Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

w00x, в MIUI доста търсех подобна функция Doze, но няма - има си негови си battery saver шитни, всичко до крак де що съм видял съм изключил, а 10-тината апп-а, които трябва винаги да са на линия, съм ги включил навсякъде където може, и съм ги изключил от всякакви 'оптимизации'. Не бих инсталирал още приложения, защото нещата си работят и работеха до оня ден.

 

Герасим, мерси, и от други хора чувам за подобни проблеми с най-различни телефони и марки, което ме е опазило досега да не чупя телефона в стената, защото не само MIUI, но тази чума с "пазенето" на батериите е обхванала всички до степен да мисля, че е някаква конспирация против безплатните разговори, защото операторите нещо много губят - аз лично имам план с много малко минути за зор заман, 95% от разговорите минават през voip, поне 2-3000 минути на месец. Даже бях пуснал PBX у дома и го ползвах с Zoiper, и работеше най-надеждно, но минах уж на whatsapp защото също беше стабилно, особено като смених телефона.

Heartbeat-a е немислим за неща като IM, където това е същината, да се получават в рамките на секунди, иначе смисъл нулев, то си има email за другото. Да не говорим при аудио разговорите - това е хептен неизползваемо ако не звънне веднага.

Както и да е, ще видим, ще го следя още няколко дни да видим. Не изключвам и друг проблем, а не да е в кулбокс, примерно някакви кешове ли знам ли..

 

Doze не е опция. Функция на операционната система е и няма как да се изключи. Само можеш да добавиш приложения, които не се влияят.

Не мога да ти кажа къде се намира на MIUI, не мога да намеря и в интернет, за да ти покажа. На моя телефон е в настройките за батерията, където е графиката - IGNORE OPTIMIZATIONS.

 

Останалото са конспиративни теории, като се има предвид, че аз никога съм нямал проблем. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Doze не е опция. Функция на операционната система е и няма как да се изключи. Само можеш да добавиш приложения, които не се влияят.

Не мога да ти кажа къде се намира на MIUI, не мога да намеря и в интернет, за да ти покажа. На моя телефон е в настройките за батерията, където е графиката - IGNORE OPTIMIZATIONS.

 

Останалото са конспиративни теории, като се има предвид, че аз никога съм нямал проблем. :)

Е, ти вероятно не си с xiaomi, и с по-'AOSP' андроид. Знам какво е Doze, като взех телефона доста се бях разчел покрай главоболията с miui. Въпроса е, че при miui доста неща са къстъмизирани от тях, няма достъп до Doze изключения, вместо Дозе xiaomi ползват свои подобия на функцията, сумати места с battery saver настройки. И при някои  версии Doze в самия андроид било включено, в други не.

То и аз до оня ден нямах проблеми, след като бях настроил всичко в miui. Покрай това научих и за разни функции на андроид, които отговарят за alarm manager-a, дали даден апп да бъде събиждан в точно зададен от него час, или да разчита на т.нар. heartbeat. По мои оплаквания от AquaMail, авторът промени част от кода си, и проверява дали телефона е xiaomi и ползва Exact- методи за scheduled check (който го ползва).

Както и да е, вътрешно леко се надявам проблемът да е в кулбокс, а не в телефона ми :) . Че ми беше писнало от това miui и супер разхвърляните му настройки.

Link to comment
Share on other sites

В описанието на моето приложение пише, че  It avoids the tcp connection timeout that can occurs on some wifi routers or on some mobile carriers. Може би наистина кулбох (съзнателно или безидейно) са сложили неподходяща настройка за полуотворени ТСР връзки или нещо от тоя сорт, знам ли.

 

Ако искаш пробвай това https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chocoedge.gcm

Link to comment
Share on other sites

tedy така както си описал проблема, имам съмнения в рутера ти. Знам, че използваш един, но все пак с различни правила. Пробвай с друг. Вероятно е нещо в настройките. Както и да го мисля, не виждам как може да е в cooolbox проблема.
Link to comment
Share on other sites

tedy така както си описал проблема, имам съмнения в рутера ти. Знам, че използваш един, но все пак с различни правила. Пробвай с друг. Вероятно е нещо в настройките. Както и да го мисля, не виждам как може да е в cooolbox проблема.

Хич не ми се иска да е проблем, който няма отстраняване. Имам 5 месинджъра с аудио възможности, вкл. hangouts.

Вчера даже инсталирах предложението на Герасим, дето периодично хъртбийтва GCM-ите през 5 минути. Тази сутрин след час и половина idle, първия опит отново неуспешен - има няма 30-40 пъти ме прозвъняваха по всички възможни месинджъри в продължение на 15 минути, телефона мъртвец! Явно програмата не върши нищо в случая.

Ползвам рутер микротик, и отделен AP (понеже wifi-то на микротика се доказа проблематично с разни телефони, и не само). Така е от 3-4 месеца поне. Отделно както казах, при нашите е същото положението (работещо), там е Близу с рутер 841N. И при мен със същите рутер+АП е работещо, само като пренасоча телефона да минава през Langame. Допреди около седмица и през кулбокс си работеше всичко, а не съм пипал настройки и по рутерите, и по телефона, от месеци.

Последното ще е да рестартирам медиата. Ако не се оправи, тези месинджъри са прекалено критични за мен, за да оставя така положението. По-критични от гигабитови скорости и т.н. За толкова месеци видях, че повече от 100 мбит ми "трябват" единствено за някой торент колкото да видя числата в програмата, и дотам. При 3 други доставчика няма проблеми - Лангейм, мобилен на мтел, и Близу. Вече 4 дена ми писна да губя време.

 

Колкото до това дали може да е в доставчика проблема - нагоре някой спомена за възможни проблеми с конекциите. При пъш е възможно да има по-особени поведения на конекциите с gcm. Или проблеми при връзка с тях, Или.... сещаш се, много неща може да са, а и след 4 дена експерименти, не ми остана друго обяснение.

 

Иначе съм доволен, не мога да се кривя, особено външния до US, правя едни бекъпи там, и 10-11МБ/с до сървър там стана вече критична нужда почти.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Що не пуснеш Wi-Fi на CPE на Кулбокс, да се закачи директно за него телефона и тогава да пробваш. netrootbg може да се окаже прав.

Но 99% ще ти смени IP-то!

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Що не пуснеш Wi-Fi на CPE на Кулбокс, да се закачи директно за него телефона и тогава да пробваш. netrootbg може да се окаже прав.

Но 99% ще ти смени IP-то!

ЦПЕ-то е само конвертор, нямам телевизия, само интернет. И няма wifi.

Един познат ме светна, че най-вероятно е от медиа конвертора. Той е имал немалки главоболия (така да го кажем) от подобен характер, които никога не би се сетил, че може да са от конвертора. Даже са му слагали дефектен, и ги е викал 2-3 пъти общо. И от адаптера можело да е.

Ще изчакам и ще си ползвам телефона на лангейм, и ще чакам по-сериозен проблем с медиата, за да съм сигурен дали е от нея, защото така не мога да ги викам за нещо, което все пак има малък шанс да е от нещо друго.

Link to comment
Share on other sites

Вече започвам да се притеснявам толкова постове да занимавам с моя проблем.

Пинг забравих да пробвам, но надали се разкача - при другия доставчик през същия рутер+AP, проблеми няма.

За медията - и аз така мислех, но тоя познат не е единствен, от който съм чувал за подобни проблеми от медиа конвертор и/или адаптор.

Засега вече нямам нерви и го оставям на лангейм докато се успокоя или медиата не прояви по-видим проблем.

Ще пиша когато (ако) се разреши/намери проблема.

Link to comment
Share on other sites

...Допреди около седмица и през кулбокс си работеше всичко, а не съм пипал настройки и по рутерите, и по телефона, от месеци...

 

Дали не е заради промените направени преди малко повече от седмица?

Покрай отпадането на ограниченията на скоростта на ъплоуд към Google...

Доколкото знам, доста обмисляха как точно да направят промените, та може и да се е появило "нещо", което не трябва да е точно така.

 

Иначе съм доволен, не мога да се кривя, особено външния до US, правя едни бекъпи там, и 10-11МБ/с до сървър там стана вече критична нужда почти.

Към GoogleDrive и Cloud вече е доста по-бързо и за домашните потребители.

Link to comment
Share on other sites

Не знам, току що пробвах да кача нещо в google drive, отново 90 и няколко мегабита в секунда ми е скоростта. Вероятно повече от 100 мбит е само за тия дето плащат за над 15ГБ място.

Иначе всичко е възможно, днес пак откакто минах на другия доставчик, няма проблеми със звъненето и ми звъни и вдигам на обажданията навреме. Засега закрепих за няколко дни докато се поуспокоя, и ще видим после.

 

P.S. Към pCloud си е както преди - от 15 до 20 МБ/с, даже по някаква причина безплатния акаунт от 10 е станал 11ГБ.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

... Вероятно повече от 100 мбит е само за тия дето плащат за над 15ГБ място....

Не това е причината. Направих проверка и просто пак сме на изходна позиция - 100 Mb/s ъплоуд към GoogleDrive.

Явно "трайното разрешаване" е било от ден до пладне

 

@plameni, колегите ни предприеха действия за трайно разрешаване на въпроса. Би следвало всичко да е наред.

Ами не е наред, @Tony_!

Намерете начин да си оправите услугата, защото нарушавате параметрите на договора.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Ъплоуда извън страната нали си го плащат доставчиците, не е въпрос само на претоварване на техниката.

Това по какъв повод?
Link to comment
Share on other sites

Въпросът ми беше по какъв повод се коментира ъплоуд извън страната. И за какво претоварване става дума, след като tedy каза, че скоростта му към Щатите е ок.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Да, външния ми е доста важен, в случая оттам по FTP се точат неголеми бекъпи към мен (демек даунлоуд за мен), с около 11МБ/с последно като гледах. Колегата от US даже има по-слаба връзка към тези сървъри :) .

 

Иначе да споделя, че човек от Кулбокс се свърза с мен следобеда да пробвам пак, явно нещо са барнали, оттогава вече 3 пъти телефона звъни като невидял, даже по-пъргаво почва да звъни отпреди :) (обикновено докато почне да звъни реално при потърсване, минаваха 2-3-4 секунди) . Оставях го по над 1 час на масата в покой. Още съм в предпазливо очакване дали ще се задържи положението, ще го следя още ден-два докато позабравя за проблема. Предполагам, че няма да се разбере какво е било, дали конфигурационна промяна или нещо друго.

 

Колкото до гугъл драйв, ако имат локални сървъри в Бг, наистина се очаква като че ли по-висока скорост. Но то май би трябвало да зависи и от тях, дали предлагат гигабитови скорости за "хората".

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Както неведнъж съм споменавал, аз съм прост инженер (доста често изключително прост) и като такъв, разсъждавам съвсем простичко:

1. Опитно съм установил и показал IP адреси, които физически се намират в България и през които минава трафик за GoogleDrive;

2. В параметрите на услугата, за която съм сключил договор пише: "Българска интернет скорост upload - 1 Gbps

3. traceroute към въпросните адреси (напр. 216.58.208.97) обаче, показва маршрут през Interoute, т.е. международен трафик

 1  192.168.1.1 (192.168.1.1)  0.488 ms  0.302 ms  0.228 ms
 2  94.155.94.252 (94.155.94.252)  2.840 ms  4.331 ms  2.989 ms
 3  194.183.113.169 (194.183.113.169)  3.104 ms  2.914 ms  2.834 ms
 4  194.150.50.194 (194.150.50.194)  2.947 ms  2.899 ms  2.827 ms
 5  108.170.250.177 (108.170.250.177)  2.863 ms
    108.170.250.161 (108.170.250.161)  2.958 ms  2.916 ms
 6  216.239.54.11 (216.239.54.11)  2.984 ms  2.966 ms
    216.239.54.9 (216.239.54.9)  2.966 ms
 7  sof01s11-in-f1.1e100.net (216.58.208.97)  2.933 ms  2.880 ms  2.809 ms
4. Логично, щом трафика е оценен (неизвестно защо) като международен, скоростта на трафика към въпросните адреси е ограничена на 100 Mbps;

 

От друга страна:

1. от 2009-а Cooolbox (тогава ITD Network) са участник в BG peering-а, като от ноември 2014-а, връзката е 20 Gbps

2. Google са участник в BG peering-а от 2013-а, като от март 2015-а, връзката е 40 Gbps

3. Логично, traceroute към публичните DNS-и на Google показва маршрут през google.bix.bg

 1  192.168.1.1 (192.168.1.1)  0.445 ms  0.297 ms  0.985 ms
 2  94.155.94.252 (94.155.94.252)  3.021 ms  2.989 ms  2.866 ms
 3  212.116.133.21 (212.116.133.21)  3.954 ms  3.047 ms  2.947 ms
 4  google-b.bix.bg (193.169.198.81)  3.123 ms  3.059 ms  3.017 ms
 5  108.170.250.177 (108.170.250.177)  3.183 ms
    108.170.250.161 (108.170.250.161)  3.153 ms  3.145 ms
 6  216.239.58.203 (216.239.58.203)  3.170 ms  3.130 ms
    108.177.3.173 (108.177.3.173)  3.461 ms
 7  google-public-dns-a.google.com (8.8.8.8)  3.095 ms  3.078 ms  3.010 ms
4. traceroute към "международния" адрес (216.58.208.97) от Looking Glass на BiX, показва директен маршрут през google-b.bix.bg

 1  google-b.bix.bg (193.169.198.81)  0.578 ms  0.549 ms  0.521 ms
 2  108.170.250.161 (108.170.250.161)  0.654 ms 108.170.250.177 (108.170.250.177)  0.616 ms 108.170.250.161 (108.170.250.161)  0.717 ms
 3  216.239.54.9 (216.239.54.9)  0.595 ms  0.593 ms 216.239.54.11 (216.239.54.11)  0.665 ms
 4  sof01s11-in-f1.1e100.net (216.58.208.97)  0.599 ms  0.605 ms  0.584 ms
И напълно логично, следва въпросът:

За чий ... трафикът към GoogleDrive се прекарва през Interoute, а не през пиъринга?

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Съвсем встрани от това, което казваш, и което вероятно кулбокс има какво да оправят около него, само да дам пример с хостинг в ns1.bg, където имам акаунт.

Те нали са в България, но пък ъплоудвам към тях (и свалям) с 100Mbps. Искам да кажа, че в случая отсрещната страна като предлага до 100 мбит свързаност, дори да е на съседната улица примерно, няма как кулбокс да постигне 1Gbps дотам. Само като страничен пример, че не може навсякъде човек да има 1Gbps само защото в договора пише тази цифра.

В същото време суперхостинг предлага такава, и там качвам с 100МБ/с по FTP.

Всичко това само като вметка, иначе за ГДрайв.... честно казано мен лично и 100Мбпс ми стигат принципно, защото доста рядко ползвам клауди, само за бекъпи - ФУЛЛ са качени, след това са само малките инкрементални/диференциални. Но все пак за моето ползване по-важен ми е външния. Не че бих отказал 200-300 мбит към клауд. То реално сега над 100 единствено вдигам на торенти май, другаде почти няма къде, освен в pCloud и суперхостинг, където пък е все тая (за shared hosting).

Link to comment
Share on other sites

Е нали преди десет дена, когато бяха "отпушили тръбата", показах как се качват 2.8 GB в GoogleDrive за около минута...

 

Coool_Box_20170605_01_upload_speed.png

Едно е "технологични ограничения", а съвсем друго "лимитирана връзка".

Limited_upload_speed.png

Link to comment
Share on other sites

Аз затова в поста си няколко пъти споменах, че нямам предвид гдрайв, а принципно говорех. Видял съм, че имаше назад пост с 300-400мбит към гдрайв.

Link to comment
Share on other sites

На мен ми е интересно какво е "пипнато" по услугата на tedy, за да се оправи проблемът му и защо преди това е "пипано", че да се случи такъв проблем? И ако не беше tedy, който има алтернативни доставчици, кога щеше да се разбере за този проблем и колко абоната е засегнал?!

Отделно очаквам и аз отговор на въпроса защо първо се отпушва Google, после пак нещо се "случва".

Link to comment
Share on other sites

Аз лично не обвинявам кулбокс за това (макар още да нямам идея дали е нещо от самосебе си оправено или са барнали), защото подобни неща са ми се случвали и с други доставчици. Примерно беше спрял Windows-a да си сверява дата/час по интернет, това го забелязах около 2 седмици след като се е появил проблема като видях часа доста напреднал по едно време. Сменях NTP сървъри, слагах програми... Оказало се някакъв конфиг. проблем с NTP в доставчика.

Случват се такива неща, лошото е че понякога трудно се хващат или след време, и може повечето хора или да не ги забележат, или да обвинят устройствата/OS-а си, и през това време се търпят някакви неудобства. Но най-важното е да се разбере къде е проблема, а най-често това е свързано с доста експерименти и време. Това важи не само за ISP, а и за хардуер и т.н.

Ако нямах друг доставчик, вероятно щях да сменям рутери, настройки, щях да обвиня телефона, евентуално да го разкарам/продам, или рискувам да флашвам ромове..., или да сменя доставчик като крайна мярка. Но, какво да се прави, случва се. В този смисъл телефон надали щях да сменям, защото проблемите, които съм имал с MIUI и ровенето покрай тях, ме срещна с най-различни и многобройни мнения за подобни проблеми и с най-скъпи телефони, самсунги, хуавеи и т.н. да не говорим за сонита с WMobile и др.

Link to comment
Share on other sites

Ако нямах друг доставчик, вероятно щях да сменям рутери, настройки, щях да обвиня телефона, евентуално да го разкарам/продам, или рискувам да флашвам ромове...

Именно. И то виж колко относително грамотни хора казаха, че "няма как да е в кулбокс проблема". Все пак похвално, че са се хванали да намерят решение, много други доставчици (особено от големите) нищо нямаше да направят.

Link to comment
Share on other sites

От всички писания дотук разбрах, че 1гбит ту има, ту няма към GoogleDrive.

Въпросът ми е:

Към кого/къде има 1гбит скорост?

И още един въпрос търси логично обяснение:

Не е ли трик рекламираната скорост, защото виждайки трейсрут-а по-горе, явно има начин да се направи така, че БГ пиъринга всъщност да се заобиколи, с което съзнателно се ограничава скоростта до 100 мегабита, демек - плащаш за 1 гбит, а ползваш 100 мегабита. По тази логика спокойно може да се взимат пари за 1 терабит примерно, а реално да са 100 мегабита.

Ще помоля от Кулбокс да уточнят (да постнат един списък с поне 10-20 дестинации от БГ, Европа и САЩ) къде рекламираната скорост от 1 гбит е РЕАЛНО достижима (поне 80% от нея). 

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...