Jump to content
BulForum.com

Търговия по Интернет чрез eBay.com


sandman

Recommended Posts

Без да съм напълно сигурен си мисля, че има разлика между срока, в който чисто технически системата ти дава възможност да си отвориш кейс и крайния срок (броят дни от покупката) до когато трябва да си отвориш кейс, за да може ebay да се намеси.

В английския ebay например понякога се появяват такива реклами - 30 дни мъни бек гаранция от ebay, ако не си получиш стоката или стоката не отговаря на описанието, ebay ти връща парите за практически всичко (без покупки на недвижими имоти и някои други по-особени стоки, не си спомням в момента).

Наскоро имах такъв случай - бях взел нещо за 10-тина лева, което не пристигна. Питах продавача, той ми каза, че го е пратил още на следващия ден (явно загубено в пощата). Друг път съм коментирал във форума, че продавачът не трябва да е виновен, че пратката се е загубила в пощата и не ми пукаше особено за парите. След няколко дни го помилих все пак да провери в пощата, дали нещо не са получили обратно (не беше за парите, исках да получа нещото) и той не ми отговори. Тогава реших да го питам, като отворя кейс, бяха минали вече повече от 30 дни. И ebay ми позволи да отворя кейса, но още в самото начало ebay мe предупреди, че за съжаление срокът е минал и не мога да ползвам ebay-ската 30 дни мъни бек гаранция. Като отворх кейса, после реших да пробвам през paypal да отворя друг кейс. Обаче от paypal не ми позволи и ми каза, че вече съм отворил кейс за тази покупка през ebay и да ходя в ebay да следя развитието на кейса. Няколко дни след отваряне на този кейс ebay ми изпрати съобщение (явно стандартно съобщение, което се изпраща на всички отворили кейс), че след като вече са минали няколко дни от отварянето на кейса имам право да го ескалирам към ebay, за да могат те да решат окончателно. Отделно се казваше в съобщението, че си стои опцията да се разбера с продавача, без да намесвам ebay. Та в съобщението се обясняваше на кой линк да кликна и къде да отида в ebay, за да ескалирам кейса (това е от стандарния текст за всички такива съобщения). Обаче като се опитах да направя това, което беше обяснено просто за мен нямаше изобщо такива опции да избирам, т. е. потвърди се това, което ebay ме бяха предупредили още в самото начало при отваряне на кейса - че не мога да се възползвам от тяхната мъни бек гаранция.

 

Иначе това, което Fibaman пита - какво става, след като ebay се намеси? Ако си отворил кейс и не може да се разбереш с продавача и решиш да го ескалираш към ebay - първо те питат дали си сигурен, че искаш ebay да се намеси и даваш съгласието си ако се наложи ebay да прочете личните ти съобщения, които си си разменил с продавача. По-важното обаче е, че се съгласяваш каквото ebay реши за кейса, това да е окончателно, без право да възразяваш или да се разправяш в последствие.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 467
  • Created
  • Last Reply

Само за инфо...

 

Предполагам, че по пощите ви идват разни периодични писма (и на които се надявам, че не отговаряте), пуснати уж от поддръжката на Пейпал, в които ви молят да потвърдите самоличността си, като въведете разни персонални данни. Оня ден дойде едно друго писмо от адрес secure@paypal.com , но това е само "обвивката", а всъщност истинският адрес е intl_p@ypl.com. Съдържанието на писмото съм го сложил в спойлера, но смисълът на поста ми е да гледате хубаво кой реално ви праща писмата и да не цъкате на разни линкове или прикачени файлове, които се съдържат в тях. Аз самият понеже току що бях направил една покупка от Щатите и малко след това получих това писмо, ако бях по-разсеян и не бях го изчел цялото, просто бих помислил, че има някакъв проблем с картата ми (срокът на която между другото изтича следващия месец) и можеше да се вържа да цъкам тук и там по инерция... :))

 

 

 

Dear member,
 
The credit card we have on file for your PayPal service was declined when we attempted to bill you on 02/02/2015 for your most recent service fees.
 
For this reason, your service could be suspended.
 
You must update your billing information immediately in order to avoid any interruption to your services. Once your credit card information is updated, you
will be charged immediately, as soon as payment is received. You can update your credit card simply by download the form attached in email
 
Thanks.
Libby Barr
Managing Director, Customer Service

 

 

Link to comment
Share on other sites

И аз го получих това и ги похвалих за добрия скам :) Ако не беше го подписал директора, на телефона изглеждаше като истинско (е, ако игнорираме последното изречение).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Добре де да го ева, нещо не разбирам - постоянно се сблъсквам с този феномен в Ибей. Защо нещо, което масово се продава примерно за $15 фиксирана цена (Buy it now) и много лесно може да се намери при различни продавачи, когато някой от тези продавачи организира търг за абсолютно същия продукт с начална цена $0.99, все по някое време се намират двама-трима идиоти, които почват да наддават неистово и нормалната продаваема цена от $15 на края на търга стига до $100-200 или повече долара!?! :online2long:

Че даже същият продукт същият продавач си го продава за $15 твърдо, а в организирания пак от него търг, ония му сипват с пълни шепи, вместо да цъкнат 2 пъти в магазина му и да си го вземат за $15? Няк'ва далавера ли е....няк'во съревнование кой е по-по-най ли или просто на ония не им пука и ги е хванала комарджийската тръпка? Даже и сега гледам един подобен търг, който ме подсети да си споделя чуденето тука...

Link to comment
Share on other sites

Правиш си втори акаунт и си наддаваш сам, за да вдигнеш изкуствено цената и да излъжеш някоя риба.

Link to comment
Share on other sites

Добре де да го ева, нещо не разбирам - постоянно се сблъсквам с този феномен в Ибей. Защо нещо, което масово се продава примерно за $15 фиксирана цена (Buy it now) и много лесно може да се намери при различни продавачи, когато някой от тези продавачи организира търг за абсолютно същия продукт с начална цена $0.99, все по някое време се намират двама-трима идиоти, които почват да наддават неистово и нормалната продаваема цена от $15 на края на търга стига до $100-200 или повече долара!?! :online2long:

Че даже същият продукт същият продавач си го продава за $15 твърдо, а в организирания пак от него търг, ония му сипват с пълни шепи, вместо да цъкнат 2 пъти в магазина му и да си го вземат за $15? Няк'ва далавера ли е....няк'во съревнование кой е по-по-най ли или просто на ония не им пука и ги е хванала комарджийската тръпка? Даже и сега гледам един подобен търг, който ме подсети да си споделя чуденето тука...

Чак такава голяма разлика няма как да има. Сигурен ли си, че става дума за един и същи продукт (линк ако не е нещо тайно :) )?. Случвало ми се е да ми бидват доста над реалната цена, но после или не го плащат или ми пращат собщение с нещо от рода на: ми то детето е биднало, аз даже незнаех за този артикул и т.н.

 

Правиш си втори акаунт и си наддаваш сам, за да вдигнеш изкуствено цената и да излъжеш някоя риба.

С което на 3-4 път получаваш банан от ebay (разбира се, винаги може да не те усетят, но е въпрос на време). Може някой твой авер да бидва, така е по-добре, но за да върви търга трябва да има поне двама участници, така че е пак крива работа.

Link to comment
Share on other sites

Ще се изумиш, колко хора имат по няколко реални, активни акаунта. Дали е авер или такъв човек, как ще разберат? Правя си няколко акаунта, от които през различни IP-та си купувам различни неща през определено време и така може да продължава до безкрай. Ти изкарай 100$ горница над реалната цена, пък после ще има да купуваш щуротии наволя от другите акаунти, като така ги поддържаш активни...

Едит: не казвам, че случая е такъв, но нищо чудно. Аз лично не съм попадал на такъв продукт до сега.

Link to comment
Share on other sites

Ще се изумиш, колко хора имат по няколко реални, активни акаунта. Дали е авер или такъв човек, как ще разберат? Правя си няколко акаунта, от които през различни IP-та си купувам различни неща през определено време и така може да продължава до безкрай. Ти изкарай 100$ горница над реалната цена, пък после ще има да купуваш щуротии наволя от другите акаунти, като така ги поддържаш активни...

 

Едит: не казвам, че случая е такъв, но нищо чудно. Аз лично не съм попадал на такъв продукт до сега.

Не, няма да се изумя :) Разбира се трудно и с течение на времето. Сходство на ИП-та, фамилия на имената, съмнителни транзакции между paypal-ите им, редовно бидване от един човек на друг. Принципно, ако някой не те репортне може никога да не те хванат, но направят ли го, банват всичките свързани акаунти - перманентно.

Link to comment
Share on other sites

И аз отначало си мислех за 1 човек с няколко акаунта, тъй като отдавна съм забелязал (например при китайците е масова практика) - 5-6 магазина всъщност са само на 1 потребител (100% проверено), обаче някак не ми се връзва, защото за всяка продадена стока се плаща процент на Ибей от крайната продажна цена, а ако играеш често не по правилата и регулярно отказваш покупка впоследствие...рано или късно ще те баннат. Другият момент е, че наистина може да има и идиоти, които нямат особени проблеми с парите, не им се търси и се амбицирват да се състезават при всеки един повод - от колата до тях на светофара....до някой търг с наддаване в Ибей. Аз също имах подобен случай преди време, когато продавах, макар че моето не беше точно такова, защото може да мине като "рядък предмет", а не като продажба на нещо широко разпространено, дето в Ибей е пълно с него. Просто продавах едни 8мм-ви филмчета, които обявявах с ниска начална цена и обикновено накрая стигаха до не повече от $15-20 бройката. Поне 30 вече бях продал и един път пуснах търг с едно, дето го бях намерил зарязано в един шкаф дълго време - търгът уж тръгна нормално...един наддаде началната цена, след това друг наддаде над него....и като се почна - $10...15....22....35....45....60....78....94....103...а аз само седя и гледам... :online2long: ...а след търга даже си изкарах скрийншот за спомен. :P

Накрая се оказа, че просто и двамата много са искали да имат това филмче, защото било рядко и даже оня дето загуби, после ми писа, че ако имам втори екземпляр от това филмче, веднага бил готов да го купи за $150. Така че хора всякакви. :)

 

Чак такава голяма разлика няма как да има.

 

Сигурен ли си? А какво ще кажеш за разлика - $3.50 стандартна твърда цена и $145 крайна при търг? ;)  Ей това ме изуми когато го видях, най-вече, че и аз съм купувал абсолютно същото за $3.50 и започнах да му следя търговете на оня ; още по-голямата изненада следваше, когато забелязах, че повечето от нещата, които пускаше на търг и струваха твърдо пак около 3-4 долара, накрая стигаха до 50...60...70 и повече долара. А разликата с останалите продавачи с абсолютно същите стоки беше единствено, че той беше базиран в UK.

Link to comment
Share on other sites

Добре де да го ева, нещо не разбирам - постоянно се сблъсквам с този феномен в Ибей. Защо нещо, което масово се продава примерно за $15 фиксирана цена (Buy it now) и много лесно може да се намери при различни продавачи, когато някой от тези продавачи организира търг за абсолютно същия продукт с начална цена $0.99, все по някое време се намират двама-трима идиоти, които почват да наддават неистово и нормалната продаваема цена от $15 на края на търга стига до $100-200 или повече долара!?! :online2long:

Че даже същият продукт същият продавач си го продава за $15 твърдо, а в организирания пак от него търг, ония му сипват с пълни шепи, вместо да цъкнат 2 пъти в магазина му и да си го вземат за $15? Няк'ва далавера ли е....няк'во съревнование кой е по-по-най ли или просто на ония не им пука и ги е хванала комарджийската тръпка? Даже и сега гледам един подобен търг, който ме подсети да си споделя чуденето тука...

 

 

Правиш си втори акаунт и си наддаваш сам, за да вдигнеш изкуствено цената и да излъжеш някоя риба.

 

Мидексе, ето ти го отговора. Едната ми кола така я шитнаха ;). Само, че са два отделни човека(познати естествено).

Link to comment
Share on other sites

Правиш си втори акаунт и си наддаваш сам, за да вдигнеш изкуствено цената и да излъжеш някоя риба.

 

Ами ако рибата не се върже и контрата остане в тебе?

 

Едната ми кола така я шитнаха ;)

 

Имал си късмет, ама специално за кола нали се сещаш Ибей каква такса ще ти вземе като накрая си я продадеш без да искаш сам на себе си между двата акаунта... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ами ако рибата не се върже и контрата остане в тебе? Чефо, специално за кола нали се сещаш Ибей каква такса ще ти вземе като накрая си я продадеш сам на себе си между двата акаунта... ;)

Не мен ми върза. Иначе на No reserve трябваше да я продам за х пари, а така я продадоха за х+3000.

 

Лично аз с мой акаунт не съм го правил - платих си комисионна като поп за "услугата" ;). Знам със сигурност, че фиктивния играч е купувал кола(понеже акаунта на продавача е дилърски). Казаха, че нищо не е последвало. Какво точно се прави в този вариант наистина не знам.

Link to comment
Share on other sites

Не бе, няма проблем сам да си купиш нещо между 2 твои акаунта - Ибей много не му пука за това, но ти винаги си вътре, защото трябва да платиш таксата на Ибей в края на месеца. Трябва да си голям психолог, за да може "излъгванията на риби" да са доста повече (че да си на далавера) от "самокупуванията". :)

Link to comment
Share on other sites

Всъщност има и опция да "отмениш" покупката, но трябва продавача да се съгласи и да има "основателна" причина. Сега вече, ако всяка 2ра покупка искаш да бъде отменена, няма да изкараш дълго.

При положение, че просто не я платиш, продавача ще отвори кейс, ebay ще отмени продажбата и няма да те чарджат. Тук пак се връщаме на по-предното изречение, за всяка 2ра покупка.

Всичко ти се трупа в хисторито и като достигнеш един критикъл % на купувач/продавач, просто ти затварят акаунта, защото за тях не е изгодно да се занимават с теб (нямат профит).

Link to comment
Share on other sites

А в eBay за продавача какви видове такси има - един път такса за листване и втори път такса процент от крайната продажна цена (плюс доставката)? И вече ако купувачът плати с PayPal ще ти вземат и трета такса като процент от трансфера с PayPal ли?

Link to comment
Share on other sites

Естествено - и там ще те изцакат ако наддаваш проформа с 2 твои акаунта и накрая сам си спечелиш търга, така че просто не си заслужава риска да плащаш тук и там такси при неуспех, а и риска да ти баннат акаунтите.

 

А в случая, за който говореше Чефо по-горе - продажба на кола, таксите няма да са никак малки - и в Ибей, и в Пейпал. Ето един скрийншот от някои мои продажби, в който може да се видят таксите на Пейпал за малки и по-големи суми - тия с нулевата ставка са автоматичните месечни удръжки на Ибей:

 

282acd52d9a94480.jpg

Link to comment
Share on other sites

Кума ми следеше някакви търгове - няколко пъти ми е показвал как сам човек наддава на своята оферта. Примерно върви 1,2,3,1,3,3,3 - сам някой се надцаква. Чудеше се дали да ги репортва тия. Но засече няколко пъти такива неща за кратък период от време.

Link to comment
Share on other sites

Това не е надцакване, а преосигуряване. :)

И аз съм го правил многократно, когато искам да "сплаша" конкуренцията, че всъщност много се нуждая от тази стока и след моментно преосмисляне, веднага съм вдигнал още ставката си - разбира се те не знаят с колко...може да съм наддал последователно 2 пъти с минимума стъпка, а може и да съм бумнал втория път някаква много висока цена...комарджийски трик и игра на нерви, ако ме разбираш. :grin:

И точно с този трик понякога съм се снабдявал с важен за мен предмет и то на цената на най-първата от последователните ми ставки, защото при последователни ставки от един акаунт, Ибей не увеличава крайната ставка с всяка следваща по-висока, а чака втори акаунт да наддаде над нея. :)

Link to comment
Share on other sites

Мен пък ми се случва няколко пъти нещо друго-участвам на търг с "резерв" наддавам и оставам с най-висока оферта.Търга почва 0,99$ аз стигам до 35$ и причлючва без да спечеля тъй като исканата цена не е достигната.След това продавача ми отправя "оферта последен шанс" с цена 30$ на която го плащам веднага.Каква е идеята???

Link to comment
Share on other sites

Ами...сигурно му трябват пари и е преценил, че последната цена го урежда....и на мен са предлагали няколко пъти, като в 2 от тях, нямаше резерва, а този над мен, дето го беше спечелил се беше отказал впоследствие. Абе има си и други врътки, с които даже може да се разбереш с продавача да ти го продаде само на тебе или пък да пусне само за тебе търг, ама ти трябва поне година постоянни участия по търговете, за да усвоиш всичките регламентирани и нерегламентирани похвати. :))

Даже имам чувството, че Ибей негласно пропуска подобни трикове, не че не ги знае как стават, ами му е все едно кой ще го купи, защото така или иначе си прибира таксата при продажба ; единствено твърдо не толерира сделки извън Ибей и по тази причина, когато трябва да напиша някакъв имейл в съобщение, даже и да няма никаква връзка с каквато и да е продажба или пък нещо забранено от правилата, винаги е голям зор, защото системата автоматично отхвърля такова съобщение и трябва да го преоформя по разрешения за Ибей начин.

Link to comment
Share on other sites

Ами...сигурно му трябват пари и е преценил, че последната цена го урежда...
То всичко хубаво ама защо по-малко от колкото съм обявил последно?Аз съм с най-висок бид,тоест тая цена съм навит да платя...не ми я дава на нея ами на по-ниска...има нещо гнило ама ме устройва де ^_^ Спечелих търгче за една каска за мотор,обаче продвача ми писа че е претърпял инцидент същия ден- артикула се е поотъркалял по асвалтеца на собствената му кратуна :o та да не се жалвам ми прати безплатно едни карбонови ръкавички :lol: изобщо търговията е много фън...

 

Сещам се за един друг случай-колега си поръчва памети за компчето-идват но едната платка повредена.Пишем на търговеца,оня хък-мък праща друга...Отива човека в пощата да ги вземе и гледа как една от киселите лелки млати с един огромен метален печат-датник по пакетите :o та стана ясно всичко...

Link to comment
Share on other sites

....та да не се жалвам ми прати безплатно едни карбонови ръкавички :lol: изобщо търговията е много фън...

 

Какво ли не прави човек (и особено китаеца) за тоя пусти фийдбек... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Какво ли не прави човек (и особено китаеца) за тоя пусти фийдбек... :grin:

 

Дам, просто фийдбека е много по-важен от няколко безплатни артикула ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Какво ли не прави човек (и особено китаеца) за тоя пусти фийдбек... :grin: Дам, просто фийдбека е много по-важен от няколко безплатни артикула ;)
Фийдбек-а е много важен,винаги си правя труда да напиша максимално точен ясен и полезен коментар...
Link to comment
Share on other sites

Мен пък няколко пъти продавача не ми дава feedback. Вече започнах да гледам - като не ми е дал, не давам и аз.

На мен като влезна ми седи напомняне, че има чакащи за feedback. Не знам за продавачите как е. Ако и на тях свети, а не дават - странно.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...