Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

На хартия изглежда добре. В тестове и измервания как се представя вече е друг въпрос.

Edited by w00x
typo
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Викторе, ако мониторът ще се използва за работа - то тогава по-логично би било да се вземе Самсунта от миналата страница (предложен от пламени). Ако ще се играят игри, АОтворен е изборът ти. Тази марка нищо не ми говори, така че е малко на късмет тука.

 

Така или иначе в диапазана 400-500 лева не може да намериш 32 инча IPS панел, поне гледай да е VA и 1440p или 4к, че на такъв огромен монитор 1080p си е чиста мъка.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, w00x said:

Повечето ултрауайд или повечето ултрауайд в твоя ценови диапазон са 1080п? :)

Повечето ултрауайд 400-700 лева.  Има нови модели ултрауайд 1080п, които са по-скъпи от 1440p. Виж LG-тата в пазарувай. Всичките топ монитори са 1080p

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

Убедих я за 1440p 

харесали сме няколко модела, примерно Philips 346E2LAE

 няколко самсунга и може би един aoc. В зора имат един Aopen от acer но не искаха да го пуснат да го видим. 

Link to comment
Share on other sites

Добре. Тя поръча. Мисля, че AOC 34" 1440p ultrawide.

 

Сега съм аз на ред. Оказа се, че 4К на Xbox series S не върви. На лаптопа ми също няма да тръгне, така че се връщам на 1440p.

Мисля си за 27 до 29”. защото според мен няма нужда от повече. 27" ми изглежда добре. Не съм сигурен дали да се насоча към ultrawide и аз. Повече клоня към 16:9 но не е изключено и 21:9.

Бюджета ми е около 800 лв.

 

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, w00x said:

На този ultrawide трудно ще играеш от конзолата. Ще имаш черни черти отляво и отдясно.

чудесно.

Значи възможностите се ограничават до 16:9

Link to comment
Share on other sites

Поръчах си LG GP850P-B

отказах се и поръчах AOC 27" Q27V5C/BK - малко ще се забави доставката, но държа да е от Емаг, за да мога по-лесно да го върна, ако се наложи, защото има 2 Dell, които доста ми харесват...... но пък нямат HDR

Link to comment
Share on other sites

Този AOC е само 75Hz. LG-то е значително по-добро.

 

Vesa DisplayHDR 400 е едно нищо. Надали ще го ползваш. Освен това, имплементацията на Windows за HDR е доста крива. Работи си когато реши.
Моят съвет е да гледаш на HDR като бонус, който вероятно няма да ползваш, а не да взимаш изборa си въз основа на това дали го има или не.

Link to comment
Share on other sites

Да, прав си,

но игрите, които играя на Xbox-a така или иначе не поддържат повече от 60Hz. ЛГ-то действително е доста добро, но е много грозно. Не ми харесва как изглежда. Честно казано харесват ми едни ДЕЛ-ове с бели гърбове, ама реших да сменя марката и освен това те са 4К. На този етап смятам да избягвам 4К по няколко причини.

Реших, че като ще сменям монитора, поне да е малко по-добър от сегалния ми, за това търсих да има HDR. Гледам, че на ТВ конзолата изписва надпис HDR..... Честно казано оказа се много трудно да си избера правилния монитор и освен това времето ми е малко ограничено..... Имам възможност да го върна на емаг, предполагам, и да поръчам друг...... но аз изгледах една камара монитори и колкото повече чета, толкова повече условности откривам. И сега целта е да не е downgrade, a поне малък upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Каква ти е видеокартата? Ако си с Nvidia, този монитор на AOC не е G-Sync Compatible.

 

На телевизора изписва, но това не означава, че ще работи също толкова добре и на монитора. Съвместимостта не е стандартизирана, така че може да тръгне, може и да не тръгне. Дори ако тръгне, не очаквай чудеса. Както споменах вече, HDR 400 е нищо.

Link to comment
Share on other sites

 GeForce Rtx e. Но аз играя повече на конзолата и по-малко на лаптопа, ако ми е по-удобно с клавиатура вместо с джойстик. Какво е твоето предложение за монитор, който ще се използва и основното му е работа. 

Link to comment
Share on other sites

За монитор, на който ще се работи, препоръчвам да гледаш 32" 4К. Поне ще имаш някаква реална полза от смяната.

 

Ако не искаш 4K, предлагам да си поръчаш пак онова LG. Не знаех, че става въпрос за лаптоп. При това положение трябва да видиш дали поддържа по-високите херци през HDMI изхода.


Аз лично не бих купил монитор без G-Sync, на който ще се играят игри, било то и рядко.

 

Тези?

 

https://www.emag.bg/monitor-gaming-dell-27-izvit-va-qhd-165hz-2ms-amd-freesync-premium-1500r-hdmi-display-port-s2722dgm/pd/DXDSNPMBM/?

 

https://www.emag.bg/monitor-gaming-dell-31-5-va-izvit-qhd-165hz-2ms-amd-freesync-premium-hdmi-display-port-s3222dgm/pd/D9DSNPMBM/?

Link to comment
Share on other sites

Извит не ми харесва. И защо VA? Нали IPS е по-добро. 
Мисля, че стоя на близко разстояние за 32”. Не искам 4К защото ще загубя фреймове, конзолата няма да работи на 4К и ще ми е малък текста. Мислех да взема 4K и да го пусна на 1440п, но се оказа не добра идея и се отказах. 

Link to comment
Share on other sites

По-добро за какво? Графична работа ли ще вършиш? VA може да е по-добър избор в определени случаи. Например има по-дълбоко черно. На IPS мониторите няма черно. Черното е 2-5% сиво.

Link to comment
Share on other sites

Не е тясно специализиран графичен дизайн, но има работа с цветове. Освен това VA има по-малък ъгъл на виждане. Според прочетеното. 

Link to comment
Share on other sites

AOC–а е с Freesync и ако не се бъркам nvidia поддържат freesync от доста време. Но може би пропускам някоя звездичка някъде. И нека не ставам рекламодател на AOC :laughing:

 

А за резолюцията, за мен са водещи 2 момента. От една страна ако човек иска да играе са изискванията към видео картата. 4К те връзват с топ моделите общо взето. 

Но и PPI, за мен и моите предпочитания около 100-110 е ОК и четливо. Но 32 инча 4К отива към 140, което е много ситно и трябва да се използва Scaling–а на Windows, или имате по-добро зрение от моето :D . Ако човек не иска да ползва scaling-а, 4К има смисъл около 40 инча, 42, там някъде. 

 

А сетъпа скейлинг на един монитор и "нейтив" на лаптопа  водеше до странни ефекти при мен . Тогава тествах с 28 инчов 4К и 15 инча full hd и се отказах.  Тествал съм и обратният сетъп, скейлинг на лаптопа и "нейтив" на външният монитор - отново не беше идеално.  *Това беше в Уин 10, може би 11 се справя по-добре

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikktor said:

Не е тясно специализиран графичен дизайн, но има работа с цветове. Освен това VA има по-малък ъгъл на виждане. Според прочетеното. 

 

По-малък, но не значително по-малък. Все пак е монитор, не телевизор. Гледаш го фронтално от близко разстояние.

 

Преди масовото навлизане на ИПС панелите се ползваше ВА за графична обработка. А и този ИПС в евтините екрани не е като онзи, който се ползва за професионална работа. Идеята ми е, че цветовете с ВА ще са достатъчно точни, освен ако не работиш за печатен дизайн. Дори тогава ще трябва да си калибрираш монитора с колориметър и ще постигнеш същото (или поне много, много сходно) като при ИПС панела.

 

38 minutes ago, ARPAnet said:

AOC–а е с Freesync и ако не се бъркам nvidia поддържат freesync от доста време. Но може би пропускам някоя звездичка някъде. И нека не ставам рекламодател на AOC :laughing:

 

Ами, по принцип им слагат G-Sync Compatible ако са тествани и са съвместими. Единствено Freesync функцията не е достатъчна и не е задължително съвместимо.

Link to comment
Share on other sites

OK

Взех 4К LG 27" 27UP850N

4К на МакОС не върви нито на hdmi, нито на Type-C, display port нямам. Единствената резолюция, която имам, е default for this display, който е 1080п

На Windows имам 4К, обаче всичко е много малко и Windows препоръчва да го ползвам на 150% scaling. @ARPAnet какъв проблем си имал ти със scaling-а? 

Ексбокса върви добре. Цветовете са красиви, монитора е красив - харесва ми, обаче май няма смисъл от този 4К, ако всичко ще го ползвам или със zoom-in или със zoom-out.

Моя дел го изпратих на новият собственик.... имам 30 дни да върна този. 

 

Жена ми взе АОК 34" WHD и е доволна. Има 144 Хз, но ексбока не върви там добре. Относно ultra wide - @w00x няма черни ленти. По-лошо - разпъва го и изглежда ужасно :D 

 

Е, какъв монитор предлагат? ...Ако върна този.

Link to comment
Share on other sites

LG 27UP850N

4K e

+ Картината е хубава

- MacOS няма native 4K резолюция - трябва да е Scale

- Windows-а на 4К е с много много малки иконки и в общи линии е неизползваем. Там сега съм го пуснал на 150%.

 

За това питах какви проблеми е срещан @ARPAnet със scaling-а

 

Edited by vikktor
премахване на attachment
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...