Jump to content
BulForum.com

Световната финансова криза


Godfather

Recommended Posts

Цените в БГ е повече от ясно, че се надуват от спекуланти (и чужденци включително). Няма ли ликвидност и банковата система не работи, няма откъде да дойдат парите за спекула. Ето ти една от многото причини пазарът да претърпи корекция.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 399
  • Created
  • Last Reply
Цените в БГ е повече от ясно, че се надуват от спекуланти (и чужденци включително). Няма ли ликвидност и банковата система не работи, няма откъде да дойдат парите за спекула. Ето ти една от многото причини пазарът да претърпи корекция.

 

Корекции ! Добре айде някой да е по-конкретен с тези корекции, щото то един пазар търпи корекции всяка секунда, а тук се говори за периоди като няколко години.

 

Едит:

В щатите корекцията беше голяма, бърза и болезнена. В испания също. Корекция всяка секунда може да има на NYSE.

 

България имам предвид, че Щатите и Испания и пазара там са съвсем друга бира.

 

Нека предположа, имаш експозиция към недвижимия пазар и си убеден няма да тръгне надолу ?

 

:) Дам, а и освен всичко друго съм настроен да купувам още - особено ако пазара тръгне надолу, което за мое съжаление няма да е точно така.

Link to comment
Share on other sites

В щатите корекцията беше голяма, бърза и болезнена. В испания също. Корекция всяка секунда може да има на NYSE. Нека предположа, имаш експозиция към недвижимия пазар и си убеден няма да тръгне надолу ?

 

Как да ти дам пример за пазар които реално се раздвижи преди 3-4 години ?

Link to comment
Share on other sites

И в реда на мисли по-горе, някой има ли идея какво ще стане с имотите от необслужваните кредити (експозиции както би казал Тhief ;) ) ? В САЩ имам предвид, но то е общовалидно онова което се и ще се случи.

 

И да добавя една малка, но съществена разлика между нашата родина и САЩ... тук всеки ползва жокери !

 

Ситуацията е сравнително проста - въпросните имоти от необслужваните кредити са собственост на съответните банки. Проблемът за банките е, че не могат да се отърват от тях, защото липсват купувачи на пазара. Така се свива тяхната ликвидност и им става все по-трудно да работят, докато накрая тия, които са най-зле обявяват фалит. Разбира се на практика нещата са доста по-сложни, защото голям процент от тези ипотечни кредити беше трансформиран в ценни книжа, които се изляха на пазара и мултиплицираха неприятния ефект сред много и различни финансови субекти, но иначе корените на проблема си остават същите.

 

Това е добре, но със самите имоти какво ще се случи: 1) Ще ги изгорят за назидание; 2) Ще останат необитаеми; 3) Тихомълком ще станат нечия собственост (аз залагам тук ;) ); или пък нещо 4-то, 5-то или 6-то. В крайна сметка за мен въпроса е да се търси крайния резултат от нещо.

Link to comment
Share on other sites

И в реда на мисли по-горе, някой има ли идея какво ще стане с имотите от необслужваните кредити (експозиции както би казал Тhief ;) ) ? В САЩ имам предвид, но то е общовалидно онова което се и ще се случи.

 

Ситуацията е сравнително проста - въпросните имоти от необслужваните кредити са собственост на съответните банки. Проблемът за банките е, че не могат да се отърват от тях, защото липсват купувачи на пазара. Така се свива тяхната ликвидност и им става все по-трудно да работят, докато накрая тия, които са най-зле обявяват фалит. Разбира се на практика нещата са доста по-сложни, защото голям процент от тези ипотечни кредити беше трансформиран в ценни книжа, които се изляха на пазара и мултиплицираха неприятния ефект сред много и различни финансови субекти, но иначе корените на проблема си остават същите.

Link to comment
Share on other sites

В крайна сметка лично аз смятам, че ще се поразместят малко фигурите по дъската, но при нас това няма да се усети.

Тази криза е основен проблем за т.нар. "бели якички" в САЩ. До момента са уволнени десетки хиляди... Те да му мислят...

При положение че 80% от банките ни са собственост на западно-европейски групи/банки,Дали няма да се усети и при нас ;)

Link to comment
Share on other sites

Много ми е странно как все в България всичко е прекрасно :blink: Като стане нещо все уж се разминаваме,все няма опастност за нас :blink: Че кви сме ние? Големи държави с големи икономики уж са в криза,та ние няма да сме...странна работа....

Фродо,как да няма разлика дали ще караш с 20 или с 5 лв?20 изобщо не стигат,ти за 5 ми говориш...

Според мен от цялата работа печели някой и някой има интерес от моментното положение...

САЩ си е САЩ,тя кво общо има с ЕС и нас.+тва wall street едва ли е фалирала тука така,цялата общественост се залъгва със САЩ,за да може наши и ваши да си правят далаверите,да стават още по-богати,а бедните по-бедни.Мислех,че има надежда с ЕС за нас,но уви...ще си работим пак за жълти стотинки,колкото да не умрем от глад.Няма да дадът на народа.Разбира се наш`ти се чудат какво да съчинят-Храната и горивата били виновни за инфлацията :blink: Е как няма да има инфлация като всичко расте,а доходите не...това сигурно всеки втори първокласник го знае вече.Дано не стават някви рецесии и масови безредици,че тогава не ми се мисли...

Link to comment
Share on other sites

По тая тема ще разкажа един виц:Комисия решила да измери търпимостта на българина. Събрали българи от най-различни прослойки в един панелен блок. Първо им спряли топлата вода. Никаква реакция. После спредли тока - никаква реакция. Спрели и студената вода - никаква реакция. Умишлено задръстили канализацията - също никаква реакция. Накрая се видели в чудо, събрали всички жители на блока:

- Утре ще ви бесим.

При което, най-накрая един от хората плахо вдигнал ръка и попитал:

- А въжета да си носим ли, или вие ще ни осигурите?

Link to comment
Share on other sites

Фродо,как да няма разлика дали ще караш с 20 или с 5 лв?20 изобщо не стигат,ти за 5 ми говориш...

Според мен от цялата работа печели някой и някой има интерес от моментното положение...

САЩ си е САЩ,тя кво общо има с ЕС и нас.+тва wall street едва ли е фалирала тука така,цялата общественост се залъгва със САЩ,за да може наши и ваши да си правят далаверите,да стават още по-богати,а бедните по-бедни.

 

Нещата са глобални; каквото се случва в щатите рефлектира навсякъде. Много от европейските банки бяха изложени към недвижимия сектор в САЩ и затова са в проблем. Ако забелязваш, Доу пада с 5-6%, а в Япония nikkei - с 8%.

 

Иначе, не отричам, че кризата се експлоатира от местните "политици" (хаха) за да си дигнат реномето и да се правят на разбиращи.

Link to comment
Share on other sites

Фед, ЕЦБ и централните банки на Великобритания, Швейцария и Канада в историческо синхронизирано намаляне на лихвите с цел подобряване ликвидността на финансовата система и кредитирането:

 

Topheadline_10-8.gif

Link to comment
Share on other sites

А йената удари тавана :lol:.

Само Китай ще излезе на плюс от всичко. Днес между другото понеже си слушкам радио 1 на бибиси всеки ден разбрах, че Обединеното кралство вече ОФИЦИАЛНО е в рецесия :].

На печелившите - честито!

Link to comment
Share on other sites

Паниката сред инвеститорите вече е сериозна и то не случайно - световния междубанков кредитен пазар е просто замръзнал почти до абсолютната нула. Това подлага на невероятно изпитание въобще бизнеса в развитите държави, който не може да работи нормално без лесен достъп до кредитните инструменти, включително и пазара на ценни книжа (при това сгромолясване на борсите за която и да е компания е немислимо да пуска нови кции с цел привличане на капитал). Ако не се вземат спешни мерки за реално съживяване на ликвидността и доверието във финансовия сектор, близкото бъдеще се очертава доста мрачно.

Link to comment
Share on other sites

Те тея сривове станаха по-редовни от градския транспорт.

Исландската банкова система просто рухна преди 1-2 дена, нещо като при нас 97-ма. Сега англичаните и в частност Гордън Браун нещо се сърдят на исландците, че не можели да направят нищо за англичаните, които са вложили парите си в исландските банки ( а те явно изобщо не са били малко ).

Link to comment
Share on other sites

Финансовите лидери от Г7 (САЩ, Канада, Япония, Великобритания, Германия, Франция и Италия) в момента умуват във Вашингтон какъв общ подход да измислят за евентуално справяне с кризата. В задачата се пита дали изобщо ще измислят нещо? :confused

Link to comment
Share on other sites

значи от всичко до момента прочетено , си направих следният извод : теглете колкото се може по-висок кредит, щото има голяма възможност някоя и друга голяма банка в БГ да духне супата в тая криза след месец-два и да ви се размине ! :woot :woot :woot Въпросът е коя/кои ли ще са банките ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Не мисля,че това което се случва е нещо не нормално.Макар и причините да са много и комплексни,според мен това е една нормална фаза от икономическия цикъл на икономиката.Постоянен икономически растеж не може да има.Въпроса е да не се стигне до ситуация като Голямата депресия.Колкото и държавните глави на развитите страни да успокояват с адекватността на взетите от тях мерки,факт е,че пазара говори друго.А не мисля,че за България поне засега има някакви големи негативни последици.

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че е време за малко офтопик, нека погледнем от забавната страна на тази криза.

http://uk.youtube.com/watch?v=vglyHuh2un0

Link to comment
Share on other sites

значи от всичко до момента прочетено , си направих следният извод : теглете колкото се може по-висок кредит, щото има голяма възможност някоя и друга голяма банка в БГ да духне супата в тая криза след месец-два и да ви се размине ! :woot :woot :woot Въпросът е коя/кои ли ще са банките ? :blink:

 

В България няма да има фалити на търговски банки. Просто кредитирането намаля в пъти.

Но това не се забелязва в банки като Прокредит...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...