Jump to content
BulForum.com

StarCraft 2


Dread Lord

Recommended Posts

И между другото, вероятно е случайно, че точно сега, в този момент когато зерга е определно в доминираща позиция спрямо терана, не ви се коментира баланса въобще.

Добре, нека коментираме. Започни с това, което смяташ, че не е наред. Това, за което теранът няма отговор.

 

И междувременно потърси игри, в които теранът използва гоуст за снайп на брудлордове и ЕМП на инфестори или рейвън за ПДД на брудлордовете.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10.1k
  • Created
  • Last Reply

Добре, нека коментираме. Започни с това, което смяташ, че не е наред. Това, за което теранът няма отговор.

 

И междувременно потърси игри, в които теранът използва гоуст за снайп на брудлордове и ЕМП на инфестори или рейвън за ПДД на брудлордовете.

 

Гледал съм безброй опити за справяне с инфестор/брудлорд... поне тия на високо ниво до един бяха безуспешни. Онзи ден ТЛО опита на няколко пъти това което предлагаш... до един безуспешни. Като имаме предвид, че тази комбинация оунва терана още от бетата... все трябваше да излезе лек някакъв.

 

А играта дадена от basten... не знам какво да кажа... сигурно най-слабия зерг от по-известните, успяваше с лекота да се справи с гоустовете /дали фънгъл, дали майнд контрол с ЕМП на гоустовете, дали нещо трето по избор/, пък не искам да се сещам какво ще направи добър зерг !

 

И нека да напомня нещо което вече споменах - игра на високо ниво: зерга хвана една позиция в центъра на картата, като я държеше с 3-4 спайна, 10-на инфестора, 8-9 брудлорда и 4-5 коруптора... през по-голямата част играта беше 2:1 лимит в полза на терана, но така и до края на играта тази позиция не можа да бъде поместена и на сантиметър, въпреки многократните опити на терана. :)

Сай, Runner или някой друг, кажете ми вариант /пък и бил той само на теория/ в който терана може да направи подобно нещо, нещо което зерг с двоен лимит, и от 10-20 опита да не може да ПОМРЪДНЕ ? Щото каквото и аз да се сетя, зерга ще го помете от първия опит, особено при двоен лимит.

 

---

Сай, предполагам като задаваш горния въпрос, имаш предвид някои игри в които терана се справя по указания от теб начин. Предполагам също така, че са поне игри от турнир, за да са при максимално реални условия.

И не че като има няколко такива игри нещо ще се промени, при 95% безуспеваемост срещу бруд/инфестор, но поне може да е като светлинка в тунела.

Link to comment
Share on other sites

Предполагам ще се съгласиш, че на този етап играта е много далеч от момента, в който всички възможни стратегии са измислени и изпипани.

Ако се сещах за конкретна игра, която илюстрира такава стратегия, щях да я постна.

 

Погледни нещата "на теория": снайп и ЕМП на гоуста са с рейндж 10, фангъл и НП на инфестора са с рейндж 9, брудлордовете са с рейндж 9,5, а танковете са с рейдж 13. Една линия танкове с ПДД отгоре и гоустове отпред "на теория" не би трябвало да има проблеми - снайп на брудлордовете, ПДД обира брудлингите, за да може танковете да не правят френдли демидж, а танковете обират инфесторите, които се приближат за фангъл или НП. Отделно гоустовете може да имат и клоук.

 

Това, че още не се е появил някой, който да прави тези неща, не означава, че са невъзможни, нали? (сети се как Торзейн разпиля МС с гоустове - кой друг го е правил това преди?) Щом слабакът Даркфорс има достатъчно АПМ да пусне НП на гоуст, да го хване и с него да пусне ЕМП на останалите гоустове, защо елитните терани от рода на Kas, Sjow, DeMuslim, Select, MVP да не могат да го изпреварят с ЕМП или снайп (инфестор: 90 НР, снайп: 45 дмг, игнорира броня)? Виж началото на втората част от играта, която постна basten - един НП, инфесторът умира, втори НП, закъсняло ЕМП, но инфесторът умира, трети НП, закъсняло ЕМП и този път Даркфорс успява да избере омагьосания гоуст и да ръсне ЕМП върху останалите.

 

Какво щеше да стане, ако теранът имаше клоук, за да може 2-3 гоуста да се промъкнат и да пуснат ЕМП на купчината инфестори? Какво щеше да стане, ако имаше 2-3 рейвъна, които да позволят на танковете да заемат по-добра позиция? Може само да theorycraft-ваме.

 

А също така предполагам ще се съгласиш, че понякога единият играч просто изпуска положението и връщане назад няма. Ако теранът пропусне да види хайв, пропусне да види грейтър спайър, пропусне да види как 4-5 брудлорда се морфват и продължава да събира марин/медивак/танк, ами ще падне. Също както ще падне, ако не види дарк шрайн, няма йбей и тъкмо е пуснал мулета. И т.н., и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Миналата седмица кой теран игра срещу нашия Джак? Точно в игрите след тоя мач игра срещу някакъв зерг с въпросната тактика - гоуст срещу инфестори и брудлорвове, и направо го разпиля зерга в 5 игри. Ако някой успее да се сети, кой беше терана и да намери игрите, ще разбере, за какво говори Сай.

 

И нека да напомня нещо което вече споменах - игра на високо ниво: зерга хвана една позиция в центъра на картата, като я държеше с 3-4 спайна, 10-на инфестора, 8-9 брудлорда и 4-5 коруптора... през по-голямата част играта беше 2:1 лимит в полза на терана, но така и до края на играта тази позиция не можа да бъде поместена и на сантиметър, въпреки многократните опити на терана. :)

Сай, Runner или някой друг, кажете ми вариант /пък и бил той само на теория/ в който терана може да направи подобно нещо, нещо което зерг с двоен лимит, и от 10-20 опита да не може да ПОМРЪДНЕ ? Щото каквото и аз да се сетя, зерга ще го помете от първия опит, особено при двоен лимит.

Светлия, я сметни, колко лимит прави това за зерга и после ми кажи как терана е бил 2:1 спрямо него. Или може би зерга не е имал дрони?

Link to comment
Share on other sites

Може леко да съм хиперболизирал :), но в същината си всичко е точно. Играта е Спанишиуа и Мейджъра, сет 3 - позицията се удържа в следното съотношение на лимита: 154 терана, 93 зерга, и като махнем 40 дрона и 55 сцв -та, излиза точно 100:50 или 2:1 - може да се види в 20-та минута и 22-ра секунда.

Естествено, че лимита не стои на едно място и варира, но в общи линии е този. Като активно участие взимат и 5-6 кралици, а терана така и не успя да го мръдне от позицията.

 

 

 

---

И Сай, така както си го казал, съм готов да се съглася с всичко, ама като видя довечера как някой зерг като DarkForce, минава с лекота през терани класи по-добри от него и пак ще ми се вдигне адреналина. :)

Даже не толкова брудлорда, колкото инфестора ми се вижда прекален. А пък в комбинация са като Лигата на супергероите !

 

Runner, ама ти верно ли слагаш нашия Джак и qxc на едно ниво ?!? И ги даваш за пример ?

То всъщност какво ли се чудя, то който и зерг да хванеш по света, може да се мери и с най-елитните терански играчи...

Link to comment
Share on other sites

Runner, ама ти верно ли слагаш нашия Джак и qxc на едно ниво ?!? И ги даваш за пример ?

То всъщност какво ли се чудя, то който и зерг да хванеш по света, може да се мери и с най-елитните терански играчи...

Ето къде се корени проблема - както винаги, четеш по диагонал... Казах, че въпросните игри са се провели след мача между Джак и qxc (мерси liquid), но не помня, кой беше съперника на qxc тогава!

 

Между другото, колко пъти си виждал зерг да пробие ПФ-то в центъра на Кселнага Кейвърнс?

Link to comment
Share on other sites

Ето къде се корени проблема - както винаги, четеш по диагонал... Казах, че въпросните игри са се провели след мача между Джак и qxc (мерси liquid), но не помня, кой беше съперника на qxc тогава!

 

Oops :), сори - хвана ме !

 

Ама както liquid го написа само qxc и останах с грешното впечатление. Добре де дайте да ги видим тия игри - любопитно ми е !

 

 

...Между другото, колко пъти си виждал зерг да пробие ПФ-то в центъра на Кселнага Кейвърнс?

 

Това вече не е сериозно нали ? Че то ако се хвана да броя, не знам дали ще ми стигнат известните на човечеството числа.

И за да съм по-точен ще кажа, сигурно всяко 2-ро ЗвТ на Зел нагата !

Link to comment
Share on other sites

Във въпросния ден qxc спечели go4sc2 като цял ден е играл с/у зерг така - 2ракс, бункер - и т.н. Така омаза и Джак (който си е слаб в сравнение с него). След това беше в 12 Weeks... с Битер. Там демонстрира същата тактика с/у някой noname зерг, който е взимал игри от Рет и др. про-та. С други думи - компетентен играч. Там играта се разви така, че по едно време qxc беше несравнимо назад, но със стабилна дроп и гоуст игра навакса и обърна мача.

Link to comment
Share on other sites

Светлия, ще те помоля да ми обясниш какво точно визираш с този клип. Боли го Мейджър, че пред базата му има спайнове. Идеята на такъв contain е да се предотврати експандването на противника. Каква е ползата на този contain, когато теранът има две бази с ПФ извън него, медиваци в готовност за дропове и най-вече информация за това колко в гъза е зергът? За какъв $%!№% му е да се опитва да го разбие и да "мръдне от позицията си"??? А и на всичкото отгоре имаше танк, който беше стигнал 50+ убийства.

 

Че и даже подкрепяш моята теза за гоустовете - видя ли как цвъкат брудлордовете като врабчета с прашка?

Link to comment
Share on other sites

Ами не знам дали на Мейджър му пречеше или не, но на няколко пъти опита да тръгне и не можа нищо да направи. Смисъла на примера е в това колко лесно зерга удържа като равен, теран с двойно по-голям съплай. А пък при същия юнит композишън, и при равен съплай - зерга дори няма да се затрудни да мине през подобна блокада, и ако терана не се изтегли просто ще остане без нито една бойна единица.

 

И ако наистина толкова лесно цвъкат брудлордовете като врабчета с прашка, защо от време оно /бетата/ тераните се разбиват като вълна в скалата на гореспоменатата композиция ?

 

Единственото което спасява терана в ТвЗ от пълно фиаско, е факта че при достатъчно мощен харас, зерга трудно стига до инфестор/бруд.

Link to comment
Share on other sites

Светлия, ще те помоля да ми обясниш какво точно визираш с този клип. Боли го Мейджър, че пред базата му има спайнове. Идеята на такъв contain е да се предотврати експандването на противника. Каква е ползата на този contain, когато теранът има две бази с ПФ извън него, медиваци в готовност за дропове и най-вече информация за това колко в гъза е зергът? За какъв $%!№% му е да се опитва да го разбие и да "мръдне от позицията си"??? А и на всичкото отгоре имаше танк, който беше стигнал 50+ убийства.

 

Че и даже подкрепяш моята теза за гоустовете - видя ли как цвъкат брудлордовете като врабчета с прашка?

Абсолютно и аз това се чудих. След комантара на Светлия за въпросната игра очаквах, че зерга ще бие със 100 съплай под терана, но играта се разви логично и накрая зерга сам си излезе, въпреки че терана игра предимно с Т1 юнити срещу Т2 и предимно Т3 юнити за зерга...

 

Ами не знам дали на Мейджър му пречеше или не, но на няколко пъти опита да тръгне и не можа нищо да направи. Смисъла на примера е в това колко лесно зерга удържа като равен, теран с двойно по-голям съплай. А пък при същия юнит композишън, и при равен съплай - зерга дори няма да се затрудни да мине през подобна блокада.

Не говориш сериозно, нали? Как искаш терана да пробие Т3 комозиция само с марини? Не че и това не е възможно за терана, но хаде стига вече такива безумия! И видя ли, след първите EMP-та по кралиците, как Спанишуа подви опашката и се прибра чак в мейна, защото терана щеше да го премаже с марините само. Не искам да си представям, ако в тоя момент към марините имаше и мародери с конкосив шелс, колко от кралиците щяха да останат и дали играта нямаше да приключи на момента.

 

И ако наистина толкова лесно цвъкат брудлордовете като врабчета с прашка, защо от време оно /бетата/ тераните се разбиват като вълна в скалата на гореспоменатата композиция ?

Добре де, терана защо не изкара 2 рейвъна за ПДД? Или защо както каза Джош, не пусна 2 нуклиъра в центара на окупацията и играта да прилючи?

Link to comment
Share on other sites

Кефи ме как ако терана не е сериозно назад в мид-гейма е почти невъзможно да го изненадаш с тек-суич (зерга имам предвид).

"Внезапни бруудлордове?" - нп, суич старпорт на реактор и след 3 минути си готов.

масс роуч - суичваш на теклабс или танкове и си пушка.

масс линг - същата процедура.

И през цялото време може да се затвориш зад бункери или няколко танка+кули докато трае тази процедура.

 

Като при всички положения можеш да добавяш и по някоя от "сладките" единици за харас като баншита или хелиончета или пък рейвънчета за защита. Пък и как да изненадаш някой с тексуич като той винаги може да ти пусне един скан, с който да види и с какво бельо е кралицата? Това разбира се е доста общо изказване от моя страна, но просто сигурно е много яко да си подготвен за почти всичко по всяко време без кой знае каква инвестиция на ресурси - само малко време.

Link to comment
Share on other sites

Ами да ползвам думите на Сай, наистина можем да си теоритизираме много, но докато не се превъплъти теорията в реални игри, за мен ЗвТ е силно наклонено. Недотам, че да е счупен, но достатъчно.

ПДД е страхотно, но колко енергия взима и в колко битки може да се ползва ? Верно с негова помощ ще изтикаш зерга от силна позиция, но за следващата среща просто няма да имаш енергия за ПДД -та.

А и съм убеден, че не сме първите сетили се затова, т.е. вероятно се пробват какви ли не варианти, засега обаче успех няма.

Link to comment
Share on other sites

Добре, ще задам въпроса по следния начин: Каква беше ползата за Спаниш от този contain? С какво ощети развитието на терана?

Link to comment
Share on other sites

Играта беше загубена доста по-рано. Спанишиуа вероятно е имал нещо предвид, за да го направи, но не това е същественото в случая, а това което вече по-горе споменах.

Link to comment
Share on other sites

Че и даже подкрепяш моята теза за гоустовете - видя ли как цвъкат брудлордовете като врабчета с прашка?

мм....ама ако те шибнат два пъти, гоустчето умира. А същото става и ако някой инфестор им вкара фънгъл. Тогава всичките гостове умират.

Link to comment
Share on other sites

Ако преди това гоуста не се е клоклнал и не е вкарал две EMP-та на цялата инфестор армия... Както стана в по-горната игра - 3 EMP-та и зерга ще се счупи да бяга към базата си!

Link to comment
Share on other sites

Кой ще е тоя малоумен зерг който няма да има поне 3 овърсиара след като е видял гоуст академи... и после, за да има смисъл от криеницата трябва се снайпва овърсиара... и понеже са няколко накрая може и да няма енергия за емп и клоак. Това го казвам не с някаква цел от типа на... виждаш ли колко зле е терана, а за да ти покажа колко абсурдно е изказването ти. Казваш го така все едно е закон и винаги става, което изобщо не е вярно.

Link to comment
Share on other sites

Докато гоуста влезе в обсега на обзървърите, ще е пуснал ЕМП-тата. А и от игрите на Торзин-а се видя, че може и без клок - пускаше EMP-то преди темпларите да успеят да ги фийдбакнат.

Link to comment
Share on other sites

Смисъла на примера е в това колко лесно зерга удържа като равен, теран с двойно по-голям съплай.

 

От 20-та минута нататък теранът направи само един опит за пуш - точно в 20-та минута, преди да се закопаят спайновете, с купчина марини, 2-3 мародера, 4 викинга и 4-5 гоуста срещу ултра/брудлорд/коруптор. Ако наистина искаш да ми кажеш, че е логично теранът да спечели тази конкретна битка, не знам...

Оттам нататък Мейджър не натискаше въобще, за да кажеш, че Спаниш го е удържал. Паркира един танк да стреля по минералите, прехвърчаше с няколко викинга за видимост и снайпваше.

 

Не разбирам защо даваш едно такова отчаяно и безнадеждно положение като пример за надмощие на зерга, при положение, че изгледът за успех е 0 (нула). Айде, да беше пробил, да беше избил всичко - ок, мега имба. Ама при тези обстоятелства?

 

Представи си следната ситуация: играеш с теран срещу протос. Той е останал с 1 работеща база, 5-6 колоса и стокър/зелът (около 100 съплай) и е пльоснал 7-8 кули някъде в центъра; ти си с 3 работещи бази, с купчина марини, 2-3 мародера, 4 викинга и 4-5 гоуста (към 150 съплай). Ще му влезеш ли на кулите и колосите с пехотата си?

 

Нека обърнем малко повече внимание на брудлорда. Какви са изискванията за него - леър, инфестейшън пит, хайв, спайър, грейтър спайър, коруптор.

1 брудлорд (сметнато с коруптора) е 4 съплай, 300 минерала, 250 газ, става за 74 секунди. Това ТРЯБВА да е мощна единица, която НЕ ТРЯБВА да пада от маринки (изисквания - барака, съплай - 1, цена - 50 минерала, време - 25 секунди). Ако аз съм изкарал 10 брудлорда и 10 инфестора, а ти седиш основно на марини, не трябва да имаш какъвто и да било шанс да спреш тази армия.

 

Моето мнение е, че като цяло тераните още не са в час с тайминга на хайва и грейтър спайъра, защото дългите ZvT игри не са чак толкова много на брой, че да се установи някакъв тренинг (както при TvP срещу колосите - там скаутнеш ли робо бей, почваш да помпиш викинги, иначе ще лягаш в картофите). Също така прекалено много разчитат на марини, защото са изключително евтини, с изключителен DPS и може да се вадят със зергска скорост (4-5+ бараки с реактори FTW).

 

И протосите са горе-долу в такова положение - трупат гейт армия и колоси, по едно време идват 8-10 брудлорда с гладни роучове под тях, които само чакат някой да блинкне панически отгоре им, ФФ става безполезно нещо и протосът остава с пръст в ... носа.

Link to comment
Share on other sites

:) Ето как стоят нещата, зерга има 1 работеща база, която бива защитавана от блокадата. Същата тази блокада просъществува 1 тон време - при положение, че терана е с двоен съплай ?!?

Като междувременно с инфесторите изби сигурно половин лимит викинги, марини и гоустове. За мен е лишена от логика ситуация, която няма никакъв шанс да просъществува в обратното положение.

Пределно ясно ми е, и го казвам за не знам кой път, че играта беше отдавна загубена от зерга, но направи една блокада, която ако не му беше омръзнало, сигурно можеше да я задържи още половин час - при положение, че почти не губи никакви единици, а само брудлинги и енергия ?!?

Терана с какъв съплай трябва да стане спрямо зерга, за да може да мине ? С троен, с четворен... ?

 

За марините казваш прекалено много разчитат тераните - може, но това се дължи основно на липсата на алтернатива, особено в антиеър отношение.

Брудлорда НЕ ТРЯБВА да пада от марини, ок !

А от какво трябва да падне ? От Тор... абсолютно безнадеждно, от викинг... при наличие на 10-на инфестора /а на практика и 10-на коруптора/... забрави, гоустове - може, ама стига да няма инфестори /пък то обикновено има, и фънгъла прави чудеса/ от какво ли тогава трябва да падне ?!? И тъй като и от марини не пада, точно затова водим тази дискусия - благодаря за горното твърдение, което идеално пасва на онова което и аз казвам.

 

И още нещо важно, ти казваш какво би трябвало да прави терана, пък аз говоря относно това което виждам да се случва по турнирите.

 

---

http://www.teamliquid.net/video/streams/GameCreds%20EU

 

Калин и Дайстар ! За съжаление пада засега...

Link to comment
Share on other sites

 

 

За марините казваш прекалено много разчитат тераните - може, но това се дължи основно на липсата на алтернатива, особено в антиеър отношение.

Брудлорда НЕ ТРЯБВА да пада от марини, ок !

А от какво трябва да падне ? От Тор... абсолютно безнадеждно, от викинг... при наличие на 10-на инфестора /а на практика и 10-на коруптора/... забрави, гоустове - може, ама стига да няма инфестори /пък то обикновено има, и фънгъла прави чудеса/ от какво ли тогава трябва да падне ?!? И тъй като и от марини не пада, точно затова водим тази дискусия - благодаря за горното твърдение, което идеално пасва на онова което и аз казвам.

 

Двоен терански съплай срещу зерг, може да жертваш страшно много марини напук на инфесторите и бруд лордовете, за да убиеш гадните пеперуди. Общо взето срещу двоен съплай никоя раса няма шанс. Но нека да видим какво става при равностоен лимит: 150 на 150. Фактът,че зергът не е на 200, означава, че не влачи ресурси, или че чака да направи ЕДНОКРАТНОТО ЧУДО (30 коруптора наведнъж и после 10 от тях в бруд лордове). Ако теранът нападне в този момент, зергът ще отговори с бейнлинги и инфестори и зерглини. Общо взето, в такава ситуация, добрият теран ще загуби всичко, както и зергът, но после теранът ще е малко съплай отгоре. Тогава зертът има две възможности: ЕДНОКРАТНОТО ЧУДО! или още една такава размяна, в която и двамата губят всичко, но теранът е още малко повече съялай отгоре. Ако зергът избере второто многократно, ще загуби играта след известно време. Ако зергът избере първото, има 90% шанс тъпият теран да си мисли, че ще се бие с бейнлинги+зерглини+инфестори/мута, така че армията му ще е марини/танкове/тор/малко хелион. Изведнъж цялото това море от марини и танкове, цялата позиция, която има теранът, престават да са от значение, защото зергът е вкарал в действие ЕДНОКРАТНОТО ЧУДО, с което е сменил играта. Съответно сега теранът трябва да си загуби половината единици бягайки от бруд лордовете и да почва да строи летища или гоустове. Тъй като повечето от нас тераните не се справяме добре с ЕДНОКРАТНОТО ЧУДО, затова ни се струва, че зергът в късна игра е имба. Ако го очакваш, обаче, и запазиш спокойствие, имаш добри шансове да го биеш. Просто трябва да си направил превантивно 2 летища с реактори и 1 гоуст академия. За съжаление, малко се сещат да правят такива неща, пък и ако зергът не реши да ползва ЕДНОКРАТНОТО ЧУДО, 2-те летища с реактори са абсолютно безсмислени.

Link to comment
Share on other sites

Едно си Светлия знае, едно си бае...

 

В момента ЗвТ е толкова на кантар, че си представям, ако тераните започнат да използват подходящите единици по правилния начин, какво ще стане. Зерга ползва 4-5 единици, повечето от които са Т3 срещу 2-3 единици главно Т1 и пак нещата не се знаят до последно.

 

Бабо, за това трябва да се научите да ползвате скана в правилното време и през определни интервали, за да може, когато грейтър спайъра стане, да знаете, че е време да почвате викингите.

Колкото до Академията, според мен тя е задължителна при всяка игра срещу зерг. Дали ще ползвате гоустовете срещу брудлорди, не е ясно, но е 100% ясно, че ако се стигне до лейт гейм, ще ви трябват, за да се справите с инфесторите. Не знам, колко време ще мине, преди тераните да проумеят, че не може да се играе само марин/танк срещу всичко, което зерга изкарва.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...