Jump to content
BulForum.com

Общи въпроси за хардуер


Mockingbird

Recommended Posts

5 minutes ago, kotora said:

Ако знаех щях да ти кажа хахха. Бос съм тая сфера, нямам идея кои са без, кои са с карта. 

G са с Vega графика и можеш да ползваш системата без видео карта. Обаче самия процесор е доста орязан в сравнение с Х варианта (по-малко кеш, по-ограничена поддръжка на РАМ) и пече повече при равни други условия. Вече се спомена липсата на PCI Gen 4 при G-то. Единственото му предимство е, че е малко по-евтин.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

35 minutes ago, kotora said:

Кръстник, да прав си. 5600Х ще е. А иначе картата е чисто нова :)

Чудесно. Сега остава да избереш и някво ССД за системен диск. В момента се въртят доста добри прИмоции на Gen.4 NVMe SSD-та - терабайтовия Корсар МР600 вече е само $150 канадски рубли (както обича да казва Лайнъс), което е някъде към 200 лева. Не знам дали ги има същите прИмоции и в България, но тия вече са на много прилични цени. Естествено при Gen.3 може да се слезе още по-надолу, май синия терабайтов WD SN550 е към $100.

Link to comment
Share on other sites

Мм да, тука такива примоции нема, нали знаеш, че сме паралии. SN550 е 200лв 

 

А да картата като й гледах цената е 1800лв тук :D 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

500GB Force MP600 си го купих за 250лв миналата година по Коледа. Без активни промоции.
По Черен Петък със сигурност ще има намаления на NVMe-та.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotora said:

Мм да, тука такива примоции нема, нали знаеш, че сме паралии. SN550 е 200лв

67 паунда е в Амазон. Вече 2 такива съм си взел.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotora said:

Гледам 2 дъна сега и се чудя защо едното е по-евтино от другото. ASUS TUF Gaming X570-PLUS vs MSI MPG X570 Gaming Plus. 

Не съм от вещите в компютурологията, но сега, като и Аз съм пред събиране на нова конфигурация и това което разбрах за брендовете е, че Asus e ТОП-а, тоест Мерцедеса при РС компонентите и затова цените му на един и същи клас дъна, в случая X570, ASUS са с по 100-200лв по-скъпи - а MSI е бюджетен вариант, тоест един вид Фолксваген.
 - От близо 30-те часа гледане на сравнителни тестове на двете марки - разбрах, че разликата в FPS между двете е между 5-10 кадъра на 100, тоест, при един и същ процесор, рам и видео, MSI ще ти даде 115 кадъра, а ASUS 120-125 кадъра, които не си заслужават близо 200-те лева разход. Но да вмъкна, че доброто на ASUS в случая е, че по-често пускат обновления на Bios.

Също цената я повишават, ако има WIFI (със 100лв!?!?!?! , не знам що за вифи е това!?!?!?), както и тия модерните контролери и опции за управление на тия модерните RGB светлини на рам, процесор, SSD и прочее.

Нещо средно между двете марки е Gigabyte x570 Aorus Elite, на което и цената е по средата.
Аз също съм се спрял на твоите дъно MSI MPG X570 Gaming Plus.  и 5600х процесор.

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

Да сега го има това дъно за 279лв в Desktop.bg Странно, че MSI-a поддържа по-висока честота за рам паметта. 

 

С кутиите ударих греда, тъй като ще се ди на бюрото отдясно на мен, 90% от кутиите жаковете са им отгоре, а моите слушалки са с кабел. Единственият вариант, който намерих за сега е Coolmaster Q500 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kotora said:

Да сега го има това дъно за 279лв в Desktop.bg Странно, че MSI-a поддържа по-висока честота за рам паметта. 

 

С кутиите ударих греда, тъй като ще се ди на бюрото отдясно на мен, 90% от кутиите жаковете са им отгоре, а моите слушалки са с кабел. Единственият вариант, който намерих за сега е Coolmaster Q500 

 

Офф, тия пусти кутии, те също са едно перо... 
За кутията гледай, да е добре проветрена и задължително гледай ревю на нея в Ютубата!
 -Да вметна, че трябва да обърнеш внимание, дъното да е Standart ATX, тоест от обикновените, големите, а не да се подвеждаш да вземаш от онези по-малките версии, защото са неудачни по ред причини и крият подводни камъни.
Съвета ми е, да отделиш някоя паричка отгоре и да си поръчаш от същия този десктоп.бг комбо версията Aorus elite+5600x, като отстъпката от 33лв донякъде компенсира 120левовата разлика, но ще получиш по-добро "premium" дъно, вместо "budget" версията, каквато се води MSI.

Link to comment
Share on other sites

Ще изляза извън бюджета. А и според този сайт MSI е по-добре. 

 

Кутията ще е тази, която споменах. Портовете могат да й се местят на различно място. 

Link to comment
Share on other sites

Здравейте!
Имам една питанка. Ако искам да имам 64гб рам, защо да давам 541лв за комплект от 4х16гб, като мога да си поръчам два комплекта 2х16гб за 470лв, какво ще стане, да не би тези от комплекта 4х, да са синхронизирани или прочее?

Благодаря!

Screenshot 2021-11-09 at 17.05.29 copy.png

Link to comment
Share on other sites

Или честотите или таймингите са различни. Предполагам вторите са по бързи или с по-добри показатели. Нещо, което не вярвам да усветиш. Също така не знам дали ще ти трябват тия 64 гб рам и какво ще правиш с тях. 32 според мен са ти предостатъчни и за много време, но ти си знаеш

Може да разгледаш и HyperX Fury паметите

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Поръчах Дъното от Desktop.bg 

Избрах си и захранване EVGA superNOVA 650GT, което е с автоматичен Eco Mode и fluid bearing. 

 

Кутията я има в Mallbg та от там ще я порчам заедно със захранването. 

 

Остава SSD-то и CPU-то, които ще дебна на черния петък :) 

Link to comment
Share on other sites

Дъното на MSI ли взе? И добре си направил ако е така. Баси, кви са тия цени бе, как може Асуското дъно да е 609 кинта и то на "прИмоция"? :Facepalm:

 

4 hours ago, Ton4o said:

Здравейте!
Имам една питанка. Ако искам да имам 64гб рам, защо да давам 541лв за комплект от 4х16гб, като мога да си поръчам два комплекта 2х16гб за 470лв, какво ще стане, да не би тези от комплекта 4х, да са синхронизирани или прочее?

Благодаря!

Тази скъпата 4х16 най-вероятно е quad channel kit, а на теб изобщо не ти трябва такова нещо по принцип, защото дъното със сигурност не ти го поддържа (освен ако не си се изръсил за някакъв Threadripper). Съвсем друга тема е за какво са ти тези 64GB, освен ако не смяташ да въртиш една камара виртуалки постоянно. 32GB са повече от достатъчни за какъвто и да е домашен компютър.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Godfather said:

как може Асуското дъно да е 609 кинта и то на "прИмоция"?

Тука цените са майко мила. Бях писал по-рано, че за по-малко пари взех абсолютно същите неща от немския амазон + добавка и паметта. Тука дерат кожи и хората им се връзват.

Оффтопик с електрониката, ама в амазон в момента таблетки за съдомиалната са ми х2 по-евтини от същите тук барабар с "промоциите". А съм убеден, че измиващите вещества са повече от тукашните. Братовчед ми е тираджия. Не помня точно детайлите, но от завода на Ариел праховете, някъде из Централна Европа му казали, че например вносителя на праха в България го поръчва с наполовина изпиращите вещества за да излиза по-евтино производството и цената за него. А тук го продават горе долу на цените като в Европа. Та кой знае с още колко неща ни ебават тука. Сами сме си душмани, нямаме нужда от чужди.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotora said:

Поръчах Дъното от Desktop.bg 

Избрах си и захранване EVGA superNOVA 650GT, което е с автоматичен Eco Mode и fluid bearing. 

 

Кутията я има в Mallbg та от там ще я порчам заедно със захранването. 

 

Остава SSD-то и CPU-то, които ще дебна на черния петък :) 

 

Колко пари взе захранването? Ако е за 300лв - връщай го! Ще ти кажа едно по-добро на много добра цена.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, w00x said:

Знам го това Ангеле, ама 750W не ми трябват.Според всичките калкулатори consumption-a ми е към 350-400W, за това се спрях на EVGA. Пък и 300лв за захранване е малко too much като бюджета ми е 2к.

 

Карта-800лв

дъно-280лв

кутия-107лв

захранване-220лв. 
 

Даже така като гледам ще изляза извън бюджета. Остават ми SSD и Процесор. 

 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

И аз туй щях да кажа :) .

И преди сме говорили за захранвания, 300 лв за подобна консумация е овъркил. Даже аз като дадох 250 лв за 650W, беше малко овъркил ама айде. Аз поне по принцип знам, че никога няма да взема топ карта, и 650W ще ми стигнат за мнооого време.

Иначе да кажа нещо и малко наобратно на тезата ми за мощността, което всъщност е по-скоро камък в градината на презапазяващите се откъм години, които смятат да ползват едно захранване.

Новите RTX3xxx, че и амд-та, чета че имат някакви гадни пикове до над 4-500 вата, което било някакъв бъг или подобно. И по-старите захранвания, дори да са добри и мощни примерно 750W, се шътвали нерядко. Новите модели били направени по-добре в това отношение и дори по-малък "ватаж" удържал такива пикове. Та малко непредвидено нещо, и който си е взел скъпо захранване и мощно преди години, май ще тряя го сменя с новите карти, вероятно :) .

Може следващите карти да ги оправят, аз и без това ще подмина 3xxx серията карти, не ми трябва, а като затрябва, сигурно ще има RTX 4 серия или даже 5-та.

Иначе при нормални условия, една средна система ако консумира 100-120 W в idle, а със средно мощна карта примерно 300W, 650W PSU смятам че е напълно адекватно не кой знае за какво друго, а защото надали човек ще играе денонощно. Ако играе много, тогава си струва 850W захранване за да е по- към средата на КПД-то, но иначе ако ще стои 90% от времето в почти idle, никакъв смисъл няма от презапасявания. От моето захранване серията като гледам разликата между 650 и 850W е около 60 лв. В idle 650-ватовото даже е по-икономично дори да е с 1% или подобно, защото не е съвсем в началото на х-ката както при по-високата мощност.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...