Jump to content
BulForum.com

Media Players / Media Servers / Android TV / Serviio / Plex / KODI и д.р. ( мнения, препоръки, съвети)


Recommended Posts

Попринцип не би трябвало да ми се налага да използвам браузър. Целта е като добавя филм или торент в imdb списък и Sonarr/Radarr да го засекат автоматично - да го изпратят към jackett, който проверя торент клиентите за торент, изпраща връзка към qBittorent и след като завърши, изпраща сигнал обратно към Sonarr/Radarr. Поне сега долу-горе така работи, но е друго като мога да видя кога какво се случва. За това известно време ще ползвам raspberry-то с монитор.

 

Tи така като гледаш стъпките - правдоподбни ли са :D

На твоя каква ос използваш?

 

Това VNC е готино, ще го проверя.

 

 

И стигаме там, от където започна всичко.

От къде в България мога да го поръчам на цени, конкурентни на чуждестранните?

 

п.с.

Ти Roku ли използваш?

Edited by vikktorpenchev
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Като стъпки е така реда. Аз също за сървър на raspberry използвам Raspbian. Това е най - добрият вариант. За гледане на филми имам второ raspberry на което е качено LibreElec. Когато искам да гледам нещо пускам от това което е сървър към това с LibreElec да се копира. Копират се в micro sd картата. Принципно мога да добавя направо да си тегли по мрежата, но така ми е по - удобно понеже в папката в която сваля, има и доста други неща.

Така и така ще си пускаш "сървърче". Можеш да му качиш и един Pi-Hole. Това е приложение което блокира рекламите в интернет. Работи обаче на ниво DNS. Така блокира реклами които отиват към устройства на които няма как да се качи adblocker. Не е сложна инсталацията. Просто трябва да настроиш после домашният рутер да раздава за dns, адреса на raspberry-то.

Sonarr/Radarr  не съм ги ползвал никога.

Не знам от къде можеш да намериш 4-ка на нормална цена. Като цяло е нов модел и втора ръка няма да се намери в Бг. По - добре от вънка поръчай.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vikktorpenchev said:

От къде е най-евтино да си поръчам Raspberry Pi за медия сървър? И какво още ми трябва?

Предполагам SD карта за някаква операционна система, usb 3.0 външен хард и някаква usb зарядно? Кутия с вентилаторче? 


https://store.comet.bg/Search/?keywords=Raspberry+#eyJpcHAiOiIyMCIsIm0iOiIiLCJrIjoiUmFzcGJlcnJ5ICJ9 

Докато разглеждаш и набелязвах за мен мисля, че това е добро в Пловдив.
Вече може да разгледаш и да сравниш цените.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, UzITo said:


https://store.comet.bg/Search/?keywords=Raspberry+#eyJpcHAiOiIyMCIsIm0iOiIiLCJrIjoiUmFzcGJlcnJ5ICJ9 

Докато разглеждаш и набелязвах за мен мисля, че това е добро в Пловдив.
Вече може да разгледаш и да сравниш цените.

Гледах го това, докато търсих, но тоя много ме обърка

Ще положа повече усилия и ще пробвам пак. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vikktorpenchev said:

qBittorent и ми се иска всичко това да го ползвам с Windows10, за да не питам за всяко едно нещо как става на Linux

Можеш да опиташ с Windows 10 IoT Core директно от Микромек тук. Така като гледам тройката се поддържа.

Link to comment
Share on other sites

Зависи за какво искаш да ползваш кутийката.

Проблемът на тези кутийки не е хардуера, а софтуера.

На тази MECOOL KM9 ще гледаш Netflix на 480p резолюция.

 

Както се видя от на gado проблемите, Xiaomi Mi Box S също се проявява с определени кодеци обаче, та няма гаранция.

Link to comment
Share on other sites

Лично при мен проблемът съществува само при DTS аудио. Не знам за какво иде реч и що ми дава, че форматът не се подържа от устройството, след като пише, че кутийката дъвче всички долбита. Аз лично ще го мисля този проблем, след като ъпгрейдна домашното аудио със съвременен ресийвър.

Ама пък енкодването към АС ми върви адски бързо, когато го задам, та не мрънкам особено в момента.

Иначе кутийката откъм приложения е разкошна, доволен съм.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Случи ми се странен проблем с Plex.

Наскоро си смених системния дял (цялото ССД) на ПЦто. Съответно преинсталирах и Уиндоуса. Днес се опитвам да гледам филми през плекса на кутийката. Сървърът ми е настроен, кутийката вижда компютъра и шернатото съдържание. Заглавията се зареждат в плеъра, но при отип за пускане след няколко секунди ми излиза съобщение за грешка при свързването с препоръка да рестартирам сървъра и приложението. Което и направих неколкократно, но не помага.

А английският ми е доста далеч от нужното ниво, че да си приказвам със съпорта на Плекс.

Става въпрос за филми, които съм си гледал без никакви проблеми допреди преинсталацията на ОС.

Някой някакви идеи за какъв проблем може да става въпрос?

 

П.с. На компютъра през същото приложение обаче всичките филми си вървят, така че вероятно не става въпрос за кодеци.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Уиндоус 10, предполагам?

 

Нямам абсолютно никаква идея дали Plex използва SMB протокол, но ще ти кажа решение, което работеше при същия проблем с Коди. Нищо не пречи да пробваш.


Пробвай да активираш SMBv1. В един момент Microsoft го изключиха по подразбиране, защото версията е стара, но много програми комуникират така. По принцип Plex би трябвало да използва DLNA, но не знам дали DLNA е по някакъв начин обвързано със SMB.

 

Виж дали ще се промени нещо.

 

Ето ги стъпките. Направо ги активирай всичките, а не само Client, както е в този гайд.

 

https://www.tachytelic.net/2019/09/windows-10-enable-smb1/

 

След това си рестартирай и рутера, защото при мен и това е проблем понякога, след като променя SMB настройките. И кутийката също.

Link to comment
Share on other sites

Не е обвързано. От много отдавна SMBv1 ми е спряно навсякъде, а DLNA като отделен протокол, си върви без проблеми. Да погледне нещо файруолите, да пробва със спрени. Самия стрйиминг върви по различен канал от DLNA, който пък DLNA е UPnP-базиран.

Link to comment
Share on other sites

За Уин 7 става въпрос.

 

Пак повтарям, нямам проблем през кутийката да видя сървъра с шернатите папки в ПЦ. Намам проблем и да променям опциите в конкретните заглавия (субтитри, аудио и т.н.). Проблемът е, че като дам старт на заглавието, след няколко секунди въртене ми дава, че има грешка при свързването.

 

Сега като се замисля... Преди преинсталацията, антивирусната ми беше Аваст (нищо не съм пипал като настройки там). Сега обаче, момците, дето ми преинсталираха са сложили Авира, която пък ми е пълна мъгла. Според мен не би трябвало да е там проблема, ама.... А файъруол ползвам само през рутера си (Линксис 1700) , но там нищо не е пипано като различни настройки от преди. Та съм в здрава чуденка в момента.

Впрочем, рядко, но все пак се случва, кутийката да спре да вижда домашната ми мрежа (но пък всички останали устройства в нея си я виждат и си се свързват). Но не мисля, че това има общо, понеже всички приложения с изключение на Плекс си работят безпроблемно след рестарта на кутийката.

Link to comment
Share on other sites

Разбирам, че нямаш проблеми със свързаността, а с проиграването на файловете.

Проблемът със SMB протоколът може да се прояви и в това. При мен например, след промяна на SMB настройките, филмите тръгват, но насичат. Оправя се с рестартиране единствено на рутера.
Затова казах да провериш, защото колкото и да работи по DLNA, пак може да използва SMB за комуникацията, ако по някаква причина SMB предлага повече възможности.

Всичко това отпада обаче, защото не си с Windows 10, а с Windows 7, а там проблем със SAMBA няма.

 

Щом са ти сменили антивирусната, пробвай да спреш изцяло реалната защита, която предлага. Или направо антивирусната като цяло.
Въпреки че щом се осъществява комуникация за споделяне на списъка с филми, трябва да може да се осъществи и комуникация за проиграването им. Не мисля, че има някаква разлика.

А пробвал ли си да сложиш Plex клиент на друго устройство, за да пробваш дали проблема е в сървъра или клиента?

Същото и със сървър на друг компютър.

Link to comment
Share on other sites

"Виждането" на съдържанието през DLNA (UPnp, броадкасти и т.н.) е съвсем отделна тема. Самия стрийминг става през HTTP протокол на оделни портове. Ако тези http конекции примерно се блокират от файруол/антивирус....

И аз като че ли залагам на калпава антивирусна, в която кой знае какви компоненти/файруоли са активирани.

Link to comment
Share on other sites

Оказа се, че и Авира си има някакъв файъруол. Спрях го, но проблемът си остава. А в рутера си нищо не съм променял.

Преинсталирах приложението в кутийката. Също не помогна. Имам тежко подозрение, че ще трябва да преинсталирам и това, на ПЦто, понеже търсеше старата ми конфигурация. И въпреки, че в прясно инсталираната боза компютърът е именуван със същото име като в старата. Плекс показваше наличие на два сървъра с еднотипни имена, единият от които, не активен.

Link to comment
Share on other sites

Може някъде да е останал някой кеширан запис. Вероятно новата инсталация вече е и с друг IP адрес в мрежата, може и това да оказва влияние. Трябва да се проследи къде се спират работите, с някой наблюдател на конекции, Wireshark и др.

Така, освен да се ръчкат където се намерят всякакви възможности и опции, файруоли, компоненти, които могат да бъркат работата, няма какво друго.

Link to comment
Share on other sites

Не стана ясно нито каква е "кутийката", нито "приложението" в нея, което е било и преинсталирано. Може през смартфон с апп като BubbleUPnp да се пробва да се плейне.

Все пак най-вероятно става въпрос за объркани кешови записи някъде, нещо с IP или не съвсем спрян файруол. При някои антивирусни пакети спирането на компоненти може да не е съвсем тривиално, въпреки леко измамните опции, които иначе предлагат пакетите. Нерядко спирането е свързано с изцяло деинсталиране на пакета. Тия двете авира и аваст са известни като едни от най-калпавите неща на тази земя, та не бих се учудил ако е в тази насока проблема.

Може да пробва Serviio за медиа сървър. Пробвал съм Plex преди, такова огромно и тромаво чудо... и го махнах набързо. Serviio винаги ми е бил достатъчен.

Link to comment
Share on other sites

Плекс не е ли медиа сървъра на ПЦ-то? На кутийката да не би да имат и там тяхно "клиентско" приложение-плеър? Ако е така, извинявам се, аз лично предпочитам Kodi за плеър на кутийки, или BubbleUpnp на смартфони. Е, разбира се с Serviio за сървър. Чисто, спретнато, достатъчно просто като изпълнение.

Link to comment
Share on other sites

Plex е медийна библиотека, която може да работи и като медиен сървър.

 

В режим библиотека, представя съдържанието по маниера на KODI, но е по-лесна за конфигуриране и не използва SMB споделени файлове, а собствен DLNA сървър. Другата разлика е, че КОДИ събира метадата-та директно, докато PLEX си я събира/генерира на сървъра и направо я пуска към клиента. Така можеш лесно да добавяш нови клиенти (само влизаш в потребителския акаунт и си готов), докато при KODI, всеки нов клиент е обвързан със сканиране и създаване на нова библиотека (или импортиране на някакъв бекъп).

 

За целта трябва да се изполва Plex клиентското приложение. Точно така го използва и gado.

Link to comment
Share on other sites

Явно поради нчаина, по който ползвам и съм ползвал Коди, почти ми е чуждо това, което обясняваш :) .

Kodi го ползвам като DLNA плеър или локално каквото има в системата за плеър, макар че в тази насока (локално гледане на съдържание) ползвам potplayer само. Коди има функция да шерне библиотеките си като DLNA сървър (медиен), която функция не ползвам. Ползвам чисто и просто DLNA, при който си свободен откъм клиенти, плеъри и контролери. За да се изисква Плекс приложение и при клиентската страна, явно в случая сигурно не се ползва DLNA протокол, който е стандартизиран. Да пробва просто с DLNA, Коди, или на смартфона. Плекс ми се видя голямо чудовище с много крив маниер на работа (за мен лично), разни клауди, акаунти...

Пускам Serviio, никакви акаунти и глупости, и произволен апп или приложение от "другата" страна. Или през смартфона командвам плеъра къде и как да намери съдържанието.

Май е време gado да пробва нещо по-семпло и изцяло DLNA стандартизирано базирано. Уточнявам, че вече рядко гледам филми и т.н., и най-честото нещо, което всъщност ползвам, е през смартфона като намеря в ютюб апп-а някой хубав клип, просто да го каст-на на WebOS телевизора към неговия ютюб плеър. Така че не знам какво толкова голямо удобство дава плекс. Аз лично харесвам по-простите неща, без акаунти, клауди, proprietary приложения и т.н. (е, без да прекалявам).

Link to comment
Share on other sites

Защо ползваш Kodi ако не правиш библиотека с него, а пускаш DLNA източници? Не, че е невъзможно, но е малко безсмислено.

 

Точно защото не съм сигурен как точно се осъществява комуникацията от край до край написах, че е добре да се започне с тестване на друг сървър и друг клиент.

 

Той беше пробвал със Serviio, но имаше проблем със субтитрите. Освен това Plex е много по-привлекателен графично и като функционалност от който и да е външен плъйър, с който може да се пусне файл по DLNA.

 

Plex предлага много по-лесно, автоматизирано и визуално приятно изживяване от външен плейър, който да чете през DLNA. Ти това реално можеш да си го направиш и с този, който е вграден в телевизора. Не е нужно и отделно устройство. Просто е по-удобно като цяло, отколкото да навигираш по папките и да си търсиш филмите. Освен това можеш да го нагласиш да сваля субтитрите автоматично.

Link to comment
Share on other sites

Kodi сам се постара да ме откаже да го ползвам заради ядовете, дето започна да ми прави още от самото начало. Докато Плекс просто го инсталирах, направих акаунт, инсталирах го и на кутийката (Мибокс S). И нещата литнаха от самосебеси. Без ръчкане, без допълнителни настройки.

 

А по текущият ми проблем, имам подозрение, че или трябва да правя нов акаунт или при инсталацията на ОС има нещо. По отношение на Уиндоса подозрението ми е свързано с това, че примерно, за ДайректХ ми се наложи да свалям някаква ДЛЛ, че да тръгне изобщо каквато и да е игра. Но в конкретния случай просто не знам от къде да подхвана, че да разплета чорапа...

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Галине, според мен направи ресет на настройките на кутията. Вероятно прави някаква синхронизация с компютъра и в момента се чуди какво става защото разни ключове не съвпадат.

Другото е защо си сложил 7-ца? Вече е прекалено стара, няма обновявания. 10-ката не е по - тежка от 7-цата.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...