Jump to content
BulForum.com

Избор на LED, OLED, Plasma TV-та


Lil Scrappy

Recommended Posts

Quote

Samsung QN90A мнения?

Никога не съм имал Самсунг, но жена ми смята, ме вече е време да сменим LG със Samsung. Горния модел го хвалят. Някой има ли наблюдения, мое се огледам по Великден за промоция. Сега може да се намери намален до 2000 лв. 

Хубав е телевизорът, но трябва да се вземе минимум 55", защото има и 50" модел, който обаче не е съвсем същият като характеристики. Изключителна яркост постига и е единственият добър избор за гледане в светла стая. Има си всички популярни приложения - netflix, prime video, disney+, hbo max, plex и т.н. Работи бързо и мазно - нещо което много рядко се вижда в смарт телевизори.

Ето и кусурите, които на мен са ми направили впечатление:

- Осрали са се с дистанционното в опит за "иновации" и минимализъм. Има всичко на всичко десетина копчета и е възможно да ти липсват някои директни функционалности, за които ще трябва да разцъкаш няколко пъти по менютата. Разбира се, има и "про" дистанционни, които си имат всичко, но не знам от къде може да се снабдиш.

- интерфейссът на телевизора не винаги е супер интуитивен, въпреки че се свиква. Някои настройки са забити на странни места.

- Ще се наложи да си настроиш картината след първотл пускане ако искаш точни цветове. Настрпйките по подразбиране включват и всички видове post processing, но май при всички тв-та е така. Следвай някое упътване за настройка на картината в интернет.

- Не се поддържат различни профили на картината според източника. Един и същи профил важи както за телевизия, така и за приложенита, bluray players, usb, etc.

- няма вграден Chromecast. Споделянето на екрана на телефон е мъка, освен ако не си с модерен телвфон на Самсунг. Иска се специално приложение за другите марки телвфони.

 

Това са нешата, за които се сещам.

Edited by The AnGeL
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 3/13/2022 at 10:23 AM, vikktor said:

Samsung QN90A мнения?

Никога не съм имал Самсунг, но жена ми смята, ме вече е време да сменим LG със Samsung. Горния модел го хвалят. Някой има ли наблюдения, мое се огледам по Великден за промоция. Сега може да се намери намален до 2000 лв. 

С жена ми решихме да си сменим Сонито, защото ми писна да го чакам да загрее по 40 секунди, преди да мога да правя нещо. Почнахме да четем - най-вече ревютата в rtings и се спряхме на QN90A модела. Намерихме го на хубава цена в Ексрийм диджитал, но те взеха та го объркаха и след това ме ъпгрейднаха на QN95A, който е същият, но с външната кутия на Самсунг с всички букси.

Напълно съм съгласен с мнението на The AnGeL, ако ще взимаш такъв и искаш да е с добра матрица - 55" и нагоре. Телевизора по мое мнение е много добър, в момента, в който натисна копчето на дистанционното и може да работя с него, което много ме радва. Дистанционото на мен много ми допада и много ме радва, че е малко, но за сметка на това много функионално. Вярно е, бе като го видях и бях досте писимистично настоен, но като поработих малко и му свикнах - много ми допадна.

За мен настройките на телевизора са по-добри от сонитата, които имах и по-лесно се ориентирам в работата с телевизора, но не съм видял голям проблем в намирането на неща от менюто и настройките, а и това ми е първи сблъсък с Тизен и аз бавничко го разучавам.

Както и по-горе е споменато, желателно е да си направиш сам настройките на картината. Отново в rtings можеш да видиш и прочетеш техните тестове и техните настройки - на мен много ми хареса как се получи картината, след като им копирах настройките с леки промени по мой вкус.

За кромкаста не съм го и търсил, защото имам и не е фактор при избора, но да - няма вграден такъв. Иначе много лесно се свърза с телефона ми, нищо че не е Самсунг и забелязах, че поддържа Airdrop.

Приложението което използвам масово е на HBO Max и след като станаха от Go на Мах, нещата се подобриха драстично. И Amazon Prime съм гледал, нямам забележки.

Тъй като ние много гледаме като споделяме екрана с компютъра на жена ми - и от тази функция нямам оплаквания.

 

Като цяло мога да кажа, че си се спрял на най-добрият телевизор с VA матрица за 2021 година и определено няма да съжаляваш според мен. Дали ще вземеш 90 или 95, разликата е в това, дали искаш всички кабели да влизат отзад в телевизора или в отделка кутия, която е с внушителни размери - 300 х 360 мм, но аз си я сложих така, че изобщо не я виждам, а телевизора си го закачих на стената.

 

Като негатив мога да споделя, че в началото имах проблеми с нета, понякога изчезваше за секунда, но това май се оправи с нов LAN кабел.

Link to comment
Share on other sites

55 инча ще е

Сподели моля те коя е доста добра цена. В edigital в момента (въпреки, че е намален от 3ххх) пак е на най-добра цена от конкурентите. Но аз и не бързам. Не се оплаквам от LG-то, освен че губи глас. Ще изчакам за цени по Великден.

След като прочетох вчера, се оказа че наистина съм объркал модела. 90А вече е заменен с 94А/95А така че много добре си написал мнение за 95А

Не съм обръщал внимание на тази кутия, какво представлява? На стена ще е, на мястото на стария 55" LG.

Дистанционното на ТВ не го ползвам, защото ползвам на еон и всъщност повечето функции на ТВ не се ползват. Но това, което ползвам, са кодеците. Гледам филми през мрежата и не се сетих да видя кои кодеци поддържа, предполагам че няма да има проблеми с нищо, но трябва да му обърна внимание. Каста почти не го ползвам, 1-2 пъти ми се наложи на една почивка и кастнах един филм от телефона на ТВ, но сечеше доста. Интернета беше кофти. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Аз го купих преди нова година за 2,6к, след това беше намалена с още 200 - 300 лева. Сега не съм гледал, така че съвета ми е да хвърляш по едно око. Кутията All-in-one е всичко, що има отвор за връзване на кабел, букса и т.н. - изнесено от телевизора, моята кутия е на шкаф, над телевизора отстрани. 

А иначе, ако ти се занимава да четеш - https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/qn90a-qled

 

Ето я и самата кутия

IMG_8685.jpg

IMG_8684.jpg

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, TAZ said:

защото ми писна да го чакам да загрее по 40 секунди, преди да мога да правя нещо

Знаеш, че телевизора има настройка за това да седи в нещо като режим на изчакване и да светва почти веднага като го пуснеш. Нали? Т.е не се изключва напълно и пали за 2-3 секунди тогава.

Щото може и Самсунга да го има и да е пуснато по подразбиране. Не виждам иначе как ще може да прави това, което казваш. Не вярвам да е с толкова бърза електроника, че от 0-та да зарежда ОС и пали за секунда.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, vikktor said:

Дистанционното на ТВ не го ползвам, защото ползвам на еон и всъщност повечето функции на ТВ не се ползват. 

Всъщност има приложение за ЕОН и не е нужно да ползваш техен бокс, нито тяхно дистанционно.

Link to comment
Share on other sites

Мирославе, твоето Сони е ново, то е андроид и нещата там са по различни от моето Сони, което е старо. Да има настройки и пак - като го пусне човек и не може да го намали даже в първите 30 - 40 секунди, защото каквото и да направиш ти изписва Please wait и ти си чакаш.

Това сме го говорили с теб, не знам дали съм ти го показвал или не, но следващшят път като ми дойдеш на гости ще ти го демонстрирам, щом си такава златна рибка и не помниш, а ти "настрой" да става по-бързо, ако можеш!

 

Link to comment
Share on other sites

Говоря за антиката, която е в детската, дето е по-дърта и от твоя, дето го смени.

Специално го настроих като писах предния път. Оставих го няколко часа загасен. Сега го пуснах - светва за 2 сек.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vikktor said:

Но това, което ползвам, са кодеците. Гледам филми през мрежата и не се сетих да видя кои кодеци поддържа, предполагам че няма да има проблеми с нищо, но трябва да му обърна внимание. Каста почти не го ползвам, 1-2 пъти ми се наложи на една почивка и кастнах един филм от телефона на ТВ, но сечеше доста. Интернета беше кофти. 

 

Samsung няма DTS. Само Dolby.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, The AnGeL said:

Всъщност има приложение за ЕОН и не е нужно да ползваш техен бокс, нито тяхно дистанционно.

 

пускаш приложението еон през дистанционното на ТВ първия път, след това то само се стартира, но с дистанционното на еон управляваш еон устройството, което прави връзка с приложението.

 

3 hours ago, w00x said:

 

Samsung няма DTS. Само Dolby.

това май не е много добре, трябва да проверя колко често се среща

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, TAZ said:

А иначе, ако ти се занимава да четеш - https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/qn90a-qled

 

Ето я и самата кутия

 

сайта е един от първите, които гледам

 

кутията към телевизора ли си върви? Яко е, стига да намеря къде да я сложа. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vikktor said:

това май не е много добре, трябва да проверя колко често се среща

 

Бих казал, че към 70-80% от релийсите свалени от Блурей по торентите са кодирани в DTS.
Тези, които се рипват от Нетфликс и други стрийминг услуги, са в Dolby.

Link to comment
Share on other sites

забелязъх в един сайт, че този телевизор няма да получава ъпдейти на ОС, това малко ме разочарова. 

Сега като спомена за този кодек и още повече ме разочарова. Може би ще разгледам още малко, както казах - изобщо не ми е наложащо

Link to comment
Share on other sites

LG също нямат DTS.

 

Ако искаш DTS, гледай телевизори с Android OS. Sony и Philips.

 

Не смятам, че един кодек трябва да е причина да не се вземе хубав телевизор. На телевизорите аз гледам само като на монитор. Всичко друго е бонуси.

Взимаш си една отделна кутийка с Андроид и си готов. Първо ще имаш повече съвместимост с... всичко. Ще работи по-бързо. Ще получаваш софтуерни ъпдейти по-бързо и по-дълго. И още, и още.

Това ти решава и двата проблема от последния пост.

Link to comment
Share on other sites

Телевизора е от 2021 и е том модел на марката, не знам къде си прочел, че няма да го ъпдейтват, но моето мнение е, че това няма как да стане и поне няколко години ще си върви с ъпдейтите. То моето архаично Сони все още се ъпдейтва дето е връстник на Лили Иванова.

Кутията е в кашона на телевизора, заедно с кабела на Самсунг, който свързва телевизора с кутията.

 

Колкото до това, което ти писа и w00x - телевизора е малко по-голям монитор, аз имам HDMI кабел от компютъра на жена ми, който е до гелевизора и този кабел си отива в кутията на Самсунг, имам Chromecast и използвам НВО Мах. Като искаме да гледаме някакъв торент - пускам плейъра от компютара на жена ми и избирам телевизора като монитор. Може и да го кастна на Хрома, а ако нещо ми хареса на НВО-то, си използвам приложението, което вече е на много по-добро ниво, смед като НВО Go стана НВО Мах.

 

Прочети малко в rtings, сайта е доста добър и има много информация, харесай нещо щом не е зор работата. Важното накрая е ти да си доволен от покупката.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, w00x said:

LG също нямат DTS.

 

Взимаш си една отделна кутийка с Андроид и си готов. 

 

55 inch ULTRA HD 4K TV | LG 55UJ651V | LG UK  сегашния ми има DTS на хартия

 

Нали знаеш, че ползвам emby за медия сървър. Не ми трябва още една ккутия. Пък и обичам минималистичния дизайн. Няма къде да закача една кутия. И в тази връзка въпросната кутия с кабели може ли да стои в шкаф?

12 minutes ago, TAZ said:

Телевизора е от 2021 и е том модел на марката, не знам къде си прочел, че няма да го ъпдейтват, но моето мнение е, че това няма как да стане и поне няколко години ще си върви с ъпдейтите.

 

Колкото до това, което ти писа и w00x - телевизора е малко по-голям монитор, аз имам HDMI кабел от компютъра на жена ми, който е до гелевизора и този кабел си отива в кутията на Самсунг, имам Chromecast и използвам НВО Мах. Като искаме да гледаме някакъв торент - пускам плейъра от компютара на жена ми и избирам телевизора като монитор. Може и да го кастна на Хрома, а ако нещо ми хареса на НВО-то, си използвам приложението, което вече е на много по-добро ниво, смед като НВО Go стана НВО Мах.

 

Прочети малко в rtings, сайта е доста добър и има много информация, харесай нещо щом не е зор работата. Важното накрая е ти да си доволен от покупката.

Сега не мога да намеря сайта.

Ако искаш да гледаш филми от компютър, по-добре е с медия сървър - така картината няма да се обработва от телевизора и върви по-добре.

Чета rtings. Гледам ги и момчетата в YouTube.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, vikktor said:

В edigital в момента (въпреки, че е намален от 3ххх) пак е на най-добра цена от конкурентите.

Този в edigital e друг модел - QE, объркал съм се.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vikktor said:

 

55 inch ULTRA HD 4K TV | LG 55UJ651V | LG UK  сегашния ми има DTS на хартия

 

Нали знаеш, че ползвам emby за медия сървър. Не ми трябва още една ккутия. Пък и обичам минималистичния дизайн. Няма къде да закача една кутия.

 

Да. Но освен ако нямаш намерение да взимаш същия, няма да имаш DTS. :D

 

Самсунг също имаха поддръжка преди години. Панасоник също. ЛГ и те. Вече нямат.

 

Знам, но това какво променя? На теб реално ти трябва плейър, пък сървърът си е сървър.

Решението е твое. Трябва обаче да избереш между още една кутия и хубава картина. :)

 

TAZ, това с лаптопа е малко хамалогия... Кастване, кабели. Не те ли изнервя леко?

Използвай Плекс, най-лесно. Виж темата за медия сървърите. Ще си улесниш процеса в пъти и ще стане доста по-приятен.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, w00x said:

TAZ, това с лаптопа е малко хамалогия... Кастване, кабели. Не те ли изнервя леко?

Използвай Плекс, най-лесно. Виж темата за медия сървърите. Ще си улесниш процеса в пъти и ще стане доста по-приятен.

Не слуша.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, w00x said:

 

TAZ, това с лаптопа е малко хамалогия... Кастване, кабели. Не те ли изнервя леко?

Използвай Плекс, най-лесно. Виж темата за медия сървърите. Ще си улесниш процеса в пъти и ще стане доста по-приятен.

Аз медия сървър имам, Миро ми каза и от години използвам една руска програма, а иначе лаптоп няма, а кабела си е прекаран отдавна до компютъра, прибран е с другите кабели и е доста удобно за нашите нужди. Плекс не ми е на сърце, а и не ми върши работа както руската гад, защото не мога да го сложа на старият си телевизор.

 

@vikkto QN e модел за Северна Америка, QE е модела за Европа, това значат и вторите букви от абривиатурата - Q = клас, N/E = регион, 90/95 = модел - като може да се боркам и Q и 90/95 да са с разменено значение Така че дали ще е QN95A или QE95A - това е един и същи телевизор. Моят е QN, но в емаг имаше QE, просто взех, този който бе на по-добра цена

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, TAZ said:

Миро ми каза и от години използвам една руска програма

Това, че тогава е било добро решение за ситуацията тогава, не значи, че вече няма и по-хубави с новите телевизори. Преди старите ни можеха само DLNA да ползват, затова ползвахме онази програма. Сега имаш и други решения.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, w00x said:

Знам, но това какво променя? На теб реално ти трябва плейър, пък сървърът си е сървър.

Решението е твое. Трябва обаче да избереш между още една кутия и хубава картина. :)

 

Тоя плейър няма да се използва, ако ползвам сървъра нали?

Плейъра е само  за DLNA? И реално ако ТВ не поддържа DTS, то сървъра ще декодва, нали така?

Link to comment
Share on other sites

Нещо не разбрах май..

 

Трябва ти плейър, за да пуснеш съдържанието от Емби сървъра. Не знам на какъв принцип работи Емби и дали има специален клиент за Андроид ТВ/Гугъл ТВ.

Ако е единствено DLNA сървър и се използва само DLNA трансфера, се използват кодеците на плейъра. В този случай - телевизора. И ако нямаш DTS кодек на телевизора - не можеш да гледаш този конкретен релийс.
Ако използваш за плейър отделна кутийка с Андроид - филмът ще тръгне, защото кутийката ще има DTS кодек.

 

За транскодването от сървъра също не мога да кажа, защото не знам как работи Емби.
Плекс например ще транскодне - да.
Коди няма да транскодне, защото се работи със споделени папки по мрежата, а не с програма "сървър", която да транскодва при нужда.

Но пък на коди може да се зарежда и DLNA съдържание от сървър, при който сценарий - сървърът ще транскодне.

Абе, като цяло, обърках се какво питаш точно. :D 

Link to comment
Share on other sites

Единственият вариант при транскодинг да няма загуба на качество е, ако резултатният поток е lossless формат.

Например DTS към Dolby TrueHD. Транскодинг към AC3 е с ужасен резултат. Лично за мен, е със забележимо влошаване на качеството.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Всякакъв транскодинг за мен е дар от дявола. :D 
Освен ако не гледаш на мобилно или много старо устройство. Единствено тогава е допустимо. Но да имам транскодинг в основната си система, в днешно време, е просто глупаво.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...