Jump to content
BulForum.com

Raspberry Pi


Recommended Posts

Ако съм инсталирал Raspberry Pi OS Lite и съм сложил върху него PiHole, мога ли да сложа още нещо, което да работи редом с PiHole? Като инсталирах PiHole ми изписа, че конвертирам устройството в dedicated DNS или нещо от сорта, което ме навява на мисълта, че не мога да му добавям друга функционалност.
Или PiHole се инсталира просто като програма и мога да сложа каквото друго си реша?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 minutes ago, w00x said:

Ако съм инсталирал Raspberry Pi OS Lite и съм сложил върху него PiHole, мога ли да сложа още нещо, което да работи редом с PiHole? Като инсталирах PiHole ми изписа, че конвертирам устройството в dedicated DNS или нещо от сорта, което ме навява на мисълта, че не мога да му добавям друга функционалност.
Или PiHole се инсталира просто като програма и мога да сложа каквото друго си реша?

Можеш да си слагаш каквото си искаш, стига да знаеш какво и как, без да прецакаш демоните на PiHole (като този за DNS-a). Просто си е нормална Линукс машина.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Един приятел ме светна да сложа SSD вместо карта.

Все още нямам много голямо наблюдение, но на първо четене върви доста по-добре. 

Имах известни затруднения, но на 4-тия ден се оказа просто, че USB 3 изисква повече ток и така и не зареди през USB 3, но на 2.0 запали без проблем.

Иначе се използва стандартния метод за инсталация през Raspberry Pi imager-a.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

При нас се появиха 4-ките на май нормалните им цени Raspberry Pi 4 Model B (rpishop.cz) (google translate ще свърши работа) , шипват до няколко европейски държави и  вероятно можеш да използваш някоя от услугите като shipgerman за да си го препратиш. Самият магазин е ОК, често си купувам дивотии от там. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikktor said:

имам една излишна кутийка, оригинална - бяло с червено

https://imgur.com/a/VmBorVd

не ми е необходима и ще се разделя с нея срещу 10 лв, лично предаване за Пловдив


Тази става ли за версия 1B? Вероятно не..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Виждам, че на много места вече се предлага RPi 4. Цените варират. Както за продукта, така и за доставката. Някой пазарувал ли е скоро от европейските магазини, за да ме упъти към най-подходящия сайт, вместо да се лутам и да правя Cart-ове навсякъде, за да смятам къде е най-изгодно.

 

Искам да си направя едно HiFiBerry DAC + DPS, затова ако го има и него в същия магазин ще е супер.

В този чешкия пуснат от ARPAnet горе ги има, но HiFiBerry-то излиза 210лв при цена от 80 евро в официалния магазин.

Проблемът с официалния обаче е, че RPi 4 1GB е 49 евро, че захранването е по 13 и че доставката до България е 20. Затова търся алтернативи.

Link to comment
Share on other sites

И аз там погледнах, но цените са различни, доставките са на различна цена във всеки сайт и не всички имат този модул на HiFiBerry, който искам.
Ти от кой поръча?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mIRCata said:

Гледам, че съм плащал към funk24. Сигурно са тези. 120евро 4ка с 8гб, 32гб карта, зарядно, кутия и две пасивни охлаждания

За толкова пари ще си вземеш zimaboard...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mIRCata said:

Гледам, че съм плащал към funk24. Сигурно са тези. 120евро 4ка с 8гб, 32гб карта, зарядно, кутия и две пасивни охлаждания

По принцип за малинката не ти трябва 8ГБ вариант, 4ГБ е на далеч по-прилична цена и ще ти върши същата работа. Освен това тия китове с карти и захранвания излизат по-скъпо.

Link to comment
Share on other sites

Много е скъпо при Роботев. В почти всички сайтове има наличност. Просто искам да взема на възможно най-добра цена + включената доставка.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mIRCata said:

Нямаха опция без. То даже беше поръчка с чакане, щото наличности йок. А скалперите това нещо на х2

Мдам, по едно време се бяха появили достъпни само китове, ама хубавото е, че в момента се намира всичко.

Между другото, чудя се дали да не си поръчам и Zima Blade. :)

Link to comment
Share on other sites

Обявиха 5-та версия. Излиза в края на Октомври. Вече налично за приордър.

 

https://www.raspberrypi.com/products/raspberry-pi-5/


2 пъти увеличена производителност на същата цена.
Май ще изчакам с покупката все пак, стига add-on платката да поддържа Raspberry Pi 5.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, netrootbg said:

Като цена се доближава адски много до Zimaboard. Да не кажа и че го превишава. Интересно като производителност как ще са.

Значи Зима е с интелски процесор и архитектура и джаджата покрива нуждата от подобни сървърни платформи, където производителността не е толкова важна, а миниатюрността е решаваща. Малинката, освен, че е с АРМ архитектура, все пак като платформа е насочена повече към неща свързани с "индустриалния контрол", заради серията GPIO конектори, които могат да се използват за всякакъв контрол на цифров/аналогов хардуер. Например това, което направих с 3D принтера ми и контрола на захранване, осветление и прочие няма как да стане със Зима-та, освен ако не се използва допълнителен хардуер (някакъв външен GPIO контролер), та дори и в този случаи ще има проблеми със софтуера, защото ще трябва да се пригажда нещо.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...