignob9.jpg

w700.png

 

П.П. netrootbg инструктора ми беше Найденов ,ако ти говори нещо фамилията. При Сашо пък бях на теория (те вече направиха един общ учебен център ако така може да се нарече).

Link to comment
Share on other sites

Когато си в най-лява лента единстената РАЗРЕШЕНА посока ти е на ляво заради стрелката на сфетофара. От тук вече со получава това недоразумение че ти е разрешен ,защото просто доста шофьори не обръщат внимание на стрелките и какво указват те[/b]

хайде кажи ми на кой светофар си виждал да има стрелка за обратен завой

Link to comment
Share on other sites

хайде кажи ми на кой светофар си виждал да има стрелка за обратен завой

 

Тоя въпрос се зададе около 20 пъти ,мисля че трябва и него да избистрим вече. Ред му е и му се пада. Много е лесно да не слагат стрелка в светофара за да ти разрешат и обратен завой. Това в случай че освен сфетофара няма други знаци. Защо трябва да рисуват съчица ,точици и кво ли още не примерно, като по лесно е просто да не рисуват нищо и тогава хоп всичко е разрешено. Виждали сте сфетофари със стрелка направо и на ляво (пак примерно говора). А защо няма сфетофар на ляво и на обратно !?!? Като ти сочи стрелката на ляво ,по каква логика трябва да имаш право и на обратен ???? Съченявате си ги вече както ви дойде. Всички сме виждали светофари които са със стрелка на право. Как ми мислите ,държавата ли си мисли че сме най простите и ни припомня в каква посока се движим ,или чисто и просто се опитват да ни покажат единствената разрешена посока ? Вече не знам на какъв език да обеснявам :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Здравейте!Както казах ще задам въпоси към компетентните органи.Зададох ги на две места.За сега едните отговориха-чакаме и другите.Така:

1.За кръстовището на автогара Юг дали е разрешен обратен завой и следствие на получаването на конфликна ситуация с идващите от малката уличка КОЙ ЩЕ БЪДЕ С ПРЕДИМСТВО?

-Отг.:Обратен завой е раврешен на това място защото свършва разделителната мантинела.Вече несе поставяли знаци за обратен завой на такива места.Т.е. с предимство е СИНИЯТ автомобил.

2.За кръстовището на Сточна гара и Аксентий Велешки дали е разрешен обратен завой и следствие на получаването на конфликна ситуация с идващите от Аксентий Велешки КОЙ ЩЕ БЪДЕ С ПРЕДИМСТВО?

-Отг.Обратен завой е ЗАБРАНЕН!!!Което обесмисля кой е с предимство в случая!

П.п.Това че се прави масово(и аз не съм изключение).Не го прави разрешен!Препоръка:ако се преви обратен завой на Сточна гара-ПАЗЕТЕ тези от Велешки!

П.п.Чакам и другите да отговорят,но мисля че отговора ще е същият.

И моя отговор е същия... помислилете малко... когато светне зелено за ляв завой към Аксентий Велешки святка и зелено за десен завой на сфетофара където вече си е на самия Аксентий Велешки... и следователно там е забранен обратния заваой... и моя инструктор при който бях все на такива конфликтни места ми повтаряше кое е разрешено и кое не....

Link to comment
Share on other sites

А защо няма сфетофар на ляво и на обратно !?!? Като ти сочи стрелката на ляво ,по каква логика трябва да имаш право и на обратен ????

аз пък си мисля, че слагат стрелка за наляво, когато не трябва да чакаш идващите коли, ами направо можеш да завиваш наляво. С една дума при стрелка наляво си с предимство пред колите, идващи от другата посока (които през това време имат червено)

Link to comment
Share on other sites

аз пък си мисля, че слагат стрелка за наляво, когато не трябва да чакаш идващите коли, ами направо можеш да завиваш наляво. С една дума при стрелка наляво си с предимство пред колите, идващи от другата посока (които през това време имат червено)

 

До колкото разбирам ти говориш за зелена секция ,която освен нормалния светофар има още едно допълнително зелено ,което свети самостоятелно. Това е съвсем друго и да ти кажа честно не съм чувал за светофар който дава предимство по някъв начин. Един вид твойто зелено да е по зелено от на другите :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...