Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Не става въпрос за вино (което има акциз с НУЛЕВА ставка) и ракия...а за прости неща като мляко, домати, картофи и подобни необходими неща. Онова, което изписа гримьора е само пример...

Аз се хванах за конкретния пример. Основните продукти са ясни. За виното не знаех, че няма акциз, но не променя нещата.

 

Много си далече от това, което имаме предвид. Помисли си например защо в Германия ядат гумени домати за 6+ евра килограма, а не наши сочни и ароматни на половин цена. Оттам нататък може и да се сетиш защо местното ни производство е съсипано почти по всички параграфи. 

Защо? Освен, че е неразумно стратегически да нямаш собствена продукция на храна, друго не сещам.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Ами защото ядеш гръцки, турски, бога ми доживях да си купя и йордански домати, малко след като бях решил, че македонските са чинела... 

 

JDFU -  да се върнем на лафа за умното момче ли? Хайде моля те помисли - знам че можеш.

Link to comment
Share on other sites

Чакай сега, това че има състезание по финансиране на евтини домати не доказва ползата от него. Честно казано не разбирам ползата на обикновения грък от това, че е дал х пари от данъците си, за да може българина да яде неговия пластмасов домат. Това си е изтичане на средства, поне до момента, в който Гърция не стане монополист и може да продава на изгодна без субсидии цена. Виж, ставаше въпрос за маслини примерно, по щях да разбера....Специално за Германия не знам как стои въпроса със земеделските субсидии.

Link to comment
Share on other sites

Чакай сега, това че има състезание по финансиране на евтини домати не доказва ползата от него. Честно казано не разбирам ползата на обикновения грък от това, че е дал х пари от данъците си, за да може българина да яде неговия пластмасов домат. Това си е изтичане на средства, поне до момента, в който Гърция не стане монополист и може да продава на изгодна без субсидии цена. Виж, ставаше въпрос за маслини примерно, по щях да разбера....Специално за Германия не знам как стои въпроса със земеделските субсидии.

 

Навремето, когато ние бяхме ученици и учителите бяха учители, една простичка истина я пишеше в учебниците, които бяха учебници. България е държава, в която основният поминък идва от земеделие, растениевъдство и животновъдство. В допълнение разбира се бе туризЪма, но той тогава бе за отбрани хора. Години наред разни "умни" глави убеждаваха потомствените земеделци, че ще стават инДЖИнери, шлосери, миньори и т.н. и ще градим промишленост, вкл. и тежка за капак... И изведнъж селото хукна към града и земята опустя. И сега имаме пълни кафенета и трънясали полета. Малко по малко започва да се коригира този момент. 

 

В годините на демокрацията, унищожаването и разграбването на де що промишленост имаше, съответно и на масовата безработица, никой, ама никой в тази държава не се сети да стимулира единствените отрасли, в които тя е силна. Никой по никакъв начин не защити местното производство и съответно и малкото останали "ентусиасти" капитулираха. Когато дойдоха европейските пари, фесовете ги разграбиха. Пак никой не защити българския селянин и неговия изконен поминък. Направи си труда да видиш как се изкупува млякото, на какви цени, колко струва да се добие и колко ти е цената на кофичка кисело или на кило "сирене". Примерно. Същото е със зеленчуците и плодовете. Не може търговецът-прекупвач да печели тройно и нагоре от пренасяне на стока от едно място на друго - не е редно. Не може да оставиш бедничкият производител да стигне дотам, че едва ли не да ти подаарява продукцията и да я продадеш после на 200км петорно. Пример - килограм моркови на борса Първенец - 15ст, на Илиянци - 55ст. Ко праим? За какво работят тия хора? Естествено че ще искат да са картонджии, дограмаджии и прочее, което не им е присъщо. 

 

Темата е мноооого обширна, а бирата ми се стопля. Мисля можеш да сглобиш мозайката по-нататък. Това, за което намекваме, се нарича ДЪРЖАВЕН ПРОТЕКЦИОНИЗЪМ на местното производство. Никога не сме имали такъв, защото все ибрикчии ни управляват. Междувременно именно това крепи производители като холандските например - гледат гума в хидропоника, но знаят, че ще я продадат добре. Просто защото нашият ароматен, сочен, вкусен аналог няма как да стигне до пазара им. Примерно.

 

Ако имаше протекции в т.нар. селско стопанство, може би проблемите щяха да са поне наполовина. Но когато не само не помагаш, но извиваш, дори чупиш ръце, когато си си отворил двора за всеки възможен вносител без цвят и посока, много ясно че ще имаш повече "висшисти" отколко работещи, кафеджии, вместо растениевъди, пишман строители вместо животновъди и т.н. и т.н.

 

От мен Наздраве.  

Link to comment
Share on other sites

Отдавна не ми се е случвало да ям от вторите - почти всички са ми гумени и безвкусни (от хипермаркетите 100% ; от пазара - с около 20% по-малко...много рядко да случа на нещо вкусно като домат).

 

П.П. И може и да съм Йода, ама все още помня вкуса на българския домат отпреди 30 години.

 

Щото пазариш от прекупвачи, които търсят най-евтината стока за да я продадат възможно най-скъпо. От години, точно в сезона на доматите, защото зимата хубав домат няма как да стане, не купуваме от магазини или пазари, а от кварталното пазарче, дето баба ти Пена продава доматите от градината си за да изкара некой лев отгоре на пенсията.

На баба ти Пена доматите са на светлинни години от тея по борсите, но прекупвачите няма да купят от нея, защото тя им иска висока цена (на фона на тези домати, спонсорирани от "гръцките" данъци). Та порочният кръг се затваря. 

 

Чакай сега, това че има състезание по финансиране на евтини домати не доказва ползата от него. Честно казано не разбирам ползата на обикновения грък от това, че е дал х пари от данъците си, за да може българина да яде неговия пластмасов домат.

 

Не говорим за субсидии (или поне това не засягаше гримьора, ако правилно го разбрах) а за реална изкупна цена, защото тука субсидиите са смешни. И сега като се замислиш, тука без субсидии как, мамка му, ще стигнем цените на доматите от "Узбекистан", където само от субсидията си избиват вложените средства в производството? Обикновеният грък го боли дивия, стига да има с какво да си прави салатата, но производителят грък му идва дюшеш тая субсидия, щото после пак ще посее домати и ще ги продава.

 

Edit: И понеже спора се пренесе и по телефона (Psihara^^ се е превъзбудил, та поспорихме и с него) :lol: Да добавя - ако навсякъде се премахне субсидията за земеделска продукция и започнем от равни начала - да, тогава е абсолютно безсмислено да субсидираш производителите за нещо си. НО това е утопично мислене и няма как да стане.

Link to comment
Share on other sites

Сега сещате ли се къде е проблема? Хубавите домати струват скъпо, а народа търси евтиното без оглед на качеството. На пазара има и хубави домати ама не за по 1.50 ми за по 5-6лв. Само дето не съм убеден доколко тези домати не са блъскани с тор като за световно че да станат толкова големи. Това обаче е друга тема. 

 

А прекупвачите на пазара освен, че си гледат сметката гледат и да си върнат инвестицията. Т.е. ако никой не ги купуваше тези пластмасовите домати и те нямаше да ги продават, но щом се търси...

 

Хипермаркетите - айде те са ясни - на тях им трябва нещо, което да се складира лесно, да не се разваля бързо и да може да се доставя в ОГРОМНИ количества. В случая "Баба Пена" трудно може да се класира, защото не може да изкара 200 тона домати от задния си двор. 

 

Аз съм близо до момента да се занимая сериозно с идеята да се съберем няколко човека и да намерим производители, на които да възложим да ни отглеждат продукти и всичко да се контролира с какво и колко е торено и т.н. Баш пък около Пловдив има камара села и спокойно може да се намери. Аз лично съм готов да плащам някаква заплата целогодишно на подобен човек, само че 1 човек няма да е достатъчен та ще трябва да намеря авери да се комбинираме и да си организираме транспорта и дистрибуцията. Вече знам за един човек, който инвестира в земя и си нае хора да му гледат зеленчуци и кокошки при това резултата по негови думи е впечатляващ - 6 месеца по-късно той е с 15 кг по-слаб без изобщо да е полагал някакви усилия да отслабва, даже по думите му е ядял повече, защото и яйцата му били по-вкусни и доматите ароматни... само дето аз нямам неговите финансови възможности да закупя няколко десетки декара земя и да наема от раз 10тина човека...

Link to comment
Share on other sites

Аз съм близо до момента да се занимая сериозно с идеята да се съберем няколко човека и да намерим производители, на които да възложим да ни отглеждат продукти и всичко да се контролира с какво и колко е торено и т.н. Баш пък около Пловдив има камара села и спокойно може да се намери. Аз лично съм готов да плащам някаква заплата целогодишно на подобен човек, само че 1 човек няма да е достатъчен та ще трябва да намеря авери да се комбинираме и да си организираме транспорта и дистрибуцията. Вече знам за един човек, който инвестира в земя и си нае хора да му гледат зеленчуци и кокошки при това резултата по негови думи е впечатляващ - 6 месеца по-късно той е с 15 кг по-слаб без изобщо да е полагал някакви усилия да отслабва, даже по думите му е ядял повече, защото и яйцата му били по-вкусни и доматите ароматни... само дето аз нямам неговите финансови възможности да закупя няколко десетки декара земя и да наема от раз 10тина човека...

 

Нали съм ти казал, че няма невъзможни работи  :laughing:

 

Не е нужно да купуваш земя, споко, ако нямаш пък пари - продаваш Авенсиса за 7-8 хиляди и готово...  :laughing:  

Link to comment
Share on other sites

Нали съм ти казал, че няма невъзможни работи  :laughing:

 

Не е нужно да купуваш земя, споко, ако нямаш пък пари - продаваш Авенсиса за 7-8 хиляди и готово...  :laughing:  

 

Невъзможни няма, просто в момента ми идва някак над възможностите да направя това, което трябва. Все си мисля, че по-малко от 80-100 няма да ме оправят за мащабите, които съм замислил и за да работи добре това нещо.

 

А Авенсиса ми се струва, че леко се обърка. Предполагам искаше да кажеш 18-20 хилки, щото той моя си е буквално нов - на няма и 50хиляди още, стоял е в гараж през цялото време. Акумулатора го смених с нов бош преди месец, не защото стария не палеше ама просто си му беше време вече и не издържа вече по 2 дена и половина на светнати лампи в купето (случва се чат-пат да забрави някой) ами на следващия ден даже едвам запали :) И гумите са ми нови. 

 

За 7-8 хилки авенсиси има колкото искаш... на по 200 и кусур хиляди км (по километраж на 120), стояли пред блока, обслужени пак там лично от "майстора", който ще ти го продаде. Аз зор да го продавам този нямам да ти кажа... 

Link to comment
Share on other sites

Дедо, в Градина борсата е хубава, цените са приемливи. От там купувам семе за домати и червен пипер - качеството е повече от добро. Край Кърджали има едно чудно местенце - водят го първата еко-ферма в България - хората са на самоиздръжка, ветеринари са. Месото е превъзходно, млякото, сиренето и кашкавала са първо качество по БДС(ама БДС от време оно, а не тоя сегашния, дето за нищо не става).  И се оправят без субсидии - необходимите допълнителни средства им идват от локалния туризъм - водят хора по околните забележителности. И Виден е прав - България е земеделска страна. Пикая аз на ветеринари дето режат на кучета ушите, ма не могат в кравешки гъз да бръкнат или кокошки да ваксинират. За агрономи хич дума не ми се отваря, че щях да бия наскоро един, дето ми обясняваше как неправилно съм си торил почвите с естествен тор, вместо да сложа от модерните течни... А за тютюна - мога да ви кажа как изкупвачите яко прецакват производителите(един средна ръка ми е комшия на село) с пясък и вода в тютюн първо качество, за да смъкнат цените.

Link to comment
Share on other sites

Тоя разговор вече трябва да го водим лично. С твоите темпове може да стане след около 7 години :laughing:

 

За Авенсиса що се палиш, като знаеш, че те гъбаркам? :laughing:  :laughing:  :laughing:  

 

Насе, не Градина - Плодовитово... Градина стигнеш ли и си на 2 км от мен. Колко да те чакам още!?!? хахахах

Link to comment
Share on other sites

Edit: И понеже спора се пренесе и по телефона (Psihara^^ се е превъзбудил, та поспорихме и с него) :lol: Да добавя - ако навсякъде се премахне субсидията за земеделска продукция и започнем от равни начала - да, тогава е абсолютно безсмислено да субсидираш производителите за нещо си. НО това е утопично мислене и няма как да стане.

Това беше и моята теза, като обаче не го намирам за утопично в рамките на единно икономическо пространство - намирам го за редно. За външни "въздействия" протекцията се прави с мито. Това, че в рамките на ЕС (единното икономическо пространство за БГ) пък се допуска различно по обем субсидиране (за мен фиксираните изкупни цени са субсидии под друга форма) е просто поредното доказателство, че нямаме работа там и сме със насила свалени гащи. И това няма да го оправим дори да вдигнем 100торно изкупните цени - първо защото това ще стане за сметка на друг бранш* и второ, защото продукцията ще се излее в Германия на пример т.е. аз ще дам 2 евро, за да може Гюнтер и брат му Хасан да си купят хубав домат за 1 евро, а за мен и да искам няма да има, понеже след Германия чакат Франция, Холандия, Белгия и т.н. докато стигнем до бедна България.

 

 

*Всеки успешен бизнес/държава печели от това, в което е добър. Колкото и да съм съгласен, че в БГ земеделието е един от ключовите браншове, в които сме доста над средното в света по природни дадености, това е бранша с най-малки маржини изобщо (ако не броим био земеделието!)!

Link to comment
Share on other sites

*Всеки успешен бизнес/държава печели от това, в което е добър. Колкото и да съм съгласен, че в БГ земеделието е един от ключовите браншове, в които сме доста над средното в света по природни дадености, това е бранша с най-малки маржини изобщо (ако не броим био земеделието!)!

 

Тука сбърка, честно казано. Мога да ти покажа нагледно много, ама много богати хора именно от тази дейност. За съжаление над 75% от тях са обрязани.

 

В тоя ред на мисли на тема марджини - дай да станем една целокупна лаборатория за метамфетамини! Марджин и чудо! Всички ще са весели, доволни, богати и почти никой няма да работи. Тия филми ги няма. 

Link to comment
Share on other sites

Подценявате момчето ми се струва.

Сигурно си е направил таблица на ексела 50 на 200 квадратчета и си е попълнил клетките със съответната продукция, за да добие нагледна представа.

Link to comment
Share on other sites

Аз викам, така или иначе тук сме се събрали все експерти в какви ли не сфери, да звемем да си направим една партия! Електората от форума няма да е малък, може и да наредим някой човек в парламента. И това го казвам с цялата си сериозност  :)

Link to comment
Share on other sites

Аз викам, така или иначе тук сме се събрали все експерти в какви ли не сфери, да звемем да си направим една партия! Електората от форума няма да е малък, може и да наредим някой човек в парламента. И това го казвам с цялата си сериозност  :)

 

Руми, видиш ли ме някога да се правя на политик и да се занимавам с партии, застреляй ме с произволно оръжие! Ако нямаш свое, ще ти предоставя някое от моите.  

Link to comment
Share on other sites

Тука сбърка, честно казано. Мога да ти покажа нагледно много, ама много богати хора именно от тази дейност. За съжаление над 75% от тях са обрязани.

 

В тоя ред на мисли на тема марджини - дай да станем една целокупна лаборатория за метамфетамини! Марджин и чудо! Всички ще са весели, доволни, богати и почти никой няма да работи. Тия филми ги няма. 

Богати хора има във всяка сфера. Покажи ми богати (умерено) държави с основно перо земеделие.

 

Пък това другото не е като да няма примери, където се опитват - афганистан, мексико и някои по-малки държавици имат сериозен дял в икономиката си от такива дейности :) Това разбира се ще води до проблеми в други области заради политическата изолация, която ще последва....ама то пък не е като да е останало много какво да губим.... :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Ние имаме огромен потенциал в това отношение. Как да ти го обясня по-добре не знам. Не знам какво по-точно наричаш богати държави - има едни малоумни резаци, дето не работят, нямат данъци и се къпят в пари, но скоро ще реват. Ние и да искаме не можем да сме като тях.  Не ни и трябва. На нас силата ни е другаде. Но е унищожена. При това умишлено. 

 

Относно други богати държави - ами покажи ми богата държава без стабилно селско стопанство. Не говоря за Монако разбира се. 

Link to comment
Share on other sites

Руми, видиш ли ме някога да се правя на политик и да се занимавам с партии, застреляй ме с произволно оръжие! Ако нямаш свое, ще ти предоставя някое от моите.  

Не, не и пак - Не! Няма да те стреля никой ами аз ще те онодя собственохуйно, та да станеш истински политик, дет мое да поема всичко!

 

П.п. Само после дано да не забравиш кой те е обърнал в права вяра, щот нали...., далаверки, тва - онва....

Link to comment
Share on other sites

Ние имаме огромен потенциал в това отношение. Как да ти го обясня по-добре не знам. Не знам какво по-точно наричаш богати държави - има едни малоумни резаци, дето не работят, нямат данъци и се къпят в пари, но скоро ще реват. Ние и да искаме не можем да сме като тях.  Не ни и трябва. На нас силата ни е другаде. Но е унищожена. При това умишлено. 

 

Относно други богати държави - ами покажи ми богата държава без стабилно селско стопанство. Не говоря за Монако разбира се. 

 

Безумно тъпа писта, но един крал бих им станал...дори няма и да се дърпам много...само 2, 3 дни ще мисля :D :D

Link to comment
Share on other sites

Дедо ти какво ще гледаш на 100 декара ?

 

На 100 не, но за под 10 не си струва заниманията - прекалено на дребно е, а такива начинания са обречени.

 

Подценявате момчето ми се струва.

 

Сигурно си е направил таблица на ексела 50 на 200 квадратчета и си е попълнил клетките със съответната продукция, за да добие нагледна представа.

Нищо не съм правил, дори не съм мислил, но ако ще се прави нещо трябва да е с размах. Смисъла да вземеш 1 декар и да си го копаеш сам е нулев, освен ако не си пенсионер и не го правиш ей тъй за собствен кеф колкото да се намираш на работа и да се чувстваш полезен сам на себе си.

Той не знае какво представляват 100 декара....  :laughing:  :laughing:  :laughing:

Чак толкова захлупен ли изглеждам?

Link to comment
Share on other sites

Чак толкова захлупен ли изглеждам?

Всъщност...., още по....., ама нейсе....

--------------------------------------------------------------

 

 

В търсенето на лицето "Кой" http://i.gospodari.com/videofiles/2013_11//2008_rapatrak.webm

Link to comment
Share on other sites

domati_voina_1.jpg

 

През 80-те години на миналия век площите с домати на открито в България са били около 280-300 хил. дка, средните добиви около 3 000 кг/дка и общото производство е достигнало максимума си между 800 и 900 хил. тона. С това България би била сега на пето място в Европа след Италия, Испания, Гърция и Португалия.

В момента България произвежда около 110 пъти по-малко домати от Турция, около 14 пъти от Гърция, 6 от Румъния, 8 от Холандия и 2 от Белгия.

 

Ха познайте кой държи 1вото място в световен мащаб :D (без да питате Гоошо)

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...