Jump to content
BulForum.com

Възпитателно средство ли е боят?


Recommended Posts

Ха ха ... в прецизно изчислени дози и на място, шамарите са безценни !

Link to comment
Share on other sites

Шамаросването работи до 7 години (даже 7 е много и детето вече би трябвало да има изграден някакъв характер и разбиране и да вдява като му се говори - та до 4-5 максимум). Според мен идеята на шамаросването е във влиянието, което оказва болката на развитието ни. Например: печката е гореща, но малкото дете не знае, а е любопитно и я доксва, изгаря се, боли го и вече знае, че не трябва бара горещата печка. Аналогията със шамаросването - например играя си с топка в къщи в стаята с многото витрини, чаши, телевизор и др :lol: . След 3-тото "Недей да риташ топкапа в къщи" и моя отказ получавам шамар... - болка - значи не трябва да правя така, за да не изпитвам повече болка. Това е цялата философия. Както се каза да шамаросваш изтърван тиинеджйр е загубена кауза.

 

За това, което каза @mobo (изречението с многото думи и запетайки :D) е донякъде прав. Въпреки че основната логика на "мен са ме шамаросвали пък стаха читав индивид => ще шамаросвам и мойте деца" е вярна, грешното е в изолирането на фактора шамаросване като основна причина за добрия резултат. Тъй като възпитанието е комплексен процес не може да се взима само отделен фактор и да му се придава такава важност. Както каза GeorigK личният пример също е много важен и особено това със равенството и отговорността.

 

Мен са ме възпитавали така - като малък, когато не слушах обясненията на родителите ми изяждах шамар (много рядко повече от един), а когато със сестра ми и двамата не слушахме последната мярка на мама беше да каже че си тръгва от къщи и се правеше, че си събира багажа и отива към вратата, но това го е правила само 2 пъти и то като последна мярка - работеше безотказно, и двамата се кротвахме. Като пораснах малко вече ми наливаха акъл в главата с говорене. Можех да правя каквото си поискам стига да спазвам определени правила и забрани, тоест те ми се доверяваха и докато аз оправдавах доверието им имах пълната свобода да върша, кавото си искам при условие, че ползвам главата си по предназначение. А освен това и ми дава много добър пример и всеки "проблем" - (аз да се държа лошо :devil ) сме го обсъждали и ми е било обяснявано доста подробно как трябва да се държа. Но обясненията са на по-високо ниво, които 3-годишният аз не би схванал въобще.

 

Поздрави! :)

 

П.с. Извинете за дългия пост :lol:

Link to comment
Share on other sites

Боят освен при самозащита е принак на слабост...

 

Айде опитай се да използваш "силни" вербални обяснения на едно дете в периодът на НЕто. Ефектът ще е нулев !!! Съвсем друго става когато му изгърми памперсът, след това и една - две прости "слаби" думи са достатъчни за да не се стигне до ново изгърмяване на памперса.

 

 

Ред. Горното важи само до една определена възраст. Изпуснеш ли времето, и да си пребиеш детето - ефект няма.( а кой свестен родител ще си пребие детето)

Link to comment
Share on other sites

Айде опитай се да използваш "силни" вербални обяснения на едно дете в периодът на НЕто. Ефектът ще е нулев !!! Съвсем друго става когато му изгърми памперсът, след това и една - две прости "слаби" думи са достатъчни за да не се стигне до ново изгърмяване на памперса.

 

 

Ред. Горното важи само до една определена възраст. Изпуснеш ли времето, и да си пребиеш детето - ефект няма.( а кой свестен родител ще си пребие детето)

 

Манипулация... Обясненията и разговорите не са едисствения метод....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ima edna staaaaaaaaaaara pogovorka: "S toyaga samo grunci ne se popraviat".Az lichno sam ZA telesnoto nakazanie.Nazovete me urod, mentalno labilen, psih i prochie. NO! Primer ot detstvoto mi - kogato za malko ne vzrivih garaja,ami se razmina samo s mnogo dim/i leko zadushavane/, sled kato se oseferih, bashta mi mi tegli takuv tupanik, che 3 meseca ne posmiah da pipna reaktivi.A sled tova pitah: "Moje li?" Lichnia primer, lishavaneto ot privilegii i prochie, nesumneno sa hubavi metodi, no poniakoga prosto triabva da se priloji i naj-tejkoto nakazanie - tejichak shamar po-dolu ot krusta.

Link to comment
Share on other sites

За боя - когато може да се мине без шамари е по-добре отколкото за щяло и нещало, но като не разбира след и го/я дръпнеш 5-6 пъти - следващия път го плесваш по ръката като посегне - това работи при нас. Въпреки че колко пъти го дърпах да не бара лампата за да не се опари (нямаше и година) и все налиташе, оставих го 1 път да я пипне, после рева 2 часа че се изгори обаче оттогава помни :) Някой път е по-добре да го оставиш да разбере защо не трябва да върши нещо вместо да се опитваш да го предпазиш...

 

 

 

 

П.с. Извинете за дългия пост :lol:

 

Ти на това дълъг пост ли му викаш? Съвсем нормален си беше ако питаш мен :P

Link to comment
Share on other sites

Незнам дали е възпитателно средство, но имам един колега , който един път в седмицата, точно в четвъртък бие жена си, та някои хора имат традиции така да се каже :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Незнам дали е възпитателно средство, но имам един колега , който един път в седмицата, точно в четвъртък бие жена си, та някои хора имат традиции така да се каже :bgrin:

 

 

 

Ili patologia? :blink: :laughing: No kato ideia e dobro :D

Link to comment
Share on other sites

Говорим за възпитателно средство при децата , но беше хубаво за споменаване ... все пак да знаем .

Мен пък до 10 годишна възраст ме шамаросваха , като направя нещо лошо .

После брат ми ме биеше като згазя лука до 12 години .

След това само с разправия и караница се оправяхме .

п.п. Но , поне човек се става от това .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Някой път е по-добре да го оставиш да разбере защо не трябва да върши нещо вместо да се опитваш да го предпазиш...

Доста съм съгласен с това. Баща ми един път постъпи доста добре, когато бях на 3-3.5 години. Седяхме на стълбите пред къщата и като исках от цигарата той ми даде. Естествено се поозадачих, щото не очаквах да ми даде точно запалена цигара... Дръпнах си съвсем малко и после 1 час съм се давил. Помня го много добре и до сега. Та, опита се да ме откаже от цигарите, още преди да съм ги почнал, и успя. Но пък ме е напил с бира на 1 годинка, тъй че май трябва да уцелиш момента кога да да му дадеш на малкото да се опари (алкохол пийвам).

Link to comment
Share on other sites

Според мен боят е най-неправилното решение при опита на един родител да възпита детето си ... Според мен това е проява на слабост от страна на родителя ... от ниско ниво на интелегентност .... защото всеки може да хване лапето и да му бие два шамара и да го остави , но не всеки може да го хване и да се опита да му обясни по един разбираем за него начин .... Мен така се ме възпитали и така и мисля , че е правилно ;) Цял живот никой от родителите ми не ме е докоснал и в крайна сметка като се замисля не съм правил много , много простотиии :)

Link to comment
Share on other sites

"То боя не е да разгражда, той изгражда!"

Боят е често израз на емоционалното състояние на родителя и желанието на всеки човек като се ядоса да фрасне нещо. В тоя ред на мисли в него няма нищо възпитателно.

 

Според мен боят е абсолютно забранен за бащите. Бащите трябва да "бият" с поглед и мъдра дума и то само когато си много много съгрешил.

Виж майките според мен трябва да пошляпват по някой друг шамар, когато направиш някоя по-голяма беля.

За по-малките бели децата не трябва да се бият...така де човек докато не се налудува сам, колкото и да ти се карат или бият ти някой ден ще го направиш. По-добре бесней като дете отколкото като възрастен!

 

Все пак казвам това от позицията си на неродител.

 

ЕДИТ:Мъчно ми е като чувам новини за пребити бебета или деца настанени в Пирогов или не знам къде си...бити с ТОЧИЛКА. Ако някой родител фане точилката трябва някой друг да фане някоя гьостерица па да "превъзпита" тоя родител. Боя води до бой.

Link to comment
Share on other sites

по въпроса за боя всичко си зависи главно от хлапето и отношенията му с родителите. Аз по себе си съдя, че не е нужен бой, стига да има общ език между дете и родители. Мен никогаа не са ме били, като изключим един шамар, бил съм дивак, не съм се прибирал със седмици понякога, и никога не са ме били. Винаги сме се разбирали с думи, малко караници, след това сериозен разговор и нещата стават. Аз винаги съм бил твърдо против боя. За другия вариант също имам пример - баща ми е ял яко бой като малък. Пак е станал човек, но при положение, че може без бой - какъв е смисъла? И досега с баща му не са в особено щветущи отношения. И пак казвам - всичко си зависи от случая - ако е някое диво хлапе, което като му кажеш "А" то казва "Щ" може и да се наложи някой друг шамар. Но не повече. Това ми е мнението. И аз като малък съм удрял някой друг шамар на сестра ми, и съжалявам, защото нищо добро не е произлязло от това.

Link to comment
Share on other sites

по въпроса за боя всичко си зависи главно от хлапето и отношенията му с родителите. Аз по себе си съдя, че не е нужен бой, стига да има общ език между дете и родители. Мен никогаа не са ме били, като изключим един шамар, бил съм дивак, не съм се прибирал със седмици понякога, и никога не са ме били. Винаги сме се разбирали с думи, малко караници, след това сериозен разговор и нещата стават. Аз винаги съм бил твърдо против боя. За другия вариант също имам пример - баща ми е ял яко бой като малък. Пак е станал човек, но при положение, че може без бой - какъв е смисъла? И досега с баща му не са в особено щветущи отношения. И пак казвам - всичко си зависи от случая - ако е някое диво хлапе, което като му кажеш "А" то казва "Щ" може и да се наложи някой друг шамар. Но не повече. Това ми е мнението. И аз като малък съм удрял някой друг шамар на сестра ми, и съжалявам, защото нищо добро не е произлязло от това.

Аз пък мисля, че не трябва да се бият хората, щото им излиза лошо име след това, питай Бой Джордж

Link to comment
Share on other sites

Не си биеш детето като направи нещо много нередно , защото ще те съдят и ще ти го вземат , след това ще го възпитават с бомбонки и перца , а после то ще стане свестен човек , който не знае кое е редно и кое не ... отиди му казвай , че карането в нетрезво състояние без книжка е лошо деяние и някой ще те чуе сигурно .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

От 2000-та година насам шамаросването и боят на дете се третира като криминално деяние от българското законодателство.

Винаги може да се оправдаеш като в оня виц " Че туй деца ли са? Изроди!" ;)

Link to comment
Share on other sites

Е , сега какво се правят , че не схващат идеята някой от потребителите , написали предишни постове тук .

Има разлика от бой с цел възпитание , премахване на вредни навици и възпиране от глупави действия за в бъдеще .

Едно е да си подритваш детето за кеф или защото те е изнервило с нещо , това никой няма да го удобри и разреши ... съвсем друго е за да го накараш да спре да размахва някои не толкова безопасни кухненски пробри из стаята .

Това последното е с цел игра с братче , но ще е нормално ако ще става изкормвач и ако родителя го сметне за незначително , детето може и да навреди на някой , като не му се пляскат ръцете за да се укроти след това .

п.п. После е добре да му насочиш вниманието към нещо шаренко и забавно за да му излезнат от главата подобни неща , иначе няма голям ефект от цялата тази работа , която ще свършили , а целта е точно възпирането на влечението от тези неща сега .

:laughing:

ПОПРАВКА: Прочетох някои от постовете на миналата страница и се издразних малко повече .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...