Jump to content
BulForum.com

Общи въпроси за хардуер


Mockingbird

Recommended Posts

59 minutes ago, tedy said:

И аз туй щях да кажа :) .

И преди сме говорили за захранвания, 300 лв за подобна консумация е овъркил. Даже аз като дадох 250 лв за 650W, беше малко овъркил ама айде. Аз поне по принцип знам, че никога няма да взема топ карта, и 650W ще ми стигнат за мнооого време.

 

 

И къде ти е гаранцията, че новите карти от ниския клас няма да имат голяма консумация? Както 3060 сама по себе си харчи 170-200 вата, така 4060 може да харчи 270-300.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Същата каквато да пуснат и 600W топ карти и 400W нисък клас, когато и 850W може да не са досатъчни. Дай отсега да купим 1200W..

В обозримо бъдеще 4-5г. не се очертава 650 ватово захранване да не стигне за ниска до средна карта. Ако се играе доста интензивно всеки ден, и ще се товари над 500+W едно захранване, има смисъл от 850 сега, иначе не. Естествено зависи от процесор, клок, и ако имаш 10 диска.... е малко по-друго. При клокнат 5900x и 210W карта да кажа ли колко харчи компа? И с 400W топ карта би трябвало да е Ок като не играя много - ще е около 550W маакс. Но да не казвам голяма дума никога няма да взема топ карта, а не вярвам средна карта да мине 350W скоро. Ако мине, ще взема 1000W захранване, кво толкова. При твърде малката вероятност кво да го мисля отсега 6г. напред. Минаха времената когато да се надяваш и на захранване да те изкара 10г. без проблеми. Ще сложат някоя нова спецификация или нещо друго...

Мое мнение, не ангажирам никого с него.

Link to comment
Share on other sites

Аз не съм казал, че трябва да се презастраховаме, а че логиката "няма да ми потрябват, затова дай да съм на ръба" е фундаментално сбъркана.

Имал съм проблеми с недостатъчно захранване.


Когато започна да играя, моят компютър харчи около 450W. i7 7700 и GTX 1080 Ti.

Link to comment
Share on other sites

Няма проблем, всеки може да си реши нещата за себе си. Просто давам една гледна точка и се опитвам да я аргументирам.

И не, не съм на ръба. С 2070S компа ми харчи около 330 вата! Процесора рядко се товари дори наполовина от игри, но да кажем че намерим нещо, с което да натоварим на 100% И ЦПУ, И VGA. Тогава ще стигна 380 вата макс, евентуално, айде 400. Захранването е рейтнато на 650 continuous, и за мен на ръба значи да го товариш редовно на 600W и да нямаш мърдане за евентуални пикове, като на въпросните нови видеокарти.

Интел "печките" (без кавички) не знам какви тоци харчат, там може и да ти трябва 1000 вата, не знам :P . Новите процесори са на по-малки нанометри, по-ефективни, и след още някакво увеличаване на мощнсотите, мисля че след някоя година пак ще има "скок" надолу. Ако след 5г. се наложи, ще скоча на 1000W, пак казвам, какво толкова. Отсега не мога да гадая какви мощности ще ми трябват след 5 години, най-вероятно тогава ще искам 1000 вата минимум. Ако съм сигурен че 3-4г. напред 650В ще ми върши работа, закво да давам сега 60 лв отгоре, които НЯМА да ги ползвам дори близо?! Ако цената разликата беше под 10 лв, може би бих взел 850, но пак, в 90% от времето ще губя дори от КПД, защото в идле по-голямото захранване ще има по-ниско КПД, дори да е малко, при фиксирани (ниски) ватове.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, w00x said:

 

Ами, бях на ръба с 5 годишно 600W Gold захранване.

Как 450W е на ръба с 600W ПСУ? Иначе ако е старичко, капацитета му пада леко, а и 450W конумация при ИГРА ако е истинска (а не просто всичко на макс), си трябва повечко, още повече на 5 години. След още 5 години ще вземеш 1000W и това 850 ватово, за което си дал сега 300 лв, ще си остане далеч неизползвано до края :) .

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tedy said:

Как 450W е на ръба с 600W ПСУ? Иначе ако е старичко, капацитета му пада леко, а и 450W конумация при ИГРА ако е истинска (а не просто всичко на макс), си трябва повечко, още повече на 5 години. След още 5 години ще вземеш 1000W и това 850 ватово, за което си дал сега 300 лв, ще си остане далеч неизползвано до края :) .

 

Ти на 596W ли ще го броиш като работещо "на ръба"? Аз лично не се чувствам комфортно захранването ми да работи на над 70% от капацитета си. Имал съм проблеми, както написах.

С 6 хард диска, 7 вентилатора и още неща закачени на USB се покачва консумацията.

Спекулираш. Дай тогава да взимаме 80 Bronze захранвания, щото няма смисъл от Platinum и Titanium сертификациите.

Също забравяш, че ако захранването работи на по-ниско натоварване, се увеличава дългоживотът му.

Link to comment
Share on other sites

Именно де, в 90% от времето при мен (и масата хора) компютъра работи на 10-15% от капацитета на захранването! Това и 50 пъти да го повторя, явно няма кой да го осмисли. И не съм казал да се ползва на ръба и че 5 вата под 600W и вече е Ок. Но ако за 5 години ще го ползвам 2 минути на тази мощност, а 99.9% от времето ще е под 80% от капацитета,, а от тях 90% от времето ще е под 30%... да, не бих имал проблем.

Сертификациите са алабала, доказано многократно, и те не играят почти никаква директна роля в това колко е качествено едно захранване. Те показват някаква (в доста случаи изцяло лъжлива) степен КПД крива, която е над еди колко си %, нищо повече. Аз нямах проблем и с Bronze, но го смених с Голд (не съм търсил сертификацията, просто по стечение на обстоятелствата по-скъпите гледат да са с по-"голд" или други подобни думички в името за да продават) заради стабилизациите на напреженията.

Ти ако си измерил наистина, че компа ти харчи 450W (но не от контакта) компонентите, Ок, ти си решил, но аз ти казвам, че 650W щеше да ти е абс. достатъчно, още повече ако смениш тези стари печки с по-новите технологични процеси при ЦПУ и ГПУ, където както ти казах при мен с даже може би малко по-мощно видео и процесор, компа в игра ми харчи под 350W.

Надявам се поне този път да прочетеш внимателно всичко :) .

 

PS. Това не е опит да убеждавам някой да си купува нещо... не съм представител на никакви захранвания, просто се опитвам да аргументирам гледната си точка защо дори днес ако купувах, пак щях да взема 650W захранване по-хубаво, а не някой боклук, или да дам 50-60 лв отгоре за 850W. За моите нужди и близкобъдещи планове.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Ебаго, дай да си купуваме по 1000W захранвания, че да не ги товарим :D 

Тва ми звучи малко като: спри телевизора да си почине малко. 

Link to comment
Share on other sites

Ти може и да го ползваш на 10% през по-голяма част от времето, но хората, които пускат компютъра за да играят игри дори за 2 часа, доста се доближават до този 650W лимит.

 

Измерил съм го с UPS-а. Пише моментен разход.

По-новите процесори често харчат повече ток. В случая с Райзъните от графиката по-долу, няма разлика почти. 

 

8EoHQ2FvFBUWy3rwJ4SjfD-2520-80.png

 

i9 10 поколение - 193 Вата енергия само за процесора.

 

Разликата между 2080 и 1080 е 10W. 3080 обаче (по-новата, която трябва по твоята логика да е с по-нисък разход) е 50W отгоре.

 

index.php?ct=articles&action=file&id=693

 

Аз и предишните пъти съм прочел внимателно всичко. Ако изпитваш нуждата да ми обясняваш за пореден път, значи непрочелият не съм аз.

 

Аз не коментирам твоите нужди и решения. Аз коментирам изказването ти, което беше в зоната на генерализацията и като такова (генерализиращо) не беше правилно.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, w00x said:

 

Точно за това щях да питам, каква марка захранване да предпочета като "здравина и качество на изпълнението - но вече получих отговор.
Колебаех се между Corsair gold 750 или Be quiet, защото по най-първичната мярка за качество, теглото, Първото тежи 1700гр, а второто около 2000-2100гр и затова се спрях на второто.

От едно време си знам, че ако искаш захранването ти да изкара по-дълго време, трябва да му прибавиш минимум едни 200 вата над максималната консумация на машината, тоест, ако във гейминг употребяваш 500вата, ти трябва 700вата захранване.

- А как си засичаш разхода на всеки един компонент по време на игра?

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

Аз вярвам на това което виждам с очите си госини наред, и не само през упс-а, който лери на входа на захранването, а не реалната консумация. При 450 вата измерени (доколко да се вярва на упсите е отделен дълъг въпрос), рвално имаш около 400 вата.

Другото мисля го написах ясно. Генерализирам, че масата хора нямат и 500вата при абс всичко натоварено на макс. Който изчислява повече, ще си вземе подходящо захранване, това е ясно. 

С 2 думи, w00x, с тия 400 вата макс, които мислиш че товариш, 650 ватово захранване щеле да е абс достатъчно. Играеш ли по 7 часа на ден, или 5, всеки ден?

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ton4o said:

 

Точно за това щях да питам, каква марка захранване да предпочета като "здравина и качество на изпълнението - но вече получих отговор.
Колебаех се между Corsair gold 750 или Be quiet, защото по най-първичната мярка за качество, теглото, Първото тежи 1700гр, а второто около 2000-2100гр и затова се спрях на второто.

От едно време си знам, че ако искаш захранването ти да изкара по-дълго време, трябва да му прибавиш минимум едни 200 вата над максималната консумация на машината, тоест, ако във гейминг употребяваш 500вата, ти трябва 700вата захранване.

- А как си засичаш разхода на конфигурацията по време на игра?

 

Corsair, EVGA, Be Quiet, Seasonic. Всичко е различно от модел до модел. Не съм много запознат със спецификите. Когато търсех попаднах на тази много добра оферта и го взех. Захранването има много добри показатели и ревюта, просто е 400лв на редовна цена, затова ми беше извън бюджета. За 300лв не го мислих много. Фактът, че откакто съм го купил, вентилаторът не се е пускал, е само бонус.


UPS-ът ми показва моментен разход на закаченото оборудване.

 

8 minutes ago, tedy said:

Аз вярвам на това което виждам с очите си госини наред, и не само през упс-а, който лери на входа на захранването, а не реалната консумация. При 450 вата измерени (доколко да се вярва на упсите е отделен дълъг въпрос), рвално имаш около 400 вата.

Другото мисля го написах ясно. Генерализирам, че масата хора нямат и 500вата при абс всичко натоварено на макс. Който изчислява повече, ще си вземе подходящо захранване, това е ясно. 

 

Как замерваш тези 400W?

Link to comment
Share on other sites

Just now, w00x said:


UPS-ът ми показва моментен разход на закаченото оборудване.

 

Извинявай, зададох си необмислено въпроса, помислих си, че знаеш консумацията на всеки компонент поотделно.
-Вярно ли е, че акоимаш UPS, той гасял промените в електрическата мрежа и така пазел конфигурацията?
(сподели какъв ти е UPS-a, ако може)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ton4o said:

 

Извинявай, зададох си необмислено въпроса, помислих си, че знаеш консумацията на всеки компонент поотделно.
-Вярно ли е, че акоимаш UPS, той гасял промените в електрическата мрежа и така пазел конфигурацията?
(сподели какъв ти е UPS-a, ако може)

 

Консумацията можеш да видиш чрез MSI Afterburner, но тя е относителна.

 

Да, затова съм го купил. За да си изолирам системата от електрическата мрежа. Регулира и волтажите. И също така да имам ток, когато няма ток. :) 

Ето такъв UPS ползвам.

 

CyberPower CP900EPFCLCD

https://www.cyberpower.com/eu/en/product/sku/cp900epfclcd

Link to comment
Share on other sites

w00x, тоя упс... при 450 вата дето викаш ако е истина, го дават че издържа ~2 минути :) . Не дай си Боже да ти спре тока докато играеш :). При нови батерии при това.

За мощността, ти можеш да видиш колко дърпа захранването, с кпд-то. Едно 650 ватово захранване би гълтало над 700 вата от контакта при макс натоварване.

 

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, tedy said:

w00x, тоя упс... при 450 вата дето викаш ако е истина, го дават че издържа ~2 минути :) . Не дай си Боже да ти спре тока докато играеш :). При нови батерии при това.

За мощността, ти можеш да видиш колко дърпа захранването, с кпд-то. Едно 650 ватово захранване би гълтало над 700 вата от контакта при макс натоварване.

 

 

Спирал е.

1 минута издържа, когато играя. Толкова, колкото да изключи компютъра автоматично.
При нормално натоварване издържа 15 минути.

Link to comment
Share on other sites

Отново се забелязва колко важно е да спестиш 10-20 вата, пустите му стотинки.... :laughing1:
Точно пък за захранване никога никакъв компромис не правя. Топ марка, топ качество. Навремето моят Енермакс го платих към 250 лева. И до ден днешен командва машината, като доказано ме е спасявал от токови удари и не пука като китайска ламаринка. Това захранване работи 24/7 вече къмто 10 години. 

Link to comment
Share on other sites

1-2 минути... :д... аз като изключвам техниката, ми трябват поне 15 минути :lol:. И тва ако не правя нещо към момента, което да иска допълнително време за критично довършване, сейв и др.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tedy said:

1-2 минути... :д... аз като изключвам техниката, ми трябват поне 15 минути :lol:. И тва ако не правя нещо към момента, което да иска допълнително време за критично довършване, сейв и др.

 


Ти нали не играеш? :) 15 минути ще имаш и с този. Че и за 30 минути интернет ще остане след това. Последният път имах интернет около 1 час и си бях включил една 4W LED лампа в него, да ми свети.

 

Няма как да стане да дам 1000лв за UPS, за да мога да си играя игрички още 3-4 минути допълнително, когато спре тока.
Мен ме интересува да се тригърне шътдауна на Уиндоуса и компютърът да се изключи нормално.

Link to comment
Share on other sites

Също ми е любопитна една тема - видеокартите!

Защото преди година и нещо, карти, които струваха по 500лв, сега са по близо 2000лв, ако изобщо ги намериш!

Кога ще приключи тази криза с тях, има ли излаз да е скоро или така ще е занапред?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, w00x said:

Недостиг, криптовалути. Причините се трупат.
Дали ще приключи кризата никой не може да каже. Всички се надяваме да е скоро. :) 

 

Значи, ето за какво са изобретени криптовалутите - да увеличат продажбите на скъпите РС компоненти, защото, преди кризата им, мобилните смарт устройства задминаха по пазарен дял десктоп продуктите, нещо като глупостта с маските прочее предпазни средства, които преди ковид дивотията, струваха жълти стотинки, а по време на нея, кутия маски беше стигнала от 5лв до 150лв.

Link to comment
Share on other sites

w00x, то точно с него си на ръба, аз не бих бил спокоен изобщо.

Ако те хване в игра соирането, сокато усетиш, докато излезеш от играта... ще ти останат 1-2 минути, а една os особено ако има и пуснати програми, може нещо да позапецне, да има да сейвнеш някои неща (и примерно да им пишеш имена на файлове..), и е не само супер на ръба, ами отвъд него с огромна вероятност.

Но това е само вметка, защото ми стана странно да говориш за ръбове, а с упс-а да си направил такъв компромис. Батерията (щото май е само една) след година-две вече ще държи сигурно секунди ;).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...