Jump to content
BulForum.com

За ситуацията с ЕВРОто?


Recommended Posts

Дрън-дрън.

 

Цената е ниска заради огромните количества произведени зеленчуци и използваната технология. Не на последно место бих поставил и евтините горива и данъчни облекчения, които се предлагат на фермерите. От там и заплатите на персонала са няколко по-високи от нашите. Качеството на продуктите в Б-я и Западна Европа е едно и също. Никой не си играе да сортира ябълките и доматите по някакви неизвестни критерии и да ги изпраща в различните държави.

 

Ние неможем да произвеждаме по-евтина продукция, но можем да предложим по-високо качество за същите пари.

 

Ако излезем от Валутния Борд и еврото стане 5 лв, тогава се сещате как нашите домати ще бъдат пак евтини в банкрутирала Гърция.

 

Аз не знам как реши, че ние пишем глупости, но ти определено точно това правиш...biggrin1.gif

Link to comment
Share on other sites

Днес хвърлих един поглед на тази тема. Не разбирам нищо от икономика и затова ще прасна директно един офтопик, пък който иска...да се сърди.

 

Когато започваше т.нар. "демокрация" в началото на 90-те, още преди да въведат валутния борд - на всички ни се струваше, че дългът на BG от 9 милиарда е нещо грандиозно и колосално, което ще има да се изплаща десетилетия. След гръцката криза установих, че в сравнение с техния дълг от стотици милиарди (и след това, дето им опростиха), нашият дълг тогава е бил нещо доста незначително. Днес пък разбрах, че дългът на Италия в момента бил 2 трилиона евро и всъщност ме навежда на мисълта, че ония 9 милиарда наистина не са били нещо, за което трябва даже да се замислиш...

Link to comment
Share on other sites

Няма значение какъв е размерът на дълга в абсолютно измерение. Гледа се дали можеш да го плащаш или не.

А еврото ще го бъде, споко :)

Link to comment
Share on other sites

@Midex, не е важно колко е дълга, а колко е работеща икономиката. 9 bil. са малко за работеща икономика като нашата в средата на 80-те и изключително много за блокирала икономика в средата на 90-те.

 

Пък не е и правилно да сравняваш тогавашната сума със сума 20 години по-късно. Трябва да е умножиш няколко пъти тази цифра, за да получиш реалния порядък в наши дни.

 

За италианците не бери грижи. Те имат голям аршин да затягат коланите и да оптимизират разходната част. :)

 

@sheep - да ще има единна валута за част от EU, това спор няма. От тук нататък Европа ще бъде изключително предпазлива кой вкарва в Евро зоната. Пък тази предпазливост може да се прояви и с изваждането на някои държави.

Link to comment
Share on other sites

Ами изключително "умно" ако питаш мене... При подобна ситуация искам веднага и България да влезе в кюпа с другите хрантутници. Пенсии от 2500 евра нагоре, заплати от студентската скамейка 3000 евра и нагоре. Трупаме милиарди евро дългове, не ги плащаме никога. Ако ги поискат - излизаме на улицата и почваме протести. Докато не ни опростят 40-50-60 милиарда евро. После пак наново докато си ги поискат и така шапка на тояга. Колко милиарда евро мислиш може да си позволят германците да изгубят? А и не само те? Видя какво стана с една белгийска банка. Това НЕ МОЖЕ да продължава просто.

И ще влезе централната банка, МВФ и други, които ще съсипят държавата...

Безплатен обяд няма, всичко се прави с дадена цел или дадени очаквания...

Аз не казвам че ще стане, но в Гърция например е факт.

 

Борда ни съсипва. Пълна безсмислица е еврото да е 2 лева, трябва да е към 5.

Искрено се надявам, това което ти казваш да НЕ стане факт.

Износ? А вноса? Ако 5 лева са 1 евро, вместо 2 лева да са 1 евро, това означава че левът е обезценен 2 пъти. Всички стоки с вносни суровини ще поскъпнат.

Спрямо средната работна заплата в провинцията, около 400лв това ще бъде много зле. Ние внасяме всички горива.

А средната минимална работна заплата ще падне с 2 пъти е евро, което ще направи разликата между нашите доходи и европейските още по-голяма.

Ако 1 компютър е 1000долара, то той ще струва(1,49$ за 1евро)около 671Евро=1349лв по сегашният курс. Ако стане 4лева за евро, то този компютър ще стане 2698лева.

А горивата? И реално 1 хляб ще струва 2 лева вместо 1лв, както сега, НО заплатите дали ще станат от 300 на 600лв?

Не съм почитател на Еврото и не ми допада особено идеята да сменяме валута, но ако няма друг начин да се задъжат нещата стабилни, може би валутният борд е приемлив...

Link to comment
Share on other sites

Един съвет от мен - наблягай повече на специалността си. Не разбираш от икономика.

Искрено се надявам да ми обясниш как когато левът е по-евтин спрямо еврото, това ще се отрази добре за вносните стоки и дали това ще доведе до повишаване на работните заплати-не като цифра, а като покупателна способност с дадена цифра. Моля те, обясни ми. Не съм саркастичен, сериозно питам.

Искам да разбера, как компютърът за 500евро, който в лева сега е 1000лв, а ако 1 евро е 4лв, ще стане 2000лв, ще стане чисто и просто по-евтин?

Как да разбирам промяната на съотношението на лева към еврото в пропорция, където 4 лева ще са 1 евро и нима това ще вдигне нашите работни заплати в изражение във валутата "евро"?

Какво ще стане със стоките които внасяме, например ако едно нещо е 10евро, то няма ли да стане 40лв и как точно ще се отрази това на българина? Ще се вдигнат ли заплатите, първо като цифра, второ като покупателна способност?

Без това в момента в Англия с по-малко от 10 паунда(23лв) купуваш 1кг котлети, 1кг пилешки гърди, 500грама бекон и 500грама скариди, а в България купуваш същото за повече от 28лв.Това го знам от разговор с човек, който в момента е там.

Без да се заяждам и т.н, моля да ми обясниш, щом разбираш повече от икономика от мен, как седят нещата.

Аз признавам, не това ми е специалността и не разбирам кой знае колко от икономика.

Аз разбирам нещата така-нашата валута е фиксирана към еврото на определен курс-2лева за Евро, а компютърната техника основно се продава в долари. Ние правим 4 лева за Евро и от там излиза, че ще дадем по-голяма сума за 1 компютър. Проста математическа логика.

Link to comment
Share on other sites

Абе аз ли нещо грешно помня, или компутурджийските хави бяха тясно вързани за долара? Примерно, щото омразните хамериканци движат голяма част от пазара в таз сфера...

Link to comment
Share on other sites

Абе аз ли нещо грешно помня, или компутурджийските хави бяха тясно вързани за долара? Примерно, щото омразните хамериканци движат голяма част от пазара в таз сфера...

Не знам, но аз съм написал по-горе, че компютърджийските и технически истории са в долари...А цената в България се получава като се обръщат в лева по текущият курс...Което е кофти, понеже понякога купуват при евтин долар, а като поскъпне-продават на по-висока цена...

Не знам да има някаква задължителна обвързаност, но наистина всичко е в $...

Raptor, ще се радвам да отговориш. :) Наистина, би ми било интересно да разбера как изглеждат нещата в твоите очи

Link to comment
Share on other sites

Абе аз ли нещо грешно помня, или компутурджийските хави бяха тясно вързани за долара? Примерно, щото омразните хамериканци движат голяма част от пазара в таз сфера...

Така е защото, компютърните компоненти 99% идват от Китай и Тайван, а там признават само долара като твърда валута. Имам приятел който внася неща от Китай и ходи много често там, от него имам тази информация.

Link to comment
Share on other sites

Raptor, ще се радвам да отговориш. :) Наистина, би ми било интересно да разбера как изглеждат нещата в твоите очи

 

Като ми дойде муза ще обясня подробно, не се тревожи.

Link to comment
Share on other sites

Като ми дойде муза ще обясня подробно, не се тревожи.

Значи, ние внасяме горива. Примерно 1000литра гориво за 1000долара, като валутата ни е фиксирана към евро на определен курс 1:2. Правим курса 1:4 и от там излиза, че плащаме 2 пъти по-висока сума горивото. После цената на горивото се прехвърля върху, услугите, транспорта, земеделието и животновъдството. От там спрямо заплатата от примерно 300лв, по-голяма цифра ще отива, за да си "купиш" необходимото.

После тръгваш да изнасяш тази продукция, като първо "цената на валутата спрямо еврото е по-ниска" и едновременно с това внасяш горива на все същите цени, които се оказват по-високи като сума.

Ние не пострадваме ли от това обезценяване на лева спрямо еврото, особено за продукти които се внасят? Лично аз така разбирам нещата с използването на щипка логика, без особено много икономика...

Лично ти, имаш очаквания, че с обезценяването на лева спрямо еврото ще постигнем нещо? По-висок износ? Да, но този по-висок износ няма ли тотал да прави също толкова ЕВРО, колкото и преди, но само дето ние ще работим на заплати с по-малка себестойност в евро?

Аз лично не мисля, че обезценяването на лева спрямо еврото е нещо полезно, а напротив-би навредило. Един финансист реално твърдеше, че 1 евро трябва да е 4лева...Обаче това ще ни докара криза? По-ниски абсолютни работни заплати в евро? Или да пускаме печатницата за пари, като компенсация? Да, но не можем...

Наистина искам да разбера какво мислиш ти, защото аз не разбирам как лично за мен би било по-добре 1 Евро да е 4лв, а не 1 Евро да е 2лв и гледам как ще ми се отрази в джоба в ежедневен и прозаичен план.

Link to comment
Share on other sites

Значи, ние внасяме горива.....

Ахам..., само дето износа няма да се увеличи пропорционално на поевтиняването (примерно два пъти), а повече, което ще доведе до постъпване на повече пари, отколкото при сегашното положение. Естествено тези неща трябва да се пипат с много акъл и внимателно.

Link to comment
Share on other sites

Ахам..., само дето износа няма да се увеличи пропорционално на поевтиняването (примерно два пъти), а повече, което ще доведе до постъпване на повече пари, отколкото при сегашното положение. Естествено тези неща трябва да се пипат с много акъл и внимателно.

Но единицата гориво X в ДОЛАРА, която има изражение Y в евро, което автоматично ни поставя изражение на на единцата гориво 2.Y в ЛЕВА ще се изразходва, за да се произведе единица продукт Z. Ако обаче изражението стане 4.Y, то излиза че ние даваме 2 пъти по-повече в лева за същият продукт. Пита се-Разходите за вносните продукти, които можем да приемем за константа в един избран момент, ще станат по-високи за производството на единица пшеница, например. Ние ще даваме вместо 2, 4лв за гориво. Тогава в цялата тази задача се пита-Дали поради причини, че хората трябва да има какво да ядат и как да си покрият разходите, единицата пшеница реално няма да е със същата себестойност, да кажем че е била 4лв, а при курс 4Y ще стане 2x4лв=8лв.

Простата логика е, че обезценяването ще ни постави пред криза, защото ще можем да купим по-малко вносен продукт-ГОРИВО, за да произведем продукта ПШЕНИЦА, като не може да се очаква продукта ПШЕНИЦА да го продаваме на по-ниска от реалната му себестойност.

Ако не бях кристално ясен...Ще го изразя с прости цифри:

Гориво-2лв при курс 1:2, гориво-4лв при курс 1:4.

Пшеница при курс 1:2-цена 5лв за единица, от които 2 лева отиват за горивото и 3лв за труд на хората и амортизация на техниката.

Пшеница при курс 1:4-се очаква да запази цена от 5лв, при условие че само горивото би било 4лв, а за труда на хората и амортизация и поддръжка на техниката остава практически НИЩО??? Не виждам как ще стане. Това е лудост. Очакваният механизъм е пшеницата да промени цифровата си себестойност на 10лв, за да може да се дадат 4лв за гориво и останалото(6нови=3стари лева) за амортизация на техниката и заплати на работниците. Друга вариант няма-Няма как да продаваш пшеница на 5лв, като горивото ти струва 4лв...Горивото ще ти излиза повече в лева, за да не мизерстват работниците трябва да се вдигне заплата като цифра и едновременно с това цената на единица пшеница трябва да не се промени, за да е "добро за износ" Така ли да разбирам??? Проста математическа логика, може да изглежда объркано, но е пределно просто. Ако не се запазят пропорциите, то нарушението им е за сметка на хората, техните заплати, поддръжка на техниката или невъзможността за произвеждане на продукта.

Трябва да се ощети народа, който да получава абсолютна себестойност в евро за труда си по-малка от преди, ОСВЕН ако не вдигнеш цената за единица пшеница на, с което реално нищо не се променя от старото положение, освен че цифричките са различни, но тяхната абсолютна себестойност и изражение е в Евро, тяхната..цена..остава една и съща...

Моля, ако някой не ме е разбрал, само да каже и ще се опитам да бъда по-ясен.

Лично аз не виждам как ще бъде по-добре да плащаме повече за гориво в лева и няма начин да произведем пшеница на същата цена като преди, с по-високата цена на гориво, освен ако не искаме да ощетим работниците и себе си или да бъдем в невъзможност да проиведем продукта. Ние ще трябва да вдигнем цената на пшеницата...

Виж, в изкривена икономика, неподчиняваща се налогиката е напълно възможно горивото да е скъпо, а ние да продаваме труда си на безценица, за да произвеждаме даден продукт...Но това не би било добре за работниците...Би било в ущърб на хората...

Въпроса е не колко пъти ще се увеличи износа, а каква ще бъде печалбата от изнесенията продукт, като се приспаднат разходите за гориво, което е вносен продукт и ще го внасяме на по-висока цена???

А какво става с работниците, които ако цената не бъде променена към по-висока, за може заплатите им да не се обезценят в себестойност на евро??? Те реално ако са взимали 400лв=200евро, ще взимат 400лв=100евро!!!

Разбираш, че изнесеният продукт има включена стойност на вносна суровина-гориво и работа по производството и поддръжка на техниката за производството... Независимо колко единици от продукта ще изнесеш, работата за производството и горивото за всяка една от тях би останала колкото преди...Или да съкратим/уволним хора?

А ако продаваме стоката на същата себестойност в Евро както преди, то реално нищо не се е променило. Ако не се направи, то някой е прецакан от това. Най-вече ако иска да си купи вносен продукт-например техника, кола и т.н

Link to comment
Share on other sites

Рядко някой ще тръгне да си обезценява така грубо валутата от днес за утре.

Швейцарците например се опитват да си поевтинят франка, защото се оказаха с прекалено скъпа валута, което им се отразява на туризма например ... Да, който е на заплата предпочита валутата му да струва повече, но този който ти плаща заплатата би предпочел да продава повече, и ако се стигне до ситуация, че скъпата валута да пречи сериозно на тези продажби/предлагане на услуги или каквото друго се сетиш, то тогава и служителя ще го усети.

Но на нас не ни е проблема валутата, труда е все още достатъчно евтин тук. А с малко желание от страна на правителството и с достатъчно преференции за желаещите да правят бизнес, нещата могат още да се подобрят. Реално това е начина за положителна промяна, трябва да се вкарват пари в БГ. Получаваш намаляване на безработицата, повишаване на заплатите. В крайна сметка защо трябва да се плащат да кажем 3К евро в Германия, когато в Пловдив за 1К ще имаш избор и то голям....

 

Хубавото на Борда е, че ни вкарва малко в релси, като се има предвид какви са ни политиците, поне нямат много много къде да мърдат, че иначе можеше да се озовем в положението на Гърция, Италия, Испания, но без да сме си поживели като пичове преди това :D

 

@jjjjjk а идеята с по-евтината валута се базира на розовата теория, че когато някой продава много повече то той би бил склонен да намали печалбите си малко за да компенсира намалените заплати и всички да са щастливи. Ама то това се прави и без да се подбива валутата ...Да не говорим, че едно обезценяване на парите води до много неприятни ефекти в/у банковите сметки и кеша който е в обръщение, та си е к*р и то голям ;“)

А и цялата галимация има смисъл ако валутата ти не е вързана към еврото, а нашата си е :))

Неприятната част с връзването към еврото е, че когато еврото поскъпва то и нашите стоки поскъпват за пазарите извън евро зоната, но пък за нас става по-готино ако импортваме от тях, та заигравката е голяма

 

Защо Индия и Китай изкупуваха златото ? Валутните системи все още са обвързани със златото .... ;“) Което ясно показва, че те не желаят да си поевтиняват валутите, че да продават по-евтино и т.н... :")

 

Бр, къде се набих да пиша и аз, тфа си е ебаси комплексната тема ...

Link to comment
Share on other sites

Защо Индия и Китай изкупуваха златото ? Валутните системи все още са обвързани със златото ....

Я ми покажи от където си прочел, че индийската и китайската валути са обезпечени със злато. Отделно ми дай линк, където обясняват, че държавите са тръгнали да купуват злато.

Link to comment
Share on other sites

Това не казва нищо, освен, че държавите са си разменили 1-вото и 2-рото место за някакво тримесечие по-рано тази година. В Индия златото им трябва заради културата, а в Китай заради индустрията.

 

Къде пише, че валутите им са обезпечени със злато?

 

Ето и по темата: http://www.bbc.co.uk/news/world-16104089

Това се очакваше да се случи. Заради валутния борд, очаквам да ни причислят към страната на силните.

Link to comment
Share on other sites

...

Aми именно...Това си мисля и аз...Значи за да произведа единица пшеница ще ми трябва единица гориво, труд на тракторист и поддръжка на техника. За производството на 10 единици пшеница ще ми трябва 10 пъти повече гориво и труд на тракториста...Тракторът ще измине 10 пъти по-голямо разстояние, докато жъне...

Т.е в цената на продукта е добавена стойността на ресурсите, необходими за производството му. Ако си внасям гориво на 4, а не на 2лв, не може да продавам пшеница на 5лв, вместо на 10лв, чисто математически всяко друго нещо нарушава пропорцията. Тъй като не можеш да накараш горивото да поевтинее, то работниците обират пешкира. Без това в момента сме с НАЙ-НИСКА заплата в Европейският съюз в ЕВРО. Промяна на съотношението от 1:2 на 1:4 би я направило още ПО-НИСКА, и ако не се увеличат сумите пари, които се дават на единица, то работещите хора ще пострадат от положението. А ако се увеличат сумите пари, то всичко се връща в старите пропорции!?

Ти ще продаваш много повече, но единица от даден продукт си има някаква стойност на ресурси и труд, която не можеш да промениш. Трябва да ощетиш или себе си, или работниците, а при някоии обстоятелства да НЕ можеш да произвеждаш, ако не вдигнеш цената. И това е най-лошият вариант, гориво за 4лв, а заплати от 300лв....Т.е парите ни струват по-малко и даваме по-голяма част от тях за основни неща... :bgrin:

А и не вярвам, че някой гаден корпоративен ръководител ще иска да намали печалбите си, т.е всичко би паднало на гърба на хората...

Скъпата валута помага на вноса на продукти, защото даваме по-малко за тях, но нашата валута не е скъпа...Примерно малтийската валута 1 се равнява на над 4лв... Според мен обезценяване на валутата ще удари негативно всичко...И тъй като не можем да печатаме повече пари, няма да има механизъм за компенсиране, ще стане много, много зле...

Не съм икономист, но разбирам тук-таме от математика и пропорции...

Да залагаш бъдещето и хляба на народа на мъгляви теории, базиращи се на потенциално възможни събития е недопустимо!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...