Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

49 minutes ago, vikktor said:

@ARPAnet какъв проблем си имал ти със scaling-а? 

Споменатият проблем беше с 2 екрана, един скейлнат и един на нормалните 100%

Мина известно време, но общият проблем беше когато нещо е отворено в монитор 1 с неговият сетинг и се наложи да го преместя на монитор 2 - не се "ре"-скейлваше. Но това не е валидно за браузъри разбира се. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

9 minutes ago, vikktor said:

LG 27UP850N

4K e

+ Картината е хубава

- MacOS няма native 4K резолюция - трябва да е Scale

- Windows-а на 4К е с много много малки иконки и в общи линии е неизползваем. Там сега съм го пуснал на 150%.


Значи с този монитор искаш да ползваш:

 

1. Макбук

2. Уиндоус лаптоп през HDMI

3. Xbox

 

Правилно ли разбирам?
Между другото, нали точно заради броя пиксели в тоя малък размер обсъждахме, че от 27" 4К екран няма смисъл? :) Ако искаш 4К, трябва да е минимум 32". Тогава скейлинга няма да е 150%, а по-малко. Пак получаваш по-голямо работно поле от 1440п, но без евентуалните проблеми от скейла на Уиндоус. Явно заради тоя проблем със скейла, МАК ОС направо увеличава цялата резолюция.

 

 

Quote

The issue is likely that you are trying to use the build-in HDMI port on your Mac. You are not going to get 4K above 60Hz on that port. If you want to use that HDMI port, you need to change your refresh rate to 60hz. This is because the 2021 Macbook Pro M1 models do not come with an HDMI 2.1 port, but only an HDMI 2.0 port.

 

To get 4K @ 144Hz, you need to use Displayport or USB-C, or else get a USB-C to HDMI 2.1 adapter. Honestly, USB-C and Displayport just work better than HDMI.

 

Then, option-click the "Scaled" option, select "Show all resolutions" and choose a lower resolution from the list that is NOT marked "(low resolution)". This will scale everything to simulate a lower resolution, but still use the native 4K resolution of your display.

 

Пробвай да избереш по-висока резолюция на МакОС, както е описано тук. През HDMI, щом нямаш Display port. Ти гониш 60Hz, не 144, както е в темата. По-ниска ще е от 4К, но ще ти се скейлне до 4К и ще е по-добре от 1080п.

Link to comment
Share on other sites

сега съм долу-горе на 1440п ама не е native. Пише "screen will look like 2560 x 1440". И също така пише Scaling may affect performance.

Да, прочетох, че HDMI не е ок и пуснах usb-c. Там ми позволява scaling изобщо, на hdmi има само 1080p native (default) resolution.

Мака е мини, не е макбук, но това няма значение. Прочетох, че и мини и макбук поддържат 4к и 6к.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Т.к. още не съм открил перфектният монитор и все още чета, попаднах на нещо интересно:

 

Note: If you own a 10-series or newer nVidia GPU & use DisplayPort, you can use G-Sync on FreeSync monitors.

Link to comment
Share on other sites

Ся..... ситуацията е следната

LG-то е доста яко. LG UP850N но не е подходящо за работа с MacOS.

- 4К е ОК със SwitchResX, но все пак не е Native и има недостатъци.

- колонките са добро ниво. Допадат ми.

- сравнително лесно се превключват входовете, но бавно показва картината.

- май 4К не е подходяща за моя лаптоп

 

Чакам да дойдат да го вземат, така че ако го видите разопакован в емаг - няма нито драскотина, нито изгорял пиксел и не съм го блъскал. 

 

Взех Legion y27h-30

- как да подкарам native 165 hz на Windows и какво ще спечеля?

 

Почти съм сигурен, че ще върна и него. Малко ми е грозен и тия високи херци, които вдигат доста цената, не са ми нужни. Не видях в Ексбокса да свети нещо зелено, всичко е червено. На Macos подкарах 120 Hz, но не виждам разлика. Вероятно ще ми трябва повече време? Contrast/Brightness в какво съотношение трябва да са? Има няк'ъв сертификат за калибриране. HDR на Windows правя текста много добре, но яркостта и контраста са на 100 и не могат да се намалят, доста силна светлина.

 

редакция:

Защо в Top Features пише резолюция 1920 х 1080п, докато в описанието си пише, че е 2560x1440? Lenovo Y27h-30 - Overview - Lenovo Support US

 

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

Ами, честотата на опресняване при Уиндоус трябва да ти е в настройката за резолюцията. Ще получиш по-плавно движение в Уиндоус.

 

Няма правило за това как трябва да са контраста и яркостта. Моята яркост е на 7/100, контрастът ми е на 100/100.

 

При HDR не можеш да контролираш яркостта. Всичко е на максимум. Аз бих го изключил.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Видеокартата ти май поддържа максимум 60 херца.

 

Провери тук.

 

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000023781/graphics.html

 

май да Intel Core i711370H Processor 12M Cache up to 4.80 GHz with IPU Product Specifications

ама като че ли старият ми монитор работеше на 75 Хц, което беше максималното за него.... 

Link to comment
Share on other sites

Ми стария ти монитор да е бил с по-ниска резолюция от този и затова картата да е успявала да изкара 75 Хц. Сега като си с по-висока резолюция, видеото да не може да изкара по-висока честота на по-голямата резолюция.

Link to comment
Share on other sites

Не, Dell P2720d е също с 1440п. Може да не съм обърнал внимание на колко херца работи.

 

Сега се колебая да връщам ли този легион и да взема

1) Dell G3223D

2) Dell S2722DC

 

Харесват ми LG-тата, но 4К ми е много. И лаптопа ми, който не ползвам основно, но все пак ползвам, според мен не се справя добре с 4К.

Той има 2 видео карти, но не успях да накарам да работи NVidia-та вместо вградената.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, w00x said:

Пак ли ще връщаш? :D

Какво не ти харесва толкова, че не попадаш на подходящ?

 

И аз това му се чудя :) Аз съм с LG UL850, което май също е 4к (взех го, защото по Type-C ми се зарежда мака) и съм доста доволен. Тъй като го ползвам главно с мак не съм видял да имам кой знае какви проблеми, но задължително трябва да се спре  HDR-a според мен. Иначе и моят брайтнес стои на около 10 :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Пак ли ще връщаш? :D

Какво не ти харесва толкова, че не попадаш на подходящ?

 

На текущият ми не ми харесва контраста, някак се губи. И не виждам смисъл да съм дал толкова пари за херци. Пробвах, видях, още не съм върнал....

 

@Stasio 4К ми е много дребно. На windows-а не се държи добре, като почна да пиша в лентата на Edge и има лаг. Не знам на какво се дължи, но е много дразнещо. На мак-а също има някои неща, които не се виждат. Вярно е, че с SwitchResX върви малко по-добре, но пак не е перфектно. Примерно, използвам един уеб сървър, на който някои икони не се виждат. Вероятно е заради мащабирането - от голямо към малко и после пак към голямо - не знам, но факта е, че се вижда само текста на иконата, без самата икона. Мога ли да рискувам, че за в бъдеще няма да излезе нещо друго, което до момента не съм видял? Иначе LG-то има хубава картина. Ти с какви кабели си го вързал? Да не би лаг-а ми да се получава от кабелите?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vikktor said:

 

На текущият ми не ми харесва контраста, някак се губи. И не виждам смисъл да съм дал толкова пари за херци. Пробвах, видях, още не съм върнал....

 

@Stasio 4К ми е много дребно. На windows-а не се държи добре, като почна да пиша в лентата на Edge и има лаг. Не знам на какво се дължи, но е много дразнещо. На мак-а също има някои неща, които не се виждат. Вярно е, че с SwitchResX върви малко по-добре, но пак не е перфектно. Примерно, използвам един уеб сървър, на който някои икони не се виждат. Вероятно е заради мащабирането - от голямо към малко и после пак към голямо - не знам, но факта е, че се вижда само текста на иконата, без самата икона. Мога ли да рискувам, че за в бъдеще няма да излезе нещо друго, което до момента не съм видял? Иначе LG-то има хубава картина. Ти с какви кабели си го вързал? Да не би лаг-а ми да се получава от кабелите?


Ами ти взимаш някакви странни марки със съмнителни панели и очакваш качество на картината. Вземи си LG-то пак и това е. Все някога ще успееш да подкараш и херците. По принцип монитор не се сменя на 2 години. При теб е малко под въпрос де.. :D 

 

Лагът се държи на много слабата ти видеокарта. С вградената видеокарта няма да стане. Тоя лаптоп издъхва.

Link to comment
Share on other sites

LG-то още не са го взели. Там няма проблем с Hz защото той работи само на 60 Hz.

Аз обичам да сменям техника без причина. Понякога просто ми омръзва. В случая със стария ми монитор - беше на майтап, но получих добра оферта.

И сега съм в безизходица :D 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikktor said:

 

 

@Stasio 4К ми е много дребно. На windows-а не се държи добре, като почна да пиша в лентата на Edge и има лаг.Ти с какви кабели си го вързал? Да не би лаг-а ми да се получава от кабелите?

 

Ами както казах аз съм си вързал мака с Type C, по което освен, че картината върви към монитора и монитора зарежда мака. За дребното, просто на мака си настроих иконите да са ми малко по - големи и всичко заспа :)  За лага, w00x-a ти каза. Слаба ти е видео картата. Аз нямам никакви проблеми с лаг... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vikktor said:

Понякога просто ми омръзва. В случая със стария ми монитор - беше на майтап, но получих добра оферта.

И сега съм в безизходица :D 

Не си в безизходица. Можеш да си купиш нова бройка от старият ти мониор ;).

Link to comment
Share on other sites

То че има - има, но ти искаш да изживяваш емоцията от връщането. :D 

Сега сериозно. Вземи си LG-то щом ти харесва и това е. Не помня защо изобщо си го върнал.

Link to comment
Share on other sites

Още не са го взели.

Стои в коридора и чака куриер.

 

Заявих връщане заради въпросния ЛАГ

и заради scaling шитовете на Mac

Всъшност и на windows използвам scaling 150%

 

Сега ми допада този: 27" LG 27QN880 - Specifications (displayspecifications.com)

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

Лагът ти, както установихме, е от видеокартата. По-добре се опитай да подкараш отделната, вместо да ползваш вградената.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...