Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

От всички писания дотук разбрах, че 1гбит ту има, ту няма към GoogleDrive.

Въпросът ми е:

Към кого/къде има 1гбит скорост?

И още един въпрос търси логично обяснение:

Не е ли трик рекламираната скорост, защото виждайки трейсрут-а по-горе, явно има начин да се направи така, че БГ пиъринга всъщност да се заобиколи, с което съзнателно се ограничава скоростта до 100 мегабита, демек - плащаш за 1 гбит, а ползваш 100 мегабита.

Не мисля. Предполагам външния трафик е доста по-скъп, и да заобикалят локален трафик през през външен, ми се струва нелепо. Сигурно има някаква технологична причина, вместо политическа.

 

За гигабита - ми за България. Но ако даден сървър или пиър няма гигабит, как да постигнеш подобна скорост... Примерно трансфер на файл към приятел, който не е на кулбокс. Много ясно.

Затова в повечето случаи за да качиш над 100 мбит, се налагат паралелни връзки, най-често с торенти. Или когато от другата страна стои пак кулбокс.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

За гигабита - ми за България. Но ако даден сървър или пиър няма гигабит, как да постигнеш подобна скорост... Примерно трансфер на файл към приятел, който не е на кулбокс. Много ясно.

Затова в повечето случаи за да качиш над 100 мбит, се налагат паралелни връзки, най-често с торенти. Или когато от другата страна стои пак кулбокс.

 

Този частен случай (с приятел от България) - ОК, но той само доказва, че 1 гбит е някакъв идеален случай за който плащаш и реално не ползваш.

По тази причина аз поисках в горният ми пост да се даде списък на обществено достъпни сървъри при които изобщо е възможно да се осъществи скоростта за която клиента плаща. Клиента не плаща за реклама и за някакви имагинерни величини, нали така?

 

едит:

Паралелните връзки не са гаранция за 1 гигабит, а и те отиват към частният случай също, при това изключително рядък.

Няма ъплоудър, който да не ограничава ъплоуда си (по разбираеми причини).

Да вземем масовият случай:

Сваляш блурей диск, който се сийдва от 100 сийдъра и те всички са на линия (идеалния случай, който почти не съществува, но все пак). Всеки сийдър е ограничил ъплоуда до 2 мегабита средно (защото той сийдва още поне 10 неща). Значи 200 мбита е едно добро постижение, но това не е 1 гбит.

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Напротив, плаща :) . Навсякъде. Повечето сървъри, от които човек зарежда уеб сайтове, са ограничени на 100 мбит свързаност, освен ако доставчика или хостинга не е изрично гигабитов (примерно суперхостинг). Така че според мен примерно всички сайтове, хостнати на Superhosting, са достъпни гигабитово.

Спеедтест показва 5-600 мбит и към западна Европа, но предполагам и там повечето реални сървъри, от които черпиш съдържание, са ограничени на 100 мбит, да не говорим ако клиентите са от чужбина, а там скоростите са по-зле.

Мога да кача нещо на суперхостинг да се пробва, току що пробвах, качвах с 70МБ/с, свалянето през браузъра също е над 30МБ/с.

 

Преди клиентът е плащал същата сума за 100 мбит, сега за 1Гбит. Явно в даден момент за ISP се е оказало по-добре и по-лесно просто всичко да е 1 гбит, предполагам е по-лесно управлението на една тарифа, без ограничение на иначе гигабитовата инфраструктура.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Напротив, плаща :) . Навсякъде. Повечето сървъри, от които човек зарежда уеб сайтове, са ограничени на 100 мбит свързаност, освен ако доставчика или хостинга не е изрично гигабитов (примерно суперхостинг). Така че според мен примерно всички сайтове, хостнати на Superhosting, са достъпни гигабитово.

Спеедтест показва 5-600 мбит и към западна Европа, но предполагам и там повечето реални сървъри, от които черпиш съдържание, са ограничени на 100 мбит, да не говорим ако клиентите са от чужбина, а там скоростите са по-зле.

Мога да кача нещо на суперхостинг да се пробва, току що пробвах, качвах с 70МБ/с, свалянето през браузъра също е над 30МБ/с.

 

Говорим за едно и също нещо.

Защо тогава Кулбокс не намалят цените за услугата до реалната такава - 100 мегабита, а тези които имат специфични нужди и реално могат да ползват 1 гбит да си плащат за него.

 

Преди клиентът е плащал същата сума за 100 мбит, сега за 1Гбит. Явно в даден момент за ISP се е оказало по-добре и по-лесно просто всичко да е 1 гбит, предполагам е по-лесно управлението на една тарифа, без ограничение на иначе гигабитовата инфраструктура.

 

Цените за 100 мбита изобщо не бяха такива.

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Е, не знам, вътрешна си политика, базирана вероятно на технологични фактори. Реално преди 25 лв струваше 100 мбита, сега същите пари за 1 Гбит. Предполагам трябва да е по-добре :) . Защо и какво, тяхно решение, а доставчици за 100 мбит бол. Булсат за 16 лв дават 100 мбит навсякъде, и съм чувал, че нета е перфектен.

А и хората по принцип избиарт кулбокс, ако по някаква причина могат и им трябва да ползват над-100-мбит скорости. Примерно правят бекъпи от гигабитови източници, или нещо такова. Други ги избират заради стабилността и тръпката да видят ггбит скорости, и т.н. Докато хората плащат за това, всеки има право да иска тези пари - пазарна икономика и конкуренция :) . И както често се казва - законно ако е, и ако им отърва на хората, ползват, ако не, поне в тази сфера има конкуренция. Дадена фирма/доставчик може да слуша (и трябва) потребителите за доста неща, особено свързани с проблеми, но предполагам има някои неща по бизнес логиката, която те сами решават, и могат само да си правят бъдещи планове на база мнението на потребителите, но не и да ги коментират ако решат това.

 

Цените за 100 мбита изобщо не бяха такива.

 

Е как, за интернет пак беше 25 лв дълго време преди да влезе ггбит-а. Мен телевизия никога не ме е интересувала (пълна боза е всичко), затова само за интернет говоря.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

...да заобикалят локален трафик през през външен, ми се струва нелепо. Сигурно има някаква технологична причина, вместо политическа.

 

Причината е технологична и е очевидна.

Адресите, които съм установил, че физически са локирани в България, са в диапазони по-малки от клас C и е необходима ръчна настройка за рутирането им. При това трябва предварително да знаеш точно кои са.

 

Проблемът е, защо след като веднъж е показано, казано и направено, отново се връщаме на изходна позиция.

Трябва ли непрекъснато "да се следиме, за да се хванеме"?

Link to comment
Share on other sites

biodesign, имат една тарифа, а защо нямат 2-3-4 тарифи, вероятно са обяснявали, вероятно не, но да търсим обяснение, ми се струва странно и излишно, специално за това. По-точно да ги виним за това.

 

plameni, да, съгласявам се с теб, че това вече е нещо, за което може да се търси обяснение, щом като си сигурен, че сървърите са в България И позволяват (вкл. към момента) 101+Мбит/с. :)

P.S. Всъщност суперхостинг явно имат ограничение при сваляне през www, видях по-точно, около 18-20МБ/с свалям файла през сайта, докато през FTP се качваше с около 70. Имах лек проблем с един адд-он в новия FF, който махнах и вече показва точно (download panel tweaks).

P.S.2. Хм, май е от FF, през хром-базиран браузър постигнах над 500 мбит при сваляне.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

1. 350-360 Mbps ъплоуд (в момента), при една "нишка", през фирмения гигабитов интернет към Cooolbox.

2. Че сървърите са в България, се доказва с елементарни познания по физика:

Дори да предположим, че "пинг" пакетите се движат със скоростта на светлината (идеален случай), това са най-кратките времена за отговор, които можем да получим при съответните разстояния:

 

10 km -> 0,067 ms

100 km -> 0,67 ms

1,000 km -> 6,7 ms

10,000 km -> 67 ms

 

- Установил съм, че при трансфер към/от GoogleDrive, трафикът е свързан с някои от адресите в онези списъци.

- Пинг към такъв адрес от Looking Glass на BIX дава следните времена:

 

PING 216.58.208.97 (216.58.208.97) 56(84) bytes of data.

64 bytes from 216.58.208.97: icmp_seq=1 ttl=60 time=0.578 ms

64 bytes from 216.58.208.97: icmp_seq=2 ttl=60 time=0.407 ms

64 bytes from 216.58.208.97: icmp_seq=3 ttl=60 time=0.431 ms

 

--- 216.58.208.97 ping statistics ---

3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2002ms

rtt min/avg/max/mdev = 0.407/0.472/0.578/0.075 ms

 

Дори да пренебрегнем загубите на времена в техниката, при пинг под половин милисекудна, пак излиза, че сървърите, към които се свързвам, са нейде из Софийската околия.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

btw, когато човек реши да направи бекъп на домашния си NAS и качи 1.5 TB, тогава се усеща колко малко са тези 100 Mbps ъплоуд.

 

Google_Drive_Archive_2017.06.17.png

Link to comment
Share on other sites

До "оня" ден всички бахме на 100 и надолу Мбита, как сме се справяли :D ....

За терабайтите бекъпи, са измислили инкременталните архиви.

Съзнавам, че това което казвам, е повече към шеговития тон. Ако човек му се даде ггбит, вече свиква да си преустрои начина на ползване, разчита да трансферира все по-големи неща и т.н.

 

А сигурно ли е, че ГДрайв не ограничават самите те понякога скоростите на ъплоуд? Дори през даден маршрут. Какво наистина спира кулбокс да даде нормална скорост като към всичко в бг пиръгинга?! За какво са нужни тези заобикаляния, да не би гугъл нещо да имат подобна политика и оттам да идва "проблема"..

Link to comment
Share on other sites

За терабайтите бекъпи, са измислили инкременталните архиви.

 

Мхм... Ама нали поне веднъж трябва да го качиш целия на един път.

Онова "11 Versions" нали показва, че архивът е инкрементален.

 

А сигурно ли е, че ГДрайв не ограничават самите те понякога скоростите на ъплоуд? Дори през даден маршрут.

Сигурно е, защото и през фирмения (неограничен) интернет, маршрутът е през Interoute:

traceroute to 216.58.208.97 (216.58.208.97), 18 hops max, 40 byte packets
1 94.155.94.252 (94.155.94.252) 2.727 ms 2.748 ms 2.608 ms
2 194.183.113.169 (194.183.113.169) 2.828 ms 2.709 ms 2.735 ms
3 194.150.50.194 (194.150.50.194) 2.737 ms 2.718 ms 2.736 ms
4 108.170.250.161 (108.170.250.161) 2.740 ms
108.170.250.177 (108.170.250.177) 2.717 ms
108.170.250.161 (108.170.250.161) 2.846 ms
5 216.239.54.11 (216.239.54.11) 2.719 ms
216.239.54.9 (216.239.54.9) 2.718 ms
216.239.54.11 (216.239.54.11) 2.718 ms
6 sof01s11-in-f1.1e100.net (216.58.208.97) 2.721 ms 2.702 ms 2.747 ms
 

Какво наистина спира кулбокс да даде нормална скорост като към всичко в бг пиръгинга?! За какво са нужни тези заобикаляния, да не би гугъл нещо да имат подобна политика и оттам да идва "проблема"..

Не ми се гадае вече, а и не съм специалист в тази област.

Да си измислят решението, при това дълготрайно.

 

До "оня" ден всички бахме на 100 и надолу Мбита, как сме се справяли :D ....

Да не подхващаме темата за "Едно време...", че обикновено реагирам много остро.

:D

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Не че съм постоянна опозиция, но само коментирам , за да не изпадаме в крайности :) .

Първия (Фулл) бекъп е еднократно, макар че 1.5ТБ ще се точат 35 часа :) . Другото го казах съвсем спокойно, интересно ми е преди гигабита как си се справял с бекъпа на тези данни. Със сигурност е включвало по-неудобни мерки или чакане, но и то затова има и гигабитови доставчици вече - за който му трябва. Явно си от тези, на които им трябва, и имаш терабайти вероятно закупено място в някой клауд. Масата хора не са така. И аз не бих давал пари за клауд, още повече не трупам такива количества "спомени" :) - някои хора снимат една сцена по 20 пъти за да изберат перфектната снимка и после пазят всичко. Или всяка година едни и същи снимки на едни и същи неща. Не казвам, че е така в случая, но масата, които имат подобни обеми, са така.

 

А след всичко, защо през кулбокс е 100 мбит, остава загадка наистина. Пак, не ми се вярва да е политическо решение от тяхна страна или "нарочно" да е гадно на потребителите.

Link to comment
Share on other sites

От днес същата работа, вече 3 пъти изпускам обаждания.

Не знам вече откъде е проблема, но преминавам телефона на другия интернет докато и там не усетя, че се случва нещо подобно, и няма и да тествам вече през кулбокс докато не мине поне една седмица.

Ок, пробвах както ми казаха, получи се за около ден само.

Отново, не обвинявам тях, може и да не е в тях точно проблемът, но на мен ми писна да изпускам обаждания. 1-2 дена беше Ок, но вече всяко изтървано обаждане станах твърде чувствителен и издивявам, особено като станат 2-3 последователни. Ще чакам през лангейм да се случи (няма да броя инцидентни, а само ако стане правило като сега).

 

P.S. 3 последователни опита (повиквания) през половин-един час, през лангейм вървят нормално и звъни винаги. За мен вече е 99% ясно къде е проблемът, в доставчика някъде.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Може и да не/е свързано, но в момента ограничението отново е отпаднало.


И traceroute показва, че маршрутът вече е през BIX:
traceroute to 216.58.208.97 (216.58.208.97), 18 hops max, 40 byte packets
 1  192.168.1.1 (192.168.1.1)  0.532 ms  0.356 ms  0.226 ms
 2  94.155.94.14 (94.155.94.14)  3.615 ms  3.345 ms  3.590 ms
 3  google-b.bix.bg (193.169.198.81)  3.042 ms  2.854 ms  2.835 ms
 4  108.170.250.177 (108.170.250.177)  2.928 ms
    108.170.250.161 (108.170.250.161)  2.970 ms
    108.170.250.177 (108.170.250.177)  2.866 ms
 5  216.239.54.9 (216.239.54.9)  2.978 ms
    216.239.54.11 (216.239.54.11)  3.063 ms
    216.239.54.9 (216.239.54.9)  2.926 ms
 6  sof01s11-in-f1.1e100.net (216.58.208.97)  2.932 ms  2.812 ms  2.800 ms
Link to comment
Share on other sites

plameni, всъщност сега се сетих да кажа, че аз ъплоудвам през браузъра в GD. Ти предполагам е през десктоп клиента (имат ли такъв, не знам даже). Рядко го ползвам и то за неголеми бекъпи, и клиент не бих инсталирал.

Сега пробвах пак, отново 90-95Мбпс качване.

Иначе днес цял ден, не съм изтървал нито едно обаждане през лангейм :) . Иди го рАзбери.

 

Това обаче, което наблюдавам като допълнителна аномалия спрямо преди няколко месеца (откогато не съм тествал) - трансфер от/към суперхостинг. При сваляне на ~1GB файл оттам, се наблюдават аномалии, най-често половината или целия файл се свалят с ТОЧНО 150 мбит/с (17.8МБ/с), и по някое време МОЖЕ да отпуши до 70МБ/с. Включително пробвах с wget. Понякога от втория път го сваля целия с 70МБ/с. И като поизчакам няколко минути, пак с 17.8МБ. Пробвах няколко часа поне 20-30 пъти.

За теста, от познат пак на кулбокс пробвах да тегля файл (голямо ISO), и нямаше проблем, всеки път с 80-90МБ/с. Същия познат, от суперхостинг няма проблем и тегли с 100-тина МБ/с и той, ВСЕКИ ПЪТ.

За мен това означава проблем в локалния "сегмент" нещо в квартала, с рутер или нещо такова (а не със самата оптика).

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Да те прехвърлят на друг суич, но ще си с друго IP 100%. Нещо явно дава фира. А може и само да ти преконфигурират услугата, но надали ще се оправи...

Link to comment
Share on other sites

plameni, всъщност сега се сетих да кажа, че аз ъплоудвам през браузъра в GD. Ти предполагам е през десктоп клиента (имат ли такъв, не знам даже). Рядко го ползвам и то за неголеми бекъпи, и клиент не бих инсталирал.

Сега пробвах пак, отново 90-95Мбпс качване.

С какъв браузър?

Направих тестове с няколко и за моя изненада, Chrome се оказа най-бавен, след това Firefox, после Internet Explorer и най-бърз, ама наистина много бърз - Maxthon

 

По принцип ползвам клиент, но не този на Google.

Link to comment
Share on other sites

FIrefox. Сега пробвах с Slimjet (хром-базиран) и резултатът е плачевен, да не говорим че натоварва CPU най-много. 50-60 мегабита.

Скоростите не са ми проблем, споменах ги като вид "проблем" ако за кулбокс това може да е някаква отправна точка за проблема, за който рева толкова дни. Специално свалянето от акаунт в суперхостинг, където преди нямах това поведение. Иначе по FTP качвам с над 90МБ/с, с ъплоуда няма проблем. Явно и с даунлоуда нямам в мрежата на кулбокс, защото както споменах, свалях от познат в града, който също е към тях, няколко пъти с 90МБ/с всеки път. Както и той пробва да сваля същия файл от суперхостинг, няколко пъти, винаги с висока скорост.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, @tedy,

 
Благодарим ви за подадения сигнал. От момента, в който го получихме, нашият технически отдел е ангажиран с него, за да бъде намерено най-удачното решение на проблема.
 
Причината свързаността към Google да минава през интернет, а не през локалните интернет exchange-и е в начина, по който Google анонсират префиксите си и ние нямаме контрол върху това.
 
За да направим така, че трафикът към Google Drive да минава през локалните IX, бе създадена custom политика, която почти със сигурност е довела до описания от @tedy проблем, а вероятно и до други проблеми, които все още не са забелязани. 
 
Поради тази причина възстановихме политиките така, както Google ги анонсират и стартирахме комуникация с тях, за да бъде намерено решение на проблема.
Link to comment
Share on other sites

 

Здравейте, @tedy,

 
Благодарим ви за подадения сигнал. От момента, в който го получихме, нашият технически отдел е ангажиран с него, за да бъде намерено най-удачното решение на проблема.
 
Причината свързаността към Google да минава през интернет, а не през локалните интернет exchange-и е в начина, по който Google анонсират префиксите си и ние нямаме контрол върху това.
 
За да направим така, че трафикът към Google Drive да минава през локалните IX, бе създадена custom политика, която почти със сигурност е довела до описания от @tedy проблем, а вероятно и до други проблеми, които все още не са забелязани. 
 
Поради тази причина възстановихме политиките така, както Google ги анонсират и стартирахме комуникация с тях, за да бъде намерено решение на проблема.

 

 

Кеф... И сега какво правим? Промяна в общите условия, в които да е ясно, че не навсякъде скоростите са обявените? Може би отделен раздел с изключения?

Link to comment
Share on other sites

Поради тази причина възстановихме политиките така, както Google ги анонсират и стартирахме комуникация с тях, за да бъде намерено решение на проблема.

Преведено на по-простичък език, това ми звучи така:

"Опитваме се тука три седмици да намерим решение, обаче станаха едни каши, едни бози - не е за разправяне... И засега не можем да с справим сами.

 

Зат'ва решаваме пак да резнем на 100 Mbps ъплоуда на домашните потребители към някои локации в България. Правим го с пълното съзнание, че нарушаваме договорите, щото не спазваме параметрите на обявената услуга, ама к'во толкова..."

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Ахахахах, какво ти звучи, то си е така.

Омазахме малко нещата, ама чакаме колегите от "другия отдел", да се спасяват.

Пак добре, че не падна цялата услуга  :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...