Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

По някаква луда случайност си пропуснал срещата с лошата леличка, защото тя е несменяема и винаги иска документи, които дори не трябва да й предоставяш и даже няма как да ги получиш (пример: плащаш само с пейпалски пари, а ти иска банково извлечение). Само веднъж не я заварих (още когато бяха на "Ив.Вазов") и този ден бях най-щастливия човек на света...за съжаление само до следващия път, когато разбрах, че няма измъкване от нея. :sad1:

 

П.П. Скоро пак ще ми се наложи да поръчвам по-големи неща и понеже имам някакви пари в акаунта, но не са достатъчни и останалата част Пейпал ще си ги дръпне от сметката ми, чудя се как ще реагира на факта, че сумата в поръчката ще е на по-голяма стойност от изтеглената сума, която тя ще види в банковото извлечение. Пак ще трябва половин час да обяснявам какво представлява Пейпал, как функционира и т.н. - вече не ми се вярва, че не ги знае всичките тия неща, а просто нарочно се прави на глупава, за да ти прихване по-голямата сума, изчислена по техните ставки за някакъв продукт, а не по реално похарчената сума за продукта. :moon:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Аз само 1 път съм ходил, като ми идваше усилвателя за слушалките. Не видях лоши лелички. Дори не ми искаха документ за плащане. Можеби защото изглеждаше легитимно пратката и беше от САЩ, а не от Китай.

 

Тука ми стана интересно.... Ангеле, как една пратка ИЗГЛЕЖДА ЛЕГИТИМНО? В смисъл моята от Китай с какво изглежда нелегитимна? Китайските пратки не мисля, че идват с етикети от тоя тип

 

$_14.JPG    Radioactive_Preview_I.png   explosive_sign_64x64.png     mOeaXw1Q16RfkAlF_M9oKqA.jpg

 

Напротив - надлежно и прилежно опакована бе поне моята. Та ми е интересно къде е нелегитимният изглед? 

 

А лоша леличка няма - тя просто мрази Пламен.

Link to comment
Share on other sites

Напротив - надлежно и прилежно опакована бе поне моята.

 

Off/ Най-прилежно опакованите пратки, които досега съм получавал са тези от Япония - всеки път са в идеални пликове, дори ненамачкани никъде, залепени с японска точност до милиметър и т.н....чак да ти стане кофти да ги разпечаташ... :P

 

...и вътре освен основната закупена стока, всеки път има някакъв бонус (още някакъв сходен продукт) и освен всичко това - по едно оригами (и то ненамачкано). :D

 

...ааа, да - и пристигат за около 10 дена (поне тия моите дето поръчвам от там). :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Тука ми стана интересно.... Ангеле, как една пратка ИЗГЛЕЖДА ЛЕГИТИМНО? В смисъл моята от Китай с какво изглежда нелегитимна? Китайските пратки не мисля, че идват с етикети от тоя тип

 

Напротив - надлежно и прилежно опакована бе поне моята. Та ми е интересно къде е нелегитимният изглед? 

 

Телефон с обявена стойност - $5 + доставката.

Кутия 80х80см пълна с неразопаковани продукти и техника с обявена стойност - $14.

Сандък пълен със слушалки - обявена стойност - $30.

 

Тия легитимни ли ти звучат?

 

И на фона: малка метална кутия с обявена стойност - $100.

Link to comment
Share on other sites

Тия легитимни ли ти звучат?

 

Долната пратка легитимна ли ти се вижда? :)

 

Elephone P8000 - flash sale $12

Ако ти кажа какви проблеми си е имал, докато освободи пратката...щото нашата лелка flash sale не признава, въпреки всичките банкови извлечения, пейпал фактури и копия от поръчката...просто вади тефтера и праска удобната за нея цена на продукта. Всичко си е представил надлежно, но уви...пействам само малко, че е лична кореспонденция, а не обичам да помествам цялото, без да съм питал отсрещната страна...

 

Оная ме отряза въпреки всичките документи........
Link to comment
Share on other sites

Еми не, не ми се вижда легитимна. Затова и аз бих искал документ за плащането.
Точно за това говоря.

Докато моята пратка си изглеждаше супер легитимна с обявената цена и оформената документация.
Имаше доста повече информация на етикета от тази, която пишат Китайците.

Link to comment
Share on other sites

Еми не, не ми се вижда легитимна. Затова и аз бих искал документ за плащането.

Точно за това говоря.

 

Еднакви документи ти искат, без значение дали идва от Китай, Перу или Щатите. За студиен микрофон от Щатите (струващ не малко) ми поискаха и трите вида документи, като накрая ме натовариха с 20-те % ДДС и митото (изчислени върху обща сума - продукт + пътни, които от Щатите винаги са високи...само пътните бяха към $40) + стандартната такса "магазинаж" от 3.50 лв., само защото пратката е минала през тях.

Link to comment
Share on other sites

Телефон с обявена стойност - $5 + доставката.

Кутия 80х80см пълна с неразопаковани продукти и техника с обявена стойност - $14.

Сандък пълен със слушалки - обявена стойност - $30.

 

Тия легитимни ли ти звучат?

 

И на фона: малка метална кутия с обявена стойност - $100.

 

Кое им е нелегитимното, след като има документи, че толкова е платено? Ако няма - това е вече друга работа. 

 

========================

 

Разучавам ADOBE MUSE - почва да ме боли главата...  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Еднакви документи ти искат, без значение дали идва от Китай, Перу или Щатите. За студиен микрофон от Щатите (струващ не малко) ми поискаха и трите вида документи, като накрая ме натовариха с 20-те % ДДС и митото (изчислени на обща сума - продукт + пътни, които от Щатите винаги са високи...само пътните бяха към $40) + стандартната такса "магазинаж" от 3.50 лв., само защото пратката е минала през тях.

 

Да де, ясно че документите са еднакви, но просто зависи от тяхната преценка дали ще се заядат или не.

Нищо не ми искаха на мен да им показвам и ми начислиха само ДДС. Изчислиха ми го само на цената на артикула, защото цената за доставката не беше спомената никъде.

 

Кое им е нелегитимното, след като има документи, че толкова е платено? Ако няма - това е вече друга работа. 

 

Нелигитимното им е, че не струват толкова, а много повече и ония от митницата не пасат трева, за да минава всичко като "подарък" както преди.

Нали точно това обсъждаме? Че искат да видят документите като доказателство. Ако покажеш документите - ти я пускат, това никой не го обсъжда.

 

Разликата е, че в САЩ на излизане също проверяват документите, докато в Китай явно контрола е по-занижен. Това митничарите също го знаят и са по-мними към пратки от Китай.

Сега добре ли го обясних?

Link to comment
Share on other sites

Нелигитимното им е, че не струват толкова, а много повече и ония от митницата не пасат трева, за да минава всичко като "подарък" както преди.

Нали точно това обсъждаме? Че искат да видят документите като доказателство. Ако покажеш документите - ти я пускат, това никой не го обсъжда.

 

Всичко без документи може да се счита за нелегитимно. Няма изключения. Откъде да знам аз, че в кутийката ти за $100 няма бижута за $10000, примерно? Платежен документ и точка.

 

А Пламен хем дава документи, хем се заяждат с него - просто лелката явно го мрази. Сега добре ли го обясних?  

Link to comment
Share on other sites

Честит празник на скромното женско форумно съсловие! ;)

Благодаря :)

Link to comment
Share on other sites

Всичко без документи може да се счита за нелегитимно. Няма изключения. Откъде да знам аз, че в кутийката ти за $100 няма бижута за $10000, примерно? Платежен документ и точка.

 

А Пламен хем дава документи, хем се заяждат с него - просто лелката явно го мрази. Сега добре ли го обясних?  

 

Те всичките имат документи. Просто някои са доста съмнителни. Затова и написах "изглежда легитимно".

 

Точно затова минава през скенер. За да се види, че няма бижута за $10000, защото ония дето са ми я пратили, ще ги изнасилят в САЩ и няма да пратят нищо повече. Никога.

 

Пламен не казва, че дава документи и се заяждат, а че лелката се заяжда, защото се прави на неразбрала какво е ПейПал.

 

Ако му се заяждаха чак толкова - просто нямаше да му дават да си освободи пратката от митницата.

Link to comment
Share on other sites

Те всичките имат документи. Просто някои са доста съмнителни. Затова и написах "изглежда легитимно".

 

Точно затова минава през скенер. За да се види, че няма бижута за $10000, защото ония дето са ми я пратили, ще ги изнасилят в САЩ и няма да пратят нищо повече. Никога.

 

Пламен не казва, че дава документи и се заяждат, а че лелката се заяжда, защото се прави на неразбрала какво е ПейПал.

 

Ако му се заяждаха чак толкова - просто нямаше да му дават да си освободи пратката от митницата.

 

След като имат документи няма значение как ИЗГЛЕЖДАТ. Има си правила и изгледа на нещо не е включен в тях. Защо и как се е осъществила сделка между продавач и купувач си е тяхна работа. След акто има редовен платежен документ - на кой какво му изглежда не е релевантно, р'ийш ли.   

 

И тя разбира какво е Пейпал. Просто вдени, че МРАЗИ Пламен. Моята стока също бе платена от Пейпал и то лично от него, но нито дума не ми се продума. Защото го нямаше в салона тоя ден...  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

След като имат документи няма значение как ИЗГЛЕЖДАТ. Има си правила и изгледа на нещо не е включен в тях. Защо и как се е осъществила сделка между продавач и купувач си е тяхна работа. След акто има редовен платежен документ - на кой какво му изглежда не е релевантно, р'ийш ли.   

 

Добре. Искаш ли да си поръчам нещо за $200, да платя един път $198 и един път $2 за него, да му обявят стойност $2 и да видим как ще мине митница?

 

Какво си говорим празни приказки сега при положение, че фактите са на лице? За съмнителни транзакции се изискват документи. За по-легитимно изглеждащите транзакции - не се изискват документи. Това е.

Link to comment
Share on other sites

За по-легитимно изглеждащите транзакции - не се изискват документи. Това е.

 

Тук си в грешка - просто няма такъв филм. Ако на теб някоя стажантка не ти е поискала документи, значи просто си е претупала служебните задължения, но това няма нищо общо със стандартното законно изискване на документи от митницата. Онзи ден по време на 4-те почивни дни ме заболя зъб (започнах работа по един зъб още преди почивните дни) - звъннах по телефона на стоматолога ми, защото оставаха още 2 почивни дни, а бая болеше...тя ми препоръча да започна да пия антибиотик до понеделника, когато имах записан час ; проверих в нета за тоя антибиотик и се оказа, че се дава само с рецепта ; отидох до най-близката аптека, аптекарката сви уста като казах, че нямам рецепта, но все пак ми го даде, а като й поисках и няколко пакетчета Аулин, който също е с рецепта - пак направи физиономия, но пак ми даде. Това, че една аптекарка ми е влезнала в положение и е нарушила формално закона, съвсем не изключва законното задължително изискване на рецептите за определени лекарства.

 

Разбра ме, нали? :)

Link to comment
Share on other sites

Ако има някой, който да не изисква документ за плащане на каквато и ще да е пратка на митницата, то се е осрал сериозно на работното място и е за изгонване. 

Link to comment
Share on other sites

Аз те разбрах, но това не е първия случай при който не се изисква документ в митницата.

А сигурни ли сме, че по закон се изисква документ за извършено плащане, за да се освободи стока от частно лице?
Защото принципно погледнато, ако ще чоплим детайли - стойността обявена на пакетчето трябва да съответства на 100% с тази на стоката вътре.

Нещо друго е, че на документа, който ми дадоха в Централна Поща, пишеше сумата, която трябва да платя.

Вече всичко беше изчислено от някой. Може затова да не са ми искали документ за плащане.

Link to comment
Share on other sites

Аз те разбрах, но това не е първия случай при който не се изисква документ в митницата.

А сигурни ли сме, че по закон се изисква документ за извършено плащане, за да се освободи стока от частно лице?

Защото принципно погледнато, ако ще чоплим детайли - стойността обявена на пакетчето трябва да съответства на 100% с тази на стоката вътре.

 

Нещо друго е, че на документа, който ми дадоха в Централна Поща, пишеше сумата, която трябва да платя.

Вече всичко беше изчислено от някой. Може затова да не са ми искали документ за плащане.

 

Естествено че сме сигурни щом е на митницата! Що за глупости? 

 

А добър вечер - много ясно, че някой го е сметнал. 

Link to comment
Share on other sites

Естествено че сме сигурни щом е на митницата! Що за глупости? 

 

А добър вечер - много ясно, че някой го е сметнал. 

 

Еми не сме сигурни, докато някой не цитира закона.

 

 

 

В съответствие с разпоредбата на чл. 802, ал. 3, т.2 от ППЗМ пратките, декларирани с етикет CN22 или декларация СN23 и/или СР71/СР72 за целите на начисляването на ДДС се оформят с квитанция за внос на пощенски пратки в 3 екземпляра, без да присъства получателя (чл.802, ал. 1 от ППЗМ).

Квитанцията за внос на пощенски пратки се попълва от митническите органи в 3 екземпляра – един за митническото учреждение, в което се извършват формалностите, един за пощенската администрация и един за получателя на пратката.

Същият ред се прилага и за пратките, изпратени от трети територии, по смисъла на ЗДДС.

 

Може пратката ми да е била с етикет CN22 или CN23 и затова да са ми я изчислили преди да ида изобщо на гишето. Следователно това да е била и причината да не ми се иска документ доказване на плащането.

 

Кое му е ясното при положение, че ако е сметнато предварително, следва да не ти се изисква документ на касата. Иначе какво - ще го преизчисляват ли? На какво основание?

Link to comment
Share on other sites

Само веднъж не я заварих (още когато бяха на "Ив.Вазов") и този ден бях най-щастливия човек на света...за съжаление само до следващия път, когато разбрах, че няма измъкване от нея. :sad1:

 

В този щастлив за мен ден, на "Ив.Вазов" ме обслужи едно младо хубаво момиче (всъщност може и да ми се е сторило по-хубаво, отколкото е било, защото си помислих, че лошата лелка за постоянно е заминала някъде/пенсионирала се е/преместили са я/ и т.н.) ; тя също не пожела да погледне пейпал фактурата ми, макар и да я държах в ръката си. ;)

 

А предварителното изчисляване на сумата, фигуриращо още на "призовката", няма нищо общо с изискването на необходимите документи - дори лошата лелка ми е казвала, че лично тя ръчно пише на всяка "повиквателна", че се изисква фактура, банково извлечение и т.н. Така че трябва да си носиш всичко, което искат, а ако после не ти повярват на платените суми, могат да ти преизчислят ДДС-то по техни ставки в таблиците, пък ти ако си сигурен в това, което даваш (и имаш време и нерви да ходиш и да се разправяш) - може да подадеш оплакване към началниците им.

Link to comment
Share on other sites

Еми не сме сигурни, докато някой не цитира закона.

 

Ангеле ти верно ли си толкова зле? Правиш ли разлика между поща и МИТНИЦА? Какво се прави на митницата? На каква база се определея мито?

 

Бахти - една трета от всичките ми постове са във вентилаторстване с тебе, заклевам се.... 

Link to comment
Share on other sites

Ангеле ти верно ли си толкова зле? Правиш ли разлика между поща и МИТНИЦА? Какво се прави на митницата? На каква база се определея мито?

 

Бахти - една трета от всичките ми постове са във вентилаторстване с тебе, заклевам се.... 

 

Ти ще прочетеш ли извадката, която съм цитирал? Тая, дето пише, че може да се оформи сумата за плащане и без присъствието на получателя? Което означава същото като "без представяне на доказателство за извършено плащане".

Link to comment
Share on other sites

Разбира се, че може - това е ситуация, която се приравнява на тази, когато не са ти повярвали на сумата, която им представяш в документите. В тоя случай го изчисляват по техни ставки, като обикновено прихващат най-скъпата цена и винаги си вътре.

Link to comment
Share on other sites

На мен ми бяха прихванали тази, която си пишеше на кутийката. За съжаление съм я хвърлил отдавна, иначе щях да проверя за наличието на тия етикети CN22 и CN23.

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...