Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през... Политиката


Recommended Posts

10 minutes ago, RaptoR said:

Аз не искам да е на цени отпреди 2 или 5 години. Искам да е на ДОКАЗАНО конкурентна и прозрачна цена
Ама ви е много страх рублата да не побутне хегемонията на фалшивите долари - мноооого ви е страх.

Това трябва да се цитира за да остане в историята!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 minutes ago, netrootbg said:

Това трябва да се цитира за да остане в историята!!!


НикъФ проблем - закови си го над леглото ако искаш. Крайно време е НЕЩО, каквото и да е то, да се опита поне да бутне фалшивите долари. 

Link to comment
Share on other sites

Връщам малко назад, че имаше въпрос:

  

20 hours ago, chasti said:

Танкерите не били 7, а 3.

И не били договорени, а офертирани.

Отделно нямало къде да ги разтоварим.

 

Кой лъже сега, служебното правителство или това на ПП/ДБ/БСП/ИТН?

 

Quote

От Министерството на енергетиката отказаха коментар и допълниха, че темата е подробно коментирана в петък (29.07.2022) в Министерския съвет. Пояснява се, че кабинетът "Петков" е насочил разговорите към един от танкерите, а офертата и финализирането на останалите 6 е в ръцете на служебното правителство.

Информацията, която намирам аз, е публикувана на 31.07.2022, т.е. преди Указа за назначаване на служебното правителство.

 

ЕДИТ:
Още едно подробно и конкретно обяснение за ситуацията: https://clubz.bg/125920

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, RaptoR said:

Къде питаме отново е ЧЕТИРИ ПЪТИ по-евтината газ?

Те да са твърдели, че азерският газ ще покрие цялото потребление в България? Защото моето разбиране е, че старият ни договор е за 30-на % от потреблението на БГ. Заради това търсят кораби и т.н.. и бързат с тръбата.  

Link to comment
Share on other sites

  

2 hours ago, RaptoR said:

Пламене, думата "опорки" и моето име в един контекст е може би най-сигурният оксиморон, който може да бъде сътворен в изречение

 

Помниш ли:

Делът им (на Лукойл) е над 25% и е най-голям в дружеството (Шах Дениз)!

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, RaptoR said:

Аз не искам да е на цени отпреди 2 или 5 години. Искам да е на ДОКАЗАНО конкурентна и прозрачна цена
Ама ви е много страх рублата да не побутне хегемонията на фалшивите долари - мноооого ви е страх. 

 

Quote

Един вид ти си абсолютно на сляпо относно евентуалната цена на газта от Газпром, ако утре тръгне отново? Но все пак напираш за нея?  Това е интересна позиция 


Къде ме вижда някой да напирам за нея?!?!? Абе, Ясене, ти четеш ли кат пиша или си нагласяш според тебе какво съм писал? 

Хм наложи да се за малко да излезна и изглежда съм постнал предишният пост по грешка .. Та по останалата част
- Ние нямаме договор с Азербайджан покриващ 100% от потреблението на БГ, съответно цената ти е микс от няколко източника

- Би било чудесно ако всички такива цени бяха напълно прозрачни, без да се налага да се ходи по разни хъбове, да се търси как точно се формира цената и т.н.. Но това е проблем който съществува от много време в БГ, не можеш да очакваш, че те за няколко месеца ще го решат докато се справят с актуалните кризи. 

- Не искаш Газпром, добре. Може би грешно те разбирам, че даваш актуалните цени като резултат от прекъсването на доставките от Газпром, съответно че не бих били такива ако Газпром доставяше. Грешно съм те разбрал ако е така. 

Link to comment
Share on other sites

Пак малко назад, че и по друг въпрос имало питане:

9 hours ago, RaptoR said:

Интересно обаче американски ибрикчии ли пърдят в тва хранилище, та се пълни и кви са тия "официални" данни, че не ги виждам? :laughing1:
Пламене, май пак ти ще трябва да се пънеш да откриеш "официалното"

 

Ето ти ги официалните данни: Gas Infrastructure Europe (GIE) - Aggregated Gas Storage Inventory

Данните за Чирен са от 1-ви януари 2011-а досега. Всеки ден!!!

https://agsi.gie.eu/historical/21W000000000031C/BG/21X-BG-A-A0A0A-C

 

Извадка за последните три седмици:

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, earache said:

Рублата? :blink:

  

5 hours ago, ARPAnet said:

 

5 hours ago, plameni said:

към Постановлението: http://publication.pravo.gov.ru/Document/View/0001202207270022

 

Ехееее... К'ви неща имаше едно време в Кореком :D

Рублата, рублата. Така си я обичат, че се чудят как да се доберат до валута. 

Също както сами си плащат в Долари Блокирани са 890 000 долара за руското посолство в София - Mediapool.bg 
Но ние тук сме се бояли долара да не пострадал

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2022 at 4:14 PM, plameni said:

(това е въпросната под санкции, сега "заседнала" в Германия)

 

Продължава да кисне там:

Quote

По време на посещението в западната част на Германия, където временно се съхранява газовата турбина, превърнала се в център на търговския спор от няколко седмици, Шолц заяви, че машината е успешно ремонтирана и „е готова да бъде използвана по всяко време”. 
...
„Нищо не пречи на транспортирането на тази турбина до Русия“ – „някой просто трябва да каже „Искам да я имам“, посочи той, добавяйки, че са получени всички необходими лицензи и документи за преместване на машината до мястото на нейното използване.

Източник: manager.bg

 

т.е. няма скоро да се "отпуши" Северен поток - 1

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RaptoR said:


Крайно време е НЕЩО, каквото и да е то, да се опита поне да бутне фалшивите долари. 

Абе нещо май наистина те е напекло здраво слънцето, батьовата. :effemine3::lol:

Link to comment
Share on other sites

Що бе, коя валута е издържала повече от 110 години да бъде световен резерв... времето идва - ще се смени, ама с валутата на някоя друга голяма икономика, която ще стане най-голяма. И тва определено няма да е рублата (:lol:), може би китайската рубла.

Link to comment
Share on other sites

Пореден пример как се появяват и разпространяват опорки.

В анонса на централните новини по БНТ1 в 20:00 часа чух нещо, което доста ме смути. Беше повторено и преди началото на репортажа за газовите доставки.

Едно изречение, което предполага, че ще има обяснение. Обаче не, нямаше нищо повече. Връщах няколко пъти. Изчаках да се появи на сайта и като текст, обаче пак без обяснение.

Ето за това става въпрос:

image.png

 

Няма подробности кой го е казал, кога го е казал, защо не е на сметка... Нищо!

Просто изпляскано в началото на централните новини на националната ни телевизия.

Иди после спори и обяснявай, щото нали, "по телевизора го казаха".

Подозирам, че това ще е следващата "легенда", която ще направи още по-привлекателни потенциалните преговори с Газпром.

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, plameni said:

Няма подробности кой го е казал, кога го е казал, защо не е на сметка... Нищо!

Просто изпляскано в началото на централните новини на националната ни телевизия.

Защо се учудваш? Както вече повторих многократно, мат'ряла кълве на гола кука. Когато тия идиоти изплещят нещо, никой не си дава труда да се замисли, камо ли да провери фактите, щом опорката им харесва. :lol:

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, earache said:

И тва определено няма да е рублата (:lol:), може би китайската рубла.


Ще е трудно да разчитаме банкнотите, но карай. Нещо трябва да спре печатницата на тоалетна хартия... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Godfather said:

Защо се учудваш? Както вече повторих многократно, мат'ряла кълве на гола кука. Когато тия идиоти изплещят нещо, никой не си дава труда да се замисли, камо ли да провери фактите, щом опорката им харесва. :lol:

 

То т'ва е ясно. Конкретният случай обаче ме подлудява, защото не идва от частна политическа или икономическа медия, а от обществената телевизия, която се финансира и от моите данъци.

Изречението може би е трябвало да каже точно обратното: "Най на сметка е синьото гориво, което вземаме от Азербайджан".

Дали е написано съзнателно или е имало "изгубени в превода", е без значение, защото преди да се каже в ефир (на 20-та секунда от клипа), минава през още няколко човека и никой не е реагирал. А освен това остана написано черно на бяло.

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Другата лъжа, която пропуснах да спомена, беше изречена в ефир минути по-късно: "В момента българското газохранилище в Чирен е пълно на 47 процента." 15-та секунда от клипа

И това също остана написано.

При положение, че към 3.08.2022 г. запълването е 49.41%, в момента на прочитане на новината със сигурност вече е било почти 50%

Разминаване от 3% не е кой знае колко, но от скрийншота за запълването на Чирен, който бях постнал по-рано, ясно може да се види, че тези данни са от миналия петък (29.07.2022). Някой може и да си е написал текстчето и от понеделник да е бил в отпуска :lol:

Link to comment
Share on other sites

Мдам, противно на ревовете на всички русороби, изглежда, че европейските газохранилища се пълнят рекордно бързо в момента и до началото на отоплителния период се очаква да бъдат запълнени до невиждани досега количества (почти към 90% средно). А България се оказва една от страните с най-високи темпове на нагнетяване на газ (да припомним - хранилището в Чирен беше пълно само на 17%, когато дребния фюрер ни врътна кранчето в края на април). Мъкаааа, мъка русоробска. :lol::rofl:

 

Quote

След драматизмите – няколко положителни развития за газовата ситуация

 

Освен всички драматизми, днес има няколко положителни развития за газовата ситуация.

1. На терминала в Ревитуса беше инсталиран третият плаващ кораб на компанията GasLog, който е част от разширението на терминала. Разширението ще увеличи възможностите за съхранение и капацитета за регазификация на терминала Ревитуса, като се очаква да приключи този месец.

След разширението на Ревитуса вероятно ще има допълнителни слотове за разтоварване на танкери с втечнен газ. Дано този път "Булгаргаз" да действа по-чевръсто и да не "забрави" да си резервира слотове. В края на април и през май имаше свободни слотове на терминала, с журналисти проверявахме по онова време. Но след като "Газпром" врътна кранчето на Италия и Германия, всички слотове бяха резервирани.

2. Европейските газохранилища вече са пълни над 70% от капацитета си и продължават да се пълнят с високи темпове въпреки рязкото ограничаване на доставките на руски газ. За сравнение, миналата година по същото време газохранилищата бяха пълни само 58%. Европа вече е близо до целта за 80% запълване на газохранилищата преди зимата, дори изглежда постижимо да се достигне и 90% запълване.

Няколко страни вече са запълнили газохранилищата - Португалия 100%, Полша 99%. Швеция и Дания са около 90%, Франция, Чехия, Испания и Белгия са около 80%. България достигна 49% запълненост, като темповете на нагтеняване на газ са сред най-високите в ЕС и съответно България може да достигне 85% запълняемост до зимата, а с още малко усилия може да се надмине и 90%.

3. Нидерландия обяви, че няма да има дефицит на газ през зимата дори при пълно спиране на доставките на руски газ за Европа. Това се дължи на разширение на съществуващия терминал за втечнен газ и на строителството на втори терминал (EemsEnergyTerminal), което започна през май и ще завърши през септември. Общо, двата проекта ще удвоят капацитета за внос на втечнен газ от 12 милиарда куб.м. годишно на 24 милиарда куб.м.

4. Петролът Брент падна до 97 долара на барел и се върна близо до нивото от преди началото на войната в Украйна. Ако се чудите как това помага за газа - всъщност много употреби на природния газ като гориво могат да се заменят с петролен газ, така нареченият пропан-бутан (например, петролните рафинерии в Европа масово вече преминават от природен газ на петролен газ, което е много по-евтино). Вчера дори една таксиметрова шофьорка ми обясни как ще преоборудва автомобила от метан на газ, тъй като разликата в цената вече е драстична.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Да не забравяме и че Саудитска Арабия вдигна производството с 14% след посещението на Байдън. Цените тръгнаха надолу.

Link to comment
Share on other sites

Абе тръгнаха надолу, ама на бензиностанцията все още пише 3,50лв. за литър, което е ъпсурда. При цена на брента под сто доларес и 1,9 лева за долар няма никаква логика….

и не е само в България…а кажете ми, че няма картел после….

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Mockingbird said:

Абе тръгнаха надолу, ама на бензиностанцията все още пише 3,50лв. за литър, което е ъпсурда. При цена на брента под сто доларес и 1,9 лева за долар няма никаква логика….

и не е само в България…а кажете ми, че няма картел после….

Бензиностанциите никога не тръгват надолу толкова бързо колкото тръгват нагоре, и при нас е същото общо взето.

А аз не знам защо бях с убеждението, че цените на горивата са паднали и онзи ден си зареждах и останах леко шокиран когато погледнах колко струва дизела на колонката, 4.1лв :laughing:

 

Link to comment
Share on other sites

Да де, ама брента е около стоте долари от няколко месеца….отдавна трябваше да е пак 1,70 лв литъра. Ако запазваме логиката от преди войната. Картела си мачка здраво….

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Mockingbird said:

Абе тръгнаха надолу, ама на бензиностанцията все още пише 3,50лв. за литър, което е ъпсурда. При цена на брента под сто доларес и 1,9 лева за долар няма никаква логика….

и не е само в България…а кажете ми, че няма картел после….

То това добре, но лукойл ползва Уралс. А той се продава с 35$ под цената на Брент. Цените в Бг трябваше да са около 2 лева. Защо са 3.5 може да отговори резидента, буци и всичките лайна покрай тях.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...