Jump to content
BulForum.com

Търговия по Интернет чрез eBay.com


sandman

Recommended Posts

Разбрах.

Въпреки, че съм на мнение, че пейпал просто не са запознати с българската изобретателност - ще съдят, ако има кого да съдят. Снощи съобщиха за някакъв безработен, дето срещу 300 лв. възнаграждение изтеглил няколкостотин хиляди от някаква сметка - тука да изтеглиш пари с фалшива самоличност и да изработиш отсрещния отдавна си е професия в някои определени общности. По-сигурно и за двете страни щеше да бъде ако парите се превеждаха на пейпал и стоят, докато получаващият стоката каже, че всичко е наред, след което следва превод към изпращащия стоката - така и така пейпал си удържат комисионна, а и чрез изчакването в техните сметки на милиони преводи ще им се събира и нелоша лихва....но явно това не е осъществимо по някаква причина, тъй като надали аз съм първият, дето се е сетил за това.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 467
  • Created
  • Last Reply

Естествено, че не си първият. То за това се мисли още при създаването на шоп система като цяло.

Плащаш и се надяваш да не си попаднал на мошеник, това е. За съденето си прав, предвид у нас как стават нещата с автентицирането, личните карти, доказването на самоличност и т.н., корупцията, ако някой реши да мами чужденци, хич няма да му е трудно.

Друг е въпросът, че ще е на дребно в повечето случаи, защото надали някой потребител на пейпал/ибей би ръснал $$$$ да купува нещо голямо от недоказан и нискорейтингов продавач, освен ако примерно преди това не са провели лични разговори по телефон и т.н. което все пак е някакъв начин да опознаеш другия, рискът пак е голям, но някак е по-друго.

Link to comment
Share on other sites

при големи суми се ползва допълнителна услуга - escrow (или както там по дяволите се пише), която именно служи като посредник задържащ определена сума докато сделката се осъществи докрай. за малки суми не си струва, но западняците масово го ползват за лаптопи, фотографска техника или други по-скъпи нещица, за които е важно дали и в какво състояние ще пристигнат при крайния получател.иначе купувача е защитен от пейпал със застраховка. ако предмета не пристигне или не отговаря на описанието в търга се повдига диспут, както ти казаха. след изясняване пред ибей/пейпал и ако не се стигне до друго решение купувача си получава парите, а продавача бива глобен. аз в момента изяснявам с една англичанка тя ли ще ми връща парите или кралските пощи, а те кралските пощи са малко по-различни от българските и хич не обичат да плащат загубени пратки, та затова и в българските понамаляха изчезванията.

Link to comment
Share on other sites

Дам...лошото само е, че никак не владея говоримия английски и не е добра идея да оставям телефон за контакти и въпроси. Мога да чета доста добре, мога да съставям текстове, но ако трябва да говоря в реално време и то с човек, който го прави бързо или ползва диалект...хич ме няма. ;)

 

А какво ще ми препоръчате от гледна точка на това, че ще ми е първата продажба и няма да имам никакъв рейтинг?

Нещата, които смятам да пусна могат да се продадат в комплект, тъй като са абсолютно аналогични, от една фирма, рядко се срещат и ще представляват интерес накуп, тъй като в комплект ще бъдат и по-евтини. Мога да ги пусна и поотделно, но не ми се занимава с толкова много купувачи и изпращания.

Та как си мислите - дали ще се намери човек да рискува да ръсне 1000 евра за стока от продавач без рейтинг и то от България? Или направо да ги пускам в отделни продажби?

И освен това дали да пиша, че важи само за страни от ЕС?

 

П.П. Мамка му...тая първа продажба май ще излезе по-сложна от първия секс с момиче...:devil

Link to comment
Share on other sites

контактите по покупките са изключително по e-mail тъй че за английския нема кво да се косиш.

купувачите разчитат на гаранциите от ибей и пейпал. техните такси пък ти би трябвало да си калкулирал в цената.

ако става дума за по-крехка апаратура и те попитат оферирай по-висока стойност за доставка, но пък със застраховка срещу загуба или повреда при транспорт, което е оферта от всички уважаващи себе си световноизвестни куриери а цената стандартно е около 1% от обявената стойност.

онези с ненулевия рейтинг не са го натрупали веднага :)

 

а ако ти се занимава продай няколко копчета или безопасни игли на приятели и ето ти 100% рейтинг на продавач.

Link to comment
Share on other sites

А добре ли е да огранича купувачите да са само от Европейския съюз или и тия от щатите да могат да купуват? Питам, понеже не съм наясно превод от $1000 как се третира...като допълнителен доход ли и дали има значение откъде ти го превеждат - от ЕС или извън него...

 

И втори въпрос изниква в мен...преди малко пуснах един search в централния ибей за подобни стоки - излезнаха няколко ; да ама след това влезнах в английския ибей, пуснах същото търсене и там излезнаха резултати, които ги нямаше в централния ; след това същото стана и в немския. Ще рече ли това, че трябва да си пусна продажби във всеки локален ибей?? Защо централният ибей не действа събирателно и да показва търсените стоки от всичките локали? Съмнява ме, че германецът да речем ще тръгне да преравя английския, швейцарския, белгийския и останалите подразделения, за да види всичките оферти, които има около него...:huh:

 

Edit: Досега се рових във всичките локали - в някои от по-забитите (турския, виетнамския и т.н.) дори няма никакво предлагане на нещата, които имам за продаване. Забелязах и друго - един от продавачите с търг в щатския ибей (в долари) беше пуснал търг за абсолютно същата стока и в английския ибей (в лири). Как може да текат 2 търга за една и съща стока едновременно...съвсем се обърках...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Забелязах и друго - един от продавачите с търг в щатския ибей (в долари) беше пуснал търг за абсолютно същата стока и в английския ибей (в лири). Как може да текат 2 търга за една и съща стока едновременно...съвсем се обърках...:wacko:

:lol: :lol: :lol: то май автоматично ги пуска, ако си му задал за целия свят да важи. А иначе си вдигни рейтинга купувайки картинки за 10-20 стотинки.

Link to comment
Share on other sites

то май автоматично ги пуска, ако си му задал за целия свят да важи.

 

А иначе си вдигни рейтинга купувайки картинки за 10-20 стотинки.

 

Откъде автоматично да му задам, като не виждам подобна опция. Като казах "централния" всъщност имах предвид "ebay.com", който е щатския, а останалите са локалите с окончания 'it', 'de', 'uk' и т.н.

И освен това идеята е да си вдигна рейтинга на продавач и не виждам как ще стане с "купуване на картинки".

 

Карай...ще се уча в движение...и тъй като ми се вижда нередовно да пусна един и същи търг едновременно в няколко ибея, някой да ми отговори само на първия въпрос по-горе и да действам - с 2 думи...в кой ибей да го пускам?

 

Едит: Пуснах нещата в английския, като ограничих купувачите да са от Европа, Щатите и Австралия. Разбрах, че ако осъществя продажба трябва да платя и ДДС от порядъка на 300 кинта, но карай...всъщност косвено ги плаща купувачът с парите си. ;)

 

Edit2: Само не разбирам защо някакъв швед ме пита дали съм щял да се навия да изпратя нещата до Швеция, защото искал да ги купи...:confused

Швеция даже е в ЕС, а аз изрично съм писал, че пращам из цяла Европа.

Link to comment
Share on other sites

Откъде автоматично да му задам, като не виждам подобна опция. Като казах "централния" всъщност имах предвид "ebay.com", който е щатския, а останалите са локалите с окончания 'it', 'de', 'uk' и т.н.

И освен това идеята е да си вдигна рейтинга на продавач и не виждам как ще стане с "купуване на картинки".

имах предвид като го пуснеш да речем, че доставяш стоката до целия свят автоматично излиза и в тези сайтове чиято територия влиза в зададените от теб параметри, давам ти пример с търг в co.uk и .com

UK USA

Обърни внимание на тези които са наддавали, че са едни и същи хора, наддавали в един и същи час, тоест е това което казах по-горе.

Рейтинга на продавач се вдига с продаване на картинки, логично :lol:

 

 

Едит: Пуснах нещата в английския, като ограничих купувачите да са от Европа, Щатите и Австралия. Разбрах, че ако осъществя продажба трябва да платя и ДДС от порядъка на 300 кинта, но карай...всъщност косвено ги плаща купувачът с парите си. ;)

пробва ли ако му зададеш адрес в UK да ти е на теб, дали пак взима толкова много пари

 

Edit2: Само не разбирам защо някакъв швед ме пита дали съм щял да се навия да изпратя нещата до Швеция, защото искал да ги купи...:confused

Швеция даже е в ЕС, а аз изрично съм писал, че пращам из цяла Европа.

Не всички са особенно умни :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Искам да си взема 3д очила от ebay.co.uk, но повечето добри цени идват от Китай, Хонг Конг, Мяу Мяу, Чао Чао :)  и подобни. Как стоят нещата с доставката? Очилата са да кажем 30-40 паунда + free postage или 2 паунда. Това ли остава крайната цена и тук на адрес ли ще ми дойдат или в пощата или ще имам работа с митници? И ако се набъркат митници, каква е процедурата там и какво се плаща?

Link to comment
Share on other sites

Ако е обявена реалната цена на продукта и ако този род стоки подлежат на обмитяване, вероятно ще платиш малко мито, но дори и да те пропуснат с митото, няма да се разминеш с ДДС-то. Така че ако очилата са минали с действителната си цена през митницата, ще си ги вземеш от гишето на "Ив.Вазов", като преди това си приготви копие от фактурата (превода) на Пейпал (ако си плащал през него). В редки случаи би могъл да получиш продукт на стойност над $25 и на гише в пощата, но това е само ако китайците са обявили 20-тина долара, а не 50 или пък по някаква друга причина пакетът се е промушил между капките.

А иначе от UK знаеш, че няма да дължиш никакви такси, но пък както сам каза...това се компенсира от по-високите цени на продуктите.

Link to comment
Share on other sites

Здр колеки тъй като и аз от извесно време пазарувам от ybay.uk решиш да се включа със два въпроса за който отговори от някой ще съм благодарен.Първия ми въпрос е за ДДС значи независимо от къде е продавача плаща ли се ДДС над определена сума и колко е тя ?И втория ми въпрос е за митото значи във европейския съюз знам,че няма такова но за останалите има над определена сума и ме интересува колко е тя.Питам защото правих дребни поръчки от Хонконг под 10 паунда и нищо не ми вземаха но сега си харесах едни неща от Щатите и да знам колко да си приготвя допълнително.Благодаря на всички предварително за отговорите и лека и успешна седмица:)

Link to comment
Share on other sites

...

Т.е.  цена 30 паунда и 3 доставка = 75 лева.( предполагам ддс-то е 20% от левовата сума) ДДС-то е 15 лева = 90 лева + евентуално мито. Нещо такова трябва да се получи нали? :)

А от какво зависи тази обявена цена? Реално е 30 паунда, не трябва ли тя да е?

Link to comment
Share on other sites

Както казах, ако е от UK - дали ще е 30 или 300 паунда, все тая, защото е от ЕС ; ако обаче е от Щатите, Китай или другаде извън ЕС, дължиш ДДС (наш'то, което си е 20%) на сумата над необлагаемата стойност, която по последни спомени беше нещо от рода $20-25 или към 30 лв. За митата нещата са малко по-сложни, защото някои видове стоки не се облагат с мито, а за други има различни ставки и затова конкретно трябва да се провери на сайта на митниците. А иначе за обявената цена за която питаш - към всеки пакет с продукт на по-висока стойност има придружаващо листче за митниците, на което е написана стойността му. Работата е, че китайците масово пишат $20 + "as gift", който номер минаваше пред митниците само в началото. След като си изградиха компютърната система и нахитряха, а и контролът се затегна - вече никой митнически инспектор няма да се върже на номера, че са ти пратили скъп телефон или GPS за 20 долара, още повече че вече искат и копие от превода с Пейпал (или от банковата карта). Разбира се винаги може да имаш късмета пакета ти с по-скъп продукт да се прошмугне между останалите и да пропусне митницата - не знам точно по каква причина, дали трябва да обработват огромно количество пратки и някои минават метър поради разсеяност или друга причина, но макар и рядко съм получавал направо в пощата по-скъпи продукти от Китай и Хонг Конг (~$100), както и обратното - редовно получавам отворени на случаен принцип в митницата и презапечатани отново пакетчета с дреболии на стойност 5-10 долара...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

От известно време ми е изчезнала опцията Worldwide, мислех че правят някакви промени по сайта и ще е временно, но вече близо месец я няма - някой да има информация защо са я махнали?

Link to comment
Share on other sites

Стига бе, какви рестрикции - аз съм най-примерният потребител в ибей. :))

 

В .uk си стои ; в .com изчезна, а съм сигурен, че го имаше.

 

---------------------------------

 

d3e1d63cf83e61b3.jpg.UK          0500e53493b6fc5f.jpg.COM

 

 

P.S. Някакъв е питал същото, но още миналата година...дали пък аз не се заблуждавам, че изобщо го е имало.... :online2long:

 

Why missing button WORLDWIDE? I can't see her anymore!

Link to comment
Share on other sites

И при мен го няма. Аз не съм го и ползвал. Пиша си каквото ме интересува, сортирам по цена + шипинг до България и готово..

Link to comment
Share on other sites

И аз не забелязвам липсата му (ако го е имало) да ми пречи по някакъв начин...обаче чак сега видях оня горе в цитата как го е написал с "her". :P

Link to comment
Share on other sites

Здр колеги не знам дали в тая тема е мястото да пиша но тъй като не намерих такава тема към която ми се отнася въпроса реших да пиша тук.Значи решил съм да пусна едни неща за продажба в ybay.uk поразрових се в нета и видях че международните доставки са най-евтини чрез български пощи, но в сайта им видях само цените а времето за доставка никъде не го пише или поне аз не мога да го намеря, ще бъда благодарен ако някой може да ми сподели какво е то за европеиския съюз и извън него за да мога да знам какво да напиша благодаря предварително на всички за информацията.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...