Jump to content
BulForum.com

Кой ще бъде с предимство?


mrdds

Recommended Posts

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply
Аз пък искам да питам за кръстовището на Сточна гара, където свършва Константин Величков.

Като светне зелен сигнал, тези телета които правят обратен завой защо си мислят, че трябва да минат преди мен(аз правя десен завой като ми е подаден зелен сигнал от светофарната уредба.

 

Страшно се дразня там :huh:

 

В допълнение към предното! Като правиш десен завой трябва да влезеш в най дясната лента, а не в най-лявата както го правят и другите педали на това кръстовище

 

 

А Константин Величко свърша на паркинга на Язов ;)

Link to comment
Share on other sites

В допълнение към предното! Като правиш десен завой трябва да влезеш в най дясната лента, а не в най-лявата както го правят и другите педали на това кръстовище

 

 

А Константин Величко свърша на паркинга на Язов ;)

паркинга на Язов Е ул. Константин Величков. Начина на преобразуването й в паркинг е достоен за поредица предавания "Частен случай" или поне няколко снимки тип "онли ин България", където можем да добавим и кръговото на края на автомагистрала.

 

За Сточна Гара: и там идващите от Авксентий Велешки и завиващи надясно на зелен сигнал са без предимство спрямо правещите обратен завой и вече намиращи се на бул. Хр. Ботев коли, което си е означено със съответните пътни знаци.

Link to comment
Share on other sites

За десния от Аксентий? Там този, който прави десен е БЕЗ предимство...

Завиващите на дясно от Аксентий Велешки по Христо Ботев са с предимство пред правещите обратен завой на Христо Ботев.

П.п1 Ако няма поправка в закона която съм пропуснал то обратен завой на кръстовище е разрешен само ако има поставен знак разрешаващ обратния завой.

П.п.2 По въпроса кой е с предимство.Имали знак разрешаващ обратния завой?Ако няма с предимство е червения автомобил.

Link to comment
Share on other sites

Завиващите на дясно от Аксентий Велешки по Христо Ботев са с предимство пред правещите обратен завой на Христо Ботев.

П.п1 Ако няма поправка в закона която съм пропуснал то обратен завой на кръстовище е разрешен само ако има поставен знак разрешаващ обратния завой.

П.п.2 По въпроса кой е с предимство.Имали знак разрешаващ обратния завой?Ако няма с предимство е червения автомобил.

По-скоро обратното... Забранен ти е само ако има знак.

Link to comment
Share on other sites

пак спорите без да четете:

Раздел III

 

Завиване в обратна посока

 

Чл. 85. (1) Завиването в обратна посока се извършва само наляво.

(2) Завиването в обратна посока се извършва от най-лявата пътна лента по посока на

движението.

(3) При завиване в обратна посока водачът пропуска насрещно движещите се пътни

превозни средства.

(4) При недостатъчна широчина завиването в обратна посока може да започне и от друга

част на платното за движение, но водачът на завиващото пътно превозно средство е

длъжен да пропусне и попътно движещите се от лявата му страна пътни превозни

средства.

(5) При завиване в обратна посока на кръстовище не се разрешава движение назад.

Чл. 86. Завиването в обратна посока е забранено на пешеходна пътека, железопътен

прелез, мост, надлез, в тунел, в подлез, при ограничена видимост или при намалена

видимост под 50 м.

 

никъде не се споменава да е забранен левия завой в кое да е кръстовище. в пътните знаци са предвидени два броя табели:

- едната е забранителен от група В: В23 "Забранено е завиването в обратна посока"

- другия е от група Ж за направления, посоки обекги и др.:Ж9 "Място за завиване в обратна посока".

ПП ЗДП чл. 58 (7)Пътен знак Ж9 указва специално устроени места за завиване в обратна посока извън кръстовища.

 

освен всичко друго забранителните знаци са малко по-важни от указателните.

Link to comment
Share on other sites

Покажета ми къде греша ,а не ми говорете каквото Ви скимне. :( http://www.maverick2000.net/ZDP/GrupaJ.htm .Знак Ж9.Има такъв на кръстовището на Цар Борис III и 6ти септемви идвайки от тунела.

П.п Интересна дискусия се заформя. :punk

 

Някой спомня ли си къде седеше КАТ на въпросното кръстовище и за какво глобяваха?

Link to comment
Share on other sites

От Велешки надясно към бетонния си без предимство , друг е въпросът че обратният е забранен, но така или иначе извъшрвайки нарушение тия които обръщат вече са на пътя с предимство..на тоя обратен са скъсали половината град на кормуване..

Link to comment
Share on other sites

За Сточна Гара: и там идващите от Авксентий Велешки и завиващи надясно на зелен сигнал са без предимство спрямо правещите обратен завой и вече намиращи се на бул. Хр. Ботев коли, което си е означено със съответните пътни знаци.

И така вече стигнахме точно до това, за което говорех. :) И за да не говорим насляпо ето една снимка благодарение на Google earth.

14070324.jpg

Както тук се вижда, завоя за обратен е по-напред от дясно завиващия, заради което и му се дава предимство, понеже до достигането на колата за обратен, той вече ще се е включил в движението. А на сточна гара с предимство са не завиващите надясно а тези, които са направили вече обратен завой, защото те вече са се включели в движението. Друг е въпроса колко правилно е направена сигнализацията.

 

Bat Na4e, обратен завой можеш да правиш навсякъде, освен в случаите цитирани от mobo или при наличието на знак указващ задължителна посока.

Link to comment
Share on other sites

Няма как да не си с предимство.Идвайки по Велешки ти свети зелен светофар т.е. за теб е разрешено завиването на дясно.Да приемем (нарушил - ненарушил) в кръстовището е навлезнал автомобил правейки обратен завой .Кое му дава премимството?Това че е на по-голямото "шосе" или .... .Ако се смята ,че това е кръстовище този автомобил който идва по Велешки е дясно стоящ.

Този въпрос за това кръстовище съм го задавал на компетентите органи и отговорът е.:"Тези от Аксентий Велешки са с предимство."

П.п.Избягвам да влизам в полемика и дискусий по форумите,но това е въпрос не само на моята и семейството ми БЕЗОПАСТНОСТ,а на всички нас.По-добре да дискутираме с часове отколкото да стават безмислени ПТПта заради едно предимство.Както казваше моят инсруктор."И какво ?На некролога ще пише умрял с предимство!!!"

П.п.2 Идните дни при първа възможност пак ще задам въпроса на компетентните органи."Кой е с предимство на това кръстовище?"

П.п.3.И това ще попитам.Неми се чете ПДП сега.По- лесно е да попиташ някой който знае.По смомен обратен завой може да се направи на кръстовище само ако има указателна табела за това."Ж9".Затова попитах дали има изменение в правилника което съм пропуснал.

Link to comment
Share on other sites

Ама то всъщност не знам колко е разрешен обратния там, защото е разрешено само за завой наляво на тези, които правят обратен. А и при положение че се направи обратен, те трябва да отидат в лявата лента, а тези, които са за надясно - в дясната. Така че за какво предимсто изобщо става въпрос?

Link to comment
Share on other sites

А Константин Величко свърша на паркинга на Язов ;)

 

Тъй де, за Велешки става въпрос(хем ми го натякнаха името на улицата, хем пак не съм го запомнил.. :lol: )

 

За мен завиващите надясно са с предимство независимо в коя лента отиват, просто ми се струва по-логично да е така..

 

Отивам на бира,

НаздравЕ!

Link to comment
Share on other sites

Ами от 10 правещи отбратен завой най-много 2-3 да се изнасят в ляво зада остане място за завиващите на дясно.И става едно натискане на спирачки,клаксони и... да неизброявам.През ден-два има леки ПТПта на това кръстовище.

 

mrds ако в неделя имам време ще се видим на ЕКО за по кафенце.

Link to comment
Share on other sites

жестоко можем да поспорим относно наличието на компетентност у компетентните органи :)

 

в дефиницията за кръстовище никъде не пише че то се дефинира от мантинела, а пътната маркировка е с по-нисък приоритет спрямо знаците. има знак СТОП! => трябва да се спре. не виждам нищо сложно в тази логическа връзка.

за авксентий велешки пак ще ви кажа, там и светофарите дават зелен сигнал по едно и също време и на правещите обратен завой и на идващите от А. Велешки, само че над светофара на А. Велешки съм сигурен че има знак Б1 "Пропусни движещите се по пътя с предимство!", освен ако той не е сменен с Б2. Та когато светлинната сигнализация е еднаква, от значение са пътните знаци и тези на Хр. Ботев са с предимство не заради мястото си на обръщане, а заради ПЪТНИТЕ ЗНАЦИ, които явно са сложени за украса, а не за да се спазват от участниците в движението.....

Link to comment
Share on other sites

Съгласен съм че правещите обратен завой на тва Хр.Ботев са с предимство щото вече са на главен път , обаче понеже и двата светофара светват зелено по едно и също време Ак.Велешки се пада по-дясната улица ... а по правилник дясно стоящите са с предимство ... та последно кое е вярно ? :lol:

 

Знаците се ползват само при неработещ светофар , а не при определяне на прeдимството при "двойно зелено" ... поне аз така помня от курса ..

Link to comment
Share on other sites

Виж това за дясно стоящия наистина звучи логично. Обаче знаците указващи задължителна посока на пътната лента се спазват, независимо знак или пътна маркировка. И като се вземе предвид това, имаме пътна маркировка за наляво и светофар, който свети селено за наляво, което забранява обратен завой. И като помисля, същата маркировка я има и на автогара юг, което значи, че там също е забранен обратния завой. Колко прости са нещата. :)

 

Но когато се прави ляв завой, се завива по най-краткия път (демек лява лента) и се престроява в дясна лента, така би трябвало да бъде и за обратен завой. Така че дори и с нарушение, пак не би трябвало да се допусне засичане.

Link to comment
Share on other sites

@pazu - Това за "дясностоящият е с предимство" важи САМО когато няма никакво друго средство, указващо предимството. Разбирай кръстовище без: 1. Регулировчик; 2. Светофарна уредба; 3. Пътни знаци.

Конкретния случай за Авксентий Велешки не е такъв обаче /Прав си, че знаците са с по-нисък приоритет от светофарната уредба/. Проблемът на това кръстовище може би идва от факта, че обръщащите карат в най-дясната лента.

Link to comment
Share on other sites

Май всички пропускате един факт. ул. Авксентий Велешки става 2 ленти точно преди светофара. От двете ленти съответно се свива надясно. В този случай коя лента е с предимство и коя в нарушение :bgrin:.

Link to comment
Share on other sites

Засечка се получава и на кръстовището на сточна гара. Съвпада зеленото на идващите от мебелна къща с това на идващите от централна гара и завиващите надясно посока мебелна. При което при обратен завой идвайки от мебелна се засичам с дяснозавиващите и става една весела ! :) Все пак мисля че в случая дяснозавиващите са с предимство.

 

А за случая с А .Велешки би трябвало да са с предимство тези който правят обратния завой, защото завоя не е излишно забранен ,след което те са на път с предимство пред Велешки.

Link to comment
Share on other sites

жестоко можем да поспорим относно наличието на компетентност у компетентните органи :)

има знак СТОП! => трябва да се спре. не виждам нищо сложно в тази логическа връзка....

 

За светофара на сточна гара ,тези които правят обратен завой са БЕЗ предимство пред тези кото идват по Акс. Велешки, щото ПРАВЯТ НАРУШЕНИЕ. Там изобщо нямат право да правят обратен => нямат предимство щото не трябва да са на тоя път изобщо. От това кръстовище изкарах 60лв от 6 човека дето бяха сигурни че правещите обратен завой са с предимство.

 

Мобо ,стана ми интересно с тва твое твърдение ,та да видим в следната ситуация кой ще ми кажеш че е с предимство ? (съжелявам за грозната рисунка)

 

ruskigc1.jpg

w800.png

Link to comment
Share on other sites

@Ael, изкарал си, my ass. Много ми е интересно как си доказал, че са без. Искаш ли утре да се хванем под ръчичка и да идим до КАТ да видим кой е с предимство? И после да ми дадеш тия 60 лева и да върнеш парите на хората?

Link to comment
Share on other sites

Само немога да разбера защо правещите обратен завой да са в нарушение ? Щом няма знак че обратния е забранен какъв е проблема ?

 

 

А и рисунката ти не отгаваря на ситуацията при А Велешки !

Link to comment
Share on other sites

Само аз ли виждам стрелката в светофара която те задължава да завиеш на ляво след като навлезеш в кръстовището ?

 

П.П Рисунката е за тезата на мобо че когато има знак стоп чакаш ... Момчета много късно стана утре ще продължим :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...