Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 minutes ago, w00x said:

Нямам идея какво виждаш. Щом ти се вижда по-зле си го върни на тези по подразбиране. Все пак ти си го гледаш. :)  

   


Ще го оставя така да видя и в игри как е, все пак трябва повече неща да се видят... 

Link to comment
Share on other sites

В игри няма как да е по-различно от това, което виждаш на снимки на десктопа. Профилът по принцип е за да може цветовете да са по-реални. По-реалните цветове (и звук) по принцип не се предпочитат от повечето хора. Те искат ярко зелена трева, много синьо небе и много наситени цветове като цяло. Тези неща не се срещат в реалния живот и затова правилно калибрираният монитор няма да ги покаже.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, w00x said:

В игри няма как да е по-различно от това, което виждаш на снимки на десктопа. Профилът по принцип е за да може цветовете да са по-реални. По-реалните цветове (и звук) по принцип не се предпочитат от повечето хора. Те искат ярко зелена трева, много синьо небе и много наситени цветове като цяло. Тези неща не се срещат в реалния живот и затова правилно калибрираният монитор няма да ги покаже.


Реалното не е еднакво за всеки. Аз гледам десктопа си за начало. Снимката вече съм казвал е 7360х4912х48b и е къмто 208мб.

fgjhfgh.jpg

И понеже винаги съм смятал ЕИЗО-то си за мерило, особено в цветовете, преценявам по излъчването на него. НО! Нито съм бил този ден в гората над Триград, нито знам реално какво е било синьото на небето, нито реално как е огрявало слънцето и с какви реални оттенъци. Затова ще поизчакам. Имам обаче снимки, които добре помня как са изглеждали реално. Там като имам време ще се поразгледам.    

Link to comment
Share on other sites

On 11/26/2020 at 12:57 PM, RaptoR said:

Доколкото чета NVIDIA GeForce GTX 970 следва да си поддържа G-Sync.

Ангеле, след тия настройки не само не видях някаква разлика, ами като че ли и по-зле стана... При слагането на .icc като че ли нищо не се промени... Има някаква промяна заради бъзикането на RGB настройките... Абе като цяло ми се види по-зле. 

NVIDIA certified the LG 27GL850 144Hz gaming monitor as G-SYNC compatible, so you’ll be able to take full advantage of VRR even if you have a graphics card by NVIDIA (requires a GTX 10-series GPU or newer).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Я да питам по-запознатите. Чудя се дали да не си купя на черния петък нов монитор за настолния. Като цяло не играя игри, не бачкам на него, основно се ползва за сторидж и шеринг. Насочил съм се към 27 инча, нещо с IPS. Гледам някви Mi-та в емаг? Бива ли ги? Повече от 300 лв. не ми се дава, та и без пари да е ако може. :effemine2:

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Защо ти е нов монитор ако не го ползваш? Само повече място да ти заема. На твое място дори бих си купил по-малък или изобщо да махна монитора и да ползвам ремоут десктоп от някой лаптоп за тоя сървър. :)

Link to comment
Share on other sites

Детето сяда да си гледа разни клипчета, ако има снимки за оправяне или подобно е пак на настолния, не на лаптопа. Отделно, че сегашния ми монитор е 15 годишен и не мисля да го чакам да умре. Та затва викам, да взема да сложа нещо по-ново.

Link to comment
Share on other sites

Ако сегашният ти монитор е висок клас, не си заслужава да го сменяш с по-нов. Качеството на новите монитори е под всякаква критика, особено в ценовия диапазон, в който си се ориентирал.

 

Ако наистина искаш да сменяш монитор и искаш да те изкара пак 15 години, е добра идея да вдигнеш бюджета.

27" IPS за 300лв ще те остави доста разочарован. Трябва ли ти точност на цветовете за това оправяне на снимки?

 

Има ли причина да искаш точно IPS панел?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jozo said:

Насочил съм се към 27 инча, нещо с IPS. Гледам някви Mi-та в емаг?

 

Тия Mi-та би трябвало да са FullHD. При този размер, дори аз, с моето (вече старческо :lol:) зрение, различавам отчетливо пикселите и ужасно ме дразни.

За 27" препоръката е 2560x1440, а за 30-32" - 4к.

@w00x е напълно прав за качеството на новите монитори от нисък  и под среден клас. 

Link to comment
Share on other sites

Стария монитор е нисък клас на Филипс, така че новия евентуално едва ли ще е по-зле.

 

Точност на цветовете не ми трябва, не сме форографи, да се занимаваме с това професионално. Само за леки корекции.

 

Бюджета в случая не бих го дигнал, като реално не ми е никакъв зор да ползвам и стария, просто искам нещо ново да сложа там, ако ме устройва цената. Та от тая гледна точка се ориентирах, ако излезне нещо другата седмица на сносна цена с по-добра резолюция и да не е някаква марка, която не харесвам, ще взема някакъв, ако не ще си карам със стария.

 

П.П. В офиса имаме 32" Асус 2560х1440 и е перфектен за мен, та не вярвам и Фулл ХД на 27" да ме бъркат кой знае колко.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

1440p на 32" изглежда по-добре от Full HD на 27".

91 vs 81 PPI

 

Като не ти трябва точност на цветовете, по-добре погледни VA матриците. По-евтини са, а и по-подходящи за твоя случай.

Не я разбирам тая мания покрай IPS, при положение, че имат толкова много недостатъци, които се влачат от години, а с цел намаляне на цената, дори се влошават.

Link to comment
Share on other sites

Ще видя какво ще има другата седмица в петък и ще решавам. Ако ме устройва цената грабвам някав, пък каквото ще става.

Link to comment
Share on other sites

Тея дни прегледах няколко монитира с VA матрица и определено не ми хресаха. Цветовете са светли, но не са пъстри като на IPS, което определно не ми хареса. Може би ще мина на по-малкия размер, но да е IPS матрица. Набелязъл съм няколко бройки на определени марки, ще видим какво ще грабна.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Аз нямам намерение да гледам черно бели филми, та "истинско" черно не ми трябва, искам зелено, синьо, червено и прочие да са пъстри. Тея дето гледах бяха светли, в никакъв случай пъстри като на IPS и не ми харесаха. Та VA отпада при мен, който иска да си я ползва, аз ще взимам IPS.

Link to comment
Share on other sites

Виж, нямам намерение да споря с теб, но в това, което пишеш, просто няма смисъл.

 

Колкото по-дълбоко и чисто е черното в един панел, толкова по-изразени и пъстри са цветовете. Колкото по-сиво е черното, толкова са по-измити. Яркостта често се бърка с "пъстрота", но фактът, че половината детайли в сенките ги няма се пропуска.

При IPS панелите, черното не съществува. Особено в евтините. Има тъмно сиво, но не и черно.

При VA панелите, черното е по-дълбоко, но си има други недостатъци, сравнено с IPS. Както и IPS има, сравнено с VA.

 

Разлика има, но тя не е в това, което ти описваш. Това, което си наблюдавал, не е било в резултат на типа матрица, а на настройката на монитора или конкретния монитор.

 

В ниския ценови клас, аз лично бих гледал VA, защото възможността за по-добър продукт е по-висока. Във висок ценови клас си опира до модел и калибрация. IPS не е гаранция за качество сам по себе си, дори напротив. Един с един няма еднакви, така че..

 

Например, този 49" монитор за 2300лв е с VA матрица и това не е защото е някакъв много гаден.

 

Buy Samsung 23.9cm (49") odyssey G9 Gaming Monitor with 32:9 aspect ratio  display and 240Hz refresh rate LC49G95TSSWXXL in India. – computerspace

 

Пък ти щом толкова си държиш на IPS, си вземи IPS.

Link to comment
Share on other sites

И аз нямам намерние да споря, нека яркост да го наречем. Аз може да съм дефектен и повреден, просто сравнявах кое на мен ми допада повече като го гледам. Бях си набелязал няколко модела и с VA, това което видях не ми хареса и за това се отказах. Може аз да съм дефектен, присто няма да купя нещо, което не ми харесва, все пак аз ще го гледам. Може да не се изразявам точно, така аз го усетих. Все пак и няма да е някакъв монитор за милиони, след време взимам друг и готово.

 

На тоя Самсунг освен сиво, черно и малко синичко друго не виждам. Ся не ми се търси, как изглеждат пейзажи или животни на него...

Link to comment
Share on other sites

Ами, в бюджета ти е, IPS е и не е нисък клас.

Като изключим резолюцията, която на 25" не е толкова зле, колкото на 27", мониторът си е окей.

Това, че няма да ползваш на тоя етап 240Hz екрана и G-Sync-а, няма значение. Не пречат. А и високото опресняване ще работи на десктопа.

Link to comment
Share on other sites

То добре, ама все едно с топ да трепя комари. Пък ако ще давам толкова пари, варианти има бол, ся няма да са с такива характеристики, но ще ми вършат същата работа.

Link to comment
Share on other sites

jozo, моят съвет е да дадеш малко повече пари и да вземеш 27 инча IPS 1440p (херците могат да варират според това за какво ще се ползва).

FullHD на панел над 22 инча се обезсмисля. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...