Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

4 hours ago, vikktor said:

Тук е scaling.

В windows ако не го пусна на 1440п, трябва да пусна 125 или 150% zoom

Хубаво де, не мога да разбера какъв е тогава проблема да го скейлваш и да си го ползваш на нейтив резолюцията и защо трябва да ги правиш тия каламбури?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, Godfather said:

Хубаво де, не мога да разбера какъв е тогава проблема да го скейлваш и да си го ползваш на нейтив резолюцията и защо трябва да ги правиш тия каламбури?

 

Мислех си, че е едно и също. Не е ли?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Какво ви е мнението за монитори Benq?

Блазни ме Eye care технологиите им.

Конкретния модел, за който говоря, е EX2710Q

Другото хубаво му е 144 хц, които както вече знаем, мога да ползвам в Mac Mini и Xbox, но не и в Windows заради ограничения от страна на лаптопа.

Но пък според интернет матрицата може да е на LG, но може да е и на Innolux. 

 

Link to comment
Share on other sites

Имам бегъл и отрицателен опит с Бенк преди години и тази марка съм е сложил в черният списък.

 

Препоръчвам ти да погледнеш Еизо - качеството и 5г гаранцията им са безупречни. Като резервен вариант може да хвърлиш око на високияъ клас на Делл.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Взех LG Ultragear GP850P.

3-тият, който върнах, беше Dell S2722D и е ужасен монитор. Не бих го препоръчал на никой. Като скролвам текст и неговата сянка остава назад. Кофти работа. И някак цветовете бяха много бледи. Говорителите са кофти, няма нищо общо с говорителите на LG Maxxaudio. За съжаление този няма говорители. Но пък има G-Sync, който не мога да ползвам заради NVidea видео картата, която е версия за лаптоп. Нито мога да пусна повече от 59.ххх херца в Windows, нито в игра. Все тая, макар че този G sync е доста скъпа добавка. Стойката му е ужасно грозна, но му поръчах друга за бюро. Менюто е шукаритетно, макар да не си падам по такива геймърски шитни. 

 

Не взех Benq, защото съпорта каза, че техните монитори за юни'22, а този монитор използва друга матрица след август '21. Новата е Innolux, старата - LG. 

 

Не пиша в темата за хвалене, защото то вече няма никаква тръпка. Другата седмица ще пробвам XBox и се надявам поне там да има подобрение спрямо онзи стар Dell P2720d, с който нямах никаква проблеми (може би защото не бях чел :D)

Link to comment
Share on other sites

Защо просто не си остави онова LG, което имаше говорители и ти харесваше? Заради по-високата честота на опресняване при този ли?
Последните 2 монитора все с LG-то с говорителите го сравняваш.

Link to comment
Share on other sites

Няма ли модел от същата серия с 1440p резолюция? Така дори цената ще е по-ниска.

 

Поглеждал ли си моделите на AOC, Acer, ASUS? :D 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, w00x said:

Няма ли модел от същата серия с 1440p резолюция? Така дори цената ще е по-ниска.

 

Поглеждал ли си моделите на AOC, Acer, ASUS? :D 

 

За тези няколко месеца прегледах толкова много монитори, че със сигурност в следващите поне 6 информацията ми ще бъде актаулна и по-пълна отколкото на табелите в технополис. 

Разбрахме се вече, че speaker-ите не трябва да са водещи при избор на монитор, така че ги зарязах. НО определено бих похвалил качеството на колоните на LG с Maxxaudio драйвери. 

 

Тоя монитор поддържа HDR10, ама май няма голямо приложение. Xbox-а не го захапва от раз. Не знам вече какъв му е филма, ама честно не ми се занимава. То кабели, то портове. Ако го пуснеш на UHD на 1440p монитор има едни настройки, ако го пуснеш на 1440p има други. Има хиляда места от които се настройват. 

 

BTW понеже превключвам източниците заради работата ми от Win на Mac и обратно, мога да похваля този, че превключва най-бързо от всички. Почти мигновено. 

Link to comment
Share on other sites

Не, няма приложение при мониторите. Те така или иначе нямат особено висока яркост.

Ако ще превключваш източници често, добра идея е да се вземе монитор с вграден KVM Switch или просто един KVM Switch.
Така няма да имаш нужда от отделни клавиатури и мишки за всяка ОС. Не знам как си го решил този проблем сега.

Link to comment
Share on other sites

Използвам multidevice мишка и клавиатура. В момента ползвам mx keys mini и mx anywhere 3. Белички, идеално се връзват с мака и се връзваха много добре и с онова-прослувуто-вълшебно LG :D 

 

Харесва ми да сменям input-а през OSD менюто, защото има 1 джаджа по-малко. До преди да влезя в този филм с мониторите, ползвах няколко различни hdmi switch-а. Последният ми е basus и е доста готин. Ползвах с Dell-a, вероятно е имал само 1 х HDMI In.

Link to comment
Share on other sites

Да де, KVM джаджата нямаше да я усещаш и превключваш допълнително монитора (с обикновени клавиатура и мишка)

Ха сега де, a дали има KVM switch с bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

Нямам много опит с 60+ Хц. монитори и за това въпросът ми може и да е тъп, но все пак той е следният:

Allow 4K video signal на 60 Hz и HDR или Dissable 4K с 120 Hz без HDR? Това е за Xbox Series S.

Link to comment
Share on other sites

Allow 4K позволява hdr. Не знам по каква причина, но мониторът казва, че работи на 4к резолюция. Но така работи само на 60 херца. Играта, която играя, няма 4к. Не нога да разбера дали качеството има някаква разлика. Но така работи HDR. Ако махна allow 4K, Xbox-a работи на 120 херца, без хдр. 

Link to comment
Share on other sites

Монитора показва съобщение, че работи на такава резолюция, а оптималната е 1440p. Самия XBox не поддържа 4К, нито играта, която играя. Вероятно трябва да прочета какво означава Allow 4K опцията. Но когато е изключена, тогава изключва HDR. Именно това, че монитора е 1440p, играта вероятно е 1080p с upscale до 1440p е объркващото в случея. HDR също го докладва монитора. 

Link to comment
Share on other sites

Викторе, ти си някакъв уникум, честно! Не ми се мисли какво ще стане ако тръгнеш кола да си купуваш... :laughing1:

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RaptoR said:

Викторе, ти си някакъв уникум, честно! Не ми се мисли какво ще стане ако тръгнеш кола да си купуваш... :laughing1:

 

Вчера си мислех точно това. 

 

Ей сега монтирах рамо Arctic Z1 Basic, мръднах монитора назад, защото стойката му е много грозна и нещата замязаха. Понеже следващата седмица ще сглобявам мебели на малката, а седмицата след това ще ходим на море, няма да имам възможност да го върна в срок :D не, майтапя се. Приключвам с мониторите. Този ми харесва. 

 

Сега е ред на саундбар..... (преместваме се в другата тема) 

Link to comment
Share on other sites

Жив да не бях :) Oчаквах поне още месец да се чудиш :D

 

 

edit: Аз го ползвам по този начин и ми е много удобно :)  @vikktor

Screenshot 2023-06-17 at 20.05.19.png

Edited by Stasio
Link to comment
Share on other sites

Умишлено купих 1440п монитор. И ползвам всичко на default, освен херците. На мак имам възможност да го пусна на 140 или някъде там.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vikktor said:

Междудругото тоя монитор е много добър. Изобщо не усетих, че не ме заболяха очите при включено осветление. Обикновено работя на изключено. Всичко е 6, ама да не дърпам дявола за опашката...... 

 

Започвам да се чудя как изобщо си търпял предния монитор. Очите не са ме боляли от години мен. Единствено с един евтин BENQ, който бях заел за няколко месеца ме боляха, но и там се оправи положението с намаляване на яркостта.

На колко ти е сложена яркостта на монитора?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...