Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Имаш предвид разделителна способност като на повечето принтери? Това е хубаво но си има лимитации откъм хардуер, не знам през какво ще я прекараш тая резолюция. Иначе имаше нещо подобно на IBM пак 22-ка май беше с ненормални резолюции, но пред няколко входа се подавше май картината. Не съм съвсем сигурен. То всеки иска разделителна способност на хубав масленоструен принтер, но не мисля че е физически възможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Бре не думай. Кое казваш дразни на малкия пиксел? Малки са ти буквите може би? А не можеш ли да си ги увеличиш?

 

Точно обратното е, но все още не са достатъчно добри мониторите за да се възползваме от това... и затова излизат подобни "извращения" като clear type-a на microsoft който ползва "sub-pixel rendering" което пък мен лично ме дразни неистово и се нервирам когато черен текст ми червенее примерно.

 

Идеална разделителна способност е примерно 7680 * 4800 за 22 инчов монитор. Но евентуално идната петилетка може да се появи подобно нещо. Просто се опитай да си представиш че виждаш същото нещо на екрана, просто няколко пъти по-финно в детайлите и няма назъбени линии или поне са много по-малко назъбени от сегашните. И чертичките на буквите не са широки 1 пиксел а някъде а 3 някъде 5 пиксела в зависимост от буквата... и че буквата о е доста по-кръгла от това което виждаш сега.

 

Не бях забелязал, че отговаряш на другия. Извинявам се.

 

 

Колкото до разделителната способност, прекалено много мори очите. Не мога всичко да увеличавам в крайна сметка, защото увеличавайки размера на всичко, намалям реалното използваемо поле на монитора. Чисто физически. И става по-малък. Което няма смисъл. Иначе това за финния детайл ми е прекалено ясно, но малкия текст дразни прекалено.

 

По цял ден съм на някакъв кирлив 21,*" Acer Full HD и направо ми разказва играта. Трябва да се навеждам към него, за да чета текст.

 

 

Link to comment
Share on other sites

A виж проблема е в марката при теб. Аз по-отвратителни монитори от едни Acer-и които са в офиса на един мой клиент не съм виждал.

 

За текста - общо взето вече почти всичко се наглася. Пробвай да смениш на large fonts - откакто го смених при мен съм много доволен.

Link to comment
Share on other sites

Дядомраз е прав по принцип. И 1 милион пиксела по хоризонтала да имаш, ще е добре и за 22", ако зрителния ъгъл на обектите по екрана както ги виждаме сега, не се измени. А това ще доведе до по-мазните букви като на лазерен принтер, по-приятни линии и т.н.

Само дето не всичко все още е преценено да е толкова гъвкаво че да се зуумва така. Примерно повечето икони по тулбарове, менюта и още 100 места. Да не говорим за уеб страниците, картинките в тях, и още 100 такива неща :) . Не е дораснато още.

Аз лично не се оплаквам от леко назъбените букви, за мен clear type-a в Виста/2008 се справя добре, не виждам споменатото от Дядомраз червенеене, при него може да е щото е с по-новия 2008, или нещо от монитора.

Ползвам clear type и съм доволен, нямам никакви такива мераци към ултра резолюции само заради smoothness-a на букви и линии.

Да, щом ще е за таблици и такива неща, освен ако биха го дразнили малките ъгли на видимост или лошия контраст и цветове под големи ъгли, един TN за малко пари и е готов. Някой 24" 1920х1200 за 450-500 лв.

 

ДЕЛЛ действително на пръв поглед не предлагат кой знае колко спрямо другите, даже в доста случаи по-малко, като входове и т.н. Цената си включва и марката до известна степен. От друга страна хората се надяват на по-високо качество и като изпълнение. Засега мен ме удовлетворява това което виждам като качество на изработка, трайност. Имал съм самсунг, не знам на такъв ли случих, след година работа трябваше да лежи в болница (сервиз). И други поне 2 уреда самсунг са лежали в сервиз. От делл-а съм доволен вече 2 години, на вид ме кефи много, стойка, стабилност, рамка. Като качество също, на изображението, има определен блеединг като другите, но по други фактори като dithering-a и градиентите си е съвсем над средното за мен. И с интерполацията на ненативни резолюции се справя отлично. Все пак един монитор не е само резолюция и входове, за да се сравнява кой какво дава.

Link to comment
Share on other sites

Имаме питане >

 

21-24 инча големина

ползване за четене и таблици и прочие

трябва да натоварва очите възможно най-малко

 

ценови диапазон 500-600лв

 

____________________

 

Нашия човек е харесал LG E2350V , но не може да го намери в BG.

Щом си е харесал lg led, може да погледне този http://www.plesio.bg/vsichki-monitori-c-69978102/led-monitor-24-w2486l-pf-p-279995.html . Поне го има в Бг, а сигурно и в Пловдив ще се намери.

Edited by Vetim
Link to comment
Share on other sites

Какво мислите за този Benq

http://q-trade.bg/product_info.php?cPath=48&products_id=1093

 

И аз имам подобно питане като по-горе.

24-26" до 500лв. FullHD или 1920х1200.

Benq е малко противоречива марка. Аз лично бих странил от нея.

375 лв за 24"...

Преди като купувах моя, четох 2 седмици, и за беня-та не видях кой знае какви позитиви като цяло.

Колкото до fullHD или 1920х1200, разликата е 120 пиксела по вертикала, ти си преценяш дали са важни за теб. И дали го ползваш само за филми или и за работа. 1200 за мен винаги е по-добре.

Link to comment
Share on other sites

А дали ще е добре това да се ползва само за монитор:

http://www.plesio.bg/vsichki-monitori-c-69978102/lcd-tv-monitor-27-sm-p2770hd-p-282381.html

Ще се гледа от нормално разтояние - макс 1 метър.

Или като цяло 26-27 инчовите FULLHD ЛСД-та.

Иначе има много монитори 24" под 400лв. philips, samsung...

 

Ще се ползва за мултимедия,филми, снимки, интернет, photoshop..., игрите не са ми приоритет :)

Edited by Rubbish
Link to comment
Share on other sites

Еми 27" с голям пиксел. И само DVB-T цифров тунер.

Зависи дали 120-те пиксела по-малко от нормален 24" са Ок за теб.

24" под 400 лв всички са 1920х1080. Виж колко струват тези с 1200 вертикала :) . Мога да те уверя, че 120 пиксела НИКАК не са малко особено за вертикала.

Link to comment
Share on other sites

Знам, че голямата резолюция винаги е голям +...

Но понеже ще го ползвам за филми, не ми е наложащо 1200 вертикал и да имам черни линий, както сега на 22ката/понеже е 16:10/ освен ако не overscan_а картината.

А на самсунга 27" няма да гледам ТВ.

Гледам, че и в youtube го ползват хората само за монитор.

Вярно, че не е като на Apple и Dell 27ците с яката резолюция, но и все пак е на половината цена на IPS матрица.

Трябва тея дни да го намеря по магазините да го поразгледам.

Link to comment
Share on other sites

Мен поне ме кефи като визия. Дизайна е подобен на 22"-вия самсунг който бях взел на жена ми и който наистина много хубаво се вижда (има кусури но като за 22" монитор за 300 и няколко лева е просто прекрасен). Само някакъв динамичен контраст ли какво беше трябваше да изключа понеже при затваряне на прозорец много рязко променяше яркостта - което за филми може и да е добре но за нормална работа дразни (ефекта е все едно на лаптопа съм му изключил захранващия кабел и е минал на батерии при което намаля наполовина яркостта си). Има си "bleeding" но честно казано не ме дразни - само отгоре и отдолу е и се вижда при напълно черен фон. През останалото време обаче цветовете са си добри, ъгъла на виждане като за TN панел е приличен а дизайна с тези прозрачни истории около монитора направо си се вписва в aero темата на windows 7 :)

Link to comment
Share on other sites

Аз само съветвам за 1920х1200 резолюция, както казва Мечо Пух - колкото повече толкова повече. Аз лично минах от 1024х768 на 1920х1200, няма нужда да казвач, че разликата беше направо умопомрачителна, не можех да свикна сигурно 2 месеца, виждаше ми се огромен и че не мога да го хвана с поглед. Истината е сега, че ми е идеален. Когато седна на нещо по-малко с по-малка резолюция направо ми става тегаво. Примерно като разглеждах преди някоклко дни екселски таблици на една 17 с 1024х768 - ми се видя ужасно малка все едно работих на калкулатор. Моя съвет - винаги скачай на повече. Не ти трябва да е огромен от 27 инча с FullHD няма смисъл за мен. Виждал съм 32 инчов телевизор на компютър който се ползва като монитор - никак не ми хареса въпреки, че телевизора беше много хубав. Няма смисъл от пиксели колкото главичка на туплиика. За филми от няколко метра е ок но за монитор дразни. Жалко че няма евтини 30-ки с 2560х1600 иначе съм готов за следващата стъпка, да мина на нещо по-голямо. Имах удоволствието да барна за 20-тина минути една 30-ка делл - няма такъв кеф - цветове - резолюция, стойка изработка всичко направо беше идеално. За съжаление струва колкото кола, но кеф цена няма, въпреки че едва ли ще мога да си позволя нещо такова.

Link to comment
Share on other sites

17" монитор с 1024х768 не съм чувал да има. 1280х1024 по-скоро...

 

raptor2721: както казах 30-ки няма... има 27ци с мноооого близък до цитиранта от теб разделителна способност: 2560х1440 е. След седмица-две ще го взема ако искаш ела ми на гости :) 30-ката ще падне след няколко месеца но засега държи цена пък мен нещо много взе да "ме сърби" та надявам се след празниците да имам време да скоча до софия и да взема един

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Е тя и въпросната 27-ца сигурно ще в 4 цифрените суми, така че пак ще е само на картинка за мен. Иначе може да спретнеш едно малко ревю като вземеш монитор и го ползваш няколко дена.

 

Едит: Не съм видял линковете явно са по-късно добавени. Иначе за това което е цената е доста добра, направо ме вкарваш в размисли.

Edited by raptor2721
Link to comment
Share on other sites

E де... колко пъти ще ти давам линк че е 1350лв с ДДСто. Не като DELL 3008WFP да е $1800 + ДДС + още малко за доставка до тук което прави малко над 3000лв.

 

 

Мда... днес се опитах да поръчам въпросната 27-ца... грънци... 20 дни за доставка, гаранция за изгорели пиксели - друг път. Ама те били с под 1% такива. Били ама ако ми се падне точно такъв какво правим? :)

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Такам, днес умрях прав. 190c Филипс взе да му мига бутона включено/изключено. Спрях го от контакта и уж се оправи. Оставих го и като се върнах почна само да премигва (и бутона и екрана.

 

В задачата се пита - какво да правя? Директно да купувам нов или да мъкна на ремонт (и къде?)? Пробвах да сменя с друг захранващият кабел, не е от него. Даже при без връзка с РС-то пак само си мига.

 

Идеи?

 

__________

 

Вече харесах това - ако не подлежи на поправка казвайте какво да вземам направо. Никакви изхвърляния. Само си гледам филми на РС-то и от време на време някоя игра. Много текст чета и :) забавната част :) съм далтонист (специално червено-кафява фама), та бя набузени настройки за цвят ползвам - през диджитъл вайбрънс или както там се води на картата.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

..

Мда... днес се опитах да поръчам въпросната 27-ца... грънци... 20 дни за доставка, гаранция за изгорели пиксели - друг път. Ама те били с под 1% такива. Били ама ако ми се падне точно такъв какво правим? :)

Ми, вовеки ще си караш с каквото са докарали или го продаваш на ниска цена и пробваш с друг. Почвам да ги мразя LCD-тата именно заради тези лотарии, особено напоследък с падането на качеството заедно с цените.

 

Такам, днес умрях прав. 190c Филипс взе да му мига бутона включено/изключено. Спрях го от контакта и уж се оправи. Оставих го и като се върнах почна само да премигва (и бутона и екрана.

В задачата се пита - какво да правя? Директно да купувам нов или да мъкна на ремонт (и къде?)? Пробвах да сменя с друг захранващият кабел, не е от него. Даже при без връзка с РС-то пак само си мига.

Идеи?

Имал съм подобни преживявания. Кога започва да мига и образ губи ли, или след като е sleep-нал, после не се буди ами мига?

Вероятно е нещо дребно, ще ти го оправят.

Link to comment
Share on other sites

Точно след sleep и въобще не се събуди. Изключих го от контакта чаках малко (да не е някакво статично електричество) ама нейсе.

 

______________

 

Майните да дават съвет за добър сервиз извън гаранционен, че предполагам 1во на филипс не им се занимава с такива, 2ро ще ме утрепят с цена.

 

________________

 

Благодарско на колегата @pamporov , отзовал се веднага.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

[quote name='djadomraz' date='27 March 2010 - 13:43' timestamp='1269686600' post='1495356414'

Мда... днес се опитах да поръчам въпросната 27-ца... грънци... 20 дни за доставка, гаранция за изгорели пиксели - друг път. Ама те били с под 1% такива. Били ама ако ми се падне точно такъв какво правим? :)

 

Знаех си, че ще има някаква подла врътка щом е на тая цена, ама си виках може нещо да са се объркали, за пореден път безплатен обяд няма. Да дадещ над 1200 лева за монитор без никаква гаранция за изгорели пиксели се е прецаквация, айде стъкналите се лекуват лесно и безпроблемно но изгорелите са гадна работа.

Link to comment
Share on other sites

Знаех си, че ще има някаква подла врътка щом е на тая цена, ама си виках може нещо да са се объркали, за пореден път безплатен обяд няма. Да дадещ над 1200 лева за монитор без никаква гаранция за изгорели пиксели се е прецаквация, айде стъкналите се лекуват лесно и безпроблемно но изгорелите са гадна работа.

 

Я се лекуват я не. Последно над 1 изгорял пиксел подлежал на смяна, но светлите трябвало да са над 6... И ако го взема така на доверие после ще излезе че това било на мегапиксел а той както е 4+ мегапиксела ще трябва да са над 20 светлите и над 5 изгорелите... ай няма нужда, ще дам на някой приятел в щатите пари да ми го купи и да ми го прати по UPS и ПАК ще ми е по-евтино но ще имам и гаранция защото ще ги е проверил

 

 

Ми, вовеки ще си караш с каквото са докарали или го продаваш на ниска цена и пробваш с друг. Почвам да ги мразя LCD-тата именно заради тези лотарии, особено напоследък с падането на качеството заедно с цените.

 

Теди, не че им пада качеството. Същия монитор в Щатите, Англия, Германия, Чехия и къде ли не още струва по-евтино а има и "Premium Panel Guarantee" което значи 0 умрели и 0 спекли пиксели. НУЛА тяхната мама а не както тука нашенските селски тарикати ми обясняват по нам си колко на мегапиксел. НУЛА! Да обаче там поддържат складови наличности и ако не ти хареса едната бройка ти дават друга, а тука понеже "е много скъп монитор" се получава само след заявка. Сещай се ако е дефектен какво трябва да направят и транспорта кой ще го плати. Цената за транспортиране на един или 5 монитора е общо взето една и съща (май до 3 даже нямаше грам разлика след това е много малко в повече). Та ей затова не им се занимава а не защото качеството на мониторите е кофти. Бедна ти е фантазията колко ме е яд на подобни тъпи изпълнения особено като се сещам нашенските тарикати как искат да правят бизнес и гледат да не се минат и с 5 стотинки...

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

решил съм да си взема 24" FULL HD LED монитор. видях в интернет тези два модела:

http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=538226

и

http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=537554

някой ще ми каже ли кой от двата е по-добър. монитора ще го ползвам за филми и игри.

Link to comment
Share on other sites

Определено LG-то. Този Acer ми причинява душевен дискомфорт с кривата си стойка a и имам кофти мнение за Acer - особено за мониторите им. Този примерно няма DVI. Верно не е 16:10 ми е 16:9 но ако само за игри и филми ще го ползваш може и да не ти липсват допълнителните пиксели.

Link to comment
Share on other sites

Определено LG-то.

в коментарите на youtube, казват че LG-то има "input lag", докато за ACER-а не съм прочел такива оплаквания. иначе и за двата говорят че цветовете им са като отмити. все пак и двата са с TN матрица.

Link to comment
Share on other sites

в коментарите на youtube, казват че LG-то има "input lag", докато за ACER-а не съм прочел такива оплаквания. иначе и за двата говорят че цветовете им са като отмити. все пак и двата са с TN матрица.

Моят Dell има определен инпут лаг, мерил съм го с друг LCD монитор един до друг, и се виждаше. В определени случаи дразни. В бъдещите си монитори аз определено ще отдавам по-голямо значение на инпут лага.

Единствено понякога ме дразни в движението на мишката, иначе нито в игри, нито другаде ме дразни или забелязвам аз лично.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...