Jump to content
BulForum.com

Raspberry Pi


Recommended Posts

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 9/30/2023 at 12:47 AM, Godfather said:

 

Наясно съм с архитектурата. Дори и съм ползвал през годините някои от конекторите на raspberry-то. В последно време обаче ги ползвам изцяло като mini-pc.

 

Интересни проблеми имах тези дни и интересна настройка си направих по отношение на торентите. Имах 2 епизода на Мандалореца които с месеци не се сваляха. Бях си помсилил, че няма сийдъри и не обръщах внимание. Клиента е transmission и беше 24/7 пуснат. Наскоро го замених с същият клиент, но вече в Zimaboard и работещ под формата на контейнер. Няколко торента ми се свалиха, но много не се свалят изобщо. Не се сваляха мета данните през магнитен линк. Помислих си, че някакво филтриране може да има в Нидерландия. Успях да настроя целият торент трафик да минава през vpn. Същата работа. Сменях трафика да минава през 3 различни държави и все същата работа. Реших да пробвам с друг клиент. Пуснах Deluge. По същият начин се държеше. Накрая инсталирах qBittorent и всичко тръгна... Всички торенти които с месеци стояха се свалиха. Zimaboard-а се натовари на около 55% cpu-то. С около 11-12MB/сек се сваляха общо 4 торента и целият трафик минава през друг контейнер който се грижи за vpn-а(wireguard).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, netrootbg said:

Наясно съм с архитектурата. Дори и съм ползвал през годините някои от конекторите на raspberry-то. В последно време обаче ги ползвам изцяло като mini-pc.

За мини-РС Зима определено е доста по-добрия и по-мощен вариант. Аз затова се чудя дали да не поръчам и блейд версията. С този PCIe слот сървърните възможности са почти неограничени. За блейда предлагат и страхотна метална рамка за малък NAS. Ей тук този пич показва вариант с два диска (за които не ти трябва карта, защото Зима-та си има два SATA порта) и TrueNAS:

 

ПП. Сега гледам, че всъщност тази рамка не би трябвало да е проблем да се ползва и със стандартната Зима, не мисля, че е направена точно за блейд версията.

 

Link to comment
Share on other sites

Това с тази кутия ми е точно за мен. Но дали е поръчваемо за Бг/ Европа

Въобще го няма в магазина и стойката и нея :'(

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mIRCata said:

Това с тази кутия ми е точно за мен. Но дали е поръчваемо за Бг/ Европа

Въобще го няма в магазина и стойката и нея :'(

Все още не са налични. Можеш да поръчах сега, но щв ти бъде доставено в началото на февруари...

 

https://www.crowdsupply.com/icewhale-technology/zimablade

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, netrootbg said:

Блейда нали все още го няма на пазара? Може би ще взема и от него, а board-а мога да го оставя в Пловдив.

До 12 октомври може да се поръча през crowdfund страницата на проекта. Затова се чудя дали да не го поръчам и това, пък когато го доставят, тогава. Нямам зор в момента, вече имам една Зима за тестове. :)

 

ПП. Сега видях в края на checkout пише, че доставките на блейда почват на 31 януари 2024.

Link to comment
Share on other sites

Дост е изкушаващо - с доставката до нас NAS версията е 200$. Слагам един TrueNAS например и в него ще си пусна и другите неща контейнери, pi-hole... Не знам дали тази машинка може да се справи с другия вариант - proxmox и в него вече truenas + pfsense, отделна линукс дистрибуция в която да пускам вече контейнери за pi-hole, и там каквото ми трябва. Не знам дали ще му стигнат силите. Все пак е доста мъничко.

Дори само да пусна на него NAS и да си взема по-мощно миниРС на което да ползвам другите неща и само дисковете да са от първото ми звучи по-добре като вариант, че вкъщи ще трябва да е под тв-ра и да не вдигат шум и да харчат малко ток

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Забравих да се похваля, че наскоро сам си сглобих пълнофункционална версия на PiKVM V3 (която по принцип се продава само като готов вариант, който е с надута цена). Сложих 4-ка с 2 GB RAM (напълно достатъчно за целта), HDMI-to-CSI2 bridge за вкарване на HDMI сигнала, 1'' OLED екран, който показва важна информация при пускане на машината в мрежата, 3D принтирана кутия за всичко това с всички необходими отвори, включително за вентилатора, както и вързано външно KVM устройство EZCOO EZ-SW41HA-KVMU3L, което позволява управлението на 4 сървъра (превключването между всеки един от тях става с GPIO бутоните от страницата за достъп, както се вижда от третата снимка). Изключително полезно устройство, което излиза на порядъци по-евтино от еквивалентни комерсиални варианти. Единственото, което все още не съм вързал е една допълнителна платка, с която директно ще мога да включвам/изключвам захранването на контролираните машини. :) 

pikvm1.jpg

pikvm2.jpg

pikvm3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...