Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Ако не са достатъчно близо, не би трябвало да пречат.

 

Мерси за инфото, ще видя как да си прередя тонколоните че сега съм сложил централната в краката при woofer-a и ако има някав разговор я в игра я в филм и се чуват само звуците от страни говор едвам едвам :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

По принцип това е правилното нареждане.

 

И моите са така.

 

Щом пищи и като махнеш колоните, значи е от монитора проблема. Няма смисъл да го търсиш другаде.

Link to comment
Share on other sites

Не би трябвало да е от колоните. В момента на стойката зад монитора на моя е поставен един центъра, а от двете му страни на разтояние от по 1-2см има още 2 колони и нямам никакви проблеми. Такъв проблем с магните полета съм забелязвал единствено на CRT монитори.

Link to comment
Share on other sites

Не би трябвало да е от колоните. В момента на стойката зад монитора на моя е поставен един центъра, а от двете му страни на разтояние от по 1-2см има още 2 колони и нямам никакви проблеми. Такъв проблем с магните полета съм забелязвал единствено на CRT монитори.

 

Днеска се обадих в сервиза, питаха ме дали трепти картината - викам не - тоя вика като си на 3-4 метра от него чуваш ли го, аз викам - не съвсем слабо даже като съм до него - и той вика - няма проблеми нормално е. Питах го и за тонколоните и вика щом ти е TFT монитора няма значение къде и как са, само за CTR има значение. :happy:

 

Edit: а на каква резолюция е по - добре да го държа 1920х1080 или 1680х1050 ?

Edited by BlackGuardian
Link to comment
Share on other sites

1920х1080 разбира се. Това е нейтивна резолюция на твоя TFT монитор и трябва да се държи само на собствената си нейтивна резолюция. Иначе картанита се интерполира и виждаш размазани гледки.

Link to comment
Share on other sites

Нямам претенции че разбирам от електроника кой знае колко обаче що не пробваш монитора да го включиш в друг контакт и да видиш пищи ли? При мен така пискат зарядните на някои телефони и то когато телефона не е закачен за тях. Нищо фатално не е но понякога ме дразни. Та що не пробваш да го включиш другаде или да изключиш някой друг уред който да внася смущения в захранването. Поиграй си и ще разбереш къде е причината.

 

Иначе резолюцията - само и единствено на тази която му се явява "ествствена" - в твоя случай 1920х1080. Евентуално наполочина 960х540 също може за някои игри. Всичко останало ще е с интерполация. Въпреки че може и да се получи добре. Аз бях играл нещо на 1280х1024 на моя при положение че трябваше да е на 1600х1200 но се интерполираше прилично.

Link to comment
Share on other sites

Нямам претенции че разбирам от електроника кой знае колко обаче що не пробваш монитора да го включиш в друг контакт и да видиш пищи ли? При мен така пискат зарядните на някои телефони и то когато телефона не е закачен за тях. Нищо фатално не е но понякога ме дразни. Та що не пробваш да го включиш другаде или да изключиш някой друг уред който да внася смущения в захранването. Поиграй си и ще разбереш къде е причината.

 

Иначе резолюцията - само и единствено на тази която му се явява "ествствена" - в твоя случай 1920х1080. Евентуално наполочина 960х540 също може за някои игри. Всичко останало ще е с интерполация. Въпреки че може и да се получи добре. Аз бях играл нещо на 1280х1024 на моя при положение че трябваше да е на 1600х1200 но се интерполираше прилично.

 

Мерси за инфото :) колкото до пищенето утре ще пробвам да видя за какво става вапрос че сега не ми се вре под бюрото да включвам и изключвам неща. Иначе в блока в който живея в момента е строен преди 60 години някъде, ако не и повече, и ел. инсталацията не е сменяна откакто е построен, а аз тука имам pc/монитор/tonkoloni/лампа всички включени в един контакт и ми е чудно дали и тва може да играе няква роля ?

Link to comment
Share on other sites

Мерси за инфото :) колкото до пищенето утре ще пробвам да видя за какво става вапрос че сега не ми се вре под бюрото да включвам и изключвам неща. Иначе в блока в който живея в момента е строен преди 60 години някъде, ако не и повече, и ел. инсталацията не е сменяна откакто е построен, а аз тука имам pc/монитор/tonkoloni/лампа всички включени в един контакт и ми е чудно дали и тва може да играе няква роля ?

 

Не знам каква е причината но имам една купчина луминисцентни лампи в хола и като ги пусна и бушона започва да издава един слаб пищящ звук. Изключи всичко освен PC-то и монитора и виж какво става.

 

Другото което е хубаво да направиш е да си сложиш един UPS и има вероятност той да ти реши проблема

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Някой би ли ми препоръчал някакъв монитор до към 500 лева ,че съм много зле с техниките и винаги като направя избор на своя глава после всички ми се подиграват , че съм се минал :unsure: В Техномаркета изгодни ли са цените?Мерси предварително :unsure: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Кажи какъв размер искаш и какви изисквания имаш? За какво ще го ползваш?

Ами искам да е голям за да мога да си гледам филми на него :rolleyes: но пък тези 24" , които са или 23" ми казаха че са мн удобни за филми , но за СКАЙП и някви интернет страници са малко кофти.Верно ли е това?И кой е най-разумния размер :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Не виждам какви проблеми можеш да имаш със Скайп и интернет страниците? Единствено, че 16:10 мониторите са доста по-широки отколкото високи, но така или иначе в днешно време няма особен избор за това. Няма разумен размер, има това, което на теб ти допада и ти харесва. 23" и 24" инчовите са с еднаква разделителна способност - 1920x1080. В големите магазини обаче трудно ще можеш да видиш как са разделителните способности тъй като в Техномаркет са вързани много монитори към един компютър и не може да се направи сравнение. Евентуално ако имаш приятели, при които да видиш как е ще е най-добре. Може пък в Технополис да имат някой монитор вързан само към един компютър.

 

Лесно можеш да намериш оценки на различни 23 и 24" монитори на този сайт: http://www.lesnumeriques.com/article-240.html

По-скъпите модели са със по-скъпи екрани като технология и затова цените им са доста над масовите. Най-лесно ще ти е да гледаш мониторите с по 4-5 звезди и да видиш колко са в БГ и дали те устройват.

 

За 22" тук: http://www.lesnumeriques.com/article-312.html При 21.5/22" има два варианта - 1680x1080 и 1920x1050 като разделителни способности.

 

Можеш да ги минеш линковете и през translate.google.com.

 

Техномаркет са вносител на Самсунг и затова там цените обикновенно са нормални или според промоцията по-ниски от другаде. Технополис внасят LG макар че май и Техномаркет станаха вносител от няколко месеца. LG също се внася и от Most Computers. Philips има и в двата магазина. При нормална цена аз ти препоръчвам да си вземеш монитора от магазин с наличност за да можеш да видиш какво купуваш и да си го избереш на място - което те грабне на момента или за което си чел в нета и ти допадне и в магазина.

 

Аз бих избягвал Asus като марка и бих ти препоръчал да си купиш монитор от производител на матрици като LG, Samsung, Philips, Acer (AUO) или голямо име в производството на монитори като Dell. Ако гаранцията те притеснява тогава изключи Samsung тъй като сервиза на Техномаркет се слави като отвратителен. Шанса да ти се развали или прецака монитора е минимален все пак.

 

Мониторът, на който съм хвърлил око в момента е Samsung F2380 със хубава C-PVA матрица, но цената му е 550лв и го има само в Plesio т.е. в София. Матрицата се отличава с широк ъгъл на виждане и рекорден контраст, но пък реакцията му е изненадващо бавна, което може би ще е проблем в игрите.

 

----

 

Samsung 2494 изглежда добра сделка: http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09055047

2370 и той: http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09052481

 

и двата имат по 4 звезди в горния сайт.

Link to comment
Share on other sites

Не виждам какви проблеми можеш да имаш със Скайп .........

 

 

Много мерси за инфото.Довечера като отида то ТЕХНОМАРКЕТ и взема някой ще пиша какъв избор съм направил

Link to comment
Share on other sites

Много мерси за инфото.Довечера като отида то ТЕХНОМАРКЕТ и взема някой ще пиша какъв избор съм направил

Само гледай много внимателно за изгорели пиксели, защото точно такива пробутват първо. Вземи си и някоя лупа, за да гледаш по време на теста ;) Че после ще вземат пак да ти се подиграват....

Link to comment
Share on other sites

Само гледай много внимателно за изгорели пиксели, защото точно такива пробутват първо. Вземи си и някоя лупа, за да гледаш по време на теста ;) Че после ще вземат пак да ти се подиграват....

Няма нужда от лупа. Моят също съм го взимал от Техномаркета и беше останала последната бройка - този на рафта. Момчето ме предупреди, че е възможно да е малко зазапан по рамката, тъй като вероятно са го пипали хората в магазина. Поисках да ми пусне хомогенен цвят (даже си носех тестовата програмка на Нокия на флашката). Пуснахме на цял екран червено, после бяло, черно, синьо и т.н. По този начин много лесно се забелязват изгорелите пиксели. Моят се оказа с 1 кофти пиксел на хубаво място - плътно вляво и реално не може да подразни в смесена картина, тъй като не може да се види освен ако не се пусне на цял екран само един цвят. Освен това дори и тогава, на 22" монитор, тази малка точица всъщност е доста по-малка от прашинките, които са залепнали тук-там из екрана, а и за разлика от тях е почти до рамката вляво. :D

 

Така, че при проба най-добре е да се пуснат на цял екран няколко цвята един след друг и да се огледа добре навсякъде.

Link to comment
Share on other sites

Е те обикновено ги тестват с такава програма, но точно в Техномаркет и Полиса гледат да ти пробутат боклуци, ако видят, че си овца. Въпроса е, че с лупата е по-удобно, иначе трябва да се взираш. Аз като взимах моя си имаше сумати такива прашинки, които са малко по-големи, но може да те объркат. Един познат ми разправяше как пробутвал с по сумати изгорели пиксели, защото масово хората не разбират, а и там такива монитори бол, особено по-продаваните модели...

Inf3rn0 изглежда точно от тези, които ще си купят каквото им предложат, без да се вгледа изобщо.

Edited by Vetim
Link to comment
Share on other sites

:laughing: Определено съм лесна плячка за пробутване на боклуци , но този път се преструвах ,че разбирам повеече и в крайна сметка си взех Samsung SYncMaster 2233 , защото ми хареса най-много на външен вид , а и е средна големина ,че моето бюро е малко.Отказах се от такъв с ТВ тунер , защото имам тв в стаята пък и няма да ми е удобно да гледам тв пред бюрото.А и на мен така ми проверяваха за пикселите като пускаха някви едноцветни фонове :rolleyes: Edited by Inf3rn0
Link to comment
Share on other sites

Ако няма DVI си е прецаквация. Когато сигнала е през D-sub качеството се влошава пропорционално на повишаване на резолюцията както и настройката на монитора става по-сложна. Не мога да го обясня, но през DVI на 17 инчови монитори с ниска резолюция независимо от марката се получава доста добър резултат през D-sub докато при резолюция при 1650х1050 или повече независимо от марката и модела резултата е лош. Тъй като имам монитор с резолюция 1920х1200 разликата между 2-та входа е просто огромна. Не съм пробвал да го пусня през HDMI въпреки че имам такъв изход на картата и такъв вход на монитора. Доколкото разбрах ако кабела е добър резултата през HDMI е по-добър от DVI. В този ред на мисли има ли голяма разлика между HDMI и DVI както е например разликата между D-sub и DVI или разликата е пренебрежимо малка, защото хубав кабел около 2 метра струла 50 лева и се чудя заслужава ли си инвестицията.

Link to comment
Share on other sites

Търся си монитор с истински цветове, но евтин. Нещо да препоръчате? Може би трябва да има и HDMI порт.

 

Спрял съм се за сега на тези

 

Fujitsu Display SL 3230T, 23" Wide, 2ms, 280cd, 20000:1, 1920x1080, 2x1.5 W, 2xHDMI, 1xD-SUB

http://stemo.bg/jsp/bg.do?a=cHJvZHVjdC1GVU...MjM3#n.10.5.3.1

 

Монитор ViewSonic VX2260WM, 16:9 a/r, 2ms (GtoG), Analogue/DVI/HDMI, 1920x1080, Full HD, Cont. 20000:1 DCR, Brightness 300 cd/m·, MPRII, H170° V160°, Invisible Audio with SRS WOW HD s/w

http://stemo.bg/jsp/bg.do?a=cHJvZHVjdC0wMD...OTY5#n.11.2.4.8

 

Fujitsu как са като качество имате ли идея? За посочения по-горе не намирам никакви ревюта в интернет.

 

Ще ги вързвам към лаптоп с d-sub и hdmi и ми трябват макс реални цветове за цена от 300 до 450 лв макс 500 лв. Може би трябва да отбележа че е за photoshop.

Edited by Zingam
Link to comment
Share on other sites

Размазват CRT-тата. Ако е през VGA входа има сянка, но да "маже" PVA панел освен в някаква ултра-мега динамична игра и то някой който специално се оглежда за това друго не виждам как ще размазва. А за нормална работа и дори филми няма проблеми и на 25ms-ен монитор. Тая мания с времето за реакция 1-2 милисекунди само изциклили геймъри може да ги впечатли, аз да не скролвам текста на страницата с главозамайваща скорост постоянно? А и да скролвам едва ли ще насмогна да го прочета в движение ако ще с 0.00000001ms да е панела...

 

 

Та ако може w00x да поясни какво има предвид или да изтрие този бисер отгоре че да не заблуждава ROBIN.

 

Това е малко старо но ще отговоря. Все още ползваме dell laptop в офиса от 2000 г. (няма разваляне тая марка), но с каквато и скорост да скролваш - остават следи по 5 см. Пробвал съм игри да играя някога - ужас е - нищо не си личи.

 

Може би Dell 2209WA или модела който Dreamer спомена на самсунг просто ТН матрица и фотошоп не ми се струва добре

 

http://stemo.bg/jsp/bg.do?a=cHJvZHVjdC0wMD...0MDIy#n.2.5.6.2

 

Благодаря

 

А този контраст 3000:1 реален ли е? по-добро ли е от 20000:1 динамичен?

 

Малко ми излиза извън бюджета този монитор. Все пак photoshop но не професионално поне за сега, ако вземат да идват пари - въобще няма да се чудя.

 

Много ли са зле TN за фотошоп?

 

Този dell такмо започна да ми харесва и видях че няма hdmi, а лаптопът, който смятам да купувам няма dvi

Edited by Zingam
Link to comment
Share on other sites

Какво значи истински цветове? Ако те разбирам правилно значи не трябва да търсиш TN панел, а S-PVA, C-PVA или S-IPS. Но пък и с изисквания за неясна ниска цена :)

 

Ако говориш за заводски верни цветове гледай ревютата в lesnumeriques, там тестват тия неща и на всяко ревю е показано какво казват тестовете, а и дават калибрирани профили за всички тествани монитори.

 

Dell 2209WA (e-IPS): http://www.digitalversus.com/article-358-4862-88.html

Реалния контраст е... 630:1, което е нормално за xIPS. Черното е 0.2, което горе долу може би 'бива'. Не мога да намеря други смислени ревюта.

 

Samsung F2380 (c-PVA): http://www.digitalversus.com/article-357-6954-36.html

Реален контраст... дръжте се... 3267:1!!!!!!!!!!!!!!!!! И черно 0.03! Но си има минуси - реакцията не е особено добра независимо, че S-IPS и S-PVA панелите не се отличават с реакция. Ето още две ревюта:

 

http://www.xbitlabs.com/articles/monitors/...2080-f2380.html

http://samsungf2380.blogspot.com/

 

Мисля да си взимам нов монитор и за сега съм си избрал този - http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09052887

 

 

Заслужава ли си парите?

Според LesNumeriques/DigitalVersus по-добрият вариант е P2370... та:

 

P2270: http://www.digitalversus.com/article-358-5095-36.html

P2370: http://www.digitalversus.com/article-357-5568-36.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...