Jump to content
BulForum.com

Световната финансова криза


Godfather

Recommended Posts

Винаги ми е било чудно как в България, като изключим професионално занимаващите се, никой не обръща внимание на основните теми, вълнуващи човечеството, като тази за световната финансова криза, развиваща се особено интензивно в последните дни. Все едно всичко това се случва на Марс или в някоя друга галактика.

Между другото, точно от тази криза дори средностатистическия българин може (и трябва) да си направи някои много полезни изводи, най-вече възползвайки се от изключителното предимство на закъснението, с което вълната на кризата ще засегне страната, но явно хората предпочитат да се опарят отново на собствен гръб, вместо да мислят.

 

Иначе днес беше чудесен ден за екстремни бънджи-скокове на борсата. Индексът Дау Джоунс приключи само с 370 пункта по-надолу, след като през деня достигна абсолютния рекорд на дневен спад от 800 пункта. Руската борса буквално се срина и се наложи на няколко пъти търговията да бъде спирана. Не по-малко шоу се разиграваше и на европейските борси, където банковите институции са водещи в дисциплината дъбочинно гмуркане. Цената на нефта също опита нови дълбочини, подминавайки нивото от $90/барел. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 399
  • Created
  • Last Reply

Няма нито кебапчета, нито голи мацки, нито сеир. Защо да се интересуват?

Link to comment
Share on other sites

За ква криза говориш, аз откакто съм се родил все сме в криза :).

Доколкото колко по-късно ще дойде незнам..аз сега се замислям коя банка в България е Българска..всички са все некви големи европейски банки..които вече почнаха да се опарват..сега се очаква другите банки да се опарят и следователно банките, които оперират с наши (Български пари) ще започнат да си взимат парите от тука да си оправят кашите на вън...кво може да се направи..да си изтеглиш милионите ли...все едно всеки един средностатистически българин има депозите от 50 хиляди лева...или най вече кредити...

Link to comment
Share on other sites

Фалитите на някои банки са само една малка част от последствията на изключително ограничената ликвидност и това изобщо не е най-важното. Може би никой не се замисля откъде почна всичко това. Защо например тези уж толкова вещи в занаята финансисти заложиха на два мита, а именно постоянния възходящ тренд на пазара на недвижимости и неговата ликвидност? В момента, в който стана очевидно, че този пазар има и обратна посока, както и още по-важното, че освен смяна на посоката пазара на недвижими имоти може да достигне и състояния на почти нулева ликвидност, нещата се преобърнаха. А в ситуацията на криза, най-неприятното нещо, което може да ти се случи е да не си ликвиден, т.е. да не можеш да превърнеш активите си в реален кеш. Ето тези на пръв поглед елементарни истини се наложи доста хора да осъзнаят по трудния начин.

Link to comment
Share on other sites

При цялата ми любов към науката и абстракцията, пазара и икономиката работят със съвършено абстрактни термини, които никога не съм разбирал. Всъщност целия пазар е една голяма абстракция, която никога не съм разбирал :(

Link to comment
Share on other sites

Въпрос от човек взел си икономиката с 3.00...Не е ли предизвикана тази криза от неоправдано баснословните суми които изхарчи( изкара на пазара ) САЩ след 11/2001?

Link to comment
Share on other sites

Ето тези на пръв поглед елементарни истини се наложи доста хора да осъзнаят по трудния начин.

 

А други хора се възползваха от това. Имам 2ма приятели в LA които си купиха къщи на няма и половината от цената която била платили година по-рано.

 

Интересен е и факта че в Irvine където живее друг мой приятел цените почти не са паднали а на 1-2 къщи даже са се вдигнали.

 

 

-----------

 

И в същия момент цените на квадратен метър в Пловдив и София продължават да се увеличават...

Link to comment
Share on other sites

Евала на темата, чудех се кога някой ще се сети да я пусне.

host, 11/2001 няма място тук.

Просто през последните 4-5 години имаше кредит в изобилие, повечето банки не гледаха много на кой дават дават. И по-специално, проблемен се оказа недвижимият сектор и огромните експозиции на банките към инструментите базирани на ипотечните кредити. Когато балона се спука, стойността на въпросните инструменти удари земята. Инвеститорите загубиха доверие и изтеглиха десетки млрд. обратно и това стана в момент когато най-малко искаш да продаваш обезценените си активи. Резултатът е:

Lehman brothers 1ви,

Merrill lynch ги купиха bank of america,

Уорън Бъфет купи 5% от голдман сакс

NYSE ту летеше ту удряше земята

Приеха 700млрд.-ния план които ще изкупи въпросните активи

Wachovia отиде в ръцете на citi и (вероятно) wells fargo

 

Ако планът им върви, реалния сектор може да не отиде до рецесия.

А колкото до кризата в БГ, банките тук имат сериозен гръб. Няма да има фалити, спокойно. Лошото е, че нашето БВП, което досега го буташе само и единствено кредитирането, може да тръгне надолу след изсъхването на ликвидността.

 

С трансформацията на Голдман и Морган Стенли в банкови холдинги се показа, че моделът на разделеното комерсиалното и инвестиционно банкиране не може да съществува. Този модел работеше в продължение на 75 години. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Въпрос от човек взел си икономиката с 3.00...Не е ли предизвикана тази криза от неоправдано баснословните суми които изхарчи( изкара на пазара ) САЩ след 11/2001?

 

Има навързана цяла верига от фактори и това е също един от тях, но далеч по-значимо е неразумното раздаване на ипотечни кредити и след това тяхното "замаскирване" на вторичния събпрайм пазар и всичко това продиктувано от надеждата, че пазара на имоти ще си върви безкрайно нагоре, както и че можеш да продадеш ипотеката, когато си поискаш.

 

А други хора се възползваха от това. Имам 2ма приятели в LA които си купиха къщи на няма и половината от цената която била платили година по-рано.

 

Интересен е и факта че в Irvine където живее друг мой приятел цените почти не са паднали а на 1-2 къщи даже са се вдигнали.

-----------

 

И в същия момент цените на квадратен метър в Пловдив и София продължават да се увеличават...

 

Дядомраз, в момента цените на имотите в САЩ не са много реални, защото пазара е изключително свит от гледна точка броя на сделките. В повечето случаи това са продавачи, обявили цена "продава", обаче изобщо не е ясно дали на тази цена ще се намери някой който да купи. Днес най-големия брокер на недвижимости призова всички продавачи да намалят поне с 10% цените, за да може поне малко да се раздвижи пазара. ;)

Link to comment
Share on other sites

ами как да ме интересува световната криза? световната криза интересува ли се от мен?

обикновените хора в България нямат пари да ядат, тях ги интересува да излязат 1 път в месеца на ресторант с приятели/семейството, ким сикинде, че барсата била в срив. еми да е в срив, да са срине цялата, да станат повече бедните хора и да се вдигнат на бунт срещу изедниците. от цялата тая "криза" някои ще станат по-богати, а други ще са докарани до просешка тояга. какво да обсъждам, аз нямам пари нито имоти, че да изгубя нещо. дали ще съм с 20 или с 5 лв в джоба вече ми е все тая. научил съм се да се разпростирам според моментните възможности. тоя който си е изградил висок стандарт и изведнъж почне да рупа зеле и боб, той да му мисли. мени ни мъ ибие :music

Link to comment
Share on other sites

ами как да ме интересува световната криза? световната криза интересува ли се от мен?

обикновените хора в България нямат пари да ядат, тях ги интересува да излязат 1 път в месеца на ресторант с приятели/семейството, ким сикинде, че барсата била в срив. еми да е в срив, да са срине цялата, да станат повече бедните хора и да се вдигнат на бунт срещу изедниците. от цялата тая "криза" някои ще станат по-богати, а други ще са докарани до просешка тояга. какво да обсъждам, аз нямам пари нито имоти, че да изгубя нещо. дали ще съм с 20 или с 5 лв в джоба вече ми е все тая. научил съм се да се разпростирам според моментните възможности. тоя който си е изградил висок стандарт и изведнъж почне да рупа зеле и боб, той да му мисли. мени ни мъ ибие :music

 

"Логиката" ти е просто желязна. В тази връзка да те запитам, знаеш ли кой е основния проблем на щрауса, когато си зарови главата в пясъка усещайки предстояща опасност? Задните му части остават безнадеждно открити. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Признавам, че съм пълен лаик и сигурно въпросите ми са смешни...

Възможно ли е тази криза да е изкуствено постигната и да е просто машинация? Ако не ме лъже паметта реди няколко години борсов играч (не му помня името) умишлено събори корейската икономика и Daewo гризнаха дръвцето?

Доколкото съм запознат (дезинформиран) Китай не са кой-знае колко зависими от тези пазари и са имунизирани от подобни удари. Засегнати ли са от кризата? Как ще излезнат те от въпросното блато? Доминираща световна сила?

Link to comment
Share on other sites

"Логиката" ти е просто желязна. В тази връзка да те запитам, знаеш ли кой е основния проблем на щрауса, когато си зарови главата в пясъка усещайки предстояща опасност? Задните му части остават безнадеждно открити. :lol:

кое по-точно не разбра тук - някои хора работят за 300-350лв и ги интересува да има какво да ядат...

не ме ебе, че ти няма да можеш да си купиш къща в щатите или ще я вземеш по-евтино, алал да ти е...

аз предпочитам да не се затормозявам излишно с "глобалните проблеми", които всъщност са поредната изкуствено създадена сценка, но това е друга тема, сега се връщам към 50-тината решения, които съм гледал вчера и днеска, като за десерт съм си оставил току-що произведената наредба на ... тя е само 30тина листа и няма да е зорна, ще я прилапам набързо...и въпреки това ми е кеф. защо ли, защото не се интересувам от глобалните проблеми, тях съм ги оставил на кръстника да ги разрешава, моята логика е "желязна", но не е достатъчна за глобалните машинации.

 

накратко - нормален човек = нормални проблеми, свръхчовек/годфадър/ = свръхпроблеми.

Link to comment
Share on other sites

Въпреки големия шум и аз не обръщам чак такова внимание на кризата. Нека сега си берат плодовете тези, които се надреварваха да раздават пари на куцо и сакато и я създадоха...

 

В крайна сметка лично аз смятам, че ще се поразместят малко фигурите по дъската, но при нас това няма да се усети. Като изключим факта, че поради завишения либор лихвите ще се понадигнат и при нас с някой процент, което вече е факт (кредитите скокнаха с 1-2%).

 

Тази криза е основен проблем за т.нар. "бели якички" в САЩ. До момента са уволнени десетки хиляди... Те да му мислят...

Link to comment
Share on other sites

Хъм мен тази криза макар и в нашата страна ме позасегна доста загубих около 20% от капитала си в акции.

Определено ми е смешно малко "стабилността" на БГ банките ... имам лошото чувство ,че с тези масови кредити които не се погасяват по псоледни данни процента мина 20-се .... скоро и нас ще ни удари нещо по лошо .... дано не съм прав....

Link to comment
Share on other sites

ами как да ме интересува световната криза? световната криза интересува ли се от мен?

обикновените хора в България нямат пари да ядат, тях ги интересува да излязат 1 път в месеца на ресторант с приятели/семейството, ким сикинде, че барсата била в срив. еми да е в срив, да са срине цялата, да станат повече бедните хора и да се вдигнат на бунт срещу изедниците. от цялата тая "криза" някои ще станат по-богати, а други ще са докарани до просешка тояга. какво да обсъждам, аз нямам пари нито имоти, че да изгубя нещо. дали ще съм с 20 или с 5 лв в джоба вече ми е все тая. научил съм се да се разпростирам според моментните възможности. тоя който си е изградил висок стандарт и изведнъж почне да рупа зеле и боб, той да му мисли. мени ни мъ ибие :music

 

 

От финансовата криза губи целия свят включително и България. А има не малък риск оправането да е голямо. Най-малкото е интересно да видиш какво става по света.

Link to comment
Share on other sites

:) Така като гледам повечето мнения по-горе се потвърждава мисълта на Godfather:

Все едно всичко това се случва на Марс или в някоя друга галактика.
Даже се замислям дали въобще сме в това измерение тук в България :lol:

Според мен всичко отива към рязко увеличение ролята т.е. дела на държавата в бившия "частен" сектор като под държавата не разбирам нещо абстрактно, а определени кръгове хора (гледал съм Zeitgeist ;) ).

T.e. с помоща на алчността като примамка правителствата издърпват килимчето изпод краката на частните гиганти във финансовия (банки, застрахователи, фондове) сектор и си ги купува на безценица.

Да обобщя: за мен това е брилятна операция.

 

П.П.

накратко - нормален човек = нормални проблеми, свръхчовек/годфадър/ = свръхпроблеми.

 

#frodo да ме прощаваш ама си в грешка - overman е свръхчовека в този форум (справка ба/аб речник)

 

А и като се замисля - ма каква е тая тема ?!? Абе яяяя... ;) Крайно време е да мине свръхчовека(overman) и да я заключи - тука да не сме американския сенат я, че да обсъждаме подобно теми :lol:

Link to comment
Share on other sites

Винаги ми е било чудно как в България, като изключим професионално занимаващите се, никой не обръща внимание на основните теми, вълнуващи човечеството, като тази за световната финансова криза....

Godfather, за да има финансова криза трябва да има финансова система, а такава в милата ни родина не съществува още от 90-те години на 20 век. Хората в страната понесоха първите удари на хиперинфлационната спирала още през 80-те в резултат на Горбачовата "перестройка", а 90-те окончателно сринаха доверието между гражданите и банките. В резултат хората предпочитат да харчат парите които изкарат, а не да ги влагат в спетовни влогове. Това автоматично прекъсва захранването на кредитните институции с вътрешни пари, а и поради недоверието ограничава или практически изключва кредитирането на голяма част от населението. Банките раздават като дългосрочни кредити пари внесени отвън, и то на ограничена група хора с високи за страната доходи - някъде около 5% от хората. Именно тези хора , а също така и раздутия строителен сектор (а той пък строи предимно представителни сгради и бетонира курортите ни) могат да си го отнесат. За всичкте останали финансовата криза ще е само повишена инфлация която неизбежно ще е последвана от бързо и неизбежно изравняване на доходите с цените - робите все пат трябва да ядат за да произвеждат. Може и дори да няма инфлация - тя е инструмент за крадене на спестените от хората кинти, пък такива просто няма.

Link to comment
Share on other sites

Godfather, за да има финансова криза трябва да има финансова система, ...

 

При условие, че в страната ни имат присъствие всички по-големи европейски банки - много е трудно да се защити теза, че няма финансова система. Има и при това много стройна :), за да не останат почти никакви хора, които да нямат кредити. Незнам как ги виждаш 5% ама аз почти не познавам хора без кредити - независимо какви: кредитни линии, ипотечни, потребителски и т.н.

 

Иначе за това, че хората нямат пари по влогове има повече логика, макар че според мен всички които нямат кредити ИМАТ влогове и то именно в банките. Явно не им пречи, че ги яде инфлацията.

 

А пък що се отнася до това кой ще отнесе кризата - това е винаги и винаги така е било и може би ще бъде: целокупният народ на която и да е държава. Тия 700 милиарда да не ги плати Буш, или пък държавните дългове, или пък фалитите на който и да е - всичко това се плаща само от обикновените хора (визирам най-вече наемните работници, пенсионерите и дребния бизнес).

 

Незнам защо всички си мислим, че цената на една криза се плаща от някой друг, а не от нас.

Всички без изключение ще го отнесем, само че примерно строителния предприемач който е имал печалба в последните години милиони левове, ще започне да печели по-малко или пък ще фалира (ама някой да не си помисли, че ще остане без пари :) - натрупал е милиони човека), а обикновеният наемен работник ще го усети директно като намалена покупателна спосоност и голяяма задлъжнялост.

Link to comment
Share on other sites

Проблема в сметките е, че бездруго за момента цените основно скачат у нас, вероятно под влияние на присъединяването ни към ЕС, не знам защо, но заплатите все още изостават. И ако към това първоначално повишение се добави и още едно, още по-сериозно, причинено от кризата, аз лично виждам suicide bomber-и, които търчат на тъпли към всички държавни институции.

Link to comment
Share on other sites

Цените скачат, заплатите не, защото както всичко в БГ и това е супер сбъркано. Бензина скача, цените скачат, бензина спана....цените остават същите. :unsure:

А тук според мен няма много БАНКИ в истинският смисъл...по-скоро лихварчета като през миналите векове. Събираме пари от депозити, даваме кредити и от разликата печелим...баси гениалното.

За България няма да говоря повече.

 

Някой може ли да ми обясни тая схема с тея $700 000 000 000?

Те ще бъдат за да се финансират банките, които имат финансори проблеми. Ама от къде ще дойдат тези пари? До колкото разбрах, ще бъдат изтеглени от същите тези банки, т.е. банките отпускат кредит на американското правителство, което ще плаща лихва и ще финансира тези съответни банки да не фалират. :blink: Звучи малко абсурдно или аз бъркам нещо.

Също така защо правителството не купи някоя банка или направо всички..или колкото може за тея пари. И тези банки като ги получат тези пари(които вече имат), няма да ги инвестират в САЩ, а в Китай, понеже никой не инвестира в САЩ вече. Зак'во ти е завод, където работниците взимат $20/ч. като може да си го построиш в Китай и да взимат по $20/седмица или даже месец.

Тук казвам, че съм невеж в областта, така че ако бъркам някъде казвайте.

Link to comment
Share on other sites

Предназначението на тези $700 милиарда е да възстанови ликвидността на финансовия сектор, която сериозно пострада от ипотечната криза. Без ликвидност във финансовия сектор реалния бизнес не може да работи. Парите идват директно от Фед (хазната), която се пълни основно по два начина - от американските данъкоплатци и от кредиторите на правителството, които купуват издаваните от него дългови ценни книжа. Тези кредитори изобщо не е задължително да са банки или пък с американски произход. Американските държавни боновете се купуват от институции и лица от цял свят и по принцип са основния инвестиционен инструмент, в който отиват парите, които напускат борсите във времена като тези, защото тези книжа се считат за най-сигурната, макар и нискодоходна инвестиция.

 

На мен лично продължава да ми е много интересен този момент - мнозинството са убедени, че България е имунизирана от подобни проблеми и у нас не е възможно например пазара на недвижимости да тръгне надолу и да изпадне в ниска ликвидност, затлачвайки след себе си и финансовата система.

Link to comment
Share on other sites

...

На мен лично продължава да ми е много интересен този момент - мнозинството са убедени, че България е имунизирана от подобни проблеми и у нас не е възможно например пазара на недвижимости да тръгне надолу и да изпадне в ниска ликвидност, затлачвайки след себе си и финансовата система.

 

Аз лично съм убеден, че такова надолу като това там няма да има. Някой надценени имоти ще претърпят корекция, панелите например и тези с кофти локация, пазара е на почти едно ниво поне от 5-6 месеца - ще постои още малко така, но такъв спад какъвто много хора се надяват няма да има. Е, няма да го има и стремителния ръст, но като цяло перспективата е нагоре. /Мое мнение/

Link to comment
Share on other sites

Аз лично съм убеден, че такова надолу като това там няма да има. Някой надценени имоти ще претърпят корекция, панелите например и тези с кофти локация, пазара е на почти едно ниво поне от 5-6 месеца - ще постои още малко така, но такъв спад какъвто много хора се надяват няма да има. Е, няма да го има и стремителния ръст, но като цяло перспективата е нагоре. /Мое мнение/

 

Преди две години абсолютно същото са си мислели и 99% от американците, англичаните и още много други, засегнати от кризата в момента. Дългата продължителност на възходящия тренд на пазара на недвижимости (понякога доста години) създава илюзията, че движението надолу е немислимо. Българският пазар на недвижими имоти със сигурност ще достигне връх и след това ще тръгне надолу. Въпросът не е дали, а кога. Най-болезнено е включването в играта в близост до самия връх, след това пропадането е далеч по-драматично.

Link to comment
Share on other sites

Преди две години абсолютно същото са си мислели и 99% от американците, англичаните и още много други, засегнати от кризата в момента. Дългата продължителност на възходящия тренд на пазара на недвижимости (понякога доста години) създава илюзията, че движението надолу е немислимо. Българският пазар на недвижими имоти със сигурност ще достигне връх и след това ще тръгне надолу. Въпросът не е дали, а кога. Най-болезнено е включването в играта в близост до самия връх, след това пропадането е далеч по-драматично.

 

Затова,че има цикъл безспорно си прав. Въпроса е, че специално в недвижимото имущество погледнато в средно и дългосрочна перспектива цените винаги вървят нагоре или по-скоро не изостават от инфлацията за разлика от книжния пазар. А пък в България сме доста далеч от спекулациите на пазара на недвижимости в САЩ които първо го издуха много, а после и го спукаха. За мен нивата (на цените на имотите най-общо у нас) са повече от реални, което се потвърждава и от нивото на необслужваните ипотечни кредити към момента 1-2 % - едни от най-ниските в света. Погледнато напред в началото е най-трудно да се обслужва един кредит, защото с неизбежната инфлация ти става все по-лесно, а тя самата е калкулирана от банката в цената на кредита демек лихвата.

Едва ли искаш да кажеш, че след 2 години един двустаен в Пловдив ще е 20-25 000 евро на 50% от цената сега.

А пък в САЩ в момента се трупат милиарди в ръцете на умни хора, които стават собственици на огромни активи на половин цена, активи които след 2-3 години ще имат над 100 % ръст и които в момента изглеждат като пасиви - нали все пак такава е идеята де!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...