Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през... Политиката


Recommended Posts

  • Replies 9.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Що бе, нали цените се ръководят от сорта Брент?! хахаха

 

Хихи, да бе ръководят :))

Покрай гваломното падане на петрола ми стана интересно как ще се движат и цените по бензиностанциите при нас в Чехия ... Започваме от около 35 крони за литър дизел при най-високите цени на петрола преди да започнат да падат, миналата зима видях най-ниската цена от около 24,5 крони ... Към днешна дата вече литъра дизел е 30 крони (това на евтина бензиностанция), Да ама цената на петрола все още е половина от цената си преди да започне големият спад :D

Чак ми е забавно в последно време да ги следя :))

 

П.С. - Трябва да си направя бензиностанция :D

Link to comment
Share on other sites

Хихи, да бе ръководят :))

Покрай гваломното падане на петрола ми стана интересно как ще се движат и цените по бензиностанциите при нас в Чехия ... Започваме от около 35 крони за литър дизел при най-високите цени на петрола преди да започнат да падат, миналата зима видях най-ниската цена от около 24,5 крони ... Към днешна дата вече литъра дизел е 30 крони (това на евтина бензиностанция), Да ама цената на петрола все още е половина от цената си преди да започне големият спад :D

Чак ми е забавно в последно време да ги следя :))

 

П.С. - Трябва да си направя бензиностанция :D

Имаше смисъл да я правиш в България, защото по едно време са я взимали по 1.20 без ДДС, че и надолу, а я продаваха на по 2лв. Вече с покачването е поскъпнало, но все пак трябва да знаеш, че по-голямата част от цената на горивото се формира от акциз и ДДС.

Link to comment
Share on other sites

Слушам словото на Корнелия Нинова пред членовете на БСП и след началното й обръщение "Уважаеми другарки и другари...", започвам да се чудя не измря ли вече от старост твърдият електорат на БКП или просто нишата се запълва от хора без лични впечатления или пък без памет. Съжалявам ако горното обижда някои симпатизанти на Столетницата или фенове на Димитър Благоев, но мнението ми е, че вълкът козината си мени, но нрава си не...още повече ако е имал възможност да напива водата на агънца 45 години и още 25 - да замезва с тях. :moon:

Link to comment
Share on other sites

'Другарят' за разлика от повечето на неговата възраст никога не е бил член или симпатизант на Столетницата и даже е бил с последно предупреждение за изключване от Комсомола (с бонус - предупреждение за прекъсване на висшето му образование), затова че след един 8-ми декември отказа да ходи да виси наряд пред един комунистически паметник. Не за друго, ами точно след празника си имах по-интересни занимания от това да играя ролята на борче пред паметник. :popcorn-and-drink-smiley-emotic

 

За протокола: По онова време, за да запишеш висше образование, задължително трябваше да си "комсомолец", както и да издържиш между приемните изпити и няколко политически дисциплини. И въпреки, че дипломата за висше образование на Другаря е с отличен успех, единствената му тройка през всичките години на обучението му беше по "История на БКП" в I курс...всъщност толкова бях отвратен от тези безсмислени дисциплини, че само по този предмет реших да рискувам с царски пищов и ме хванаха (умрях си от срам), но пък госпожата...пардон - другарката каза, че била разочарована от мен, че била сигурна, че на поправката ще изкарам висока бележка, но пък съм бил толкова интелигентен, че веднага можело да ми пише 3 ако искам...на което моменталически се съгласих на второто. ;)

Link to comment
Share on other sites

ОХ кеф. Какъв кеф просто ми правят либералите в щатите. Насраха се да реват и тръшкат по повод Тръмп. А той пък колко силно започна просто не е истина. Още първия ден започна да рине идиотщините натворени от Обама начело с ObamaCare... мед ми капе на сърцето.

Link to comment
Share on other sites

Слушам словото на Корнелия Нинова пред членовете на БСП и след началното й обръщение "Уважаеми другарки и другари..."...

 

Не виждам проблем. Използва хубава дума - другар, приятел. В един по-общ план хората в партията имат сходни виждания и интереси, което ги сближава, затова обръщението е съвсем на място.

 

Който предпочита да говори на господин и господа, нека поне си дава сметка, че тези думи носят чисто религиозно значение. Етимология - старобълг. "господинъ" (мн.ч "господа") > "господ", старобълг. господь, господоу (Господ, Бог), господниь (господня). За мен навлизането на религиите в обществото е съвсем нормално и обяснимо явление, но не всички гледат на нещата по този начин. И тогава е странно защо предпочитат да удостояват всеки срещнат човек с титлата "бог, боже" преди името му :evil.

Link to comment
Share on other sites

"Хей, другарю, ти какво решил си с чука..." и не ми излизай със старобългарските значения, защото съм им съвременник. :devil

Фалшивото обръщение "другарю" е натоварено с особена отрицателна тежест от онова време и е пълно потвърждение как веднага след промените БКП само смени средната си буква, като по този начин просто ни показа един среден :FU:. Пременил се Илия, погледнал се...пак в тия. ;)

Link to comment
Share on other sites

Отрицателна тежест, положителна тежест... ама всичко е относително в края на краищата (бил казал и го доказал някой си). И нали живеем в демокрация, та трябвало да се уважава и зачита чуждото мнение и гледна точка - в случая подкрепени дори не от малцинство, а от доста голям брой български граждани. Така че "бъдете по-демократични, уважаеми другари и господа" :evil. А относно значенията - и на български, и на старобългарски те са си все едни и същи. Нека не се правим, че не съществуват, защото е малко като заравяне на главата в пясъка.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Не го знам колко "силно" е почнал тоя тъпак, но все още си мисля, че мандат няма да изкара - като Бойко.  :laughing:

Тоя "тъпак" му се смеят отпреди да се е кандидатирал, плюха го през цялото време, обясняваха как няма абсолютно никакви шансове, подиграваха му се кои ли не комици и накрая стана президент. Мисля, че е време да престанете да му викате тъпак и да осъзнаете, че четете грешните медии.

 

---------------

 

Мисля си друго - имаше една нашенска посланничка ли каква беше дето се издокара цялата в синьо и я скъсаха от подигравки колко безвкусно било, как не трябвало така да се облича и прочее. Гледам в момента снимки на Мелания Тръмп и тя е в подобен тоалет. Я да ги видим господа модните експерти този път дали ще пробват да кажат нещо?

Link to comment
Share on other sites

Не виждам проблем. Използва хубава дума - другар, приятел. В един по-общ план хората в партията имат сходни виждания и интереси, което ги сближава, затова обръщението е съвсем на място.

 

Който предпочита да говори на господин и господа, нека поне си дава сметка, че тези думи носят чисто религиозно значение. Етимология - старобълг. "господинъ" (мн.ч "господа") > "господ", старобълг. господь, господоу (Господ, Бог), господниь (господня). За мен навлизането на религиите в обществото е съвсем нормално и обяснимо явление, но не всички гледат на нещата по този начин. И тогава е странно защо предпочитат да удостояват всеки срещнат човек с титлата "бог, боже" преди името му :evil.

Според мен леко бъркаш етимологията на думата господин.

По-скоро значението и е - От бога Едикойси или Божий Едикойси. В подкрепа на тезата си ще изтъкна, че по времето когато е започнало да се използва това обръщение, да наречеш Бог някой различен от Христос е било равно на тежка ерес ;)

Та така.. Аз пък не виждам нищо нередно в това, при условие, че човек е достатъчно религиозен да нарича някого - божий Човече. Докато срещу перифразираното - Приятелю съм доста натопорчен.

 

 

 

Мисля си друго - имаше една нашенска посланничка ли каква беше дето се издокара цялата в синьо и я скъсаха от подигравки колко безвкусно било, как не трябвало така да се облича и прочее. Гледам в момента снимки на Мелания Тръмп и тя е в подобен тоалет. Я да ги видим господа модните експерти този път дали ще пробват да кажат нещо?

Ники, не, че се пиша експерт в областта, ама на мен меланито някак не ми изглежда като мутирала гъбка, играеща роля в мултфилмче. :)

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Тоя "тъпак" му се смеят отпреди да се е кандидатирал, плюха го през цялото време, обясняваха как няма абсолютно никакви шансове, подиграваха му се кои ли не комици и накрая стана президент. Мисля, че е време да престанете да му викате тъпак и да осъзнаете, че четете грешните медии.

 

---------------

 

Мисля си друго - имаше една нашенска посланничка ли каква беше дето се издокара цялата в синьо и я скъсаха от подигравки колко безвкусно било, как не трябвало така да се облича и прочее. Гледам в момента снимки на Мелания Тръмп и тя е в подобен тоалет. Я да ги видим господа модните експерти този път дали ще пробват да кажат нещо?

 

Тъпак е или по-скоро простак, простак е бил и простак ще си бъде винаги. Избран е също така от сган с преобладаващо наличие на тотално малоумие. Сега предстои да видим голямото сране. Дано само да си остане на местна почва.

 

Докато срещу перифразираното - Приятелю съм доста натопорчен.

 

Именно. Най-малкото защото дори тия в залата не са никакви другари, а нагла сган, чакаща да плюска. Няма абсолютно нищо другарско, камо ли приятелско, а тия дебили са готови във всеки момент да се хванат за гушите ако им изнася. И да хванат за гушата патката дето им вика другари ако им изнася. Това важи и за останалите. Нищо другарско няма, така че обръщението си е чиста проба лицемерна помия. 

Link to comment
Share on other sites

Според мен леко бъркаш етимологията на думата господин.

По-скоро значението и е - От бога Едикойси или Божий Едикойси. В подкрепа на тезата си ще изтъкна, че по времето когато е започнало да се използва това обръщение, да наречеш Бог някой различен от Христос е било равно на тежка ерес ;)

Та така.. Аз пък не виждам нищо нередно в това, при условие, че човек е достатъчно религиозен да нарича някого - божий Човече. Докато срещу перифразираното - Приятелю съм доста натопорчен.

Склонен съм да приема тезата ти без да проверявам подробно, понеже има логика в нея. Пък и оставя в сила моя довод за религиозния произход и значение на думата господин. Просто корените са едни и същи с господ, бог, господар. Също и не виждам нищо нередно в "От бога Едикойси", "божий човече", или дори "дар от господа" :).

 

Подобен пример за сродни думи в българския език, които са много показателни за нивото на древните познания - светлина, свети дух, светия, светец, светлост (ваша светлост), свят (като свят човек), свят (като вселена). Едва миналия век науката /квантовата физика/ доказа, че всичко е изградено от енергия. А съществува една единствена енергия. Видимия спектър на която наричаме "светлина".

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Тук никой не коментира господина, Господа, енегията, хигс бозоните и ясновидката Светлина... Просто с право се забелязва, че изкуственото и лицемерно упоребяване на думата другар в смисъла едва ли не на близък приятел продължава, при това съвсем умишлено и още по-лицемерно. На следващия конгрес да си окачат портретите на Димитров и Благоев в залата, макя им долна комунистическа! 

Link to comment
Share on other sites

Като обръщение другар се употребява от всички социалистически/комунистически партии по света. Господин пък е запазената марка на демократите и либералите. Бсп-то няма току така да измени на традициите, също както и демократите няма да го направят. Просто така е прието. Лицемерност и изкуственост със сигурност има, но не в обръщенията, а по принцип - това е повсеместно и валидно за целия политически спектър в момента. Не виждам никаква логика да се приписват негативни качества само на едната страна, когато всички са маскари :).

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

... изкуственото и лицемерно упоребяване на думата другар в смисъла едва ли не на близък приятел продължава, при това съвсем умишлено и още по-лицемерно. На следващия конгрес да си окачат портретите на Димитров и Благоев в залата, макя им долна комунистическа! 

 

Наложеното от Партията официално обръщение в ежедневието преди 90-та беше "другарю/другарке" и винаги съм се чувствал особено неловко, когато трябва да влезна в Нармага (примерно) и да се обърна някакси към продавачката, щото каква другарка може да ми е една продавачка или пък какъв другар ми е някой сервитьор да речем. :P ...и затова винаги съм го замествал с неопределеното "...ако обичате, може ли..." ;)

 

@Видене, нали знаеш, че те продължават да си броят конгресите и в момента с поредна цифра, започвайки от Благоевското време и отчитайки всички конгреси на БКП по времето на соца...ама и това нищо не значи...по техните думи те всичките са нови лица с нови виждания...и между тях няма нито едно синче или дъщеря на хора от онова време. :ghost

 

П.П. Станишев - президент! ...нищо чудно и това да го доживеем някой ден...

Link to comment
Share on other sites

Не съм забелязал да има такова нещо, а думата господин извън България и Русия не знам да е излизала... 

 

(Пламене - туй за поста над тебе)

Иначе нямам против да кажа на сервитьора "другар" - не ми е проблем, че е сервитьор. Имам против на някоя коза като Нинова да го кажа, при положение, че единствено искам да й смеля муцуната с тукати. Ила Бареков, или Трифонов, или Сидеров... Списъкът на практика е огромен и всеки си има такъв списък .  

 

===================================

 

Един въпрос към Ники - извинявай, но ти каква газ си пил, че да сравняваш тия две неща? 

16177806_1203933599643551_75260500961315

 

%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%

Link to comment
Share on other sites

Като обръщение другар се употребява от всички социалистически/комунистически партии по света.

Ъъъ....  Латино и англоезичното Комрад, както и в немското Геносе нямат нищо общо с Приятелю ;)

 

Не съм забелязал да има такова нещо, а думата господин извън България и Русия не знам да е излизала...

Пропусна Сърбия и сърбеещите се тогава републики

Link to comment
Share on other sites

Наложеното от Партията официално обръщение в ежедневието преди 90-та беше "другарю/другарке" и винаги съм се чувствал особено неловко, когато трябва да влезна в Нармага (примерно) и да се обърна някакси към продавачката, щото каква другарка може да ми е една продавачка или пък какъв другар ми е някой сервитьор да речем.

 

А след 90-та демокрацията официално наложи да се говори на господин/госпожо. Ама в магазин или бар, на сервитьор или продавач, ще кажа и сега "приятелю, така и така, това ми трябва, искам". Няма и да ми хрумне да "господинствам" точно на такива места.

 

Колкото до това каквъв другар може да ти бъде в България някой непознат - вероятно е приятел/познат/роднина/съсед на твои приятели/познати/роднини/съседи :). Тук на Балканите е така :).

 

Ъъъ.... Латино и англоезичното Комрад, както и в немското Геносе нямат нищо общо с Приятелю ;)

Хммм...

 

The term comrade is used to mean "friend", "mate", "colleague", or "ally", and derives from the Iberian Romance language term camarada, literally meaning "chamber mate".

 

 

---------------------

 

Нашата със своя син тоалет си е просто вещица. Никакво сравнение не може да има с облеклото на Мелания Тръмп.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Не съм забелязал да има такова нещо, а думата господин извън България и Русия не знам да е излизала... 

 

(Пламене - туй за поста над тебе)

 

Иначе нямам против да кажа на сервитьора "другар" - не ми е проблем, че е сервитьор. Имам против на някоя коза като Нинова да го кажа, при положение, че единствено искам да й смеля муцуната с тукати. Ила Бареков, или Трифонов, или Сидеров... Списъкът на практика е огромен и всеки си има такъв списък .  

 

===================================

 

Един въпрос към Ники - извинявай, но ти каква газ си пил, че да сравняваш тия две неща? 

 

16177806_1203933599643551_75260500961315

 

%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%

Като изключим, че нашата е грозничка по начало, по-дебела, със смачкано самочуствие и изглежда като насрана - синьото е горе-долу същото, няма други цветове.  А верно - Мелания няма шапка  и копчета отпред. 

 

Тъпак е или по-скоро простак, простак е бил и простак ще си бъде винаги. Избран е също така от сган с преобладаващо наличие на тотално малоумие. Сега предстои да видим голямото сране. Дано само да си остане на местна почва.

 

Човека показа нагледно кой е правилния подход срещу комунистите. Това, че взе над 50% гласове смятам е повече от достатъчно за да проумееш, че изобщо не са малоумни хората, които го избраха. Някои от най-умните ми познати са му привърженици, а щом аз го казвам, значи въпросните хора са измежду топ 1% по акъл. Ти както искаш го разбирай. Как беше - ние сме лицемерни, надути и надменни, арогантни и живеещи в паралелна реалност хора, щом се занимаваме с компютри, нали така? Нашето мнение не се брои, знам си го. Другите пък са прости, а единствените умни хора са гласувалите за Килъри-то ама на - простаците излезнаха повече въпреки всичките машинации и вкарването на камари хора да гласуват къде ли не.. без документ за самоличност, защото това е обидно... 

Link to comment
Share on other sites

Никсън, ти нещо си се повредил ми се струва... И то много сериозно. Изобщо няма даже да почвам да коментирам, ще се направя, че не съм го прочел. Само не знам кога реши, че си шеф на света едва ли не... Не върви на хубаво тая работа. 

 

А да сравняваш тия два тоалета по цвят - оставам безмълвен...

Link to comment
Share on other sites

....Тръмп. А той пък колко силно започна просто не е истина. Още първия ден започна да рине идиотщините натворени от Обама начело с ObamaCare... мед ми капе на сърцето.

 

Тръмп уволни 80 посланици, променѝ и Овалния кабинет

 

Малко след като пое президентския пост новият държавен глава на САЩ Доналд Тръмп уволни всички посланици в чужбина и засега не е ясно с кого ще ги замени....Беше съобщено, че Ивана Тръмп, първата съпруга на президента, е проявила интерес да стане посланик на САЩ в Чехия.

.....

Link to comment
Share on other sites

ОХ кеф. Какъв кеф просто ми правят либералите в щатите. Насраха се да реват и тръшкат по повод Тръмп. А той пък колко силно започна просто не е истина. Още първия ден започна да рине идиотщините натворени от Обама начело с ObamaCare... мед ми капе на сърцето.

Обама кеър не я харесвам не защото е грешка, а защото задължава само МЕН да плащам. Работодателя не е длъжен. Ей това ме вбесява

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...