Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Примерно ей този Делл. Ако имах повече пари като си взимах монитор този щеше да е, но имах ограничение до 170 паунда.

 

едит: ако искаш влез във форума на хардуер има доста изписано за него.

Edited by Xciter
Link to comment
Share on other sites

Мерси за предложението. Наистина монитора е много добър, но и парите му са доста. Аз, както казах по-рано, съм се спрял на този:

http://bulcom2000.com/productbg.php?R=10&a...357&p=51822

Ако събера достатъчно до средата на май със сигурност ще взема този на Dell.

Link to comment
Share on other sites

Казват, че тия Белинеа-та били най-евтиното с не ТN матрица за тия пари и качеството им било добро.Някой да знае къде се продават из Пловдив???

Link to comment
Share on other sites

Казват, че тия Белинеа-та били най-евтиното с не ТN матрица за тия пари и качеството им било добро.Някой да знае къде се продават из Пловдив???

 

Това ми звучи като "абе нищо особено не е, но като за парите си става горе-долу"...

Link to comment
Share on other sites

Аз си взех този --> тук<--

От скоро ми е но съм доволен ,поне засега/

Ако някой има мнение да изкаже , ще съм благодарен.

Прекалено евтин ми се вижда като за 19". Даже доста.

Няма DVI, и има speakers, което е странно.. Аз никога не бих ползвал някакви пищялчици от монитора..

Но стига ти да си доволен.

Link to comment
Share on other sites

Доволен съм , реално на тази цена го купих , но съм доволен.

Определено май по тукашните магазини ще е по-скъп, но все пак не винаги цената е определяща./

 

колонките на монитора не ги ползвам , имам си достатъчно силна музика и що годе добра звукова карта ,че да ползвам тези пищялки на монитора.

и като погледна тези характеристики ми е добре за тези пари

19.0" Wide LCD, 1680 x 1050 WSXGA+, 16.2 million, 300 cd/m2, 3000:1 ASCR, 160/160 (H/V), 5ms, D-Sub / Audio-in, особено разделителната способност.

Edited by PiTT BuLL
Link to comment
Share on other sites

искам да попитам нещо...

като пиша и понеже стойката на монитора е неква мека такава и самия монитор се клати, вибрира леко... проблем ли е това?

нещо тая стойка са си остаили ръцете на нея...

Link to comment
Share on other sites

Имам няколко въпроса за широкоекранните монитори. Като пуснеш на "широкоекранна" резолюция картината изглежда ли си нормално както би изглеждала на 4:3, не е сплескана? И какво точно дават тоя тип монитори, виждаш повече в ширина ли? А ако например някоя игра няма такава резолюция може ли от двата края екрана да стои черен за да не се променя картината?

Link to comment
Share on other sites

Имам няколко въпроса за широкоекранните монитори. Като пуснеш на "широкоекранна" резолюция картината изглежда ли си нормално както би изглеждала на 4:3, не е сплескана? И какво точно дават тоя тип монитори, виждаш повече в ширина ли? А ако например някоя игра няма такава резолюция може ли от двата края екрана да стои черен за да не се променя картината?

 

 

Или виждаш всичко с черно отстрани или образа се разплесква. Друг вариант няма. При телевизорите леко го разплескват и отрязват отгоре и отдолу по малко, но при мониторите се вижда всичко или в правилни пропорции или разтеглено

 

Сега когато играта поддържа подобни разделителни способности и си показва всичко както трябва е друга тема :)

Link to comment
Share on other sites

Или виждаш всичко с черно отстрани или образа се разплесква. Друг вариант няма. При телевизорите леко го разплескват и отрязват отгоре и отдолу по малко, но при мониторите се вижда всичко или в правилни пропорции или разтеглено

 

Сега когато играта поддържа подобни разделителни способности и си показва всичко както трябва е друга тема :)

А тези резолюции има ли ги и в Windows, за да може да се вижда и там всичко нормално?

Link to comment
Share on other sites

А тези резолюции има ли ги и в Windows, за да може да се вижда и там всичко нормално?

Има такава резолюция.Аз съм със 22" и има 1680х1050 на десктопа.А за игрите-всички нови имат 16:9!

Link to comment
Share on other sites

А тези резолюции има ли ги и в Windows, за да може да се вижда и там всичко нормално?

 

В самия Windows всичко е ок разбира се. Там има какви ли не разделителни способности стига видеокартата да ги поддържа (примерно старата ми карта не поддържаше на DVI изхода 1600х1200, само до 1024х768)

 

Има такава резолюция.Аз съм със 22" и има 1680х1050 на десктопа.А за игрите-всички нови имат 16:9!

 

Виж за новите не знам, аз когато изобщо мо остане време си играя на StarCraft а тя има само 640х480 :)

 

Иначе новите игри ако не поддържат всякакви разделителни способности е просто грубо, те повечето от новите монитори са 16:9 даже... следващия ми определено ще е такъв

Link to comment
Share on other sites

Това дали отсрани на екрана да е черно или картината да е сплескака когато не е 16:9 от опциите на монитора ли се избира?

И ако гледам една снимка във формат 4:3 (2048x1536 напр.) с резолюция на монитора 1680х1050 например снимката няма да е на целия екран, а отстрани пак ще има празно място, така ли?

Link to comment
Share on other sites

Това дали отсрани на екрана да е черно или картината да е сплескака когато не е 16:9 от опциите на монитора ли се избира?

И ако гледам една снимка във формат 4:3 (2048x1536 напр.) с резолюция на монитора 1680х1050 например снимката няма да е на целия екран, а отстрани пак ще има празно място, така ли?

Ти май генерално бъркаш нещата.

Разбирам съмненията ти, защото преди години като не разбирах, и аз си мислех такива неща :P .

В среда Windows (разбирай всичко, което не е в режим Full Screen Video/Game), всичко е нормално.

Ти имаш резолюция 1680х1050. Монитора е широкоекранен, но пикселите заемат квадратно пространство на екрана. Това е ключовия факт - пикселите винаги са квадратни (грубо казано).

Десктопа просто разполага с повече хоризонтално пространство. Снимките ти ще са в правилни пропорции. Просто в зависимост как програмата ти ги показва, ще имаш повече празно място отляво и/или отдясно. Това празно място обикновено е в бял цвят или както програмата реши да го запълни.

19"-овите монитори също не са 4:3, а 5:4, вероятно имаш досег с такива и знаеш.

Ако ще монитора да е 3000х100, пиксела докато е квадратен, няма проблем. Просто при тоя случай ще скролираш като луд по вертикала.

Игрите понякога на фул скрийн имат проблем ако не могат да работят в нестандартни резолюции. Филмите, също няма проблем, те се разполагат на екрана да го запълнят, и ако филма е 4:3, ще е с черни ленти отстрани.

Тия неща зависят от драйвера, той трябва да поддържа резолюциите.

Link to comment
Share on other sites

И преди не ми харесваше идеята за широкоекранен монитор и май си оставам против. А всъщност те 16:9 или 16:10 са? Поне резолюцията 1680х1050 е 16:10.

Обаче това което казаваш за 19"-овите ме притесни. Не го знаех. Всички 19" LCD ли са 5:4? А 20" и 17" 4:3 ли са? И доколкото мога да си го представя ако 19" е 5:4 и ако не си на 1280x1024 (или друга 5:4) картината ще бъде удължена вертикално.

Link to comment
Share on other sites

И преди не ми харесваше идеята за широкоекранен монитор и май си оставам против. А всъщност те 16:9 или 16:10 са? Поне резолюцията 1680х1050 е 16:10.

Да. Делиш хикса на игрека и получаваш пропорцията. Да, 16:10 е. Но и аз не съм видял филм, който да е точно 16:9. На ЛЦД ТВ-то квото и да пусна, винаги е с ленти някъде (освен ако не го резна оттук оттам за да запълня точно екрана).

Иначе идеята за широкоекранен хич не е лоша, по хоризонтала ще виждаш повече неща. Поне в Windows-режим.

Обаче това което казаваш за 19"-овите ме притесни. Не го знаех. Всички 19" LCD ли са 5:4? А 20" и 17" 4:3 ли са? И доколкото мога да си го представя ако 19" е 5:4 и ако не си на 1280x1024 (или друга 5:4) картината ще бъде удължена вертикално.

Да, всички 19" лцд са 5:4 (1280х1024). Същото се отнася и до 17"-ките, които са със същата резолция. При тях просто пиксела е по-дребен.

Освен ако не говорим за широкоекранни 19"-ки, 10-ки, и т.н. То вече от почти всеки инч има и широкоекранен модел.

Да, предположението ти за 19"-ката която е 5:4 и ненативни резолюции е вярно. На такъв монитор ако пуснеш 1024х768 (която е 4:3), образите ще са леко удължени по вертикала. Но толкова леко, че едва ли ще забележиш. Ако на широкоекранна 20-ка пуснеш 1024:768 нещата загрубяват :) но по хоризонтала.

Доколкото знам, някои монитори имат настройка в такива ситуации просто да оставят черни ленти където трябва за да не се получава нарушаване на пропорцията.

Но всичко това трябва да те притеснява само при игри. или ако не ползваш монитора на нативна резилюция, което едва ли някой прави.

Още повече света и всичко напуска 4:3 и минава на широкоекранни пропорции, и ако има монитори които при игри не могат да си настроят с ленти, предполагам ще стават все по-малко.

Аз ако сменям, ще е с широк, за теб не знам.

Link to comment
Share on other sites

@tedy много полезна информация написа, благодаря ти. Знаеш ли нещо по моя въпрос с клатенето на монитора?...

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

@tedy много полезна информация написа, благодаря ти. Знаеш ли нещо по моя въпрос с клатенето на монитора?...

Поздрави!

 

искам да попитам нещо...

като пиша и понеже стойката на монитора е неква мека такава и самия монитор се клати, вибрира леко... проблем ли е това?

нещо тая стойка са си остаили ръцете на нея...

 

Не виждам какво може да ти каже някой освен да си смениш или монитора или бюрото. Ако става само когато пишеш или трябва да пишеш по-внимателно или да като се замисля да смениш бюрото защото колкото и да се мъчиш ако монитора е на земята и ти пишеш едва ли ще се клати а по пътя на логиката щом монитора се клати значи достигат до него вибрации и съответно това което го клати е проблема а не толкова монитора. Отделно че ако е по-голям и тежък монитора сигурно ще се клати по-малко защото усилието, необходимо за да го разклати ще е значително по-голямо. И все пак замисли се - монитора ти се клати защото повърхостта върху която си го сложил не е стабилна ... или просто ти млатиш клавишите като орангутан което обаче силно ме съмнява - случайно да си сменяш клавиатурите на всеки 2 седмици? :P

Link to comment
Share on other sites

@djadomraz ahahaha благодаря за отговора, не се бях замислял че може да е от бюрото :)

доста ме разсмя хаха :) нежно се отнасям с клавиатурата... това ми е трета за 7-8 години. Ще видя какво може да се направи с бюрото. Поздрави и лек ден :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

дойде време за ъпгрейд... :)

 

мога да отделя до 300-320лв. някъде за монитор... изискванията са да е 19 инча и да е от ЕРА... има поне 5-6 модела в този ценови диапазон и честно казано не виждам голяма разлика между тях (не че разбирам много от монитори)...

 

и така, кой модел бихте ми препоръчали.. :rolleyes:

 

благодаря предварително.-.

Edited by Yorikkk
Link to comment
Share on other sites

дойде време за ъпгрейд... :)

мога да отделя до 300-320лв. някъде за монитор...

 

Погледни горе какъв си взех за тези кинти , доволен съм и за тези пари характеристиките са му добри ;)

Не ги разбирам много но разделителната способност определено е добра

Edited by PiTT BuLL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...