Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Момчиле, това на носа на Байкала дюзите на управляващите двигатели ли са?

Е па предполага се да са това, освен ако наистина не са имали двойно предназначение както намеква Гадин. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Ми бали го, то може и за опрашване на Терешкова да са го правили... Междудругото, на днешна дата България става 6-та страна в света, която е изпратила човек в космоса.

Link to comment
Share on other sites

Ако държавите не заделяха пари за наука и развитие на технологии днес нямаше да има масови компютри и интернет, тоест днес далеч нямаше да си такъв, какъвто си.

 

Груба грешка - за съжаление и двете неща са дошли, понеже държавите заделят безумни пари за военни проекти. Ако не го правеха и наливаха всичко наистина в наука и технологии, то отдавна щяхме да се разхождаме спокойно поне тук в околностите на планетата, щяхме отдавна да имаме транспорт, независим от петрол, медицината щеше да е още по-напред и т.н. и т.н. под многоцветната дъга. Но пък дотук имаме военни дронове по 12 милиона долара парчето, да не споменавам цена на Б2! Супер "полезни"!

 

===================================

 

Колегата не знам за какъв хайляк говореше по-рано, но смело мога да ви кажа, че се намирам в ада... Няма да ви показвам за какво става въпрос, защото някой ще припадне или повърне, но освен в клепачите ми, вече ми се появи мехур и на оная глава, която мисли едностранно праволинейно и е причина едновременно за най-големите проблеми и най-хубавите неща в живота...

А чувствата - чувствата са неописуеми... Сещам се за малко хора на които, мога пожелая тази "емоция", казвам го като човек с висок рain threshold... 

Link to comment
Share on other sites

Груба грешка - за съжаление и двете неща са дошли, понеже държавите заделят безумни пари за военни проекти. Ако не го правеха и наливаха всичко наистина в наука и технологии, то отдавна щяхме да се разхождаме спокойно поне тук в околностите на планетата, щяхме отдавна да имаме транспорт, независим от петрол, медицината щеше да е още по-напред и т.н. и т.н. под многоцветната дъга. Но пък дотук имаме военни дронове по 12 мииона долара парчето, да не споменавам цена на Б2! Супер "полезни"!

 

===================================

Зависимостта от твърди горива, медни кабели и нелекуващи лекарства е наложена от алчни и безскрупулни хора. Аз искам да му кажа, че повечето полезни джаджи от ежедневието ни са дали началото си от такива учени и лаборатории на държавна издръжка. Ако в началото не бяха изливани луди пари в развитето на онези първите електрически изчислителни машини с твърди дискове колкото хладилник, дали днес щяхме да пишем във форум от дивана? Да правим парички от компютърни услуги и да очерняме първопричината за всичко това. Имаше една статия за технологии и устройства, изобретени от космическата индустрия, онази дето "прахосва излишни пари", та без нея дори камери в телефоните нямаше да имаме.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък искам да ти кажа, че интернет е военна разработка. Държавна издръжка, да - но с военни цели. Ако нямаше военно приложение, интернет кой знае кога и как щеше да се появи както го познаваме. Същото важи и за компютрите. 

Link to comment
Share on other sites

Зависимостта от твърди горива, медни кабели и нелекуващи лекарства е наложена от алчни и безскрупулни хора. Аз искам да му кажа, че повечето полезни джаджи от ежедневието ни са дали началото си от такива учени и лаборатории на държавна издръжка. Ако в началото не бяха изливани луди пари в развитето на онези първите електрически изчислителни машини с твърди дискове колкото хладилник, дали днес щяхме да пишем във форум от дивана? Да правим парички от компютърни услуги и да очерняме първопричината за всичко това. Имаше една статия за технологии и устройства, изобретени от космическата индустрия, онази дето "прахосва излишни пари", та без нея дори камери в телефоните нямаше да имаме.

Всъщност, ако започнеш изказването си с - Ако не бяха наливани едни безобразно откачени пари в лабораториите занимаващи се с военни разработки, сега нямаше да се радваме на неща като джобните и изобщо компютрите, микровълновата печка, цялата гама дигитални камери и т.н.... и т.н...... Щеше да си изцяло в зоната на вярното.

 

П.п. А, да! И всичките тези благини, на които се радваме днес в технологично отношение, военните не са ни ги дали щот са егати и големите пичове, а защото те (технологиите) са конверсни, тоест абсолютно obsolete за тях.

Überraааschuung.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Не казвам, че не си прав, но нали знаеш неговото кредо какво е - не иска да плаща никакви данъци, понеже се прахосват за глупости... Което е вярно само донякъде.

 

Ти ако говориш за Ники - неговите никаквици изобщо не им обръщай Фнимание...  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Точно мислех да тръгна да обяснявам, че това държавата ако чакаш да направи това и онова нещо сте в грешка. Държавата, както и всеки друг гледа основно собствения си интерес. Нито компютрите, нито нещо друго е разработено от Държавата (да се свети нейното име... както казват всички статисти и прочее леваци), ами са направени с някаква цел. Основно всичко се прави в началото за военните - включително атомната енергия. 

 

И друго - без участието на държавата появиха ли се не един ами 2 "софтуерни университета"? Появиха се. Защо се появиха според вас? Нека да подскажа - ами имаше търсене. А защо има търсене без да има предлагане след като има държавни университети и наливаме там една камара пари? Щото държавата гледа да те граби и после да оправдае някак грабежа за пред по-доверчивите хора, вярващи "че то навсякъде е така, тя системата е такава, ти пък какво искаш - стига си ми говорил глупости" и да не обръщат Фнимание на здравия разум.


Зависимостта от твърди горива, медни кабели и нелекуващи лекарства е наложена от алчни и безскрупулни хора. Аз искам да му кажа, че повечето полезни джаджи от ежедневието ни са дали началото си от такива учени и лаборатории на държавна издръжка. Ако в началото не бяха изливани луди пари в развитето на онези първите електрически изчислителни машини с твърди дискове колкото хладилник, дали днес щяхме да пишем във форум от дивана? Да правим парички от компютърни услуги и да очерняме първопричината за всичко това. Имаше една статия за технологии и устройства, изобретени от космическата индустрия, онази дето "прахосва излишни пари", та без нея дори камери в телефоните нямаше да имаме.

 

Наука е имало дълго преди да започне държавата да обира половината от изработеното на своите поданици и хора са изобретявали неща дълго преди да започнем да данъчното облагане в сегашната му форма. Университети даже е имало преди някой да чуе за подобно нещо като "държавна поръчка". Я погледни малко историята отпреди средата на 20ти век и не вярвай на комунистите, че без "всемогъща държава" нищо няма да има. Даже пътища са правили хората на частно без да трябва държавата да им ги поръчва. 


Ракетните технологии през миналия век посмъртно нямаше как да постигнат това, каквото в момента правят от SpaceX.

През миналия век - да. За преди 10-15 години - не бих бил чак толкова сигурен.

 

 

ПС: Не ми се обиждайте на изразните средства ама някак като чуя "без държавата тва и онова не може" и някак ми кипва. Държавата това сме ние. Държавата граби пари от нас за да ги разхищава после. Ако остане на вас колко пари и в какво бихте ги инвестирали? 

 

И очевидно има и хора, които спонсорираха обсерваторията в Рожен, след като дарителската кампания успя да събере средства, въпреки липсата на помощ от държавата.

 

Иначе за едно сте прави - ако хората някак убединим усилия да направим нещо полезно вместо да се дърлим както в този форум нещата щяха да са доста различни. Проблема е, че какво е полезно и как да стане много зависи кого попиташ.  

Link to comment
Share on other sites

 Държавата това сме ние. Държавата граби пари от нас за да ги разхищава после.

Начи... Ние грабим сами от себе си.... :blink:

Бра'ос, Ники...., бра'ос..... Покъртително! Убийствена логика, майна!

 

П.п. Що не легнеш да си доспиш?

 

П.п.2 Пък за тва, що е полезно и как да стане...., можем да питаме единствено Кръстник-а и Виден! Единият, щот знае всичко, пък другия, щот винаги е прав! Няма две мнения по въпроса.... Или някой пък да има друго предложение?

Link to comment
Share on other sites

Начи... Ние грабим сами от себе си.... :blink:

Бра'ос, Ники...., бра'ос..... Покъртително! Убийствена логика, майна!

 

П.п. Що не легнеш да си доспиш?

 

П.п.2 Пък за тва, що е полезно и как да стане...., можем да питаме единствено Кръстник-а и Виден! Единият, щот знае всичко, пък другия, щот винаги е прав! Няма две мнения по въпроса.... Или някой пък да има друго предложение?

 

Всъщност прав си. Не се изразих правилно. Държавната администрация и управляващите грабят от работещите. Иначе, че ние правим държавата е друга тема - без нас е една територия само. И всичко което го правим индиректно е за нашата държава. 

Link to comment
Share on other sites

П.п.2 Пък за тва, що е полезно и как да стане...., можем да питаме единствено Кръстник-а и Виден! Единият, щот знае всичко, пък другия, щот винаги е прав! Няма две мнения по въпроса.... Или някой пък да има друго предложение?

Аз имам. Ако ме изберете за президент на следващите избори, обещавам да вкарам всички от форОма на топла служба в президентството. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аз имам. Ако ме изберете за президент на следващите избори, обещавам да вкарам всички от форОма на топла служба в президентството. :lol:

Не ща. Аз ще съм опозиция. За спорта.

Link to comment
Share on other sites

Нищо ново няма, през 60те НАСА с Джемини правят докинг след няколко часа, както и руснаците, общо взето по-дългия профил е предпочитан заради космонавтите и механичните действия с машинарията.

 

Officials switched to longer two-day rendezvous profiles to give crews extra time to adapt to microgravity and conserve propellant.

 

"Now we have on-board new machinery and new software, so the vehicle is more autonomous," Krikalev said. "So it's possible to do a lot on-board the vehicle and to calculate the burns so they don't consume a lot of fuel."

 

Russia has requested to use the quick rendezvous on all Soyuz missions, but NASA has raised concerns over the crew's comfort and workload, along with the technical difficulty and precise orbital mechanics necessary to launch and dock on the same day.

 

A formal decision on whether to use the quick rendezvous scheme on the following Soyuz mission in May will come in April, according to NASA officials.

Link to comment
Share on other sites

Кръстник, имам въпрос:

Преди 3 год. руснаците измислиха някаква нова щуротия и оттогава полетите им до МКС траят 6 часа.

Само с 4 обиколки на Земята догонват станцията, а преди им трябваха около 30, или около 2 денонощия.. Безпилотните мисии на НАСА също обикалят като луди и минават към милион км. преди да се скачат.

Запознат ли си, какво измислиха, кое е новото?

На пръв поглед е някакъв трик, но принципно е нормална орбитална механика. Колкото и странно да изглежда, при определени условия на ъгъла на орбитата, при по-ниска първоначална орбита се постига много по-кратко време за догонване на МКС в по-високата орбита, нещо съгласно тази графика:

image007.jpg

 

За да се ползва този трик трябва да разполагаш със съответния удобен "прозорец" в момента на излитане, като това е твърде различно за различни позиции от земната повърхност по отношение орбитата на МКС. Оказва се, че от Байконур такива прозорци са често явление, поради което са решили да ги използват с цел драстично съкращаване на времето за достигане на МКС, особено в случая на пилотирани мисии. Другото, което този трик спестява е горивото за орбиталните маневри на космическите капсули, което после се използва за корекции орбитата на МКС, когато капсулата е скачена за станцията.

Link to comment
Share on other sites

Ъъъ, това е от този тип журналистически изхвърляния. Като са писали "за първи път в историята", звучи гръмко, но се отнася единствено за историята на МКС и не е нищо особено. Нито е някакъв по-труден и по-специален трик, напротив всъщност бързото настигане е по-лесно от гледна точка на това, че изисква много по-малко гориво. Първоначално не са го ползвали поради най-различни съображения, а не защото не са могли да го правят.

Link to comment
Share on other sites

Точно това и аз казах, през 66 Джемини 8 с Армстронг правят излитане - докинг - приземяване за 10 часа. Може би всичко се свежда до екипажа и как те биха решили.

Link to comment
Share on other sites

Че са се объркали нещата е така, но ти отговаря на въпроса, че ако пожелаят могат да правят по-бързи скачвания.

Link to comment
Share on other sites

Че е възможно - ясно е. Въпросът ми беше какво е новото, което ще рече - защо го правят едва след 2013, а не преди?

Както и да е. Не получих удовлетворяващи отговори, но благодаря за желанието :)

Ами как да ти кажа какво е новото, като няма принципно такова? Просто такива са били първоначално установените процедури, поради една камара съображения и най-вече такива за сигурност. Все пак, когато имаш само 4 обиколки в орбита, ако нещо се издъни почти нямаш никакъв шанс за корекция на издънката.

Link to comment
Share on other sites

....................

 

Че и почти си приличате с оня с очилата на третата снимка - да нямаш някой незнаен брат близнак, дето е решил да става астронавт? :grin:

 

 

....................

 

Някой ден може и да им наредят да си направят публично харакири в знак на извинение, ако закъснее повече от 10 минути. :online2long: Забележете обаче униформата и белите ръкавици на кондуктора...никога няма да ги разберем с наш'те балкански нрави...а и не само ние.

Link to comment
Share on other sites

Че и почти си приличате с оня с очилата на третата снимка - да нямаш някой незнаен брат близнак, дето е решил да става астронавт? :grin:

Хахаха и аз това си помислих първоначално, да не би да е наш Атанас на снимката. :lol:

 

ПП. По космическата тема - някой има ли идея защо орбитата на Международната космическа станция е с инкланация (ъгъл към екватора) от точно 51.6 градуса? :read:

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...