Jump to content
BulForum.com

Raspberry Pi


Recommended Posts

15 minutes ago, w00x said:

Пишеш "както си го направил" и "защото така си конфигурирал". Има ли начин да го конфигурирам другояче?

Очевидно няма. В упътването пише, че рутера слага за локален DNS в DHCP офертите в локалната мрежа единствено адреса на рутера. Това, което си направил явно е единствения начин, макар да е заобиколен и неестествен. По принцип и тази схема работи, но за съжаление няма да имаш статистиката за отделните машини и откъде какво се блокира. Другият вариант е да изключиш DHCP услугата на рутера (поне това е лесно) и да си пуснеш независим такъв, примерно самия PiHole или друга произволна машина.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 hour ago, w00x said:

Пишеш "както си го направил" и "защото така си конфигурирал". Има ли начин да го конфигурирам другояче?

 

Да. Има.

Тази част от сетъпа ти:

19 hours ago, w00x said:

Всички клиенти си взимат DNS сървърите по DHCP от рутера.

я задраскваш и докато не измислиш какво да правиш с DHCP-сървъра, ръчно задаваш DNS в клиентите:

Manual-DNS.png

 

И още нещо, което ми прави впечатление. Ако в DHCP не си задал lease по mac-адреса на Pi-Hole, не е добра идея IP-адреса му да е в сегмента на раздаваните адреси.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Не ми се занимава да слагам ръчно на всички устройства... По-скоро след 1-2 дни ще премесетя DHCP сървъра на PiHole-а.

IP-то на Pihole-а съм го фиксирал по МАК адрес.

Link to comment
Share on other sites

Въпреки че в общи линии ми е ясно как работи пихоле (нали блокира DNS имена според дълги списъци), каква е реалната полза от него толкова, спрямо примерно uBlock Origin в браузъра? 90% от рекламите, които човек иска да блокира, са в браузър. Другото се разпределя между някои програми в Windows, и телефоните в локалната мрежа. В Windows нямам програма с реклами (преди само във Вайбър нещо..), а с няколко регекса в рутера и на телефоните не виждам реклами.

Или се прави за "спорта" и като хоби?

Link to comment
Share on other sites

Като изключим това, което си написал, че няма на телефони, телевизори, таблети и програми - че страниците не те карат да си спираш АдБлокъра постоянно.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, w00x said:

Като изключим това, което си написал, че няма на телефони, телевизори, таблети и програми - че страниците не те карат да си спираш АдБлокъра постоянно.

Адблокъра не работи ли по подобен принцип - блокира заявките към даден URL, а дали той ще ги блокира или рутера/пихолето (които реално ги насочват примерно някъде локално, и реалния URL не се достига), то и доста рядко сайтове да ми писнат за адблокер, и не знам дали е от регексите в рутера или uBlock-a.

Иначе и аз не виждам реклами по телефони и програми, та явно не ми трябва pihole :) .

Колкото до рънваето му в виртуалка, също е допълнителен point of failure :) .

Link to comment
Share on other sites

Не. Адблокъра блокира директно рамките с рекламите по страниците, затова и го засичат на определени места.

Защо не виждаш реклами в телефони и програми?

Link to comment
Share on other sites

Заради някои регекси точно по DNS в рутера, които блокират достъпа до дадени URL. Най-вече повечето реклами идат от поддомейни на doubleclick.net.

uBlock му задаваш URL-и. Може и нодове в HTML на страницата да скриваш, което наистина по-лесно се "хваща", но масата са просто URL-и/домейни и техни пътища. В този смисъл директния "бан" на цели домейни както в pihole е по-"опасно", защото с uBlock можеш да скриеш само определени пътища от даден домейн ако искаш. Дали даден ресурс според даден URL няма да се зареди чрез ублок или блокиран от pihole, не мисля че има разлика. Даден скрипт в страницата просто може да "забележи", че дадения елемент не е зареден примерно.

По DNS можеш просто да блокираш/промениш резолва на домейни (съответно да не се осъществи заявката към тях), не и на пътища под тях.

Затова и колкото и да си мисля за някакво rPi за играчка и ползване поне като пихоле, все се отказвам като безсмислено (поне за мен). В случая с рутери като твоя, които вероятно нямат възможностите на микротик, естествено пихолето е решение за lan-wide блокиране на домейни.

 

Едит: Ок, като се позамисля, блокирането на цели домейни може и да е по-малко опасното, защото една страница може лесно да види, че от един и същи домейн един елемент се зарежда, а друг не .. :rolleyes:

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Докато не знам способностите на pi-hole конкретно, то по принцип днс блокърите обикновено правят повече от блокиране на реклами. Обикновено в листите има Malware сайтове, някои имат опции да пазят от непроверени или нови/свежи домейни.

Също тракването не е само през рекламите които виждаме, и често се блокират гугълските ад тракъри и т.н., независимо от къде идват. 
Досадното за мен на ДНС филтрите е, че понякога блокират линкове които са ми удобни за кликване, но минават през гугъл адс примерно, съответно за мен са блокирани. 
Та в моят случай, Ads домейните не ги блокирам заради личен комфорт, но блокирам разни други гадости

Edit: Забравих да спомена, че ако човек не иска да инсталира локални неща, може да пробва примерно OpenDNS : Home Internet Security | OpenDNS

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

В този смисъл микротика може почти същите неща като пихолето :) . Може със скриптове да се манипулират списъците и нещата, вкл. статичните DNS-и, малко по-ръчно трябва да се организира това, а и поне за по-домашна употреба модел като hap ac2/3 примерно има достатъчно неоползворена мощ да се справя и с големи списъци за днс.

Не съм супер екстремист за рекламите - важното е браузъра ублок-а да е наличен и там всичко да е наред... за телефона апп-овете които ползвам по-често и са shareware така или иначе съм си купил всичките. Имам 2-3 некупени дето ползвам изключително рядко и не ми се дават 7-8-10 лв, там реклами виждам само като съм на мобилен нет. За malware сайтове ми стига вградената функция на браузъра, там се появява предупреждение за такива.

В този с мисъл pihole на мен лично никога не ми е трябвало. Ако не бях с рутер като микротик, сигурно щях да го имам предвид.

Pihole поддържа ли регекси или всеки домейн трябва да се листне отделно? Ако не поддържа, тогава би било смешно и тъжно.

Link to comment
Share on other sites

Мда, това е добре.

Но пак, с риск да стана досаден, с няколко регекса в рутера, съм съвсем Ок, поне що се отнася до смартфоните/таблети и т.н. Браузърите си имат ублок, там е ясно.

В кои точно апове и програми на PC, виждате реклами без pihole-то, че се налага то да се включи в уравнението?

Link to comment
Share on other sites

Аз лично го сложих, за да си играя с него и защото не мога да контролирам на баща ми интернет браузинг навиците на лаптопа. Та с PiHole-а директно го спирам от всякъкви досадни реклами и фишинг попъпи. На майка ми телефона също.

В рутера си нямам regex, така че това не е вариант.

 

Както се видя, DHCP-то също не струва особено, та и за това ще ползвам PiHole-а скоро. Не е като да съм дал милиони левове за него. :) 
Може да намеря и друга полза от него в последствие. Или те да добавят някоя интересна функция, която да му поверя.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, w00x said:

Както се видя, DHCP-то също не струва особено, та и за това ще ползвам PiHole-а скоро. Не е като да съм дал милиони левове за него. :) 

Може да намеря и друга полза от него в последствие. Или те да добавят някоя интересна функция, която да му поверя.

Торент сървър :hump:.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, netrootbg said:

Торент сървър :hump:.

 

Трябва да му закачам хардове.... Пък после като започна да стриймвам от него ще се озори бая.

Link to comment
Share on other sites

Ми ще вземеш последния модел 4b май беше, с 4/8 ГБ рам и достатъчно мощ хората да го ползват и за уеб сървъри, нас-ове и т.н. :) . Мислех да си поиграя с едно такова, ама 200 лв не ми се дават само за играчката и да няма никаква смислена полза за мен в нас. Щото кутия, захранване, microHDMI преход, nvme шапка (щото с СД карта отказвам да го ползвам).

Link to comment
Share on other sites

Това вече биха били пари хвърлени на вятъра. Имам прекалено много хардове и няма как да ги закача към Pi-то така или иначе. Компютърът трябва да е включен.

Ако ще давам толкова пари, по-добре един NAS да сложа. Има такива, които поддържат инсталация на PiHole. Synology мисля, че бяха. Или Asustor.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, w00x said:

Това вече биха били пари хвърлени на вятъра. Имам прекалено много хардове и няма как да ги закача към Pi-то така или иначе. Компютърът трябва да е включен.

Ако ще давам толкова пари, по-добре един NAS да сложа. Има такива, които поддържат инсталация на PiHole. Synology мисля, че бяха. Или Asustor.

Те Synology знаят и контейнери да пускат вече, та може да си пуснеш всичко изброено по-горе, ако тръгнеш по този път :))

Link to comment
Share on other sites

За момента не. :) Ще си се придържам към евтиното Raspberry Pi 1B.

Живот и здраве, в един момент може да взема един NAS и да му набутам всичките дискове + PiHole + каквото там друго ми трябва.

 

Някой случайно да има кутия за Raspberry Pi 1B, която не му трябва? Не намирам никъде да се продава, вероятно защото е стар модел.

Link to comment
Share on other sites

Че за торент сървър колко място да иска? То ти държиш само торент файловете. Реалните фаилове са по компютрите на потребителите. С една 32/64 гб карта имам място за много време.

Link to comment
Share on other sites

Докато оглеждах тия дни за rPi, прочетох някъде за проблемите на първите рпи-та. Ако вече го имаш и видиш че ти върши работа, Ок, ама за нещо малко по-критично не бих го ползвал, по-скоро по-скорошен модел, 3/3b или подобно.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mIRCata said:

Че за торент сървър колко място да иска? То ти държиш само торент файловете. Реалните фаилове са по компютрите на потребителите. С една 32/64 гб карта имам място за много време.

 

Ами, компютърът така или иначе работи, за да съхранява файловете. Няма смисъл да слагам торент сървъра на Raspberry Pi-то. Освен ако аз не пропускам нещо.

Освен това, като изключа компютъра и файловете не са достъпни, ще ги отбележи като Missing Files, а в последствие може да реши да ги сваля отново. Ще стане една каша...

Link to comment
Share on other sites

Тази вечер забелязах забавяне в страниците. На телефона ми, всичко се зареждаше по-бавно, като някои снимки чаках до 10 секунди.

Рестартирах PiHole и нищо не се промени.

Изключих го и снимките започнаха да се зареждат нормално.

Смених DNS-а в рутера на този от Куулбокс и всичко си работеше.
Върнах PiHole и в момента всичко отново е наред.

Някакви предложения? Възможно ли е да се е претоварил някакъв кеш за 3 дни и да е започнал да се бави?

Видях също, че докато правеше проблеми, Load ми седеше на 0 0 0, а до момента, всеки път като съм погледнел, е бил някакви проценти.

В момента също е нормален. Или поне както беше през изминалите 3 дни, докато не правеше проблеми.

 

image.png

 

Някакви предложения?

Link to comment
Share on other sites

Докато прави проблеми, можеш да провериш с dig командата как и колко се бави да отговори на заявки. Има я командата за Windows, но се сваля допълнително, защото не е вградена.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...