Jump to content
BulForum.com

Tренировки и упражнения


James_Bond007

Recommended Posts

http://www.bb-team.org/exercise/

макар че ако никога не си тренирал 15кг дъмбел си е доста рамото не се тренира с много тежко усвен раменни преси с такъв дъмбел не виждам кво може да правиш ако е възможно намали тежеста и гледаи да изпалняваш опражненията както са ти показани по-горе в линка

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 670
  • Created
  • Last Reply

Хора аз тва с повдигането на ръцете напред го права с повече кг (30тина), но с двете ръце. Тоест вместо с всяка ръкла да държа по един дъмбел го права с един дъмбел с двете ръце. Правилно ли е!?

Link to comment
Share on other sites

не е правилно щом искаш да дигаш с 2те едновременно го прави с прав лост като батко рони колман ;)

Link to comment
Share on other sites

Днес си купих един дъмбел за домашно ползване, с цел да се стегна малко и да заякна в рамената, защото имам нужда (имам едно явление, при което ставите са по-подвижни от нормалното и рамото ми се измества от ставата когато си поиска, затова трябва да се оперира или да се заздравят мускулите там и да не изкача).

 

Ще може ли някой да ми каже или да ми препоръча упражнения които могат да се правят с един дъмбел в домашни условия. На кутията има показани с какво упражнение коя област се тренира, но не ми върши работа при положение, че незнам колко пъти да го правя. Преди никога не съм тренирал (ако това има значение). Дъмбела е 15 килограма и ми е трудничко да го вдигам с 1 ръка, но все пак успявам 2-3 пъти. :)

 

Мерси предварително.

първо забрави големите тежести от началото, става ли? особено пък за раменни мускули и при рпедразположението ти към луксация на ставата...

1. почвай с лицеви опори - 3-4 серии по 20-25 повторение. ако не можеш от началото толкоз повторения почни с по-малко, но за лицеви опори това е оптимално натоварване.

2. сега взимаш дъмбела и му закачаш 10тина кила(или колкото чувстваш че ти прилягтат за по-дългите серийки). навеждаш се напред в кръста, изправяш гърба (даже леко го извиваш назад в дъга), оставяш едната ръка с дъмбела да виси на ширината на рамото, другата за баланс слагаш зад кръста и да не ти пречи. издърпваш висящата надолу ръкав посока таза/корема без да въртиш китката, която трябва да е с вътрешната част към тялото, лактите по време на движението трябва да са под нивото на рамото. нещо такова ама китката с широката част към тялото. правиш 3 серии по 10тина - 12 повторения. можеш ако са ти леки тежестите веднага след първата серия да завъртиш хвата както е на посочените в линка картинки и да дърпаш по-встрани и нависоко(лактите на нивото на рамото) за горната част на гръбните мускули. излишно е да споменавам че трябва да се изпълнява с редуване на сериите за всяка ръка, а не на едната ръка 3 серии, после на другата ;)

3. сега вече си загрял ставата и можеш да я тренираш. махаш всички тежести и си започваш само с дръжката на дъмбела(в краен случай, тури некое мизерно килограмче от всяка страна). изправен стоеж. едната ръка (препоръчвам да почваш от болната) държи дъмбела другата за баланс може да я държиш опряна на стена примерно. вдигаш ръката с тежестта точно встрани от рамото и я спускаш. съжалявам че нямам картинки под ръка. отново длана е с вътрешната широка част към таза и движението наподобява "изсипване на течност от чаша с вода". правиш по 15 повторения на всяка ръка. 3 серии.

4. тново се надупваш както при упражненията за гръб с изправен гръб и с лоста от дъмбела в ръка. изпъваш ръката встрани от рамото без да я сгъваш. отново 15 повторения по 3 серии за всяка ръка.

5. изправяш се в стоеж. вдигаш ръката с тежестта право напред без да я сгъваш, палеца на дланта сочи нагоре. след 10 повторения правиш още 10 като този път завърташ дланта по време на движението, така че когато ръката ти е на нивото на очите кокалчетата сочат нагоре. 15 повторения, 3 серии за всяка ръка.

6. за десерт си избираш по едно основно упражнение за бицепс и едно за трицепс и пак избягваш големите тежести - 15 повторения, 3 серии.

 

тежестите ги подбери така, че при препоръчания брой повторения да нямаш никаква болка в мускула или ставата в края на серията (дадените в описанието на упражнението килограми са чисто ориентировъчни, кога дъмбела да е по-тежък и кога да е по-лек). ако искаш по-интензивна тренировка, правиш по една серия от всяко упражнение без почивка между тях, почиваш 2 минути и отново ги извърташ всичките. така 3 пъти. след 2 седмици повишаваш или броя на повторенията в серия (с 5 примерно) или броя на сериите. след месец може да помислиш за леко повишение на тежестта (с 1 степен), но може и да почакаш още един месец, след като целта е затягане на ставата и сухожилията, а не трупане на мускули. упражненията не би трябвало да ти отнемат повече от 40-50 минути всичко и можеш да си ги правиш и всеки ден или през ден, в зависимост от това как се чувстваш. в началото започни през ден, а след седмица-две ако ти е кеф давай всеки ден. повечето упражнения могат да се правят и с чифт дъмбели, което ще ти спести време.

 

п.п. съжалявам че не изрових подробни картинки да ти покажа упражненията, но като гледам колко съм многословен има надежда да разбереш нещо.

Link to comment
Share on other sites

Mерси mobo. От днеска ги почвам :) Ако има нещо неясно ще питам.

 

@zlobil: дъмбела е с регулируеми тежести като максимума е 15 килограма. Лост, 2х 1.25 и 4х 2.5.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Днес като се прибирах видях до един паркинг лост за набирания и мисля да почна да се набирам всеки ден...въпросът ми е как най-добре влиза-хват на разстоянието на раменете или обратният(не знам дали така се вика), който влиза и в бицепса.Мисълта ми е как е най-хубаво за гърба...иначе и в залата отскоро почнах набиранията, но и извън нея като ходя на даскало например няма да е лошо да се понапомпа малко :)

Link to comment
Share on other sites

Днес като се прибирах видях до един паркинг лост за набирания и мисля да почна да се набирам всеки ден...въпросът ми е как най-добре влиза-хват на разстоянието на раменете или обратният(не знам дали така се вика), който влиза и в бицепса.Мисълта ми е как е най-хубаво за гърба...иначе и в залата отскоро почнах набиранията, но и извън нея като ходя на даскало например няма да е лошо да се понапомпа малко :)

за гърба-широк хват и се набираш като лоста ти остава зад главата

Link to comment
Share on other sites

Днес като се прибирах видях до един паркинг лост за набирания и мисля да почна да се набирам всеки ден...въпросът ми е как най-добре влиза-хват на разстоянието на раменете или обратният(не знам дали така се вика), който влиза и в бицепса.Мисълта ми е как е най-хубаво за гърба...иначе и в залата отскоро почнах набиранията, но и извън нея като ходя на даскало например няма да е лошо да се понапомпа малко :)

заниманията ти в залата са ти достатъчни ;) Ще претренираш...

Link to comment
Share on other sites

заниманията ти в залата са ти достатъчни ;) Ще претренираш...

Е, чак пък толкова-гръб тренирам един път в седмицата и не виждам какво пречи като си вървя към даскалото да правя по 1 -2 серийки :)

 

Последно-широкия хват ли остава?

Link to comment
Share on other sites

Да, пред гърди също е хубаво за широк гръб.

даже лично според мен е по-добре от ставоизвъртащото движение зад врата.

 

@sasho_1989: защо не ги комбинираш? серия широк хват, серия тесен(обратен), серия широк, серия обратен и така докат ти се дореве...

Link to comment
Share on other sites

даже лично според мен е по-добре от ставоизвъртащото движение зад врата.

 

@sasho_1989: защо не ги комбинираш? серия широк хват, серия тесен(обратен), серия широк, серия обратен и така докат ти се дореве...

така и ще направя май.а иначе краката трябва ли да са сгънати,докато се набирам,защото все пак не трябва да се ползват за изтласкване?

Link to comment
Share on other sites

така и ще направя май.а иначе краката трябва ли да са сгънати,докато се набирам,защото все пак не трябва да се ползват за изтласкване?

както ти е по удобно ;) то ако искаш да се изтласкваш и без крака да си ще си намериш начин. знам го от личен опит :lol:

Link to comment
Share on other sites

По колко серии и повторения коремни преси на ден е оптималното?Да уточня-правя ги на лежанка - обикновени и обратни(с краката нагоре).Иска ми се да понаправя релеф на корема, но без загуба на маса.Иначе в рондото правя на специални уред за корем :) Та казвайте...

Link to comment
Share on other sites

Без да свалиш кила, се съмнявам да успееш да направиш релеф, също и без бягане... Корем се прави до припадък, хахахаха. :)

Link to comment
Share on other sites

По-добре да правиш по-голямата мускулна група първа, първо гърди и после бицепс. А пък аз съм чувал, че без значение, с какво ще комбинираш бицепса, той винаги се правел последен...

Link to comment
Share on other sites

Az da se izvinq za 6liokavizata =) i da popitam:

Nqkoi moje li da mi kaje kakva e razlikata m/u trenirana dolna 4ast i ne trenirana v smisyl nqkakva snimka na qk 4ovek s qki gyrdi no predimno sredna i gorna i na treniral i trite.

Pravo da si pitam dolnata 4ast naistina li e otdolu?

 

 

P.S. Taka zadadoh vyprosa 4e sigurno sym ubil entusiazma za otgovor =)

Link to comment
Share on other sites

Az da se izvinq za 6liokavizata =) i da popitam:

Nqkoi moje li da mi kaje kakva e razlikata m/u trenirana dolna 4ast i ne trenirana v smisyl nqkakva snimka na qk 4ovek s qki gyrdi no predimno sredna i gorna i na treniral i trite.

Pravo da si pitam dolnata 4ast naistina li e otdolu?

P.S. Taka zadadoh vyprosa 4e sigurno sym ubil entusiazma za otgovor =)

 

Ако не тренираш долната част ше имаш бозки като на лесичи муцунки :) Стои грозно и неуформено, така че тренирай долната част ;)

 

 

п.п. Дано и аз не съм избил рибата с тоя отговор :woot

Link to comment
Share on other sites

олеле боже това ли се опитвал да попита човека .... аз си мислех че пита като цяло за долна част на тялото даже штях и картинки да му търса в гоогле.... :Д

Link to comment
Share on other sites

Az da se izvinq za 6liokavizata =) i da popitam:

Nqkoi moje li da mi kaje kakva e razlikata m/u trenirana dolna 4ast i ne trenirana v smisyl nqkakva snimka na qk 4ovek s qki gyrdi no predimno sredna i gorna i na treniral i trite.

Pravo da si pitam dolnata 4ast naistina li e otdolu?

P.S. Taka zadadoh vyprosa 4e sigurno sym ubil entusiazma za otgovor =)

при упражненията за долната част на гръдните мускули (кофички, вдигане на щанга/разтваряне на дъмбели от лежанка с обратен наклон) се засягат почти всички мускулни влакна от гръдния мускул, т.е. и "горната" и "средната" част. забележи само, че при вдигане на щанга от хоризонтална лежантка стремежа на тялото ти е да извиеш корема на горе и да извършиш движението с долната част на гръдния мускул, тъй като тя е по-силна. това показва че упражненията за долна част на гръдния мускул са по-естествени. ако тренираш за маса, просто не можеш да ги избегнеш, тъй като в другите упражнения не можеш да натовариш толкова ефективно целия мускул. упражненията за "средна" и "горна" часат на гръдните мускули обикновено се възприемат като орелефяващи и оформящи, защото са по-леки и не помагат много за натрупването на мускулна маса.

според отдавна прочетена от мен статия, поради което не мога да се позова на източника и може би не е много достоверна, при упражненията за долна част се засягат до 80% от мускулните влакна на гръдния мускул, при упражнение за горна част - до 60%, а за средна - едва 40%.

дано съм ти помогнал.

 

едит: @harmonika, и все пак стремежа е именно изместване на движението към долната част, т.е. то е по-"естествено". абе днес май не мога да обяснявам смислено....

Link to comment
Share on other sites

Искам да леко да допълня и поправя mobo. При хоризонтален лег тялото се извива не толкова , защото долната част е по-силна от другите , а защото се намалява разстоянието между трупа и лоста т.е. скъсява се движението. Освен това се променя и ъгъла на ръцете спрямо лоста. Когато те са по-близо до тялото е по-лесно движението. Затова е и по-лесна лежанката с обратен наклон./но най-вече , защото движението е по-късо/

Link to comment
Share on other sites

Искам да леко да допълня и поправя mobo. При хоризонтален лег тялото се извива не толкова , защото долната част е по-силна от другите , а защото се намалява разстоянието между трупа и лоста т.е. скъсява се движението. Освен това се променя и ъгъла на ръцете спрямо лоста. Когато те са по-близо до тялото е по-лесно движението. Затова е и по-лесна лежанката с обратен наклон./но най-вече , защото движението е по-късо/

A na men lejankata s obraten naklon mi e nai-trudna, zashtoto sum malko po-visok i 6tangata mi pada po sredata na korema :bgrin: zatova ne q pravq :zzz

Link to comment
Share on other sites

A na men lejankata s obraten naklon mi e nai-trudna, zashtoto sum malko po-visok i 6tangata mi pada po sredata na korema :bgrin: zatova ne q pravq :zzz

ако не си над 2,10 не вярвам да ти е чак толкоз къса лежанката. по-скоро не успяваш да се прицелиш и да изпълониш правилно движението. а и то така или иначе при спускането си е насочено някъде в областта на слънчевия сплит, точно под гърдите, а не към врата или по средата на гърдите.

другия вариант е да си рпавиш кофички или на лежанката с обратен наклон, но с дъмбели. и все пак това би трябвало да ти е най-лесното движение за гръдните мускули. търси грешката в себе си.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...