Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Хайде и от мен до болка познатития въпрос "какъв монитор ме съветвате да си купя". Прегледах последните няколко страници от темата, поразгледах сайтовете за сравнения, българските магазини и т.н. , но вече съм толкова объркан, че нямам идея какво да купя. На този етап (не съм говорил с никй разбиращ от монитори) търся 22-24" , цена - колкото по-ефтино, толкова съм по-навит, но ориетировачно 400 (може да вара, но както казах - бих предпочел по-ниска цена), входове VGA, DVI, HDMI, USB и разни оптични неща (не съм запознат) не ме вълнуват (компютъра ми има достатъчно USB порта). Единственото нещо което съм 100% сигурен е, че монитора ще е Philips или Samsung. До момента от моделите, изложени на сайта им съм се спрял на тези:

 

Samsung

2494HM

2470HD Това нещо не зная как ще се държи, защото е с вграден тунер.

 

Philips

Сравнение между 3 модела

 

Относно възможностите на видео картата ми ... е тя ще се смени след като взема монитор и от тази страна гледам да се вържа в някакви разумни граници.

Монитора ще се използва за 1) филми 2) обикновенна домашна употреба - писане на текс, браузване в интернет и т.н 3) рядко, но не изключено - четене на доста текс 4) игри .

Стремя се да взема нещо с повече кадмия на квадретен метърър, хубав контраст, резолюция 1920х1080 (или нещо по-високо), максимално кратко време за реакция и т.н. , но както е ясно на всеки - всяка екстра струва $$$. Та затова ако може да ми дадете съвет с конкретни модели, защото до 1 месец ще съм напазарувал каквото има да се купува, че моето CRT издъхва (старо 17" HP на 10 год.). ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2470HD го забрави. Това нито е монитор, нито е телевизор, а времето за реакция е 5ms, което пак нито става за игри, нито нормално за телевизия :) Пък и екрана е TN, което значи тънки ъгли. Един голям компромис.

Link to comment
Share on other sites

Наскоро смених стария си монитор с DELL U2211 - страхотен монитор за парите си. С ДДСто цената в стемо беше 450лв а е IPS панел освен това е с 1920х1080 разделителна способност. За тези пари имаше и 23" модел със същите параметри (бих предпочел него но по едно стечение на обстоятелствата съм с този). За игри не го ползвам та не мога да преценя но за филми е ок според мен.

 

На жена ми съм взел този: http://www.technomarket.bg/products/09052887/samsung-sm-p2270 - дизайна кефи много, като монитор не е зле но е TN все пак и от по-голям ъгъл като се погледне и криви.

Link to comment
Share on other sites

2494HM

http://www.digitalversus.com/samsung-syncmaster-2494hm-p357_5178_36.html

http://www.prad.de/new/monitore/test/2009/test-samsung-2494hm.html (немски)

 

244E2

http://www.digitalversus.com/philips-244e2-p357_10042_53.html

 

И двата не са подходящи за FPS игри. Всъщност и 4-те монитора, които си избрал с 5ms реакция, което означава, че нямат ускорение на реакцията. Ако игрите те вълнуват това определено не са монитори подходящи за игра. Избери си други с 2ms реакция, което гарантира, че ще имат RTA - response time accеleration.

Link to comment
Share on other sites

При какви игри се усеща това с реакцията? Защото аз съм играл на времето старкрафт на монитор с 25мс реакция и не съм имал проблеми. Може и да е имало нещо но не ми е пречело да играя а филмите се гледаха идеално.

Link to comment
Share on other sites

FPS, възможно е да се усеща и при FIFA / Pro Evolution Soccer при биене на аут от вратаря - поне на моя Samsung 970P (6ms S-PVA). Примерно с Crysis и Quake3/UT нямам никакви проблеми, но може би в FPS игри като CS и от сорта ще е проблем. От игрите, които играя аз проблеми имам само с изпълнението на аут при футболните игри. Но все пак трябва някой истински геймър да сподели.

Link to comment
Share on other sites

2470HD го забрави. Това нито е монитор, нито е телевизор, а времето за реакция е 5ms, което пак нито става за игри, нито нормално за телевизия :) Пък и екрана е TN, което значи тънки ъгли. Един голям компромис.

 

Чувам доста неща подобни на твоето мнение - 2в1 не биле хубави, ако искам монитор и ТВ си купувам отделно и т.н. , но не ми стана ясно "Защо?!?" (някоя прпратка ще бъде от полза... няма нужда пишеш сумати обяснения). Друго да попитам - какъв е проблема с 5ms време за реакция (ясно, че колкото по-бързо опреснява, толкова по-добре, но зрителният анализатор не може да улови толкова бързи движения).

 

Относно останалите ми "предложения" някой би ли дал мнение или някакви други варианти, марки и т.н.

Link to comment
Share on other sites

И аз се учудвам как Dreamer говори за 5-те ms реакция, че не ставали за това и онова...

Което ако мониторът е от дори по-масовите нормални 5 милисекундни, е нещо, с което аз лично не мога да се съглася.

Очаквам Дядомраз да се намеси :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Такова е мнението по ревютата за 5мс мониторите (които реално са много по-далеч от 5-те мс отколкото 2мс монитори от 2-те, справка xbit-labs). Четете и ще видите. Аз казах, че на моя 6мс виждам проблеми с реакцията, но не съм готов да си сменя монитора за TN... а дори трябва много да се замисля за IPS. Пък и не съм геймър та не ме вълнува.

 

Ето ревюта на монитори с тунери - не гледайте само звездичките ами и четете:

 

http://www.digitalversus.com/samsung-syncmaster-t240hd-p357_3707_36.html

http://www.digitalversus.com/samsung-syncmaster-p2370hd-p357_5966_36.html

http://www.digitalversus.com/samsung-syncmaster-t220hd-p357_3698_36.html

 

Всеки сам си преценява какво си взима така че аз си изразвявам мнението, нито давам парите нито нищо :)

 

п.с. Samsung нямат нито един монитор+тв с реакция 2мс, най-вероятно другите производители също.

п.с.2: Реални сравнения с тестове на респонз между 2мс и 5мс монитори: http://www.xbitlabs.com/articles/monitors/display/samsung-topaz.html

Edited by Dreamer
Link to comment
Share on other sites

Очаквам Дядомраз да се намеси :rolleyes:

 

Ами аз не ги виждам проблемите които ги има и снимани даже как някаква количка минава и в единия случай е размазана в другия не. Но и не играя ЧАК толкова динамични игри така че не искам да се произнеса "компетентно". С филми нямам грижи ей това мога отговорно да го заявя но това не значи че някой който знае какво да гледа няма да го забележи. Както примерно доста хора не забелязват сенките на буквите при D-Sub (които ги няма при DVI), но на мен ми изваждат очите.

 

 

A и това което Dreamer каза е че не става за FPS игри а не изобщо за игри.... щото то и шаха е игра ама... :)

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Аз играя основно (само) FPS. Problemi от това, че ми е 5ms не съм забелязал изобщо. Вярно не много често, но като се хвана, поне по седмица изкарвам в игри много часове на ден :) .

Имах самсунг с 2ms с въпросното RTA. Честно казано при филми, игри и т.н. изобщо не ми е направило впечатление че съм сменил и милисекундите от 2 на 5 :) . Макар че знам че реално не са 2/5.

Тъй че "не става" е мнооого пресилено. За замазвания и дума не може да става. Сега, ако някой монитор който се води 5мс е реално 25, вече е друга работа :) . Моя текущ е 5 и играя и гледам ФПС/филми, без замазвания или сенки или т.н. Без съмнение някой много чувствителен геймър с изтекъл поглед може да забележи нещо, но аз не и дори да има нещо което не мога да забележа, не се отразява на играта ми или на изживяването ;) .

Че аз напоследък на лаптопа играя онлайн HL, и хич не виждам дефекти от бързината на действие, какво остава...

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Е имаше някакви снимани неща в високоскоростни фотоапарати и се виждаха пикселите и сенките. Не знам с окото как стоят нещата но може в единия случай да е по-размазано всичко. Остава въпроса дали ти прави впечатление или не и ако да доколко те дразни. Аз лично не ги забелязвам подобни, обаче сенките или неправилната разделителна способност я усещам първите 15 секунди след като седна на такава машина.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм със Самсунг с RTA и наистина има малка разлика като се свалят 5-те милисекунди надолу, но според мен в практиката трябва да си върл геймър и да имаш орловия поглед на Ангел (вокс), че да те дразни такова малко закъснение.

 

А относно това долното:

 

 

.... входове VGA, DVI, HDMI, USB и разни оптични неща (не съм запознат) не ме вълнуват ....

 

 

Не може да не те вълнува наличието (респ. отсъствието) на цифров вход например, тъй като с 'него' vs 'без него' разликата е осезаема.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Тия дни Stemo пуснаха невероятна оферта и тъй като не можах да и устоя от днес съм собственик на DELL U2311H - само... 399лв, 23" IPS панел с PIVOT и нагласяне на височина на стойката. Да не говорим за usb hub, dvi, d-sub, display port... въобще :)

 

Днес взех последния така че някой ако си реши най-добре да се обади по телефона да поръча за да не се разкарва излишно.

 

http://www.pcshop.bg/pc/bg/product_info.seam?id=0006301454537&g=0006301239026&s=0006301252384&dataModelSelection=article%3Aextsearchlistarray%5B0%5D&p=0006301183441&cid=320985&actionMethod=bg%2Fextsearchlist.xhtml%3Aarticlemanager.loadArticle (това е онлайн магазина на стемо/поликомп)

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2311h.htm

http://www.digitalversus.com/dell-u2311h-p357_8953_88.html

Link to comment
Share on other sites

Аз мисля че тази сделка е от миналото лято насам... т.е. този монитор май беше около 400-450лв още миналата година само че аз взех леко по-малкия тогава (т.е. U2211)

 

И да питам нещо. Кой е възможно най-малкия и компактен монитор с 1080p Като в случая търся външни габарити а не други характеристики. По възможност да е с размерите на панел за лаптоп и минималистична стойка. 17" би бил перфектен въпреки че ме съмнява да има.

 

Или да взема някой лаптопски панел с още нещо но как да го закача към VGA изхода на лаптопа?

 

Идеята е като работя с лаптопа да мога да закача 2ри (и 3ти евентуално) монитор но да мога да ги прибирам след като свърша да работя.

Link to comment
Share on other sites

Тия дни Stemo пуснаха невероятна оферта и тъй като не можах да и устоя от днес съм собственик на DELL U2311H - само... 399лв, 23" IPS панел с PIVOT и нагласяне на височина на стойката. Да не говорим за usb hub, dvi, d-sub, display port... въобще :)

 

Днес взех последния така че някой ако си реши най-добре да се обади по телефона да поръча за да не се разкарва излишно.

 

http://www.pcshop.bg...ger.loadArticle (това е онлайн магазина на стемо/поликомп)

 

http://www.tftcentra...dell_u2311h.htm

http://www.digitalve...57_8953_88.html

 

Честито!

 

Макар че тия с тия хибридни IPS панели, е*аха мамата на пазара за монитори.

 

Тия май са пуснали всички продукти на Dell на промоция. Ако ми трябваше монитор, нямаше да му мисля много за този http://www.pcshop.bg/pc/bg/product_info.seam?id=0006301384476&g=0006301239026&s=0006301342570&dataModelSelection=article%3Atreelistbrandarray%5B5%5D&p=0006301183441&cid=321694&actionMethod=bg%2Ftreelistbrand.xhtml%3Aarticlemanager.loadArticle

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Като взимах моя го гледах този и беше доста по-евтин (но е 27" не 30) освен това е 16:10 (моя) а не 16:9 като 2711. Мога да ти покажа един до друг 3008wfp и U2211 за да забележиш разликата в "излъчването" между 2та (а U2711 е подобен като изработка на U2211). Айде 2211 е евтин относително обаче и 2711 да го направят със същите грозни и ръбати пластмаси не мога да си обясня защо. Мани ами и новия 3011 и той е подобен ръбат и грозен.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Аз мисля че тази сделка е от миналото лято насам... т.е. този монитор май беше около 400-450лв още миналата година само че аз взех леко по-малкия тогава (т.е. U2211)

 

И да питам нещо. Кой е възможно най-малкия и компактен монитор с 1080p Като в случая търся външни габарити а не други характеристики. По възможност да е с размерите на панел за лаптоп и минималистична стойка. 17" би бил перфектен въпреки че ме съмнява да има.

 

Или да взема някой лаптопски панел с още нещо но как да го закача към VGA изхода на лаптопа?

 

Идеята е като работя с лаптопа да мога да закача 2ри (и 3ти евентуално) монитор но да мога да ги прибирам след като свърша да работя.

Ми грешиш според мен за цената - ще да е била 550лв, днес си говорих с каката от Стемо и тя помни цени от 650лв и дори 800лв за 23-ката.

21.5" e най-малкия с full hd. Ся компактен трябва да гледаш колко е тънък bezel-а за да прецениш точно, но задължително LED тъй като са страшно тънки. Най-добре е да минеш през магазините и да гледаш 21.5" (водят се 22" закръглено) и да видиш чие тяло е най-малко. Аз се сещам конкретно за един бял AOC, който съм виждал в Босна. Лаптопския панел е опция наистина, предполагам нямаш предвид само панел ами от тия дето са монитори за лаптоп и без стойка. Не съм сигурен, но предполагам, че се включва през USB.

 

 

Честито!

 

Макар че тия с тия хибридни IPS панели, е*аха мамата на пазара за монитори.

 

Тия май са пуснали всички продукти на Dell на промоция. Ако ми трябваше монитор, нямаше да му мисля много за този http://www.pcshop.bg/pc/bg/product_info.seam?id=0006301384476&g=0006301239026&s=0006301342570&dataModelSelection=article%3Atreelistbrandarray%5B5%5D&p=0006301183441&cid=321694&actionMethod=bg%2Ftreelistbrand.xhtml%3Aarticlemanager.loadArticle

Мерси - еми стига толкова скъпи монитори, хората искат евтинко. Макар, че те скъпи монитори вече няма толкова- Philips не правят, Samsung доста време нямат (освен F2380 и F2080)... но пък LG започнаха да продават IPS-ки, даже има такъв техен за 450лв мисля, но е LED и има bleeding. Не знам как ще е тая зверска резолюция ама ми се струва скъп. Ама промоцията е яка, в амазон.de е 640 евро... в amazon.co.uk е 673 паунда... брех, по-евтино от в света :)

Link to comment
Share on other sites

Мерси - еми стига толкова скъпи монитори, хората искат евтинко. Макар, че те скъпи монитори вече няма толкова- Philips не правят, Samsung доста време нямат (освен F2380 и F2080)... но пък LG започнаха да продават IPS-ки, даже има такъв техен за 450лв мисля, но е LED и има bleeding.

 

Еми да ама виж това сравнение: http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=6&ma1=88&mo1=752&p1=8953&ma2=88&mo2=106&p2=1042&ph=1

 

S-IPS панел срещу eIPS панел.

 

Но мисля, че това не е такъв проблем за нормален потребител. Може би този сегмент се запълва от eIPS-а. Нормален потребител, който не иска TN. Но пък тогава PVA е по-добър избор, заради по-контрастния цвят, по-хубавото черно и по-малкия response. Знам ли...

Лошото е, че има хора дето взимат такива монитори с eIPS за професионална работа и си мислят, че са взели кой знае какво.

 

За сравнение на горния тест може да погледнеш цветовете след калибриране.

Link to comment
Share on other sites

Аз нищо не разбрах от сравнението отделно че на десния монитор половината картинки са липсващи.

 

:)

 

Графиката за цветовете и ъглите на виждане погледни. Нея я има.

Link to comment
Share on other sites

To монитори с S-PVA вече няма освен може би някакви много скъпи модели на Eizo и от сорта. Аз минавам от 19" S-PVA на eIPS, което за мен е достатъчно. Т.е. достатъчно е да не е MVA и да не е TN :) Не съм работил още активно на монитора, като го гледам мнението ми не е кой знае какво страхотно, но пък какво ли има да се впечатлявам? :)

Link to comment
Share on other sites

Не знам за самия панел, но разликата в пластмасите и изработката е огромна. Понеже имам и 2та и да точно един до друг и разликата е като между лимузина и трабант - едното е пипнато отвсякъде а другото е направено колкото да има покрив

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Не знам за самия панел, но разликата в пластмасите и изработката е огромна. Понеже имам и 2та и да точно един до друг и разликата е като между лимузина и трабант - едното е пипнато отвсякъде а другото е направено колкото да има покрив

 

Ами с панел за сумати пари, идваше и качествена изработка. Моя монитор е можеби най-стабилната техника, която имам. Едно нещо не наред не мога да му видя. Бутони, диоди, USB Hub, стойка, че дори и логото дето е сложено отпред. Всичко е върха.

 

Сега с панел за по-малко пари, производителите гонят бюджет като правят компромис в качеството на изработката на технологията на панела и иразботката на самия продукт (където компенсират абсолютно всички производители за всички продукти). Нормално е това.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...