Jump to content
BulForum.com

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел


Recommended Posts

Искам да се оплача от това момче. Продава клавиатура Razer lycosa в тази и тази тема. Уговорихме се по телефона за исканата от него цена (60лв) и момчето каза, че още утре (6 март)ще я прати, чаках 5 дни и когато звъннах пак да проверя дали не сме объркали адрес или нещо друго ми се каза от майка му , че клавиатурата е пратена на друг човек в друг град (Благоевград) за повече пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...че клавиатурата е пратена на друг човек в друг град (Благоевград) за повече пари.

 

Често срещана ситуация из форумите за продажби (за съжаление). Не виждам какво може да се направи по въпроса освен оповестяването на случката, тъй като реално няма правило, което пряко е нарушил. Ако те успокоява това - ще получи нови 20% за двете си еднакви теми, които не сме забелязали. ;)

 

Едит: Приключвам и двете му теми, щом клавиатурата вече е продадена.

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

Неведнъж съм се чудил кой от модераторския екип е роднина на NaSsSkO , който очеизвадно върти комерсиална търговия, макар и на дребно от 3 - 4 месеца.

За едни има, за други няма, такъв е живота :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Неведнъж съм се чудил кой от модераторския екип е роднина на NaSsSkO , който очеизвадно върти комерсиална търговия, макар и на дребно от 3 - 4 месеца.

За едни има, за други няма, такъв е живота :rolleyes:

Като му гледам търговията - направо изби рибата човека, стана милионер от тези часовници за по 10-20лв :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

АНОНС

 

Към точка 10 (за търговете) са добавени следните уточнения (с червените букви), тъй като по темата имаше неясноти и въпроси от съфорумци:

 

 

 

10. При обявяване на търг (който трябва да се обяви още в заглавието на темата), продавачът трябва да определи края на търга с указани дата и час (ако последният липсва, за краен час/минута се приема часът и минутата на пускането на темата), стартовата цена, блиц цената и задължително стъпката на наддаване, която да не бъде стотинкова. Изключение правят случаите, в които се продава стока, чиято стойност е в стотинки! При нарушаване на тези изисквания се трие темата !

Наддаванията могат да се правят до последната минута, включително. Например, ако крайният час на даден търг е 15 часа и 30 минути, наддаване, направено в 15.30 е валидно, а в 15.31 - невалидно. Ако има няколко участника, наддали в една и съща минута, за спечелил търга се приема този с последния пост.

При участие в търг, участвайте със суми, които наистина може да заплатите ако спечелите търга! Ако след края на търга се откажете по някаква (уважителна) причина - уведомете максимално бързо за това продавача и/или някой модератор. При неспазване на последното се получават 20% + временна забрана за писане във форума (по усмотрение).

Link to comment
Share on other sites

...

Можете да си закупите и често нов твърд диск с атрактивно намаление! Само кажете модела и ще Ви кажа цената му!

....

 

 

това как трябва да се тълкува? :unsure:

не знам за вас, но подобни "крещящи" обяви ми идват малко дразнещо ...

 

и един въпрос ... гледам примерно тема, в която продавачът обявява, че е продал даден компонент. по-нагоре обаче той не е упоменат най-вероятно защото е бил изтрит след продажбата(в поста, в който е бил отбелязан) ... е, защо трябва да се трие и да се крие каква част и на колко пари си я дал, а в същото време изкуствено да си вдигаш темата с "еди кое си продадено"? ... да речем "захранването продадено". какво захранване, на каква цена? не че е против правилата, но все пак тези теми за покупко/продажба не е ли добре да имат някакъв информативен характер за нещата втора употреба ... :unsure:

Edited by samkijot
Link to comment
Share on other sites

https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=91567&st=0&p=1495365393&fromsearch=1entry1495365393

Та след продължителен разговор по телефона :angry: соственика реши да я ,,продаде"-и съответно да я изпрати по Еконт...но-както се случва в някои разкази с неочакван край :lol: ето какво получавам след 3 дни:

Значи ситуацията е следната : собственикът на тази видео карта (този с който си говорил) , оня ден реши че не иска да я продава.Съжелявам че сега чак пиша, както и за сделката...
B)...та да си имате едно наум-та дори и 2-при сделки с този човек :woot
Link to comment
Share on other sites

сори,че пиша тук(ако не е точното място) :rolleyes:

уточних проблема с бутона "EDIT" на постовете

оказа се,че е от браузера -при Firefox липсва

с IE си е на мястото.

при еднакви други условия- skin

изтрих cookies...няма подобрение

 

някой да има идея има ли оправия???

Link to comment
Share on other sites

Oсобен проблем, да бъда наказан - вместо похвален в опита си да изоблича публично търговец - печалбар от съответния раздел... продаващ системно НЕ истински маратонки.

Става въпрос за 2-те, теми в които се разиграват на търг, най-долнопробни ментета на Найк и Адидас, забележете че са надписани дори с истинските имена на фирмите производители!!!

което е грубо нарушение и потъпкване на авторското и интелектуалното право на дадените фирми. Да не говорим за материята от която са произведени маратонките и ниското качество на останалите вложени материали...

 

Та дадения потребител се опитва да продаде на търг тези ментаци... които струват иначе, около 6-10лв чисто нови!!!

 

Незнам какво се толерира тук, вероятно потребителя е познат на някой модератор, или е достатъчно безкруполен и безсрамен, за да плаче за щяло и нещяло на лично съобщение на модераторския екип.

 

Знам само, че веднага след като писах в темата ми прати извадка от правилата на форума - доста тежкарски като мод ,след което си изтри сам мнението... и ето явно той ме е наказал и се вижда, че има власт по един или друг начин да манипулира управленския екип

което е похвално за самия него и способностите му но е повод за размисъл на други

 

това е - мисля че подобни теми със стоки които заблуждават клиента - доверил се на марката са неуместни! Защото на снмките пише точно найк и адидас и клиента може да не разбира от обувки, а да вярва само на надписа.

Нека продавача пише в самата тема, че обувките са менте или да я изтрие

това е от мен - сложете ми урон още 40 процента ако щете но неправди не мога да търпя!

 

Eто темите:

https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=91788

https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=91790

Edited by MixMike
Link to comment
Share on other sites

btw

@Midex видях какво си му отговорил на горния потребител. Не си прав. Такива подвеждащи заглавия поставени с ясната идея да се подведе или без начин да се докаже трябва винаги да се упоменава, че стоката е с неизвестно качество и произход. Всичко друго е некоректно.

Няма ли касов бон (за частни лица), снимка на етикет, гаранционна карта или друг документ доказващ автентичност, то просто някой продава "нещо", което е родово определено. Не може той обаче да пише, че то е конкретен продукт ползващ се с даден знак, марка и прочие.

А загубата на време, мисля знаеш и по-добре дори от мен, че е най-скъпото нещо в този свят.

Нека наистина форума ни бъде за пример и такива лоши търговски практики не се насърчават.

 

____________

 

Дам, съгласен съм вече така. Но нека се помисли за сериозни санкции за такива "дребни пропуски".

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

@host, предполагам, че си прав от правна гледна точка, тъй като разбираш правото доста повече от останалите. Разликата е, че тук модераторите не раздават правосъдие, а само съблюдават спазването на правилата, които са описани в ясни точки и дават от време на време проценти на нарушилите ги. Не виждам в правилата никоя точка, по която бих могъл да накажа продавача. Единствено мога да му направя забележка да допълни информация в първия си пост, в която да уточни подробности по продаваните неща. Видях, че е поместил приемливи снимки, от които човек достатъчно добре може да се ориентира какво се продава, а и исканата от него цена ясно показва, че не става дума за оригинал.

И друг път са се заформяли подобни дискусии в други теми, само защото продавачът е пропуснал да речем думата "реплика". Макар и дискусии да не се толерират в теми за продажби, никога не сме ги трили, щом са били от полза за останалите и обикновено накрая продавачът (без да го кара някой), сам е добавял липсващата дума в първия си пост.

Но да се пускат постове от рода "долнопробно менте от 3.80лв, закупено от пиян еснаф в покайнините на женския пазар" - това просто няма да го бъде. Ако човек изобщо има интерес към продаваното - има си начини да попита, това, което го интересува, а не е написано - в самата тема, на ЛС, на дадените телефони, скайп и т.н. А ако времето не му е толкова кът и има силен интерес към продаваното - ще се разкара да види стоката на място. След това нищо не му пречи да спретне един ферман в тази тема, в която да се оплаче за празното си разкарване и пропиляните 2 левчета за градския транспорт.

Link to comment
Share on other sites

Тук става въпрос, за УМИШЛЕНО прикриване на истината с явна цел - заблуждаване на клиента!

Преди малко хвърлих поглед и върху другите теми - "Успешно приключили сделки" на потребителя. Особено активен в конкретния раздел на форума.

Да наистина нямах интерес към дадената стока, с което съм нарушил правилата и наказанието ми вероятно е заслужено, но целта на поста ми беше да предпазя потребителите от евентуални недоразумения. Опитах се да го направя по хумуристичен и забавен начин, но явно не съм уцелил форума, или раздела (а може би и двете).

Както и да е, не мисля да коментирам повече, но и не мисля, че е редно да се продават подобни стоки, без изрично да се напише, че те са ИМИТАЦИЯ, дори и реплика не са...

а чисто и просто - долна имитация на оригинала.

 

А да се ориентираш по цени и снимки, че стоката е менте е меко казано несериозно.

Освен това, блиц цената е доста близо до цената на нови оригинални маратонки, закупени от вън (извън българия), на разпродажби, или по-старичи модели и тн.

 

Мерси за вниманието и ако прецените вземете някакви мерки, не за друго, а за да няма излъгани.

Link to comment
Share on other sites

Да наистина нямах интерес към дадената стока, с което съм нарушил правилата и наказанието ми вероятно е заслужено, но целта на поста ми беше да предпазя потребителите от евентуални недоразумения....

 

Коментарите без интерес в този раздел са засегнати в 2 отделни точки - точка 5 от правилата на раздела и точка 19 от общите правила на форума:

 

5. Забранява се коментара на цените, които са определени от продавача, но не се забранява пазарлъка при интерес от страна на купувача. Постове от сорта на "Това го има за 2лв. на руския пазар" ще бъдат много строго наказвани. Всеки има правото да реши сам каква е цената на стоката която продава. Това е свободен пазар.

Абсолютно забранено е да се коментира продаваната стока от хора незаинтересувани от покупката й. Наказанието е 20% уорн !

Също така в раздела са забранени коментари и питания към модератори за техни действия. Такъв род въпроси се решават в специализираната тема за коментиране проблемите в раздела. При неспазване се прилага наказание с 20% уорн. При повторно неспазване ще има по-строги наказания.

 

19. Въздържайте се от коментари по отношение на цените или стоките в темите за покупко-продажба (секция КУПУВА/ПРОДАВА) тогава, когато не проявявате реален интерес.

Непременно се запознайте с ПРАВИЛАТА В КУПУВА/ПРОДАВА

 

На всичкото отгоре ти направи 2 коментара - по един във всяка тема. Разбирам, че имаш нужда да изявиш чувството си за справедливост, но не е начинът по който става това. Бутончето за рапорт винаги върши прекрасна работа в подобни ситуации. Освен това както виждаш - дискусията в темата, заедно с твоя коментар все още си седят за ориентация в ситуацията на останалите. За твоето действие има точка в правилата ; за неговото - няма. Затова единственото, което мога да направя (ако той самият не уточни в първия си пост липсващото) е да променя малко заглавията на двете му теми, така че да стане ясно, че продаваните маратонки не са оригинални.

Link to comment
Share on other sites

.... Затова единственото, което мога да направя (ако той самият не уточни в първия си пост липсващото) е да променя малко заглавията на двете му теми, така че да стане ясно, че продаваните маратонки не са оригинални.

 

Хубаво е самият потребител, да си допише (напише) качествено и коректно обявата.

Срамно е да печелиш на гъба на чуждото незнание, използвайки различни не дотам коректни похвати, за целта.

 

а за правилата...

те винаги могат да се допишат, по усмотрение на управленческия екип!

 

но пък който плаща, той поръчва музиката - така че Ваша воля.

 

за мен с това обяснение, темата се изчерпа, ще следя обаче за последващ резултат.

Лека вечер

Link to comment
Share on other sites

така че да стане ясно, че продаваните маратонки не са оригинални.

 

Което никой нормален човек не може да се сети при положение че са нови и блиц цената е 45лв... Освен ако не са крадени което е още по-лошо

Link to comment
Share on other sites

Коригирах заглавията на двете теми. Тъй като няма как дистанционно да направя експертиза за истинност на стоката, а и да имам - нещо нямам желание да го правя (:P), добавих думата "надпис" - така всъщност се продават маратонки с надписи Адидас и Найк. Мисля, че е достатъчно ясно за всеки.

Link to comment
Share on other sites

... Тъй като няма как дистанционно да направя експертиза за истинност на стоката...

 

Нали било достатъчно видно от снимките :), а и цената ... - както и да е!

Но за да не бъда голословен ето и няколко примера, за цени под и около споменатата блиц цена, от въпросния продавач.

Да отбележа, че ми отне едва около 5 мин, за да намеря няколкото оферти, които ще ви покажа

тук , тук и тук

Предполагам, че ако отделя съответното време, ще намеря и доста повече и по-изгодни оферти, за ОРИГИНАЛНИ маратонки.

Така че, извинете, но цената не може да я слагагате като краен и единствен показател, за качество и истинност на стоките.

Edited by MixMike
Link to comment
Share on other sites

Midex,уважавам мнението ти, но точно тук не си прав.Наистина има снимки.

Аз лично има моколо 10 чифта Адидас маратонки, но от снимките се заблудих..Обърни внимание на едно:

Вътрешен етикет който не съм снимал: EUR 42 / USA 8 / JAP 26

 

Ако го имаше, нямаше да има и сърдити, защото на цялата качествена реплика, респект за качеството между другото, това излиза, като един трън.

@Мидекс, наистина без лоши чуства, вършиш си работата добре, но не може човек да е експерт и познавач, във всяко едно нещо което се продава във форума.

Едно просто обяснение, е достатъчно за да се спестят телефонно раходи, време, транспорт.

Рабрахме се вчера с продавача, да отида и да ги меря (става въпрос за първата тема, която той си затвори след моето посещение), влезе в колата и направо мълчаливо и гузно ми подаде едната бройка.На мнението ми:-Ама те май нещо не са истински?-Ами аз съм го написал в темата!

Извиних се и казах, че най вероятно аз съм виновен, и пак съм чел между редовете и си тръгнах.Прибрах се и, о чудо, в темата всичко му пише за изтриване.

Вечерта нова тема, без коментар, истинско ли е или не.

Ти сам си прецени......

Link to comment
Share on other sites

Ти сам си прецени......

 

Аз вече съм преценил още снощи, след като стана дискусията. Ясно е в случая, че продавачът умишлено е спестил обясненията, с цел по-лесна продажба - не е първият...няма и да е последният. Казах някъде между писанията, че работата опира до морала на конкретния индивид. От там нататък обясненията ми вече бяха свързани не с конкретния случай, а по принцип. Говорех за това, че който няма интерес, добре е да не се прави на остроумен и да пише из темите, а просто да пусне един рапорт, като обясни за проблема. Едновременно с това нищо не му пречи да пише и тук. От друга страна - онези които имат интерес за покупка е добре да разгледат внимателно снимковия материал, при съмнения да се свържат с продавача - на ЛС, в темата, по телефона и да зададат въпросите си. Колко простичко щеше да бъде ако вчера някой се беше сетил да попита в темата "Оригинални ли са или са копия?". В случая ролята на обяснението изигра ти, след като писа за празното си разкарване. И какво? Теди Кинг прочете поста ти и се отказа от търга, следователно никой не беше излъган. Другият момент е, че ако ти не беше се разкарал и не беше писал в темата (или пък се беше разкарал, но не беше писал, щото си някакъв злобар например и искаш друг също да се прекара :bgrin: ), твоята роля щеше да изиграе Теди Кинг - щеше да отиде, да види на място, че маратонките не са оригинални и да се откаже да ги вземе (негово право е, след като продавачът му е спестил тази информация). След това той щеше да пише в тази тема и нещата щяха да протекат горе-долу по същия начин.

Затова препоръката ми към всички е - оглеждайте добре обясненията и снимките в темите ; питайте продавачите всичко, което не ви е ясно - те са длъжни да ви отговорят. Не се обаждайте излишно в раздела, просто защото ви е скучно - майтапите се пишат в другия раздел и там никой не ги трие. Ако има явно нарушение - пуснете рапорт, а не заформяйте дискусии в самите теми. Нека разделът да остане сух и скучен, но точен и прегледен.

Link to comment
Share on other sites

Тези правила на раздела наистина подлежат на интерпретация, а именно:

 

6.....От друга страна - определяне на цена, еднаква или по-висока от тази в официален магазин, на един и същ продукт, с едни и същи екстри към него, е крайно нежелателно и е възможно да бъде третирано от модераторите като изкуствено завишена цена с цел бъдещи ъпове с редукция на цената, така че сверявайте цената си, преди да я поставите! Помислете, че никой няма да предпочете да купи от човек дадена стока, при положение, че абсолютно същата стока се продава в магазина нова и с гаранция.

 

Темата ми бе заключена точно по тази точка от правилата. Та значи две неща не точно ме озадачават:

Първото е че цената ми не е еднаква с магазини, камо ли по-висока.

Второто е че за довод модераторът е сравнил стоката ми с подобна, но не и същата , а според цитатчето отгоре е ясно че се разбираме за:

"абсолютно същата стока се продава в магазина нова и с гаранция"

Как се процедира в подобни ситуации от страна на потребител?

Поне да се избягват завбъдеще - аз как да знам след месец тези правила друг модератор как ще си ги разбере за себе си...

Link to comment
Share on other sites

Прав си единствено в частта, че точно твоя монитор няма откъде да се купи нов, тъй като е доста стар модел.

Всичко останало е очевидно - цените на по-големи по размер, с по-добри данни (нови и с гаранция) по магазините ; коментарите на потребителите в темата ти ; коментарите, които подозирам, че ще се добавят и в тази тема ; рапортите, за които ти не си разбрал ; резултатите, които изкарва търсачката на форума при каква цена са осъществени сделки с подобни монитори.

За ориентир веднага мога да дам тема за подобен 17" монитор, която е пусната преди няколко часа...

Това са предостатъчно доводи.

Link to comment
Share on other sites

Примерно проверявай на каква цена са 19 инчовите монитори в техномаркет. Нови и с гаранция за по 220-250лв. За 300 и малко пък взимаш 22 инчов. Ти за ем-найсе годишен монитор без гаранция и не 19 ами 17 инчов искаш 200лв... мислех да те бъзикнах и да ти предложа в темата че ако го пуснеш на цена от 50лв може и да се замисля пък се отказах като видях в какво състояние е и особено онзи отпечатък от тиксо там (или поне на такова прилича въпросното петно) та аз и 50лв не бих дал ти искаш 200... и след като е толкова лесно да се провери в техномаркет (дори не някой евтин магазин продаващ неща 2ра ръка) какви са цените как очакваш да го приемат хората. Тези 200лв откъде ги изсмука само ми е любопитно

 

И тъй като знам че монитора не е само размер - опитах се да проверя да не би твоя да е нещо IPS, PVA, MVA матрица ама не е... та някаква основателна причина да го пуснеш за 200лв освен че вероятно толкова е струвал преди 7 години?

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...