Jump to content
BulForum.com

PayPal


po_taka

Recommended Posts

Знам, че може да се е писало назад по темата по въпроса, даже имаше разни подобни неща, но не ми стана съвсем ясно, та да питам конкретно.

От ebay.de мисля да поръчвам техника. Общо цената на продукта и доставката в сайта е 108 евро. На тая цена ще ми вземат ли някаква такса (от paypal) и после по митници, пощи и т.н. ще ме таксуват ли пак за нещо? Защото доколкото знам техниката се плаща по митници, освен ако не е опаковано като подарък, но това едва ли ще е така. ;) Та конкретно - колко по-голяма сума от посочените 108 евро да очаквам да платя?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Знам, че може да се е писало назад по темата по въпроса, даже имаше разни подобни неща, но не ми стана съвсем ясно, та да питам конкретно.

От ebay.de мисля да поръчвам техника. Общо цената на продукта и доставката в сайта е 108 евро. На тая цена ще ми вземат ли някаква такса (от paypal) и после по митници, пощи и т.н. ще ме таксуват ли пак за нещо? Защото доколкото знам техниката се плаща по митници, освен ако не е опаковано като подарък, но това едва ли ще е така. ;) Та конкретно - колко по-голяма сума от посочените 108 евро да очаквам да платя?

По принцип нищо повече не трябва, щом е от ЕС.

Link to comment
Share on other sites

Ми то ми излиза по-изгодно с нормален банков превод де*ба! Единственото което е, че за изпращача излиза безплатно, освен ако той не избере той да плати тая такса (поне така пишеше, че имало опция).

Да не говорим, че така и на следващия ден парите са дошли. :angry1

Дееее*а и държавата, деее*а и чудото! :pirate . Ако не съм в Бг, процентите са по-ниски от това което видях в нервите си.

Изкам да попитам:В Б-я има ли банки, които дават секретен код за трансфер и операции(Банкови преводи от къщи) през интернет за покупки в eBay и ако има кой са тези банки?

Благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Здравейте,

 

Въпроса ми е следният.

Харесал съм нещо от обява в форум, което желая да закупя. Форума не е български, както и продавача. Та използвайки PayPal, като средство за разплащане има ли някаква клауза в която ако платя и ми изпратят нещата до България, отворя пратката и вътре не е това което трябва, да ми възстановят парите? Не говорим за пазаруване чрез ebay, за там зная, че има.

Или някаква врътка в която да съм му превел парите, но да не може да ги ползва докато не пристигне пратката и се убедя, че всичко е ок?

Говоря за пазаруване от физическо лице, а не сайт или онлайн магазин.

Link to comment
Share on other sites

За "врътката" - тип 'наложен платеж'...доколкото знам, не ; за останалото - теоретично и до известна степен практически, да. Добре е обаче още с изпращането на парите да опишеш в забележка за какво ги превеждаш (примерно: "Закупуване на еди какво си"). След това при получаването на пакета направи едно кратко клипче от момента на отпечатването, до виждането и пробата на продукта. Не е 100% гаранция, че ще свърши работа пред Пейпал, но е много по-добре да го имаш, отколкото да го нямаш, защото всякакви контестации от едната и другата страна, обикновено се подкрепят с някакви доказателства.

Link to comment
Share on other sites

Мидекс, не съм запознат, но я си представи, че съм си поръчал видео карта за 1000$ - пристига тук, разопаковам и всичко е ОК. След това слагам една тухла вътре, опаковам на ново пакета, вадя камерата и започвам да снимам, все едно сега го получавам, след това пускам оплакване до ПейПал. Какво става в случая? Продавача се набутва с продукта, който е продал, а след това и с парите ли?

Link to comment
Share on other sites

Аз затова казвам, че няма 100 процентова гаранция за този род доказателства, но пък ако продавачът изпрати клипче на опаковането на продукта и непосредственото му приемане в тамошната пощенска станция, а купувачът няма нищо - най-вероятно Пейпал ще вземе страната на продавача. При по-скъпи стоки Пейпал си извършват собствено разследване и проследяване на пратката, но самото опаковане и разопаковане от продавача/купувача е друга работа...винаги си има риск и за едната, и за другата страна. Аз съм изпращал в Швеция микрофон, струващ 4 цифрена сума в долари и двамата го карахме на доверие - той...дали ще получи това, дето е видял на снимките, а аз - дали ще си признае, че е получил точно това, дето му пращам. Хубавото е, че няма твърде много мошеници из тия страни и поради тази причина бях ограничил купувачите от Русия, Албания, Македония, страните в Африка и още някои други региони. Пращал съм подобен, малко по-евтин микрофон в Холандия, също без никакви проблеми. Всичко останало, дето съм продавал е било за доста по-малки суми и не съм го считал за кой знае каква загуба, дори и да изчезне по пътя.

Така, че - най-вероятно той няма да случи на проблемен продавач, водейки се от статистиката, но процент риск винаги си съществува. Щом не е от ибей, а от форум, добре е да му разгледа останалите постове, да види дали е продавал нещо досега и въобще да събере всякаква възможна информация за този човек.

Link to comment
Share on other sites

Ако не те накара да му пратиш парите като "персонал" има шанс да се върнеш парите. НО има едно много голямо НО. Той може да си изтегли парите и ПП няма от къде да ти ги върне. Ако имаш проблем с пратката първо трябва да я върнеш на продавача. Тук има 2 уловки. 1та е, че винаги искат връщане от 3 до 5 работни дни след като си я получил, което значи, че трябва да ползваш куриерска фирма, а за да пратиш от БГ навън ще ти одерат кожата. Другата фатка е, че купувача може да се покрие и ако не се подпише, че е приел стоката ПП няма да ти върне парите. Ако купиш от някой (или фирма) който се занимава с това от много време, най-вероятно няма да имаш проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Искам да купя нещо от ebay.co.uk, но не ми стигат 2,3лв.Сетих се, че за верификацията ми взеха някакви евра и сега като си проверих paypal-а виждам, че там има 3 евро.С чейнджа им, обмених еврото в паунди.

Как при закупуване на стоката от ebay, мога да дръпна тези паунди от акаута ми, а останалото от картата?

Link to comment
Share on other sites

До колкото знам не може. И аз пробвах нещо такова оня ден, но не успях да намеря начин. Лошото е, че за Бтлгария не приемат зареждане на пейпал акаунта ти с пари и не можеш да добавиш в сметката там.

Освен да се разбереш с продавача да му ги пратиш на 2 пъти - един път от картата и там 2-3 евро от пейпал.

Link to comment
Share on other sites

Искам да купя нещо от ebay.co.uk, но не ми стигат 2,3лв.Сетих се, че за верификацията ми взеха някакви евра и сега като си проверих paypal-а виждам, че там има 3 евро.С чейнджа им, обмених еврото в паунди.

Как при закупуване на стоката от ebay, мога да дръпна тези паунди от акаута ми, а останалото от картата?

Щом си си верифицирал акаунта значи картата ти е свързана с paypal. При самото плащане PP ще ти изтегли разликата от картата, автоматично. Отделно от банката ще те таксуват за този превод. В зависи от самата банка и условията на който си таксата варира. Ако обаче искаш да си заредиш PP, без да купуваш нищо не може. В такъв случай ако искаш аз мога да ти обмена пари.

Link to comment
Share on other sites

Искам да купя нещо от ebay.co.uk, но не ми стигат 2,3лв.Сетих се, че за верификацията ми взеха някакви евра и сега като си проверих paypal-а виждам, че там има 3 евро.С чейнджа им, обмених еврото в паунди.

Как при закупуване на стоката от ebay, мога да дръпна тези паунди от акаута ми, а останалото от картата?

 

Ако плащането е във валутата, която имаш налична - винаги първо се взима от account-a, а евентуално ако има недостиг - остатъкът се тегли от картата. Пробвал съм много пъти.

Edited by 3dfx
Link to comment
Share on other sites

Ако плащането е във валутата, която имаш налична - винаги първо се взима от account-a, а евентуално ако има недостиг - остатъкът се тегли от картата. Пробвал съм много пъти.

 

Значи до сега не ми ги е взело заради разликата във валутата? (евро-паунд)

Link to comment
Share on other sites

Значи до сега не ми ги е взело заради разликата във валутата? (евро-паунд)

Точно заради това. Отделно има опция как точно да те таксува. Дали PayPal да конвертират валутите до тези на картата или твоята банка да го прави.

Link to comment
Share on other sites

Точно заради това. Отделно има опция как точно да те таксува. Дали PayPal да конвертират валутите до тези на картата или твоята банка да го прави.

Банката те таксува за самия трансфер по техните си такси, а Paypal обръща парите по техния си обменен курс. Други възможност няма.

Link to comment
Share on other sites

При правилна настройка в ъкаунта, тези терзания кога, защо и как - просто няма да ги има. Купувал съм в най различни валути и винаги Пейпал се е грижил за това, дали да дръпне пари от ъкаунта или картата, или и от двете.

 

 

...а Paypal обръща парите по техния си обменен курс.

 

Който обикновено е +3% от официалния курс за деня.

Link to comment
Share on other sites

Банката те таксува за самия трансфер по техните си такси, а Paypal обръща парите по техния си обменен курс. Други възможност няма.

Не е лошо да си проверяваш информацията преди да пишеш глупости по дадена тема.

 

How do I send a payment in a different currency using my credit card?

When paying in a different currency with your credit card, you have two options to convert the money.

 

  • Use PayPal's conversion process to complete your transaction using your card's currency.
  • Receive a invoice in the currency listed on the seller's invoice.

 

Източник:

PayPal Help Center

Link to comment
Share on other sites

А кои са тези правилни настройки?Защото аз разцъках в акаунта, но не виждам от къде да задам опция ( ако има такава ) за теглене първо от акаунта, след това от картата и автоматичен ексчейндж на валутата в акаунта.

Знам, че автоматично се чейнджи валутата когато се дърпа от картата, но има ли вариант това да става и в акаунта?

Link to comment
Share on other sites

netrootbg, обясни им как ще направиш нареждане на пари, от банката ти във валута различна от тази на самата сметка при положение, че плащаш с paypal.

 

едит: Аз изобщо никакви настройки не съм барал и автоматично си тегли от акаунта, ако не достигат пари тегли от картата. Обмяната в различни валути също си я прави автоматично. Разбита се винаги ти изписва от къде какво ще вземе преди да потвърдиш плащането.

Edited by Nanko
Link to comment
Share on other sites

netrootbg, обясни им как ще направиш нареждане на пари, от банката ти във валута различна от тази на самата сметка при положение, че плащаш с paypal.

От горният линк е написано пределно ясно. Имаш 2 опции когато плащаш. Да речем картата ти е в долари, а ти искаш да платиш нещо което е в евро. Опциите са пейпал да обмени по техен курс сумата и да изпрати към банката ти колкото долара трябва да се изтеглят. Другият вариант е пейпал да не правят нищо и директно към твоята банка да бъде изпратена сумата в евро. При този вариант твоята банка по собствен курс ще обменят сумата от евро в долара и ще те таксуват. Трябва да си прецениш кой дава по - добър курс и да използваш него.

Link to comment
Share on other sites

Въпроса ми е как ще зададеш 2я вариант, тъй като аз редовно плащам в paypal но никога не ми е излизала такава опция.

На мен ми излиза. Ще видя сега да си купя нещо и ще ти покажа.

Link to comment
Share on other sites

На мен ми излиза. Ще видя сега да си купя нещо и ще ти покажа.

 

Искам и аз да видя :) Също ако може информация, от къде мога да видя курса на който ebay обменят ( за да направя преценка ).Почти на 100% съм сигурен, че е по-висок от този на банката.

Link to comment
Share on other sites

Също ако може информация, от къде мога да видя курса на който ebay обменят ( за да направя преценка ).Почти на 100% съм сигурен, че е по-висок от този на банката.

 

Ebay = Paypal. А курсът съм го казал в горния си пост - цъкваш на oanda, нагласяш interbank на +3% и конвертираш.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...