Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Какво значи истински цветове? Ако те разбирам правилно значи не трябва да търсиш TN панел, а S-PVA, C-PVA или S-IPS. Но пък и с изисквания за неясна ниска цена :)

 

Ако говориш за заводски верни цветове гледай ревютата в lesnumeriques, там тестват тия неща и на всяко ревю е показано какво казват тестовете, а и дават калибрирани профили за всички тествани монитори.

 

Dell 2209WA (e-IPS): http://www.digitalversus.com/article-358-4862-88.html

Реалния контраст е... 630:1, което е нормално за xIPS. Черното е 0.2, което горе долу може би 'бива'. Не мога да намеря други смислени ревюта.

 

Samsung F2380 (c-PVA): http://www.digitalversus.com/article-357-6954-36.html

Реален контраст... дръжте се... 3267:1!!!!!!!!!!!!!!!!! И черно 0.03! Но си има минуси - реакцията не е особено добра независимо, че S-IPS и S-PVA панелите не се отличават с реакция. Ето още две ревюта:

 

Благодаря за идеите. Гледал съм ги тези Самсунг, но както казваш трудно се намират. Относно истинските цветове, нали TN панелите са 6 битови и не показват реалните 16.5 милиона цвята освен с трикове. Четох че най-новите и добри модели горе долу докарват качество като другите технологии, въпреки че при директно сравнение на два монитора един до друг нещата не били много положителни за TN.

В момента се налага да направя спешно непланирана покупка и затова не съм планирал и парите за най-добрия хардуер, който мога да си позволя.

Нямам против и TN панел - стига да дава достатъчно добри цветове. Със сигурност ще е много по-добър от досегашната вече умряла машина.

 

Горе посочих, че съм се спрял на едно fujitsu и viewsonic. За viewsonic четох и много положителни ревюта и не толкова положителни, но за fujitsu нищо не намирам, освен няколко неясни потребителски мнения, които са одобрителни. Ще се наложи едно от изискванията ми да е наличието на HDMI, защото лаптопът, който смятам да купя няма DVI.

В момента най-много се заглеждам по Fujitsu SL 3230T защото пише, че го има на склад и се надявам преди Коледа да съм приключил с пазаруването. По принцип има ли някой отзиви за тая марка монитори?

 

 

Между другото в тези статии се говори за калибриране на цветовете? Как се калибрират цветове???

Edited by Zingam
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Това е малко старо но ще отговоря. Все още ползваме dell laptop в офиса от 2000 г. (няма разваляне тая марка), но с каквато и скорост да скролваш - остават следи по 5 см. Пробвал съм игри да играя някога - ужас е - нищо не си личи.

 

http://stemo.bg/jsp/bg.do?a=cHJvZHVjdC0wMD...0MDIy#n.2.5.6.2

 

Благодаря

 

Много ли са зле TN за фотошоп?

 

Този dell такмо започна да ми харесва и видях че няма hdmi, а лаптопът, който смятам да купувам няма dvi

 

По-добър от този монитор няма да намериш за тези пари и с тази цел. Но не знам как ще се представя тази матрица с по-бързи движения.

 

TN не е зле за Photoshop. Ти реално на Photoshop можеш да работиш и на черно бял 13 инча монитор. Проблема е нулев. Просто не е удобно.

 

Между другото в тези статии се говори за калибриране на цветовете? Как се калибрират цветове???

 

С калибратор. Пуска се софтуера и се слага калибратора върху монитора. Като приключи процедурата, вади профил, който се зарежда в Windows.

Link to comment
Share on other sites

Надявам се, че не си си взел 2233SN тъй като ако си го направил ще имат повод приятелите ти да те бъзикат поради липсата на DVI :)

Ами моя е само 2233 ама незнам дали има DVI а и незнам кво значи това :unsure: Как мога да разбера дали има :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ами моя е само 2233 ама незнам дали има DVI а и незнам кво значи това :unsure: Как мога да разбера дали има :rolleyes:

Има, разбира се - не знам какво чакаш, че не си я използвал вече. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ако няма DVI си е прецаквация. Когато сигнала е през D-sub качеството се влошава пропорционално на повишаване на резолюцията както и настройката на монитора става по-сложна. Не мога да го обясня, но през DVI на 17 инчови монитори с ниска резолюция независимо от марката се получава доста добър резултат през D-sub докато при резолюция при 1650х1050 или повече независимо от марката и модела резултата е лош. Тъй като имам монитор с резолюция 1920х1200 разликата между 2-та входа е просто огромна. Не съм пробвал да го пусня през HDMI въпреки че имам такъв изход на картата и такъв вход на монитора. Доколкото разбрах ако кабела е добър резултата през HDMI е по-добър от DVI. В този ред на мисли има ли голяма разлика между HDMI и DVI както е например разликата между D-sub и DVI или разликата е пренебрежимо малка, защото хубав кабел около 2 метра струла 50 лева и се чудя заслужава ли си инвестицията.

 

Ти ми разби мечтите направо. Точно бях решил да кътам 300 лева за един евтин LG (1920x1080) с DVI и D-SUB, за да си пусна X-BOX-а през цифровия, а РС-то през аналога. Да разбирам ли, че това е крайно неудачен вариант? В смисъл, ако наистина има такъв спад в качеството. И това само за РС ли се отнася? Ако вържа бокса през аналоговия, пак ли да очаквам спад в качеството, в сравнение със сегашния ми монитор, който работи на 1024х768?

Иначе за HDMI и DVI, доколкото знам, не би трябвало да има никаква разлика - и двата са си цифрови. Разликата е само, че първия пренася и аудио сигнал. Поне аз така рабрах от описанието в http://forums.xbox-scene.com/ :

 

DVI - DVI is the first True Digital Interface. All previously mentioned cables are analog video data while DVI supports digital video data. There are 2 versions of DVI cables DVI-I and DVI-D. DVI-I supports both analog and digital data while DVI-D support ONLY digital data. The analog data that can travel through a DVI-I connector is the same as VGA. This cable typically has a narrow wide White connector that looks like a squashed version of a VGA connector. If you have a True Digital video screen such as a DLP projector or LCD TV (or LCD computer monitor) DVI-D is the purest video connector for you, This Cable supports SDTV, EDTV, HDTV as well as computer resolutions.

 

IPB ImageHDMI - The king daddy of them all This cable is essentially a smaller version of the DVI-D connector with Digital Audio built in as well(see below). A single Hi-Definition cable for Audio and Video. This will most likely be the cable standard of choice for a while. This Cable also supports SDTV, EDTV, and HDTV

 

И след като съм почнал да питам - в момента съм с видеокарта GP 7300GT, дали ще се справи с монитора който съм си харесал - http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09058060 ? Имам предвид за десктоп приложения и филми, ясно е че за игри и дума не може да става. Някой пробвал ли е 4:3 фунциите на широкоекраните монитори? Стават ли за стари игрички, които не подържат широкоекранни формати или са просто маркетингов трик за увеличаване на продажбите? И последно - тази разделително способност (1920x1080) доколко е удобна за интернет, текстообработка и други подобни приложения (става въпрос за това, дали няма всичко да изглежда прекалено малко и трудно четимо) ?

Link to comment
Share on other sites

Нямам има само тази синята :blink: Пак се працаках май :unsure: за кво служи тая букса изобщо?

Линк към модела в ТМ - там имат само 2233BW като модел, а той е с DVI. Служи само за хубави неща - това ти е цифровия интерфейс, предоставящ по-добро качество на образа, автоматично конфигуриране на резолюцията и др.

Link to comment
Share on other sites

В момента най-много се заглеждам по Fujitsu SL 3230T защото пише, че го има на склад и се надявам преди Коледа да съм приключил с пазаруването. По принцип има ли някой отзиви за тая марка монитори?

 

 

Между другото в тези статии се говори за калибриране на цветовете? Как се калибрират цветове???

За Fujitsu няма и да намериш ревюта тъй като това е доста бюджетна марка, на която и липсва масовост. За качества въобще не мисля, че има смисъл да се говори.

 

Калибрират се посредсвом хардуерна и софтуерна калибрация. Слага се едно устройство в средата на екрана, което е обърнато към екрана и има "оченце" което гледа цветовете. Пускаш софтуера и му даваш да намериш текущото ниво на цветовете и да калибрира. В БГ мисля, че най-евтините калибратори са поне 150лв като най-евтините са далеч от най-точни, функционални и т.н. Ако искаш хубав монитор няма абсолютно никаква логика да се заглеждаш по въпросното Fujitsu. Във lesnumeriques/digital versus има калибрирани профили за всички монитори, които са тествани от тях - и ако този, който купиш и тествания от тях са еднакви т.е. със същия панел - то тогава спокойно можеш да си го ползваш.

 

В Plesio имат и по-евтиния 20' вариант на 2380, на 399лв: http://plesio.bg/vsichki-monitori-c-699781...0-p-280772.html

Но не е Full HD.

 

Взимай ViewSonica пред Fujitsu, няма никакво място за сравнение между двете марки дори ViewSonic-а да е от най-евтините.

Link to comment
Share on other sites

Взимай ViewSonica пред Fujitsu, няма никакво място за сравнение между двете марки дори ViewSonic-а да е от най-евтините.

 

ViewSonic е една доста долнопробна марка в същност. И в частност евтините им модели. Не бих ги препоръчал на човек, който не ми е навредил по никакъв начин. Имам наблюдения над 3 бройки. На 2 от 3-те се появиха сенки след няколко месеца използване.

Link to comment
Share on other sites

Ако ще даваш 500+ за монитор и мислиш да ползваш 3D Vidion на nVidia -

Samsung SyncMaster 2233RZ 120Hz. Само този и някакъв ViewSonic са съвместими с 3D Vision и

са 120 херцови. Аз съм с такъв и съм предоволен.

Link to comment
Share on other sites

Acer GD245HQ също е 120hz. Проблемът е, че за игри 3D-то изисква видеокарта на NVIDIA, а пърформънса с очила е -50% или повече спрямо пърформънса без 3D очила. Т.е. нужна е доста бърза видеокарта на NVIDIA за игри. Това без да броим колко струва 3D кита на Nvidia 200+ лева... :) И отделно сега да се купува видеокарта на NVIDIA е доста ... неактуално :)
Link to comment
Share on other sites

Монитора на Samsung в комплект с очилата го видях изложен и пуснат в Technomarket. Не знам дали заради осветеното помещение, но премигването на очилата се усеща и е неприятно, а самите стъкла доста намалят конраста на картината. Иначе можеби е зарибявка в подходящи условия, но с 1 минута "тест" не мога да кажа много.

 

Но по принцип, аз не бих дал толкова пари за подобно нещо, защото с времето ще го пускам все по-рядко.

Link to comment
Share on other sites

Ако ще даваш 500+ за монитор и мислиш да ползваш 3D Vidion на nVidia -

Samsung SyncMaster 2233RZ 120Hz. Само този и някакъв ViewSonic са съвместими с 3D Vision и

са 120 херцови. Аз съм с такъв и съм предоволен.

 

Не... взех лаптоп с ATI и нямам намерение да играя игри, а да рисувам с таблет, който струва повече от монитора. :rolleyes:

 

За съжаление единственият наличен, който удоволетворява изискванията ми Full HD минимум (на голям екран), HDMI (тонколони - не толкова задължително) и до 500 лв са посочените от мен Fujitsu SL3230T и ViewSonic.

Цветовете са ми важни поне до толкова да не стане като с едни картинки, които рисувах на черно-белия дисплей на първият ми лаптоп в началото на 90-те години, които сега наскоро като ги видях на цветен дисплей онемях. :wacko:

 

ViewSonic го няма наличен. За Fujitsu единствените мнения и ревюта, които намерих бяха на потребители в германския amazon - почти всички супер доволни само 2-3 супер недоволни, но нито едно професионално мнение - само геймъри и ми се стори много съмнително.

 

Искам да се съобразя с мнението на уважаемите съфорумци, но следващото, което ми харесва е на Dell за 1000+ лв.

 

В къщи имаме T220HD - изглежда доволно, но го няма. То и навремето го чакахме 1-2 месеца да го докарат и беше над 600 лв, а сега въобще липсва.

 

Изобщо пълен блокаж... а и няма време. :unsure:

 

Zingam като каже модела на ViewSonic-а ще видим какво казва нет-а за него :) Но това Fujitsu за 400+... тц.

 

Нета четох две неща за него едното беше:

1 - супер цветове

2 - ужасни цветове

 

За най-евтинията IPS Dell в Стемо също пише, че цветовете му били на нивото на най-качествените TN панели, тоест нищо интересно.

 

Заб. Абе най-добре ще е да изкарам едни пари догодина да купя 27" iMac и да не задавам повече тъпи въпроси по форумите.

 

Тоя сезон е ужасен за купуване на хардуер ми се струва. Едва избрах лаптоп. Харесах един Dell XPS, но като видях, че в Англия го продават с 500 лв по-евтино от тук и директно смених темата и взех нещо двойно по-евтино, което ще върши горе долу същата работа.

 

За Fujitsu няма и да намериш ревюта тъй като това е доста бюджетна марка, на която и липсва масовост. За качества въобще не мисля, че има смисъл да се говори.

 

Калибрират се посредсвом хардуерна и софтуерна калибрация. Слага се едно устройство в средата на екрана, което е обърнато към екрана и има "оченце" което гледа цветовете. Пускаш софтуера и му даваш да намериш текущото ниво на цветовете и да калибрира. В БГ мисля, че най-евтините калибратори са поне 150лв като най-евтините са далеч от най-точни, функционални и т.н. Ако искаш хубав монитор няма абсолютно никаква логика да се заглеждаш по въпросното Fujitsu. Във lesnumeriques/digital versus има калибрирани профили за всички монитори, които са тествани от тях - и ако този, който купиш и тествания от тях са еднакви т.е. със същия панел - то тогава спокойно можеш да си го ползваш.

 

В Plesio имат и по-евтиния 20' вариант на 2380, на 399лв: http://plesio.bg/vsichki-monitori-c-699781...0-p-280772.html

Но не е Full HD.

 

Взимай ViewSonica пред Fujitsu, няма никакво място за сравнение между двете марки дори ViewSonic-а да е от най-евтините.

 

Благодаря за инфото. Ще мина без калибратор.

 

Не мога да намеря обаче никъде на "lesnumeriques/digital versus има калибрирани профили за всички монитори, които са тествани от тях"

Edited by Zingam
Link to comment
Share on other sites

Малко са им объркани сайтовете и е тъпо, че няма линк от всички ревюта, но тук можеш да намериш ICM-ите:

 

http://www.focus-numerique.com/test-42/-te...ications-1.html

 

T220HD го има, но ТМ са сложили мониторите с тунер при... телевизoрите: http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09039815

Цената му е висока тъй като T220HD вече е стар и новите 5-звездни модели са P2370HD (HDMI, DBV-C т.е. конакс) и P2470HD (същите спец.) съответно..

p2370hd: http://www.lesnumeriques.com/article-240-5829-36.html

p2470hd: http://www.lesnumeriques.com/article-240-6892-36.html

 

P2270HD също е 5-звезден и с HDMI, DBV-C: http://www.lesnumeriques.com/article-312-6866-36.html

 

НО монитор с тунер според ревютата, които съм чел е един вид компромис тъй като нито едната функция не я прави перфектно, което всъщност е логично. Всички монитори с тунери на самсунг са 5мс и няма 2мс. Между монитор Samsung с тунер и друга марката разликата е, че самсунгите имат вградена хардуерна обработка на картината подобно на телевизорите.

 

ЕДИТ: Малко ме съмнява, че Lesnumeriques са тествали реално P2470 и P2270 тъй като във Face-2-Face-а и в профилите фигурира само P2370 и съответно конкретна информация ще имаш само за него... и разбира се ако панела, който са тествали е същия с панела, който e в магазина. Но вече си мисля, че не си струва да се задълбава чак толкова, след едно време поне на мен ми писна, а и вече не дават да се бърника по сервизните менюта в техномаркет. Хубаво поне, че при LCD телезиворите лесно се познава по една лепенка отдясно на телевизора.

Edited by Dreamer
Link to comment
Share on other sites

За най-евтинията IPS Dell в Стемо също пише, че цветовете му били на нивото на най-качествените TN панели, тоест нищо интересно.

 

Най-евтиният IPS на Dell е 900лв и изобщо не е същият като най-качествените TN матрици. Нищо общо даже.

 

Dell-ът който ти беше предложен по-горе е с някаква странна версия на IPS панел, но IPS не само, че има по-добри цветове, а и по-добри ъгли на виждане. Това също има голямо значение, освен ако нямаш намерение да мърдаш главата си заедно с курсора, така че погледа ти винаги да пада перпендикулярно на мястото на което гледаш информация/цветове.

Link to comment
Share on other sites

Като гледам P2370HD e най-доброто, P2270HD също става, но се опасявам, че е 21.5“ и да не са много малки буквите на него.

 

За игри малко ме интересува, тунерът също, но все пак 5 ms до скоро бяха върхът. Толкова ли е голямо значението, че не е 2 ms?

Важно ми е текстът да се чете добре, ако не е супер отлично добре (защото това ще правя) и цветовете да са прилични.

 

 

Иначе Fujitsu толкова ли е зле, че оценката за него е "цъ"? По принцип на мен ще ми дойде със 100 лв по-евтино от Samsung.

 

Сайтът е добре направен.

 

Най-евтиният IPS на Dell е 900лв и изобщо не е същият като най-качествените TN матрици. Нищо общо даже.

 

Dell-ът който ти беше предложен по-горе е с някаква странна версия на IPS панел, но IPS не само, че има по-добри цветове, а и по-добри ъгли на виждане. Това също има голямо значение, освен ако нямаш намерение да мърдаш главата си заедно с курсора, така че погледа ти винаги да пада перпендикулярно на мястото на което гледаш информация/цветове.

 

Интересна информация. За съжаление се оценявам като недорасъл все още за IPS дисплей. Надявам се по-скоро да стане.

Link to comment
Share on other sites

Интересна информация. За съжаление се оценявам като недорасъл все още за IPS дисплей. Надявам се по-скоро да стане.

 

На TN матриците, плътен цвят се превръща в градиент. Ако гледаш един и същи цвят без да мърдаш главата си, 2 различни точки от този цвят на 3-4 см по вертикалата една от друга върху площта на екрана са в различен нюанс. Надявам се да си ме разбрал, ако не - ще ти го илюстрирам, че малко сложно го казах.

Link to comment
Share on other sites

Пускаш сив плътен сив екран и в горната част е по-тъмно сив отколкото отдолу. Страничните ъгли са доста по-добри отколкото преди и се иска набито око за да видиш разликата. Иначе щом има хубава матрица за тия пари не му мисли. Аз миналата година бях пред тая дилема. Трябваше ми голям монитор с голяма резолюция не толкова цвят взех каквото имаше. Тогава най-евтината 24-ка с хубава матрица беше около 900 лева и беше с доста лоша реакция. Монитора който харесвах тогава беше на скромната сума от 1200 лева което ми беше два и половина пъти бюджета с който разполагах. Сега гледам, че са доста по-народни станали цените от преди за хубава матрица. Едиственото което може да те спре е че доколкото видях Самсунга с хубавата матрица е 16:9 - стандарт който на мен ми е противен за работа на компютър за разлика от 16:10 който е по-добре.

Link to comment
Share on other sites

Като гледам P2370HD e най-доброто, P2270HD също става, но се опасявам, че е 21.5“ и да не са много малки буквите на него.

 

За игри малко ме интересува, тунерът също, но все пак 5 ms до скоро бяха върхът. Толкова ли е голямо значението, че не е 2 ms?

Важно ми е текстът да се чете добре, ако не е супер отлично добре (защото това ще правя) и цветовете да са прилични.

 

 

Иначе Fujitsu толкова ли е зле, че оценката за него е "цъ"? По принцип на мен ще ми дойде със 100 лв по-евтино от Samsung.

 

Сайтът е добре направен.

Fujitsu са бюджетна марка що се касае за мониторите, която се стреми единствено към цена и не влага абсолютно нищо за ценители. Просто мониторите са част от портфолиото и нищо повече. По тази причина липсват и ревюта освен в един немски сайт, но там може да се допусне и някаква по-положителна настройка към Fujitsu-Siemens. Ето три ревюта:

 

05.03.2009 Fujitsu Siemens P24W-5 Eco rating: good (4 ot 5)

04.02.2009 Fujitsu Siemens P26W-5 Eco rating: good (4 ot 5)

03.09.2008 Fujitsu Siemens Q26W-1 rating: satisfynig (3 ot 5)

 

За реакцията разликата между 5 и 2ms е такава, че разликата между 5ms и реалната реакцията е доста по-голяма от разликата между 2-те милисекунди и реалността. Вземи кое да е ревю в Xbit Labs и сравни реакция на няколко 5ms монитори и такива, които са 2ms. Дали 5мс са окей за теб зависи от теб и от това, за какво ще ползваш монитора. Щом няма да играеш строго динамични online fps-ки мисля, че няма да е от особено значение. Примерно аз съм със 6ms S-PVA и бих казал, че ми е достатъчно за нуждите ми. Crysis, NFS, Quake и всичко останало е окей, единствено проблем ми е когато играя Fifa или Pro Evolution Soccer и вратаря изрита топката напред и тогава усещам някакво замазване. Иначе реакцията се усеща и има следа, която се нарича white halo. При нормална работа не се забелязва и даже в момента не мога да си спомня точно къде го забелязвах, в някоя игра ще да е било.

 

Не мисля, че ще имаш какъвто и да е проблем с визуализацията не текст на нативната резолюцията със Samsung-a. В lesnumeriques има ревю на Viewsonica и там не се споменават проблем. За Fujitsu-ту няма как да знаем, но ако има бъг за мен ще е най-вероятно да е в този монитор - може пък и да подценявам прекалено много марката, не знам.

 

Между другото одеве се зачетох в ревюто на Samsung F2380 и там казват, че между него и Dell 2209WA безспорно по-добрият модел е вторият.

Edited by Dreamer
Link to comment
Share on other sites

Интересна информация. За съжаление се оценявам като недорасъл все още за IPS дисплей. Надявам се по-скоро да стане.

 

Или те ще паднат... то в един момент цената и възможностите на човек се срещат. Аз имам един 20" DELL c IPS панел но не го продавам а и вече стана 5 годишен, но горещо ти препоръчвам подобен монитор. TN-ите като си мръднеш главата леко надолу-нагоре и играят цветовете а на лаптопа монитора като го гледам седнал на диванчето до бюрото образа е направо инверсен.

 

 

 

Зачетох се в едни ревюта докато напиша този пост и попатам на невероятни тъпотии:

 

The screen is 15.4" diagonal and is matte, not glossy. The trend in most consumer notebooks is towards the glossy screens which feature vivid colors and higher brightness for the benefit of gaming, movie-watching, and photo-viewing.

 

Не мога да си обясня защо хората продължават да се радват на "огледалца". Толкова неприятно е докато работиш да се гледаш сам себе си (или поне силуета ти) и да се отразява в монитора всяко твое движение (или евентуално на някой който мине покрай теб). Мен подобни монитори ми натоварват очите ужасно а хората ги предпочитали. Докато е изключен изглежда добре, но дори лъскава повърхност ОКОЛО монитора дразни а какво да говорим за целия монитор да е такъв.

Link to comment
Share on other sites

Не мога да си обясня защо хората продължават да се радват на "огледалца". Толкова неприятно е докато работиш да се гледаш сам себе си (или поне силуета ти) и да се отразява в монитора всяко твое движение (или евентуално на някой който мине покрай теб). Мен подобни монитори ми натоварват очите ужасно а хората ги предпочитали. Докато е изключен изглежда добре, но дори лъскава повърхност ОКОЛО монитора дразни а какво да говорим за целия монитор да е такъв.

 

Тъпото е, че при ревютата във ВСЕКИ смислен сайт, че и не толкова смислен сайт плюят тия лъскави екрани, но - хорски глас в пустиня. Матовите екрани явно не могат да го докарат на контраст и са тъмни... и цветовете не са като на лъскав екран... Принуден си да си купуваш бизнес моделите на Lenovo, HP, Dell...

Link to comment
Share on other sites

За реакцията разликата между 5 и 2ms е такава, че разликата между 5ms и реалната реакцията е доста по-голяма от разликата между 2-те милисекунди и реалността. Вземи кое да е ревю в Xbit Labs и сравни реакция на няколко 5ms монитори и такива, които са 2ms. Дали 5мс са окей за теб зависи от теб и от това, за какво ще ползваш монитора. Щом няма да играеш строго динамични online fps-ки мисля, че няма да е от особено значение. .... При нормална работа не се забелязва и даже в момента не мога да си спомня точно къде го забелязвах, в някоя игра ще да е било.

 

Именно. При нормана работа и на доста по-бавен монитор няма да се усети времето за реакция освен при скролване и то пак не е кой знае колко дразнещо и се забелязва само ако го знаеш и допреди малко си работил на друг монитор с доста по-ниско време за реакция. Аз съм играл StarCraft на 25-милисекунден SAMSUNG (181Т) и се играеше нормално. Вероятно сега би ми направило впечатление но тогава си играех съвсем спокойно. Верно разни динамични игри като quake или "контра" не съм играл никога (т.е. играл съм преди мнооого време quake, doom, heretic и още 1-2 .. то тогава само тези имаше) но отдавна няма с кой от моите приятели да играя на нещо такова пък и не ме влече особено вече (и слава богу че много се зарибявам понякога)

 

Тъпото е, че при ревютата във ВСЕКИ смислен сайт, че и не толкова смислен сайт плюят тия лъскави екрани, но - хорски глас в пустиня. Матовите екрани явно не могат да го докарат на контраст и са тъмни... и цветовете не са като на лъскав екран... Принуден си да си купуваш бизнес моделите на Lenovo, HP, Dell...

 

То аз баш към бизнес моделите съм ориентиран тъй или иначе но продължавам да недоумявам как не ги дразни хората до полуда това. Цветовете не са като на лъскав екран (или поне черното не е толкова черно) защото стъклото точно това прави, но за яркостта няма логика да не е така... отделно че си я намалям защото като е прекалено ярък също скапва очите.

 

ПС: Dreamer, как да намеря с каква матрица е конкретен монитор? В момента ме вълнува DELL 3008WFP но по принцип се чудех как най-лесно може да се намери това (освен с гугъл и ровичкане докато се намери някоя статия която да изглежда достатъчно достоверна)

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

ПС: Dreamer, как да намеря с каква матрица е конкретен монитор? В момента ме вълнува DELL 3008WFP но по принцип се чудех как най-лесно може да се намери това (освен с гугъл и ровичкане докато се намери някоя статия която да изглежда достатъчно достоверна)

Вариант 1: http://www.tftcentral.co.uk/panelsearch.htm

Вариант 2: Някъде в prad.de, но не мога да го намеря точно къде е в момента.

Вариант 3: по ревюта :)

 

Вариант 1 връща:

 

Dell 3008WFP 8ms G2G 30"WS LG.Philips S-IPS (LM300WQ5)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...