Jump to content
BulForum.com

Media Players / Media Servers / Android TV / Serviio / Plex / KODI и д.р. ( мнения, препоръки, съвети)


Recommended Posts

Всичко е ъпдейтнато винаги до край.

Вчера си изгледах 5я елемент 4к с новия плеър с активирана хардуерна поддръжка.

Plex отказа да пусне първа серия на the boys и на телевизора и на компютъра през уеб интерфейса си. И след рестарт. Постоянно дава грешка за транскодинг или от сорта. След като вървя малко преди това. Другото го плейна.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Понеже доста е обсъждано и мисля, че е добра идея да си имаме отделна тема по този въпрос.

 

До скоро ползвах по - малък телевизор и 1080p ми беше достатъчно качестсво на картината. Сега ще минавам на 65" и ще се насоча основно към 4К. Въпросът е с какво да плейвам въпросните файлове. До момента ползвах едно raspberry pi 3, но то не може да се справи с 4K. Ако добавим и HDR и вече ще стане още по - страшно. Другият момент е по отношение на звука. Ако мине през телевизора е възможно да има проблеми ако е DTS. В този случай как е добре да се процедира? Да бъде свързан плейъра със саундбар-а директно? Вариант ми е да ъпгрейдна и raspberry-то до версия 4. Трябва да проверя дали може да се справи с 4K HDR филм.

Link to comment
Share on other sites

Имаше тема някъде...

 

Отделен плейър ли искаш?

Ако може да има проблем с passthrough на DTS, тогава най-добрият вариант е да се свърже плейъра директно с озвучителната система.

Link to comment
Share on other sites

Това имах предвид.

Значи най-добрият ти вариант е NVIDIA Shield Pro. Или Apple TV. Според предпочитанията.
По-скъпи са от разните други алтернативи, но ще ги ползваш години наред без проблем.

После слагаш Kodi или Plex, според начина, по който искаш да си хостваш съдържанието и си гледаш.

Link to comment
Share on other sites

Замислял ли си се за вариант с Plex? При мен има инсталиран Plex server на RPi3 със закачен външен хард. На телевизора си гледам през Plex приложението. Стига да не ти се налага да се прави видео транскодинг, raspberry-то си работи доста добре.

Може и с продт dlna сървър и произволен плеър апп на телевизора. Ако имаш вързан саундбар, който поддържа необходимите кодеци (dts например), би трябвало с pass-through да нямаш проблеми. Плюсът е, че си управляваш всичко директно от тв и не се занимаваш с превключване на източници.

 

 Edit: w00x ме е изпреварил с няколко секунди :)

Edited by The AnGeL
Link to comment
Share on other sites

Проблемът идва от това, че много от телевизорите, които не поддържат DTS, не могат да правят и DTS Passthrough към звуковата система.

Link to comment
Share on other sites

С Plex не се ли губи от качеството? Преди много години го ползвах с един chromecast. Буташе качеството страшно много. Говорим обаче за времената на първият модел който излезе на пазара. Ако сега само дърпа и плейва на самият телевизор, би трябвало да е по - добре. Не искам обаче да ми се намаля качеството.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, netrootbg said:

С Plex не се ли губи от качеството? Преди много години го ползвах с един chromecast. Буташе качеството страшно много. Говорим обаче за времената на първият модел който излезе на пазара. Ако сега само дърпа и плейва на самият телевизор, би трябвало да е по - добре. Не искам обаче да ми се намаля качеството.

 

Не. Настройваш си го да се гледа в оригиналното качество и не се губи нищо. По подразбиране е сложено на автоматично обаче и се намаля качеството.

 

Аз лично използвам и Коди и Плекс. Коди на една система и Плекс на друга. На Плекс мога да гледам от дистанционен сървър. Иначе бих използвал само Коди.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, w00x said:

 

Не. Настройваш си го да се гледа в оригиналното качество и не се губи нищо. По подразбиране е сложено на автоматично обаче и се намаля качеството.

 

Аз лично използвам и Коди и Плекс. Коди на една система и Плекс на друга. На Плекс мога да гледам от дистанционен сървър. Иначе бих използвал само Коди.

В този случай значи мога да мина и без външен плейър. Само трябва да следя звука да не е DTS. Аз и сега имам едно raspberry което се ползва за pi-hole, да сваля торенти и като файлов сървър отделно. Ще тествам.

 

edit:

Първият проблем. Kodi не може да се инсталира в WebOS, а аз съм се насочил да взимам LG...

Link to comment
Share on other sites

Аз имах доста проблеми с plex за 4к съдържание, накъсваше и т.н. За да декодира през видеокартата искат пари. За това си сложих jellyfin. Open source. Има 2 3 особености, но ползва картата без проблеми

Link to comment
Share on other sites

Ако устройството поддържа аудио/видео кодеците, няма нужда от транскодинг.
Аз гледам 4К HDR филми по 20ГБ дистанционно без никакъв проблем и без никакво натоварване върху хардуера на сървъра.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, netrootbg said:

С Plex не се ли губи от качеството? Преди много години го ползвах с един chromecast. Буташе качеството страшно много. Говорим обаче за времената на първият модел който излезе на пазара. Ако сега само дърпа и плейва на самият телевизор, би трябвало да е по - добре. Не искам обаче да ми се намаля качеството.

Чекайййй. Какво значи дърпа и плейва на ТВ.... Не закачаш лаптоп с hdmi ами няква джаджа и директно на ТВ сваляш и гледаш? Я живея в 19ти век 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, DON_CHEFO said:

Чекайййй. Какво значи дърпа и плейва на ТВ.... Не закачаш лаптоп с hdmi ами няква джаджа и директно на ТВ сваляш и гледаш? Я живея в 19ти век 

 

Кой гледа с HDMI в днешно време бре? :D Ти си направо 20 години в миналото... Ако трябваше да връзвам HDMI всеки път и да се занимавам с лаптопи, щеше да ми писне и просто нямаше да гледам нищо. :D

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, w00x said:

 

Кой гледа с HDMI в днешно време бре? :D Ти си направо 20 години в миналото... Ако трябваше да връзвам HDMI всеки път и да се занимавам с лаптопи, щеше да ми писне и просто нямаше да гледам нищо. :D

 

 

Епа я. Аз друг метод не знам. Добре, че компа и телевизора не мърдат и с един до друг :D

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, DON_CHEFO said:

Епа я. Аз друг метод не знам. Добре, че компа и телевизора не мърдат и с един до друг :D

 

Ето, чети тука.

 

https://www.bulforum.com/topic/143853-media-players-media-servers-android-tv-serviio-plex-kodi-и-др-мнения-препоръки-съвети/

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mIRCata said:

Аз имах доста проблеми с plex за 4к съдържание, накъсваше и т.н. За да декодира през видеокартата искат пари. За това си сложих jellyfin. Open source. Има 2 3 особености, но ползва картата без проблеми

Както е споменал w00x, това се получава само ако се извършва транскодинг. За да се избегне, трябва на клиента да се настрои от менюто винаги да взима оригиналния видео поток, когато възможно. По подразбиране не е настроено така. Видео транскодингът може да бъде изключен и централно от сървъра. Тогава ако тв не поддържа някой кодек, просто ще излезе грешка и няма да се плейне нищо.

Jellyfin (server) пробвах да го инсталирам преди няколко месеца, но дърпа чувствително много повече cpu и особено ram. В това отношение плекс сървъра до сега нищо не може да го бие за работа на по-старо RPi, освен разбира се един гол dlna.

Link to comment
Share on other sites

При мен е на обратно. Plex на 16 едрен процесор удряше 100% и накъсваше 4к през 2 сек. Даже в темата за медия сървърите бях писал мисля.  джелито, включих хардуерно декодиране през видеото и нямам ядове.

Link to comment
Share on other sites

Бях писал в темата за Raspberr-то, че Плекс 4К със зареждане от ССД върви добре. 

Основният проблем, обаче, си остава аудиото. Действително трябва да се обръща внимание какво се сваля.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mIRCata said:

Остана да оправиш медиаплеъра, че да не връзваш компютри с лаптопи и кабели :)

Звучи хубаво като идея, но в сегашната ситуация с тоя апартамент, деца... По ми е добре в спалнята. Лаптопа и компа са вързани ако искам да гледам филм. Правя повече крачки за мезе бирички :D. Отделно, че всичко над КАМ качество ме устройва перфектно. Сега напипах всички епизоди на топ гиър в някъв сайт... Кога ще ги излщгледам и кога ще си довърша Викингите... Нямам идея

Link to comment
Share on other sites

ако тв-ра ти може да се инсталират приложения - слагаш Plex/jelly , на лаптопа слагаш сървъра и после пак си гледаш в спалнята, само не се занимаваш с кабели. Всичко е по локалната мрежа. Ако и двете я ползват. Не знам какъв тв ползваш :)

Link to comment
Share on other sites

@DON_CHEFO @mIRCata e прав. Преди повече от 10 години открих схемата с DLNA и малко по малко след това си направих сървър. Миналата седмица пък го ъпгрейднах (както вече писах, със SSD диск) и изобщо не мисля да го махам. Дори, ако се зарибиш, може да направиш така, че когато излезе нов епизод на сериала, който гледаш, той да се сваля автоматично. Съответното важи и за филми, когато имаш списък за гледане.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, vikktor said:

@DON_CHEFO @mIRCata e прав. Преди повече от 10 години открих схемата с DLNA и малко по малко след това си направих сървър. Миналата седмица пък го ъпгрейднах (както вече писах, със SSD диск) и изобщо не мисля да го махам. Дори, ако се зарибиш, може да направиш така, че когато излезе нов епизод на сериала, който гледаш, той да се сваля автоматично. Съответното важи и за филми, когато имаш списък за гледане.

Това с автоматичното сваляне как точно става. Начина ми е ясен, но примерно когато има нов епизод или филм, лично си подбирам най - добрата версия за моите нужди. Примерно да бъде 1080p, да бъде с определен кодек, да бъде с по - голям размер и т.н. Като има качени 10 примерно качени за някой епизод, как софтуера ще определи кой да свали?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...