Jump to content
BulForum.com

Общи въпроси за хардуер


Mockingbird

Recommended Posts

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

8 hours ago, chasti said:

@Godfather Защо? Ако са два идентични стика, какво е предимството на кит-а?

Защото по принцип е разумно човек да не си създава излишни главоболия, особено когато става въпрос за XMP на 3600MHz, пък за ръчно овърклокване да не говорим. Не, че е гарантирано да се случи някакъв проблем (макар и при 3600 на различни стикове вероятността за това да е доста висока), но какво ще стане ако наистина не можеш да ги подкараш в този профил? Никой търговец няма да ти подмени различни стикове, защото не тръгвали в XMP а директно ще те попита ти защо не си взе кит (да не говорим пък ако стиковете са от различни места).

Link to comment
Share on other sites

Така ето как изглеждат нещата след вашите съвети:

Професор Ryzen3600XT - четох, че били по-арни от тези без "Т"

Дънце

РАМ 

Общо 934 лева. Остават малко от хилядата, като продам старите железа и тъкмо ще взема на Ангел картата...:lol:

Какво ще речете сега? 

 

 

П.П. Тея хора са изперкали....не познават парите изобщо...Хвърлих едно око на видеокартите....нещо са изтрещЕли...Могат ли да ходят да се ш*бат някъде...Не помнят преди няколо години как ревяха като карпатски мечки че няма бизнес да ги еВа....

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

Цените на видеокартите са скандални... И най-тъпото е, че скъпите карти, които в момента са по 1700лв (ако успееш да се вредиш), след 2 години вече няма да са актуални и ще са по 600-700 втора ръка. И това ако имаш късмет, а не се случи като миналата година. Картите на Нвидиа от най-високия клас по 2400лв. Тази година същия клас карти по 1600, но значитлено по-бързи от старите... Тази карта за 2400лв (все още в гаранция) на момента става 1000 и то с голям късмет.

Link to comment
Share on other sites

Интересното е че и 3090-ките се продават. Вчера гледах как 6те налични в един магазин се изкупиха за няма и час.

За мен по-странно е колко скочиха цените на 60-ките. Преди за 450-600лв човек спокойно си взимаше 60-ка. Сега  са по 1000+ (превръщам от крони в левове, та малко на око го правя). Което е сериозна разлика. 70-ките и те скочиха сериозно. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

А как са цените на 20хх серията втора ръка в момента? Видя се че тази серия от към производителност е трагедия...  Трябва да започват да разпродават мощно докато са в гаранция.

Link to comment
Share on other sites

Чак пък "трагедия"...

Единствено, за което чат пат ги плюят, е леко по-високата цена, на която се появиха. 3ххх серията закономерно просто е (малко) по-мощна от 2xxx Super на малко по-нормални цени.

Повечето хора с 2xxx Super (като мен) смятат да си карат с тях докато вече изнемощеят с игрите, които се запоявяват след 2-3г. примерно. В момента в Бг сайтовете като погледнах, няма нищо, та докато 2ххх серията почне да се продава на безценица, ще има да почакате. Поне още няколко месеца 3ххх няма да има спокойно количества.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sasshko said:

А как са цените на 20хх серията втора ръка в момента? Видя се че тази серия от към производителност е трагедия...  Трябва да започват да разпродават мощно докато са в гаранция.

 

По-високи от тези на 30хх. Хората, които са купили втора ръка не искат да реализират такава загуба, каквато трябва да реализират ако искат да си продадат картите.

2080 Ti се продава за 1700-1800-2000лв втора ръка, защото нова е била 2700 преди година. 3080 е 1700лв нова в момента (ако имаше наличности).

Никой нормален човек няма да даде 1700лв за втора ръка 2080. И никой нормален човек няма да намали с 1700лв карта, която миналата година е купил за 2700лв, за да я вкара в реалната ѝ ценова граница и да я продаде.
Парадокс, от който губят единствено собствениците на 20хх, които искат да ъпгрейднат до 30хх.

Link to comment
Share on other sites

Точно - които "искат" да ъпгрейднат веднага до следващата серия. Такива имат много пари (особено ако са дали 2700 лв за 2080ти, нищо че му е била и сега е, доста овъркил). Другите са си купили за наполовината пари 2060-2070S, която също ги удовлетворява, и те ще загубят доста по-малко в абсолютна стойност, АКО решат да ги продават сега.

Поне още година-две напред не виждам коя игра (с 1-2 изключения) ще се опре примерно на 2070S дори при 1440p, дори ако трябва да се намалят настройките леееко под всичко на Ултра :) . Разликите, които аз видях визуално при сваляне от Ултра (на всичко) на High, или дори някои на Медиум, са изключително дребни, и не се отразяват на геймплея като изживяване. Поне за мен. Докато има 8GB видеопамет, почти всички игри ще вървят добре, а виждаме, че дори 3070 е с 8 VRAM (ако не се лъжа).

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, w00x said:

Веднага ти казвам игра.

Cyberpunk 2077 вече затормозява дори 3090, при това на FULL HD при това. Виж бенчмарковете.

А знаеш ли точно колко е разликата в цената между средна карта като 2070S примерно (и дори 3070), и тази 3090? :)

Аз ако съм готов за една игра да дам цената за 3090, вече отиваме в една съвсем друга плоскост на разговор.

Друга подобна игра е флайт симулатора на MS.

И както казах, има 1-2 (може и 3-4 да са айде) изключения. Игрите, които играя, съвсем спокойно ще се играят на 2070S, дори след 3г. да се налага да свалям на медиум-хай, при което почти няма да усетя разлика в картината. Ако човек постоянно чака най-добрата карта...., аз ще чакам примерно 3070S, която сигурно ще е доста по-добра от 3070, и сигурно по-добра от 3080. И ще излезе да кажем лятото... Или направо 4070.

Примерно фар край 5 ми върви с около 100-110 кадъра средно, всичко на ултра и 1440p, а аз и на 40 да ми вървеше, пак бих бил съвсем Ок, за мен всичко над 30 е играемо и не ми прави кой знае какво впечатление. С предната карта съм играл някои и на 20-25, вече почна да ми досажда, но с над 30 АЗ съм Ок. Някои хора не са Ок дори на 100 кадъра, тяхна си работа.

Освен на прага на излизането на дадена серия, в останалите случаи ако човек е купил нещо, нито трябва да съжалява, нито се е прецакал ако му е трябвало тогава да ъпгрейдне. А 3ххх още не е излязла реално, докато няма достатъчно наличности, а се видя, че поне началните имаха проблеми там с кондензатори, резистори кво беше, и трябваше да се тротват или да се следи с какви кондензатори партида взимаш... блях :) .

 

Мисълта ми е, че не е задължително хората с 2ххх да се смятат все за прецакани. Ми ок, да кажем че съм дал едно 100-тина лв над "реалната" цена, която може би за някои е трябвало да струват тези карти.., пазарът определя цените. Какво ми дреме, след като следващата серия се появява поне 1г. след моята карта, дори да е на малко по-нормална цена... 30ххS ще се появи малко по-късно, и също ще има подобни подмятания. За всеки влак си има пътници, и не всеки сменя карти през 1 година. 8 VRAM ще ми стигнат за бая време, рядко играя игри и без това, така че се виждам от този момент, минимум след 3г. изобщо да помисля дали ми трябва нещо по-добро. Да не казвам голяма дума де.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Ако някой е прецакан в някаква степен, това са тези които купиха карти в дните точно преди новите релийзи. 

Тези купили преди година и т.н.. няма как да се чувстват прецакани. 

А и реалността е, че 1060ти все още е сред най-популярните карти в стийм.

Иначе ги има новите карти, с малко желание/чакане, брат ми вече си получи evga 3080 xc3 ultrata, аз днес успях да поръчам gigabyte 3060ti gaming oc за единият десктоп вкъщи. Остава да ми попадне и 3070-ка но тя не е спешна.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

А знаеш ли точно колко е разликата в цената между средна карта като 2070S примерно (и дори 3070), и тази 3090? :)

Аз ако съм готов за една игра да дам цената за 3090, вече отиваме в една съвсем друга плоскост на разговор.

Друга подобна игра е флайт симулатора на MS.

И както казах, има 1-2 (може и 3-4 да са айде) изключения. Игрите, които играя, съвсем спокойно ще се играят на 2070S, дори след 3г. да се налага да свалям на медиум-хай, при което почти няма да усетя разлика в картината. Ако човек постоянно чака най-добрата карта...., аз ще чакам примерно 3070S, която сигурно ще е доста по-добра от 3070, и сигурно по-добра от 3080. И ще излезе да кажем лятото... Или направо 4070.

Примерно фар край 5 ми върви с около 100-110 кадъра средно, всичко на ултра и 1440p, а аз и на 40 да ми вървеше, пак бих бил съвсем Ок, за мен всичко над 30 е играемо и не ми прави кой знае какво впечатление. С предната карта съм играл някои и на 20-25, вече почна да ми досажда, но с над 30 АЗ съм Ок. Някои хора не са Ок дори на 100 кадъра, тяхна си работа.

Освен на прага на излизането на дадена серия, в останалите случаи ако човек е купил нещо, нито трябва да съжалява, нито се е прецакал ако му е трябвало тогава да ъпгрейдне. А 3ххх още не е излязла реално, докато няма достатъчно наличности, а се видя, че поне началните имаха проблеми там с кондензатори, резистори кво беше, и трябваше да се тротват или да се следи с какви кондензатори партида взимаш... блях :) .

 

Мисълта ми е, че не е задължително хората с 2ххх да се смятат все за прецакани. Ми ок, да кажем че съм дал едно 100-тина лв над "реалната" цена, която може би за някои е трябвало да струват тези карти.., пазарът определя цените. Какво ми дреме, след като следващата серия се появява поне 1г. след моята карта, дори да е на малко по-нормална цена... 30ххS ще се появи малко по-късно, и също ще има подобни подмятания. За всеки влак си има пътници, и не всеки сменя карти през 1 година. 8 VRAM ще ми стигнат за бая време, рядко играя игри и без това, така че се виждам от този момент, минимум след 3г. изобщо да помисля дали ми трябва нещо по-добро. Да не казвам голяма дума де.

 

Ама ти прие написаното от мен като лична атака май, а то не беше...

Щом има хора, които си продават 20хх в момента, значи има такива, които искат да ъпгрейдват. Тези хора са онези, които споменавам като "супер прецакани финансово", дори да са купили картите още при излизането им. Ако не им пукаше за парите, нямаше да им търсят по 1800-2000лв, а щяха да ги пуснат за 900-1000, колкото им е реалната цена, за да ги продадат и да им се махат от главата. Не ги пускат обаче, защото тогава губят 1700лв в сравнение с цената, която са платили преди едва година, а това си е сериозна разлика.

 

А разликата в цената я знам колко е. Аз коментирах това:

 

1 hour ago, tedy said:

Поне още година-две напред не виждам коя игра (с 1-2 изключения) ще се опре примерно на 2070S дори при 1440p, дори ако трябва да се намалят настройките леееко под всичко на Ултра :) . Разликите, които аз видях визуално при сваляне от Ултра (на всичко) на High, или дори някои на Медиум, са изключително дребни, и не се отразяват на геймплея като изживяване. Поне за мен. Докато има 8GB видеопамет, почти всички игри ще вървят добре, а виждаме, че дори 3070 е с 8 VRAM (ако не се лъжа).

 

И показвах, че дори в момента, докато 2070S е "сегашно поколение" (ако следваме твоята логика), има игри, които се опират. :) След година-две ще е още по-сериозно. Не е нужно дори да налучкваме, защото можем да използваме примери от миналото. Погледни как се представя 1070 на 1440p в модерните заглавия.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

аз ще чакам примерно 3070S, която сигурно ще е доста по-добра от 3070, и сигурно по-добра от 3080.

Това няма как да стане :)

Картата, която ще изкарат по всяка вероятност ще се казва 3070TI и ще се конкурира с AMD6800.

 

Последната им карта 3060TI се конкурира с 2080 Super, а следващите модели ще са 3050 и 3050TI, които ще заместят 2070 Super и 2080.

 

Иначе всеки преценява сам за себе си кога и какво да взима. То е почти ясно, че купиш ли нова карта, в близките месеци ще се обезцени и след време като продаваш ще си на загуба. Но го има и другото - от много чакане също няма полза, особено ако си решил да ъпгрейдваш.

Link to comment
Share on other sites

Хех, не съм го приел като лична атака, може би по-разпалено защитавах тезата си, че тези с 2ххх да не се имат за толкова прецакани, защото и от други места чета подобни неща. Ако човек е искал да ъпгрейдва примерно в началото или пролетта на тази година.. какво можеше да вземе по- към средна ръка към по-високо..

3ххх реално ще са достъпни за нормално купуване (и докато стабилизират партидите с "поправените" версии) сигурно след поне месец-два най-малко.

Винаги ще има хора, които да ъпгрейдват, вкл. от 2080ti, дори реално да нямат нужда ;) . Ако говорим за 4К играене и искат да са с топ карта просто за идеята или виждат разлика между 200 и 160 кадъра... тяхна работа, и освен за 4К редовно играене, хич не е оправдано подобен "скок".

Да, естествено че ще се опират някои тежки игри дори на топ картите в момента и следващите. Подобно на Crysis като излезе, и я играех с 20 кадъра - не ми пречеше много да се забавлявам, макар че след това съм я преигравал и на следващи карти. С повечето, огромното мнозинство игри няма да е такова сериозно положението. Който играе само такива най-тежки игри, ще дава по 2-3000 лв, че и 4000. Другите дето може в 0.1% от случаите да харесат такава игра и да я играят чат пат, дали си заслужава да дадат 4000 лв за топ карта, като примерно ще могат да я играят на 30-40 кадъра? Всеки си решава и зависи от претенциите.

 

Sothbiss, казах го просто за пример. Още никой не знае 100% какви ще са следващите серии и как ще решат да се конкурират, това беше без значение. Следваща серия ще има, и тя ще е по-мощна от сега идващата :) . И да, точно това имах предвид - много чакане винаги може да се оправдае със следваща серия карти. В началото като се появи дадена серия пък други ще ревнат, че цените още са високи и след няколко месеца ще поспаднат - да ама тогава вече ще сме на прага на следващата серия и пак трябва да се чака :) .

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, w00x said:

Веднага ти казвам игра.

Cyberpunk 2077 вече затормозява дори 3090, при това на FULL HD при това. Виж бенчмарковете.

Тук вече лекинко се извхърли май. Ако 3090 се затормозява на 1080p, с какви карти тогава ще трябва да се играе шибаната игра, след като това е връхта на графичната мощ в момента?  :lol:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Godfather said:

Тук вече лекинко се извхърли май. Ако 3090 се затормозява на 1080p, с какви карти тогава ще трябва да се играе шибаната игра, след като това е връхта на графичната мощ в момента?  :lol:

 

Ами, ти ми кажи.

 

Cyberpunk-2077-PC-Performance-Benchmarks

 

Затормозява не е точната дума, наистина, но и не бих нарекъл 61 FPS с включен Ray Tracing нещо впечатляващо. :) Все пак говорим за 60FPS на карта за 3000лв.

 

Като го сложим на 1440п, нещата направо спират. 40FPS. 85FPS с изключен Ray Tracing, но изключения Ray Tracing не се вписва особено в дефиницията на "Ultra", която по подразбиране означава "Всичко пуснато и набузено на максимум". :) 

 

Cyberpunk-2077-PC-Performance-Benchmarks

 

Cyberpunk-2077-PC-Performance-Benchmarks

 

Cyberpunk-2077-PC-Performance-Benchmarks

Link to comment
Share on other sites

Тия тестове с ритейл версията на играта ли са или с нещо доста предварително? То флайт симулатора на Микромек не тормози толкова. Ако ритейл версията наистина е такава, познай кой ще си я купи. Аз няма да съм със сигурност. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Версията им имала някакъв DRM който няма да го има при релийзнатата игра, и се очаква 0-day patch, който уж ще подобри положението, и нови драйвери се чакат..  

Link to comment
Share on other sites

При ниски резолюции процесора играе доста по-голяма роля.

И к'ва е тая игра ве... надали някога бих я играл :) .

Колкото до рей трейсинга.. пробвах го в няколко игри, в повечето почти нямаше разлика в картината, иначе изобщо не съм преревал за тази екстра аз лично, качеството на картината е важно, но също толкова важно е самата игра, геймплея, историята.., така че хич не ми трябва RT, отделно с него пада FPS, така че..

DLSS може да е примамливо, но за момента май не е още добре изчистено и май малко игри работят с него. Стига една игра да върви добре (разбирай 35-40+ fps) на поне медиум-хай на 1440p, за мен е достатъчно. Ако падне под 30, тогава бих се замислил за нова карта.

Дето се вика, няма игра на света, която ме накара да дам толкова много пари за видеокарта, 2000+ и нагоре. То и 1500 не бих дал, тази година беше вече наложително и по други поводи да сменя 2ГБ-овата карта така или иначе. 8ГБ ще стигнат доста занапред, не само за игрите. Поне за мен.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Имам една MicroSD карта, която е 8GB. Наложи се форматиране и единствената опция беше формат с размер 512MB?!?! Има ли начин да си я възстановя с пълния ѝ капацитет от 8GB?

Link to comment
Share on other sites

Да. Не съм в къщи, но ми се върти че sandisk имат софтуер за оправяне на капацитета. Често се случва карта да се обърка при някое форматиране, инсталиране на нещо.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...