Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Да се похваля преди 3 дни си взех Samsung SyncMaster B2030.

Надмина очакванията ми тази гадина, за филми и нет е направо трепач.

Игри още не съм играл (но и нямам голяма желание :D)

Монитора целия е лъскав и има сензорни бутончета, нещо което много ме изненада, до последно си мислех че са отдолу, картината е кристално чиста и резолюцията на която го използвам (1440х900) повечко ми харесва от дефаута (1600х900) Ако не играете игри го препоръчвам, много е стилен, има страхотна картина и цената му е приемлива :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

LCD монитор се ползва само и единствено в стандартната (default, native, ...) разделителна способност. В противен случай се задейства една апроксимация която ти размазва шрифтовете защото вместо да се покаже 1 точка трябва да се покаже 1.11 точки в твоя случай при което малко или много някъде вместо 1 ще се покажат като 2 точки. Най-грозно е когато това стане на вертикалната чертичка на буквата Т примерно като на места Т-то ще ти е по-тънко на други по-дебело. Твоя си работа, то във филми няма да го усетиш но нормално като пишеш във форума ще се вижда и още как.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Момчетааа, след толкова много избиране и мислене, най-после си купих монитора, който смятам, че е най-подходящ за мен: NEC AS191WM :)

AS191WM-DisplayViewFrontalBlack.jpgnececomode.jpgneccarbonsavings2.jpg

Edited by fashion_m
Link to comment
Share on other sites

LCD монитор се ползва само и единствено в стандартната (default, native, ...) разделителна способност. В противен случай се задейства една апроксимация която ти размазва шрифтовете защото вместо да се покаже 1 точка трябва да се покаже 1.11 точки в твоя случай при което малко или много някъде вместо 1 ще се покажат като 2 точки. Най-грозно е когато това стане на вертикалната чертичка на буквата Т примерно като на места Т-то ще ти е по-тънко на други по-дебело. Твоя си работа, то във филми няма да го усетиш но нормално като пишеш във форума ще се вижда и още как.

Ако го гледа в режим пиксел-в-пиксел, с черни ленти отляводясно, апроксимации няма да се случват. А лично съм се убедил, че когато са близки резолюциите ЛЦД-тата не се справят толкова зле и явно доста хора могат да свикнат с такава ситуация без особен проблем.

 

Момчетааа, след толкова много избиране и мислене, най-после си купих монитора, който смятам, че е най-подходящ за мен: NEC AS191WM :)

..

Честито. Как го избра точно него?

Тези ECO хави в какво се изразяват, да не са спестили от нещо?

Пише 88 градуса ъгли, случайно да не е различна от TN матрицата?! За тази цена..

Link to comment
Share on other sites

Честито. Как го избра точно него?

Тези ECO хави в какво се изразяват, да не са спестили от нещо?

Пише 88 градуса ъгли, случайно да не е различна от TN матрицата?! За тази цена..

За еко-хавите са намалите CCFL лампите на подсветката от стандартните 4 на 2. По документи яркостта е 250 cd/m2, za razlika ot standtartnite 300 cd/m2, нооо само по документи. На мен ми се струва доста ярък и яркостта съм я намалил на 55 (от 100) . Мониторът си е точно с TN матрица. Ъглите на виждане са по 88 градуса за ляво, дясно, горе, долу. Това означава 176 градуса по хоризонтала и вертикала (както някои други производители обявяват). А за цената какво? Какво й е? :)

Edited by fashion_m
Link to comment
Share on other sites

За еко-хавите са намалите CCFL лампите на подсветката от стандартните 4 на 2. По документи яркостта е 250 cd/m2, za razlika ot standtartnite 300 cd/m2, нооо само по документи. На мен ми се струва доста ярък и яркостта съм я намалил на 55 (от 100) . Ъглите на виждане са по 88 градуса за ляво, дясно, горе, долу. Това означава 176 градуса по хоризонтала и вертикала (както някои други производители обявяват). А за цената какво? Какво й е? :)

Именно, 176 градуса предполага по-добра матрица от TN, но за тази цена (под $200? ) ми се струва леко невероятно да не е TN. Дори да е TN, и между TN мониторите има понякога немалки разлики, важното е да си доволен.

Намалянето на броя лампи обаче ми прави асоциация за по-кофти равномерност на подсветката, но предполагам дори с две лампи, са преценили да са по-големи за да не се стига до прекалено дразнещо по-светли и по-тъмни области при плътни едноцветни фонове..

Link to comment
Share on other sites

Именно, 176 градуса предполага по-добра матрица от TN, но за тази цена (под $200? ) ми се струва леко невероятно да не е TN. Дори да е TN, и между TN мониторите има понякога немалки разлики, важното е да си доволен.

Намалянето на броя лампи обаче ми прави асоциация за по-кофти равномерност на подсветката, но предполагам дори с две лампи, са преценили да са по-големи за да не се стига до прекалено дразнещо по-светли и по-тъмни области при плътни едноцветни фонове..

И аз се притеснявах за разпределението на подсветката и затова обстойно го огледах при едноцветен фон (сиво), но притесненията ми са били безпочвени, подсветката си е равномерна. btw едитнах си поста по-горе - потвърждавам, че матрицата е TN. Освен това в режим ECO Mode 2 консумацията на монитора е 15 вата!

Edited by fashion_m
Link to comment
Share on other sites

И аз се притеснявах за разпределението на подсветката и затова обстойно го огледах, но притесненията ми са били безпочвени, подсветката си е равномерна. btw едитнах си поста по-горе - потвърждавам, че матрицата е TN. Освен това в режим ECO Mode 2 консумацията на монитора е 15 вата!

Хех, да сравним това с един CRT, който щеше да гълта има няма 100-тина вата..

Не се учудвам за 15-те вата, моят 24" точи към 35 вата, но съм му намалил яркостта на 18 от 100. Закво ги правят по принцип толкова ярки, след като и на 18 хем не дразни, хем не е тъмно и се работи нормално..

Link to comment
Share on other sites

Хех, да сравним това с един CRT, който щеше да гълта има няма 100-тина вата..

Не се учудвам за 15-те вата, моят 24" точи към 35 вата, но съм му намалил яркостта на 18 от 100. Закво ги правят по принцип толкова ярки, след като и на 18 хем не дразни, хем не е тъмно и се работи нормално..

Аз даже си търсих 19" с LED подсветка, но не намерих.

бтв като недостатък мога ка посоча това, че едното винтче на DVI порта не се завива докрай и при черен фон при тъмна стая от горния ръб се забелязва леко процеждане (bleeding) на светлина (като старото ми LCD Сони)

Edited by fashion_m
Link to comment
Share on other sites

Какво общо има винтчето на DVI порта който е доста настрани и надолу от горния ръб на монитора?

 

 

 

Не съм казал, че има общо. Май трябваше да ги разделя в отделни изречения :)

 

Май май... защото така излезе че едното е следствие от другото :)

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Какво общо има винтчето на DVI порта който е доста настрани и надолу от горния ръб на монитора?

Не съм казал, че има общо. Май трябваше да ги разделя в отделни изречения :)

Edited by fashion_m
Link to comment
Share on other sites

Ако го гледа в режим пиксел-в-пиксел, с черни ленти отляводясно, апроксимации няма да се случват. А лично съм се убедил, че когато са близки резолюциите ЛЦД-тата не се справят толкова зле и явно доста хора могат да свикнат с такава ситуация без особен проблем.

 

Прави ми впечатление около 5 секунди след като седна пред такъв компютър. Имам няколко познати които си нагласят на по-ниска разделителна способност "защото им били малки буквите"... като погледна подобно нещо почва да ми призлява. Но всеки си с вкуса.

 

 

Именно, 176 градуса предполага по-добра матрица от TN, но за тази цена (под $200? ) ми се струва леко невероятно да не е TN.

 

176 градуса хоризонтално ги мерят. А и то се вижда не казват че се променят цветовете но не е толкова драстично. Виж вертикално и 30 градуса надолу му идват много.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Прави ми впечатление около 5 секунди след като седна пред такъв компютър. Имам няколко познати които си нагласят на по-ниска разделителна способност "защото им били малки буквите"... като погледна подобно нещо почва да ми призлява. Но всеки си с вкуса.

 

 

Задълбочих се малко в нещата и рових бая време в нета и има доста други хора които не са доволни от 1600х900 ретиото не е 1:1 на тази резолюция а е 1:0.94 и ще потвърдя.

Когато мърдам текст на тази резолюция се "размазва" на някой места, под 1440х900 няма такива проблеми. И все пак не съжалявам 1440х900 е що годе добре.

След по-продължително ползване доста почвам да му се радвам заради MagicEco опцията, 50% от брайтнеса харчи около 13 W при 100% 25W и направо свети по-силно от енегоспрестяващите ни крушки :lol:

държа го на 50 за браузване, 75% за филми и игри.

Дядо ако доидеш да го видиш едва ли ще те заболи главата :D

Link to comment
Share on other sites

Глава няма да ме заболи. Дразни ме че шрифта се размазва неприятно. И че някои букви малко по-в ляво да различно размазани от същите но малко по-надясно (примерно). Ей такива неща. За размазването при скрол - виж честотата на опресняване и го дръж на DVI. Ако при 1600х900 се размазваше винаги и навсякъде представи си какво щеше да е при мен на 2560х1600 :) Само че го няма този ефект при мен. Пробвай евентуално да изключиш някакви умни настройки за по-бърза (ужким) реакция.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Зависи и за какво размазване говори.

Аз на стария ми сасмунг с 2мс реакция размазване не виждах, освен белите следи от RTC (или нещо такова) функцията, която се ползва при 2мс дисплеи. На 5 мс естествено няма белите следи, а реагира по начин по който самсунга с изключен RTC (response time compensation или нещо такова).

А то на ненативна резолюция така или иначе е по-размазано, та по-размазано от това явно не може и "размазването" , предизвикано от бавната реакция компенсира размера на размазването от ненативността.

Link to comment
Share on other sites

Дразни ме че шрифта се размазва неприятно. И че някои букви малко по-в ляво да различно размазани от същите но малко по-надясно (примерно). Ей такива неща.

 

Точно това го няма на 1440, а на 1600 го има, буквите се размазват при статично положение, а като хвана 1 txt файл и има написано нещо в него се вижда най-ясно размазването.

При скролване не ми е правило впечатление да бъгра размазва или квото и да е (ама преди бях на лцд с 8 мс и сигурно за това не ми прави впечатление)

Link to comment
Share on other sites

Няма начин да ти размазва по-малко, на ненативна резолюция отколкото на нативната.

Виж си кабела, ако трябва по-качествен купи и ако си на VGA направи Auto adjust.

Но ако 1600 ти идва много, и си доволен, карай така, макар че квото и да е, аз на ненативна НЕ бих работил, по-скоро бих го продал със загуба и купил вече такъв който поне да не ме натоварва като го гледам на нативната.

Link to comment
Share on other sites

аз на ненативна НЕ бих работил, по-скоро бих го продал със загуба и купил вече такъв който поне да не ме натоварва като го гледам на нативната.

Аз точно затова го продадох моя и си купих нов с по-голяма пикселна стъпка.

Link to comment
Share on other sites

Няма начин да ти размазва по-малко, на ненативна резолюция отколкото на нативната.

Виж си кабела, ако трябва по-качествен купи и ако си на VGA направи Auto adjust.

Но ако 1600 ти идва много, и си доволен, карай така, макар че квото и да е, аз на ненативна НЕ бих работил, по-скоро бих го продал със загуба и купил вече такъв който поне да не ме натоварва като го гледам на нативната.

 

Кабела е наред и не ми пречи, 1600х900 май си е само на хартия, нативната може да е 1440 ама да са е писали 1600 да не останат по-назад, само още нещо да кажа, мога да го пусна на 2048x1536 (п.п. същност мога да го пусна на всяка 1 резолюция дадена в уиндоус ) без да ми даде Out of range което ми се струва странно, тъй като не съм виждал много LCD-та да го могат о.0

Edited by Kobrata
Link to comment
Share on other sites

Точно 1600х900 е и според сайта на Самсунг.

Най-вероятно ползваш VGA кабел, както и предполагам. С DVI малко трудно ще пуснеш 2048х1536..

Вероятно ти е лош VGA кабелът, което имах предвид одеве. Имал съм взимане/даване с кофти вга кабели и знам на какво са "способни".

И на по-ниски резолюции се справят относително по-добре поради по-ниските изисквания за bandwidth към кабела. Това е причината за това, което наблюдаваш според мен, 99.9%.

Link to comment
Share on other sites

Не виждам как ще размазва по-малко при не-нативната разделителна способност след като се прави интерполация и от 1440 се разтяга на 1600 - т.е. всеки пиксел се прехвърля върху 1.11 пиксела. Или говорим за различни неща...

 

само още нещо да кажа, мога да го пусна на 2048x1536 (п.п. същност мога да го пусна на всяка 1 резолюция дадена в уиндоус ) без да ми даде Out of range което ми се струва странно, тъй като не съм виждал много LCD-та да го могат о.0

 

Out of scan range го даваха CRT-тата. LCD-тата обикновено дават "unsupported resolution" :)

 

 

И тук идва един друг момент в който трябва да кажа, че нямам DVI вход а само вга :D

 

Ми с това трябваше да почнеш. То аз споменах в някой от предните си постове (пък и колко пъти съм повтарял че не е желателно да се взима LCD монитор без DVI вход).

 

Наскоро един комшия имаше следния странен проблем - монитора е 1680х1050 (или нещо подобно) обаче над 1280х1024 не може и не може да го пусне. С много зор го избрахме и взе да дава грешка и пак мина на 1280х1024... Беше на VGA кабел... реших да ида до нас да взема DVI кабел да пробваме и взех един мой VGA... и о чудо - с моя VGA кабел тръгна... оказа че че той си е взел по-дълъг кабел за да може да си премести компютъра по-надалече... и като е по-дълъг кабела са и повече смущенията и не може да покаже картина.

 

Та ако можеш - пробвай с по-къс кабел нещо

Link to comment
Share on other sites

1.5 метра е и има 2 огромни "неща" който са там за обиране на смущенията, не е оригинален (щото тия в техномаркет са го махнали най-вероятно) та си ползвам стария от предишния ми монитор който също не е оригинален (щото тия от метро са го махнали) и е на 5 години хаха :D ще пробвам с друг и ще видя как е, пък ако не се оправи здраве да е :) пак ми върши работа :D

 

Out of scan range го даваха CRT-тата. LCD-тата обикновено дават "unsupported resolution"

На стария монитор пише Out of range и си правеше тестаа :D

 

Не виждам как ще размазва по-малко при не-нативната разделителна способност

на 1440 не размазва, вижда се перфектно, на 1600 прави мизерии :D

Edited by Kobrata
Link to comment
Share on other sites

Да да .. колкото по-висока разделителната способност по-кофти се държи при VGA изхода. Пробвай 2 неща - 1 промени честотата на опресняване (ако е 60 я направи на 75 или пък обратно; над 75 няма смисъл) и 2ро виж с друг кабел.

 

Мога да ти демонстрирам на монитор в DVI вход за какво говоря. Това при теб е по-скоро от кабела отколкото от разделителната способност просто ефекта се появява при по-висока р.с.

Link to comment
Share on other sites

Точно кабелът ще е. Да пробва по-скоро по-малка опресняваща честота, ако може и под 60 херца, за да намали изискванията към кабела, да види дали ще се оправи, а щом на ненативна е идеално за него, вероятно не е виждал LCD на нативна резолюция или поне неговия си не е виждал, и ще се изненада колко по-добре е (относително), освен ако пиксела не му е малък, ама проблема със ситен пиксел дето един карал на по-ниска резолюция мисля в друга тема го обсъждахме, и може да се бъркам.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...