Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Добре, но все пак мисля, че 4К не е подходящ за работа в scaling режим. Вероятно ако е 32"+ може да се работи на 4К, но на 27" се е болезнено.

 

Честно казано се чудя защо съществуват 27" 4К монитори и как ги ползват хората, които са толкова доволни от тях. Явно нещо при мен куца.

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Както вече написах, аз споделям същото мнение. Че за 4К резолюция трябват поне 32". 1440 на 27" са напълно достатъчни.

 

Не куца нищо. Просто хората си гледат по-мазничката картина и им се кефят. А може просто цифричката да ги кара да се чувстват добре. :D 

Link to comment
Share on other sites

Картината наистина е доста добра. Контраста е много добър и.... за това сега гледам 27QN880

Допада ми резолюцията; колонките, които на въпросния 4К монитор са същите и са много добри; и стойката, така или иначе си търся с цел да изнеса максимално назад към стената.

Link to comment
Share on other sites

Моето е с по-малкото опции.

Не, не мога да намеря начин. Според интернет трябва само да включа nvidia в global settings на GeForce experience, обаче не виждам никаква разлика. 

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че няма вариант. Според една графика, която виждам в NVidia control panel, монитора е вързан за вътрешната карта през HDMI. Тъй като нямам други портове, то тогава няма директен порт към NVidia-та, което ще рече, че само софтуерно се контролира. Но пък когато я забраня през Device Manager-а тогава се включва някъв адаптер на Microsoft, вместо да се включи другия наличен адаптер.

 

Сега чуденето ми е между 
LG 27QN880-B 27" 170868 27QN880-B на топ цена - PIC.bg

LG 32UN880P-B 652012 32UN880P-B на топ цена - PIC.bg

 

Да кажем, че ще пусна лаптопа на 1080п или ще преглътна лаг-а. Може пък да намеря някакво решение, понеже този лаг се появява само в лентата с адреси на Edge.

Защо ЛГ? Харесва ми MaxxAudio-то. Защо пак съм включил 4К? Сякаш искам да му дам шанс. Виждам, че по света много хора ползват 4К и не се оплакват, даже напротив. И понеже w00x каза, че монитор не се сменя на 2 години, то 4К монитор е по-устойчив на времето. Компромисите, които правя, са белият цвят, понеже много ми харесва белият гръб. От друга страна, така или иначе искам да си купя стойка, с цял да спестя място на бюрото, то тогава монитора излиза малко по-евтино, понеже е включена стойка.

Link to comment
Share on other sites

Ами, 4К монитор с нищо не е по-устойчив във времето. Нищо няма да се промени след 10 години, което да го направи по-добър избор, отколкото по-малкия. Аз бих взел 1440п ако гледам 27", освен ако 4К не е единственият избор. Ако ще гледаш 32", може да погледнеш 4К, но трябва да прецениш дали си заслужава почти двойната цена.

 

Ако се говори за устойчивост във времето, бих гледал по-високо опресняване на екрана, защото в един момент тоя лаптоп ще го смениш, а по-високата честота на екрана се вижда без много усилие и машината привидно работи по-плавно и бързо, когато работи на по-високо опресняване, дори реално да няма разлика.

 

Това със стойката е много добро решение. Очевидно серията е професионално ориентирана. Аз съм напълно ЗА възможно по-голяма гъвкавост при настройване на монитора. Никога не бих купил монитор, който не се регулира минимум по височина.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря. Вероятно ще взема от пик LG 27QN880-B. Там е почти най-добра цената. Не съм поръчвал от xtreme.bg. Просто този legion ми е грозен. Поръчах го в отчаяние. Честно казано ми омръзна да гледам монитори, от 2 месеца се занимавам основно с това. Знам, че на всички вече им писна от моите проблеми. НО нямам фетиш да връщам. По-скоро съм нерешителен. 

 

32" според ревютата, които гледах, използват основно видео редактори. Мога да използвам ползотворно +5" отгоре, но ме притеснява 4К-като както вече казах. Въздържам се от 32" 1440п защото реално резолюцията е като на 27" 1080п, а това не е ок. Работя с текст и по-високият контраст ми е приоритет. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

В крайна сметка взех 32" 4К LG 32un650-w

1) Харесва ми белият гръб,

2) стойката е много стилна

 

по-важнте неща:

3) MaxxAudio тонколонките са много яки - чува се стерео, има плътност, нямат нищо общо с тези на Lenovo Legion y27h-30

4) според мен цветовете са достатъчно плътни

 

32" е малко големичко, но обещах да му дам шанс.... 

В момента съм го пуснал на 1440п резолюция. Определено работи по-добре, отколкото 4К на моята вградена видеокарта на лаптопа. Още не съм пускал XBox-а. Maк-а върви супер при на всички резолюции. 

Колебая се дали да го връщам или не

[+] 4К

[+] Аудио колонките

[+] Превключването между HDMI1 и HDMI2 е лесно, въпреки че няма отделен бутон 

 

[-] Няма usb type-c/thunderbolt

[-] Вече ми пуши главата и не мога да преценя дали текста е или не е размазан като не е на Native резолюция, а на по-ниска

 

В общи линии бих казал, че е entry-level 32" 4K монитор без кой знае колко екстри. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2023 at 10:26 PM, w00x said:

Ами, 4К монитор с нищо не е по-устойчив във времето. Нищо няма да се промени след 10 години, което да го направи по-добър избор, отколкото по-малкия. Аз бих взел 1440п ако гледам 27", освен ако 4К не е единственият избор. Ако ще гледаш 32", може да погледнеш 4К, но трябва да прецениш дали си заслужава почти двойната цена.

 

Не си мисли, че съм игнорирал това :)

Имах едни пари в озон и го видях там намален на 799 лв така че реално ми останаха в портфейла.

Ако реша да го върна, вероятно ще взема този и заклевам се това ще е последният: Монитор Dell U2722D, 27" IPS Anti-Glare ТОП цена | Ozone.bg

Това какво ще рече?

image.png.f17484bdaf51e20a31e98dc5837b2685.png

 

Аз инсталирах драйверите и си го разпознава 

image.thumb.png.6b5887b29672e2091a58da866a6f3e53.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

То си остава. Но ти не играеш компютърни игри на тоя монитор, така че няма значение. Дори да играеше, с този лаптоп посмъртно не можеш да стигнеш 144/165 fps, за да има смисъл от високото опресняване. Xbox-ът не е ясно дали може да се възползва от по-високите честоти. Не помня какъв Xbox имаш, но дори на последните почти няма игри, които да вървят на 120fps.

 

В твоя случай има някакъв futureproofing, защото като смениш лаптопа, ще можеш да го ползваш на 4K, вместо на 1440p, което пак го прави един вид готов за ъпгрейд на останалия хардуер.

 

Dell използват панели на LG в мониторите си.

Link to comment
Share on other sites

Играя от време на време, но в настройките на 2-те игри (хахаха), които имам, нямаше настройка за повече от 60 Хц (нищо, че минава през GeForce картата).

Както вече разбрахме, на Windows-а няма как да подкарам повече от 60 Хц, заради вградената видео карта.

По мои данни игрите в Xbox, които работят на повече от 60 хц не са много, на 4К мисля че повечето вървят на 30фпс. 

Quote

The Xbox Series S can’t play games in 4K (only 1080p or 1440p) but it can play/stream other 4K media eg. films or TV shows.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sothbiss said:

Викторе, и твоята не е лесна! :moon:

 

Не бе, човек. Изпуши ми главата, пишман станах. Ся се напъвам да го харесам тоя. 

 

Изглежда, че искам нещо, което не е за мен. Пробвах 27" 4К - тотал щета :D Пробвах да видя какво е 165 Хц - видях, че мога да се възползвам в 33% от случаите, за което не си заслужава сумата. Ся това ми е последният напън за 4К монитор. 

 

1 hour ago, w00x said:

Dell използват панели на LG в мониторите си.

Това не е лошо. 

За съжаление от многото четене натрупах много информация и избора ми стана още по-сложен. Та, на доста места пише, че качественият контрол на DELL имал много пропуски. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Godfather said:

Това пък защо си го направил? :confused

 

 

Много дребно ми идва. На този етап чувствам напрежение в очите. Не знам от какво е, но не ми харесва.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikktor said:

 

Много дребно ми идва. На този етап чувствам напрежение в очите. Не знам от какво е, но не ми харесва.

Кое точно ти идва дребно? Текста лесно се мащабира с един клик. На 32'' монитор с нейтив 4К резолюция да го пускаш на по-ниска такава си е кощунство.

Link to comment
Share on other sites

Иконките са ти таман. Аз оттук ги виждам.
Телевизорът ти е голям.

 

Има си специална тема " Искам пък да ви се изфукам с.....".

Чат-пат някой се хвали с нещо смислено там.

Основно обаче са точно като твоя случай.

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, vikktor said:

Иконките са ми малки, инструментите, с които работя.

Да не би да има нещо, което да не знам?

image.thumb.png.84b5390c1fccfedbbaa11578178db395.png

image.thumb.png.b24405dc866f2745a6fde41094a34e87.png

Хм, сега гледм, че си на Мак. Нямам идея как става далаверата на това нещо, но все трябва да има някакъв начин. Всяка друга резолюция, различна от нейтив на монитора си е пръскане пари на вятъра.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...