Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Човека говори за 2 монитора с различна резолюция, като единият да е Extended. Проблема в общи линии е, че е невъзможно.

 

Всъщност говоря за 3 монитора... в момента съм с 2 с различна резолюция и е напълно възможно. Чуденката е как/дали 2 видеокарти ще работят едновременно на една машина

 

 

Втората ми чуденка е дали пък да не събера за 300 кинта още една машина и с KVM switch-a да си избирам кое да гледам защото тъй и тъй ми трябва едно XP заради нещастните драйвери за VPN-a на CISCO и сега го правя през VirtualBox но ако имам 2ра машина може би ще ми е по-удобно... аз имах всъщност... едно лаптопче ама вече го зачислих на малкия че порасна достатъчно и взе да става досаден като реши че иска да гледа "оранжевото влакче"

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Всъщност говоря за 3 монитора... в момента съм с 2 с различна резолюция и е напълно възможно. Чуденката е как/дали 2 видеокарти ще работят едновременно на една машина

 

 

Втората ми чуденка е дали пък да не събера за 300 кинта още една машина и с KVM switch-a да си избирам кое да гледам защото тъй и тъй ми трябва едно XP заради нещастните драйвери за VPN-a на CISCO и сега го правя през VirtualBox но ако имам 2ра машина може би ще ми е по-удобно... аз имах всъщност... едно лаптопче ама вече го зачислих на малкия че порасна достатъчно и взе да става досаден като реши че иска да гледа "оранжевото влакче"

 

Могат да работят повече от една видеокарта на компютър, как мислиш, че работят ония с многото монитори, за които 3-те ти монитора ще са просто нищо. Също така Matrox наскоро изкараха карта с 8 display port.... или бяха 10?

Това вече не съм го правил, но е ясно, че могат да работят. Дори видеокарти от различни производители и модели, но примерно има разни трикове от сорта, че NVIDIA деактивирали PhysX ако на същата машина има и карта на ATI.

Само че втората карта може би трябва да е PCI? Скоро не съм сглобявал компютри и не знам, каква е тенденцията сега.

Да не говорим, че от много време е стандарт геймърите да слагат по две карти на NVIDIA в SLI, че дори и по 3 карти заради 3D ускорението или ATI в crossfire. То това и единственият начин да играят игри на 30 инчови монитори за сега. Само че май всичко зависи от дъното. Тук не съм компетентен да коментирам повече, важното е, че може.

Link to comment
Share on other sites

Аз знам за Matrox но виждал ли си им цените? :)

 

За нормални карти NVidia или ATI си мислех но SLI/Crossfire не съм правил досега и се чудех дали 2рата карта освен да помага в сметките може да показва и образ на някой монитор

Link to comment
Share on other sites

Щом в един компютър можеш да имаш карти от различни производители и да работят - значи - може.

Но какво му се чудиш. Бодни още една карта и виж, какво ще стане.

 

:laughing:

 

Освен това SLI-то е да ти ускорява само игрите. Ако не ги вързваш в SLI, тогава какво? Няма ли да са две карти в един компютър?

 

Аз знам за Matrox но виждал ли си им цените? :)

 

За нормални карти NVidia или ATI си мислех но SLI/Crossfire не съм правил досега и се чудех дали 2рата карта освен да помага в сметките може да показва и образ на някой монитор

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Интересно ревю. Излиза че цените на IPS-ите падат и то значително. Взема да се почудя още малко за 3008-цата и може 3009-ката (примерно) да излезе на половин цена :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

реших да си купя нов монитор, стария вече ми идва малък

 

търся си нещо широко екранно 16:9 няма да се ползва за игри а за филми и net бюджета ми е ~250 лв предпочитам да e 18.5 ще пасне идеално на бирото ми заедно с другите боклуци

 

може ли орентировъчно да ме насочите към свясни модели, такива със цифров вход а не ВГА :)

Link to comment
Share on other sites

реших да си купя нов монитор, стария вече ми идва малък

 

търся си нещо широко екранно 16:9 няма да се ползва за игри а за филми и net бюджета ми е ~250 лв предпочитам да e 18.5 ще пасне идеално на бирото ми заедно с другите боклуци

 

може ли орентировъчно да ме насочите към свясни модели, такива със цифров вход а не ВГА :)

 

http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09052480 малко надхвърля бюджета ти обаче.

 

Взех на жена ми подобен но 22 инчов и ме радва дизайна много а като цветове и т.н. е доста приличен за парите си (все пак не е IPS, PVA или MVA панела но за тези пари подобен панел няма). Ако можеш да събереш още 50лв (общо 100 над бюджета който си определил) ще можеш да вземеш този: http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09052887 а той поне е Full HD (и аз ей такъв точно взех за жена ми)

Link to comment
Share on other sites

http://www.shopmania.bg/shopping~online-monitori~buy-lg-w2243s-pf~p-1399359.html#pps

 

1 приятел ми препоръча това LG за около 270 лв го има в адроид и смятам да го взема, има цифров вxод и цената ме устройва :)

22 inch ^^ явно няма да мина без разместване

Link to comment
Share on other sites

Аз по принцип бих бягал от LG при мониторите. За телевизор може и да са вариант, но при мониторите.. Просто съм предубеден към марката. Мисля, че по-добро от Samsung при евтините монитори няма да намериш.

Link to comment
Share on other sites

Не са. LG си правят сами матриците и моя DELL е с тяхна IPS матрица. Не знам конкретно този модел как е но гледам е FullHD което е голям плюс за мен. Потърси някакви ревюта. Аз набързо хвърлих 1 око и гледам хората го харесват: http://www.reevoo.com/p/lg-w2243s-pf

Link to comment
Share on other sites

Ами 1-2 часа четох ревюта за този точно, видях го на живо що иде реч и доста ми хареса цеветовете са някак си по-приятни от на другите (евтини) монитори около него.

на 10 като дадът парички марш в адройд :)

Link to comment
Share on other sites

Аз по принцип бих бягал от LG при мониторите. За телевизор може и да са вариант, но при мониторите.. Просто съм предубеден към марката. Мисля, че по-добро от Samsung при евтините монитори няма да намериш.

 

аз пък бягам надалеч от samsung при мониторите ... ай ся де :)

 

общо взето при евтините мисля, че philips не са толкова лоши ... даже гледа един - Philips 230C1HSB HD, и доста ми хареса като параметри :)

 

230c1hsb_05_tlv_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ами Philips като гледам ползват матрици на LG... Samsung си ползват техни... a EIZO и Sony като гледам слагат IPS матрици на LG и PVA на самсунг... ViewSonic слагат AUO и CMO... та като гледам разликата е в менютата и захранващия блок основно (е и в дизайна) :) Верно последните си имат значение но чак да се отбягва определена марка и то от основните производители на матрици е малко несериозно.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Имаме питане >

 

21-24 инча големина

ползване за четене и таблици и прочие

трябва да натоварва очите възможно най-малко

 

ценови диапазон 500-600лв

 

____________________

 

Нашия човек е харесал LG E2350V , но не може да го намери в BG.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Електрониката също има голямо значение, как ще обработи сигнала, дали ще има гаден overdrive оттам и лаг, как ще си управлява дитеринга, цветовете.. изобщо голямо значение си има, не е само до матрица, макар че и тя може да осе*е нещата, независимо от електрониката.

 

host, за тия пари може да се вземе IPS 20" 1680х1050 някой. За очите, само с проба и гледане. Всеки различно може да го дразни.

А 21-24" е доста разтегливо понятие. 22" и нагоре, вече само TN, а там избора не е чак толкова голям, някой самсунг, Делл.. Зависи какви приоритети има твоя човек все пак, дали резолюция, дали 16:9 ще го устройва, там са повече 23" като че ли, ... за таблици щом ще е , може би по-добре 1920х1200 24", за около 600 лв TN естествено се намира. Не са лоши, намаляш контраст/яркост и няма проблеми.

Link to comment
Share on other sites

За доста под тези пари може да се вземе нещо прилично. За 500+ вероятно и IPS или PVA матрица може да се намери. Но 22 инчов при това 1920х1080 или 1920х1200 може и за под 400 да се намери.

Link to comment
Share on other sites

Нашия човек рече >

 

"дам, прочетох ги тези коментари, но нищо конкретно не казват. изчетох и доста неща от thread-а и сега се колебая между онова LG и Самсунг f2380, по който се прехласва Dreamer и хората от digitalversus

питай ги да препоръчат PVA и IPS за тези пари"

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

500+ е доста разтегливо понятие, може ди 5000 може и 550 да е. Тия класни 20-ки с хубавите матрици ги няма сигурно от година насам. Такъв монитор от 700 кинта нагоре, евентуална някаде някоя залежала 19 може и да се намери за около 400 лв те сега не са особено модни. 22-23 инчов full HD ако е под 400 или няма да има DVI или някакъв друг подводен камък ще има. Сега 16:10 не е моден стандарт, навсякъде е залято от 1920х1080, а 1920х1200 нещо ги няма или цените им са "подобрени" в сравнение например преди година, година и половина /говоря за едни и същи модели/. Ако има възможност да ги види и каквото му хареса, върха на сладоледа няма да е за тия пари ама ако търси основно работна площ ще му свършат страхотна работа. Само да намали осветеността. На моя е с някакви откачени стойности, автоматичните режими и предварително зададените такива ги даваха на 70% и повече което при 465 cd/m2 и контраст 1074:1 /реален не динамичен/ буквално на 70% ослепява тоя дето го гледа. Намалил съм го на 27% и е човешки вече иначе не. За работа с таблици и където се търси работна площ с подходящи настройки и TN става. Ако е за четене на книги е добре да има pivot. Съветвам ако е за работа с таблици да се търси 1920х1200. 10% по вертикала може да се виждат на повечето хора малко ама са си от значение. В интерес на истината ако аз трябваще да мисля иделна резолюция за мен за монитор щеше да е нащо от рода на 2400х1600 на 27 инча екран ама такави бира няма.

Link to comment
Share on other sites

...В интерес на истината ако аз трябваще да мисля иделна резолюция за мен за монитор щеше да е нащо от рода на 2400х1600 на 27 инча екран ама такави бира няма.

Има 27" 2560х1440, доста близо до желанията ти. Но пак 16:9. То реално си има определени алгоритми по които се мислят резолюциите, не можеш съвсем всяка да си измислиш. Поне не и на масовия пазар.

16:10 си има ако човек търси такъв, но верно е залят пазара с отвратителния 16:9. А ето че навлезе и в 2560 пиксела хоризонталата и скоро и 30"-овите с 2560х1600 ще земат да изчезнат. Те не стига че още са много рядко хората с такива, те вече и там пуснаха 16:9, и 30" ще си остане екзотика и за идните години. Освен ако не направят и 30" 16:9, пак на поносима цена, какъвто е 27"-овия, щото пък на 27", пиксела иде дребен 0.23 мм. И аз бих се обзавел с такъв 27" ако и аз не бях леко скептичен към цената, щото е добра, почти като на добър IPS 24" 16:10. Но предвид качеството как взело да пада повсеместно, бих си карал засега с 24" докато събера за следващ 16:10, някой 30-так :) . Или да се появят достатъчно отзиви за новите 27"-ви, дето за 1300 лв получаваш заветна 2560 по хоризонтала, макар и с 1440 по вертикала (все пак е > 1200 при 24").

Колкото до това какъв да си вземе човека, мисля, че основно да си реши TN дали го удовлетворява, и за сметка на това ще си вземе по-голям 24" примерно, с по-голяма резолюция.

Link to comment
Share on other sites

ако аз трябваще да мисля иделна резолюция за мен за монитор щеше да е нащо от рода на 2400х1600 на 27 инча екран ама такави бира няма.

 

 

Има има - DELL U2711:

 

http://www.mallbg.com/product_details.php?productID=15037

http://www.altech.bg/bg/product/14299

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

За доста под тези пари може да се вземе нещо прилично. За 500+ вероятно и IPS или PVA матрица може да се намери. Но 22 инчов при това 1920х1080 или 1920х1200 може и за под 400 да се намери.

 

И за къв ч*п по-точно му е тая хубава матрица за гледане на таблици и четене на текст?

 

 

Монитора трябва да е голям, защото малките с много пиксели дразнят очите. От опит говоря.

 

22" - 1680х1050

 

24" - 1920х1200

 

Не по-малките варианти. Мониторите на Dell са прекалено скъпи, а реално не предлагат кой знае колко повече от конкурентните, та дори и по-малко в някои случаи. Мисля, че Samsung ще е правилният избор. Може даже и за по-малко от 500 да мине.

 

За съжаление обаче, нямам наблюдения над конкретен модел.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ако е за четене на книги е добре да има pivot.

 

За мен лично това е НАЙ-ОТВРАТИТЕЛНАТА и ненужна екстра която може да има един монитор. Без изключение се клатят, по паянтави са като цяло и винаги стои леко накриво монитора. Толкова по-стабилно е без тази излишна екстра и досега не съм видял ЕДИН човек да я ползва освен може би за проба или нещо за бъзик.

 

 

 

И за къв ч*п по-точно му е тая хубава матрица за гледане на таблици и четене на текст?

 

Не отговарях на хост а на друг човек ако не си забелязал кой цитирах да спомена все пак :)

 

 

 

Монитора трябва да е голям, защото малките с много пиксели дразнят очите. От опит говоря.

 

Бре не думай. Кое казваш дразни на малкия пиксел? Малки са ти буквите може би? А не можеш ли да си ги увеличиш?

 

Точно обратното е, но все още не са достатъчно добри мониторите за да се възползваме от това... и затова излизат подобни "извращения" като clear type-a на microsoft който ползва "sub-pixel rendering" което пък мен лично ме дразни неистово и се нервирам когато черен текст ми червенее примерно.

 

Идеална разделителна способност е примерно 7680 * 4800 за 22 инчов монитор. Но евентуално идната петилетка може да се появи подобно нещо. Просто се опитай да си представиш че виждаш същото нещо на екрана, просто няколко пъти по-финно в детайлите и няма назъбени линии или поне са много по-малко назъбени от сегашните. И чертичките на буквите не са широки 1 пиксел а някъде а 3 някъде 5 пиксела в зависимост от буквата... и че буквата о е доста по-кръгла от това което виждаш сега.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...