Jump to content
BulForum.com

Сървърна машина


Recommended Posts

Драги съфорумци,

 

Имам следното проблемче. Искам да направя машина, до която да имат достъп всички служители на фирмата и да могат да ползват софтуера и файловете на нея.

Пример:

Аз съм си вкъщи и трябва да свърша работа на софтуер, който нямам вкъщи, с файлове... които нямам вкъщи. Влизам в сървъра, стартирам софтуера, обработвам файловете, сейвам и приключвам. Искам да спестя разкарването до офиса, за да свърша работа, която ще отнеме 2-3 минути, само защото нямам файловете и софтуера на открито място.

Предложете ми решение на проблема.

Благодаря!

 

По-здрави

 

Ваньо

Link to comment
Share on other sites

Мда.И аз това си мисля, че ще е удачно.В нашата фирма работим по същия начин.Офисите ни от Сливен и София се свързват с Пловдив.Даже тези, който сме тук (Пловдив) работим чрез remote desktop conection.

Link to comment
Share on other sites

Мили колеги,

 

Говорете ми в цифри, факти и конректни решения.

 

Пари за софтуера ще даваш ли, за да знаем какво да ти предложим :pirate

:lol:

 

EDIT:

А поне платформата на сървъра ще напишеш ли?

Link to comment
Share on other sites

Мили колеги,

 

Говорете ми в цифри, факти и конректни решения.

 

Благодаря предварително.

 

По-здрави

 

Иван

 

ако търсиш мин. цена и макс. сигурност + абсолютно легален софтуер

- Open VPN + някой от многото free VNC - цена за лицензи - 0.00 лв. ; цена за инсталация - според изпълнитела / от 5 до 20 евро/час/

- купуваш си Teamviewer за фирмено ползване / цната им е на сайта teamviewer.com/ 500 Euro за 1 инсталация - за повече е по-евтино на бройка.

- използваш Remote Desktop на фирмена лицензна Windows Pro машина - цената пак е САМО труда на настройващия

 

може да се опиташ да вървиш по ръба ба бръснача и да ползваш teamviewer или подобни без да ги плащаш - защото са безплатни за ДОМАШНА употреба, но при една проверка за софтуер, може да се окаже че не си спестил, а си се вкарал в голям разход :)

 

- ReaVnc има криптиране на връзката и може да работи сигурно и без VPN, цените са подобни на TeamViewer.

Link to comment
Share on other sites

Пари за софтуера ще даваш ли, за да знаем какво да ти предложим :pirate

:lol:

 

Амиии, уж мисля легално да правим всичко, ама още не съм много сигурен. :lol:

 

EDIT:

А поне платформата на сървъра ще напишеш ли?

 

Нямам нито сървър, нито платформа, нито нищо. За това ми трябват предложения...

 

 

 

ако търсиш мин. цена и макс. сигурност + абсолютно легален софтуер

- Open VPN + някой от многото free VNC - цена за лицензи - 0.00 лв. ; цена за инсталация - според изпълнитела / от 5 до 20 евро/час/

- купуваш си Teamviewer за фирмено ползване / цната им е на сайта teamviewer.com/ 500 Euro за 1 инсталация - за повече е по-евтино на бройка.

- използваш Remote Desktop на фирмена лицензна Windows Pro машина - цената пак е САМО труда на настройващия

 

може да се опиташ да вървиш по ръба ба бръснача и да ползваш teamviewer или подобни без да ги плащаш - защото са безплатни за ДОМАШНА употреба, но при една проверка за софтуер, може да се окаже че не си спестил, а си се вкарал в голям разход :)

 

- ReaVnc има криптиране на връзката и може да работи сигурно и без VPN, цените са подобни на TeamViewer.

 

Нека се спрем 1-во на машината и с каква операционна система ще работи. После ще коментираме тез подробности. :)

Link to comment
Share on other sites

Нека се спрем 1-во на машината и с каква операционна система ще работи. После ще коментираме тез подробности. :)

 

TeamViewer сложи на машината и всичко е OK. Ние така работим.

Link to comment
Share on other sites

Амиии, уж мисля легално да правим всичко, ама още не съм много сигурен. :lol:

Нямам нито сървър, нито платформа, нито нищо. За това ми трябват предложения...

Нека се спрем 1-во на машината и с каква операционна система ще работи. После ще коментираме тез подробности. :)

Че това не зависи ли от софтуера, който ще ползвате дистанционно?! :wacko:

 

Първи мисля е добре сам да си прецениш какво ще ползваш, КАК смяташ да го ползваш и колко често. Защото при remote има значение какво правиш и колко време, защото може да стане досадно и изнервящо, защото различните решения влагат различен лаг, имат различни възможности за прекарване на аудио, клавиши и др.

Според софтуера, който ще работи, слагаш дадената OS, слагаш един RealVNC или RD, ако е Windows, и ето ти решение без да се знаят никакви подробности около това, което казах горе. Зависи и дали машината ще се ползва на място от някой, дали ще се ползва и от офиса локално с remote заради централните приложения и файлове и т.н.

Варианти много, а ти си дал на практика нула информация.

Link to comment
Share on other sites

Предложение за машина:

HP ML110 G6

HP ML110 G6 2

Това примерно ако искаш нов сървър.

 

Second hand: FUJITSU-PRIMERGY TX 200 Tower Servers - XEON-2800, 2x73GB SCSI, 4GB ECC + модул за отдалечено управление: около 330 лева.

 

Какви файлове ще хостваш на него?

За операционната система - може и Windows, може и Linux. Цените на легален Win 2008 Server + 5 лиценза (Windows Svr Std 2008 w/SP2 32bit/x64 ENG 1pk DSP OEI DVD 1-4CPU 5 Clt) струва към 1350 лева с ДДС-то.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност, трябва ли ти сървър?

Доколкото разбирам и сега си вършите работата, а проблем ви е само отдалечения достъп.

 

Ако е така, тогава първото решение, което предлага dubo е най-бързо като изпълнение, най-лесно, най-евтино и най-легално.

Единствено за реализацията на VPN-а (Open или чрез стандартен PPTP), ако не се поддържа от рутера ви, може да потрябва едно комуникационно сървърче, което се прави с PC за доста под 100 лв. и безплатен софтуер от рода на m0n0wall, pfSense и др.

Link to comment
Share on other sites

@теди, кажи каква информация трябва да предоставя, за да я предоставя.

@пламени, да. Проблема е свободния достъп до всичкото софтуер и файлове. Не искам да се взима 3-ти офис, за да се сложат 5 момчета и момичета в него (и да се купуват 5 пакета софтуер), а искам да могат да си работят от вкъщи. И също така да може да работят няколко души едновременно на тази машина.

Link to comment
Share on other sites

@теди, кажи каква информация трябва да предоставя, за да я предоставя.

@пламени, да. Проблема е свободния достъп до всичкото софтуер и файлове. Не искам да се взима 3-ти офис, за да се сложат 5 момчета и момичета в него (и да се купуват 5 пакета софтуер), а искам да могат да си работят от вкъщи. И също така да може да работят няколко души едновременно на тази машина.

:) сървъра се определя според софтуера.

това което съм ти написал работи на всички големи ОС / Вин, Линукс, МАК ...СЪН .../

 

ако се ориентираш към Win платформа - има много изгодни 'зарибяващи' оферти за легален софтуер - казва се Windows 2008 server foundation - с 15 CAL лиценза и КОМПЛЕКТ с евтин Марков сървър / HP, Fujitsu, Dell ../ излиза под 2000 лв. с ДДС

ако имаш сериозен интерес да работиш легално - драсни ми 1 ЛС - предпочитам да ти обясня за 15 минути, отколкото да пиша 10 поясняващи поста.

Link to comment
Share on other sites

всички варианти на windows remote desktop (terminal server, при повече от 2 връзки) искат отделен лиценз! - TS CAL, дори и при Windows Foundation, както и лиценз за клиентската OS (евентуално може да се ползва линукс)

Не знам как стои употребата на софтуера в режим на terminal server, но със сигурност струва повече от единичен лиценз, напр не може да купиш един лиценз за МС Офисе, и да го ползват 15 човека.

Link to comment
Share on other sites

Поне от това което аз разбрах, няма как да сложи TeamViewer, просто защото иска да работят 5 човека едновременно.Всеки трябва да си има негова си сесия, което неминуемо води до повишаване нуждата от ресурси на тази машина която ще се ползва.

Също ще ти трябва и читав интернет, там където седи машината.

VPN връзка също не ти трябва, защо ти искаш да се работи "локално" на самата машина, а не да си в една мрежа с нея.Пускаш един Remote Desktop, създаващ на всеки юзър на машината и готово.

 

И все пак това не е "как да си инсталирам Windows XP", така че ако искаш нещо стабилно и работещо, по добре си плати на фирма която да ти направи оферта и да ги конфигурира нещата.

Link to comment
Share on other sites

Приятел преди време реализира нещо такова, с подобни (същите) цели, с Win2008 Server. Ся, дали ще е пиратски или не, сам можеш да прецениш дали си струва. Няколко човека са си влизали спокойно. За мс офис не знам, ама с други пак професионални приложения подразбрах че са станали нещата.

Но трябва да е Server, щото десктоп осите си имат там ограниченията за ремоте сесиите и броя им.

Link to comment
Share on other sites

Приятел преди време реализира нещо такова, с подобни (същите) цели, с Win2008 Server. Ся, дали ще е пиратски или не, сам можеш да прецениш дали си струва. Няколко човека са си влизали спокойно. За мс офис не знам, ама с други пак професионални приложения подразбрах че са станали нещата.

Но трябва да е Server, щото десктоп осите си имат там ограниченията за ремоте сесиите и броя им.

След прилагане на този patch става и с XP Pro.

Link to comment
Share on other sites

След прилагане на този patch става и с XP Pro.

Това не противоречи ли на EULA-та и т.е. не е ли леко нелегално? Ако ще е нелегален, по-добре да мята един Server, принципно са по-добри OS.

Аз от Win7 нещо не съм много доволен от стабилността честно казано. А е първата десктоп OS, която слагам от 2004-та насам. ХР пък изобщо не го смятам за OS вече, изпяла си песента.

Link to comment
Share on other sites

Сигурно си прав за EULA-та. Тия дълбоки Редмъндови-юридически дебри никога не са ми били на 100% ясни. :unsure:

Само споделям технологични възможности . . .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ако искаш надежност-сигурност, тогава не ползвай нищо различно от SSH и/или VPN.

Независимо какъв точно SW искаш да подкараш, най-теслашкия начин е това да го правиш през Remote Desktop. По-разумно е да mount-ваш съотетните файлове/програми на локалното PC през по-горе описаните варианти.

 

В зависимост от броя на едновременно работещите потребители и размера на стартираното приложение, ще определиш каква машина ти трябва.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...